استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

آموزش اکسل امروز ما راجع به آشنایی با Conditional Formatting در اکسل هست. همونطور که میدونید به تازگی یک رای‌گیری در خصوص موضوع مورد علاقه برای آموزش بین کاربران سایت انجام میشه و موضوعی که بیشترین رای رو بیاره آخر هفته در موردش مطلب نوشته میشه. این هفته آموزش ابزار Conditional Formatting رای بیشتری آورد و با دو روز تاخیر به دلیل مشکلات سایت آموزش این ابزار رو شروع میکنیم. البته پوشش مبحث Conditional Formatting در اکسل به دلیل تنوع کاربردش و بخش های مختلفی که داره در یک مطلب امکان پذیر نیست و طی چند بخش در مورد این ابزار صحبت خواهم کرد.

کاربرد Conditional Formatting در اکسل:

خب بریم سر اصل مطلب. اول ببینیم ابزار Conditional Formatting چی هست و چه کاربردی میتونه داشته باشه. همونطور که میدونید ما میتونیم از ابزارهای مختلف استفاده میکنیم تا اهمیت اطلاعات خاصی رو نشون بدیم یا توجه کسی که داره اطلاعات رو میخونه جلب کنیم. مثلاً اگر مطلبی خیلی مهم باشه اون رو در نوشته خودمون Bold میکنیم یا رنگش رو قرمز میکنیم. اینکار به شما و کسی که احتمالا داره از فایلها و گزارشات شما استفاده میکنه کمک میکنه که وقتی به اطلاعات موجود نگاه میکنه دید بهتری پیدا بکنه و بهتر اطلاعات رو درک کنه. ابزار Conditional Formatting اکسل هم همینکار رو انجام میده با این تفاوت که ما شرط مورد نظرمون رو روی یک محدوده خاص تعیین میکنیم و هر سلولی که اون شرط رو داشته باشه طبق فرمتی که ما تعیین کنیم فرمت بندی میشه. حالا اگر سلولی مقدارش تغییر کنه با توجه به مقدار جدید فرمت بندی اون هم تغییر خواهد کرد. در واقع با Conditional Formatting ما میتونیم فرمت سلول ها رو به صورت پویا و داینامیک تغییر بدیم و نیازی نیست تا هر بار که مقدار سلول تغییر میکنه به صورت دستی خودمون فرمت سلول رو تغییر بدیم. برای اینکه بحث بهتر باز بشه جدول زیر رو ببینید:

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

این جدول معدل دانشجوها رو در سالهای مختلف نشون میده و هر دانشجویی که معدلش پایین تر از عدد 12 باشه مشروط هست. (یادش بخیر :)‌ ) . حالا اگر کسی که میخواد فایل شما رو ببینه دنبال این باشه که ببینی چه دانشجوهایی در چه سالی مشروط شدن شاید تو دید اول خیلی اینکار براش راحت نباشه.

حالا اگه جدول ما مثل شکل زیر باشه :

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

همونطور که میبینید در اینجا چون معدل های زیر 12 با رنگ قرمز مشخص شدند میتونیم با یه نگاه به سرعت تمام مشروطی‌ها رو پیدا کنیم.

انجام مثال Conditional Formatting:

خب ببینیم این مثال رو چطوری باید با ابزار Conditional Formatting در اکسل پیاده کنیم. اول جدولی مشابه جدول زیر رو داخل  اکسل ایجاد کنید.

دانشجو/سال 1390 1391 1392 1393 1394
حسن زاده 12 19 20 11 17
علوی 18 16 18 16 14
رضایی 8 13 20 9 8
محسنی 12 20 8 11 18
هاشمی نسب 12 20 20 18 12
جوان 15 10 20 16 9
موسوی 12 10 15 12 14

حالا مثل تصویر زیر از تب HOME رو گزینه Conditional Formatting کلیک کنید و در منویی که باز میشه از بخش Highlight Cells Rules روی گزینه Less Than کلیک کنید.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

با اینکار پنجره زیر باز میشه.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

حالا در قسمت  سمت چپ عد 12 رو بنویسید و در قسمت سمت راست هم Light Red Fill With Dark Red Text رو انتخاب کنید و اوکی کنید. حالا روی گزینه OK کلیک کنید. همونطور که میبیند سلول هایی که مقدار اونها کمتر از 12 هست به صورت خودکار به رنگ قرمز تغییر میکنند. اگر مقادیر سلول ها رو تغییر بدید متوجه میشید که به صورت خودکار بسته به مقدار سلول فرمت اون تغییر میکنه.

خب حالا که یه مثال ساده رو انجام دادیم بیایم یکم دقیق تر به گزینه‌های موجود در ابزار Conditional Formatting اکسل نگاه کنیم. ابزار Conditional formatting اکسل شامل بخش های تصویر زیر هست:

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

به طور کلی میشه این بخش ها رو به دو قسمت تقسیم کرد. بخش اول یعنی پنج گزینه اول Rule ها و قواعد از پیش آماده شده‌ای هستند که برای اعمال سریع شرط ها میتونیم از اون ها استفاده کنیم. بخش دوم هم برای تعریف قواعد توسط خود کاربر، ویرایش یا حذف قواعد و سایر موارد به کار میره. به صورت مختصر بخش های مختلف Conditional Formatting رو با هم مرور میکنیم. در آموزش های بعدی هر بخش رو به صورت مفصل تر بررسی خواهیم کرد.

 • Highlight Cells Rules: با استفاده از این بخش میتونیم مشخص کنیم که اگر مقدار سلول با شرط مشخصی مطابق بود به رنگ خاصی دربیاد. مثلا اگر مقدار سلول کمتر از 10 بود رنگ سلول زرد بشه یا اگر مقدار سلول بیشتر از 15 بود رنگ سلول به سبز تغییر کنه.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Top/Buttom Rules: با استفاده از این بخش میتونیم قسمت مشخصی از سلول ها رو به رنگ خاصی در بیاریم. مثلاً پنج معدلی که از همه بیشتر هستند رو به رنگ زرد در بیاریم.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Data Bars: این بخش زمانی استفاده میشه که بخوایم یک نوار پیشرفت یا همون Progress Bar رو داخل سلولها نمایش بدیم. مثلاً سلولی که مقدارش بیشتر از همه هست نوار پیشرفت اون کامل هست و سلول هایی که مقدارشون کمتره به هممون نسبت دارای طول نوار پیشرفت کمتری هستند.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Color Scale: وقتی از این بخش استفاده کنیم رنگ سلول‌ها بسته به مقداری که دارند به صورت پیوسته از رنگی به رنگ دیگه تغییر میکنه. مثلاً میتونیم تعیین کنیم که پایین ترین مقدار دارای رنگ قرمز باشه و هرچقدر مقادیر افزایش پیدا میکنه رنگ سلول به سمت سبز تغییر کنه.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Icon Set: با استفاده از این بخش میتونیم در کنار سلول‌ها علامت خاصی رو قرار بدیم. مثلاً نمرات بالاتر از 15 چراغ سبز، بین 12 تا 15 چراغ زرد و کمتر از 12 چراغ قرمز داشته باشند.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • New Rule: اگر بخوایم از قواعد آماده اکسل استفاده نکنیم از این بخش میتونیم خودمون شرطمون رو تعریف کنیم و تمام جزئیات اون رو مطابق میل خودمون تنظیم کنیم.
 • Clear Rules: با این استفاده از این گزینه میتونیم قواعدی رو برای سلول‌ها تعریف کردیم حذف کنیم.
 • Manage Rules: در این بخش میتونیم قواعدی که ساختیم رو ویرایش کنیم، حذفشون کنیم، اولویت اعمال اونها رو تغییر بدیم یا قاعده جدیدی رو تعریف کنیم.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

دانلود فایل نمونه:

مخصوص کاربران ویژه سایت
کاربر گرامی دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش با اشتراک در بخش کاربران ویژه امکانپذیر میباشد. لطفا برای اشتراک در بخش کاربران ویژه از بخش عضویت ویژه استفاده نمایید

تمرین:

مخصوص کاربران ویژه سایت
کاربر گرامی دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش با اشتراک در بخش کاربران ویژه امکانپذیر میباشد. لطفا برای اشتراک در بخش کاربران ویژه از بخش عضویت ویژه استفاده نمایید

در آموزش های بعد بیشتر با بخش های مختلف ابزار Conditional Formatting اکسل آشنا میشیم.

شاد و سربلند باشید.

139 Comments on “استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)”

 1. وحدت نوری

  با سلام وخدا قوت
  من از مطالب سایتتون خیلی استفاده کردم و ازتون ممنونم بابت آموزش هاتون
  من یک مشکلی دارم توی یه فایل از تابع MIN(IF استفاده کردم که یک شرط داره
  حالا می خوام از دوشرط استفاده کنم یعنی همون تابع ولی این دفعه دو شرط رو داشته باشه چی کار کنم ؟؟؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   کاربران ویژه افرادی هستند که بصورت تخصصی با اکسل کار میکنند و مایلند در قبال پرداخت هزینه آموزش های تخصصی تری رو دریافت کنند. اولویت اول من اینجا هم این افراد هستند که اکسل براشون یه ابزار تخصصی هست و به صورت جدی در کارشون با این ابزار درگیر هستند و در آینده بخشی از آموزش هایی که اینجا ارائه میدم ویژه این دسته از دوستان خواهد بود.

   1. ALIREZA

    سلام میخواستم بپرسم چه کنم که در حال وارد کردن شماره تلفنهای مختلف در یک ستون اگر شماره ای تکراری بود بهم پیغام بده یا اینکه نگذاره اون شماره ثبت شه

 2. hamidreza

  با تشکر از مطالب و مثال های کاربردی تون.
  ی سوال لطفا راهنمایی کنید
  اگر خواسته باشیم سلول های مشترک دو ستون AوB رو تغییر رنگ بدیم و یا مشترک هاشونو تو ی ستون C بریزیم از چه راهی باید اینکارو انجام بدیم،
  ضمن تشکرفراوان ممنون میشم با ی مثال راهنماییم کنید

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام حمیدرضا جان. میتونی با استفاده از تابع Match و بخش شرط فرمولی Conditional Formatting اینکار رو انجام بدی. کافیه برای هر ستون یه شرط با تابع Match رو ستون دیگه بنویسی.

 3. محمدعلی

  با سلام.
  برای شناسایی اعداد تکراری در دو ردیف اکسل که از duplicated values استفاده میکنیم، چرا برخی مواقع فقط یک ردیف آن رنگی میشود و عدد تکراری آن در ردیف کناری رنگ نمیشود؟
  با تشکر

  1. یاسین اسماعیل پور

   قاعدتا نباید این مشکل پیش بیاد. لطفا فایلتون رو بفرستید تا بررسی کنم

 4. phsnos

  واقعا سایتت معرکس، خداییش از تمام سایتای مرتبطی که تا حالا دیدم بیشتر برام سود داشته و کلی تو کارم جلو افتادم

 5. rezairandost

  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  اگر در قسمت Conditional formating در یک سلول چند نوع فرمت اعمال کرده باشیم وبخواهیم یکی از انها را حذف کنیم به طوری که بقیه فرمتها باقی بماند چه باید بکنیم ؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام دوست عزیز
   باید سلولی که روش چند فرمت اعمال کردید رو انتخاب کنید بعد از بخش Conditional Formatting گزینه Manege Rules رو انتخاب کنید و بعد فرمت مدنظرت رو با گزینه Delete حذف کنید.

 6. a.y

  سلام خسته نباشید
  من یه جدول ضرب دارم که کنارش دو خانه به رنگ های زرد و قرمز وجود دارد که در خانه زرد یکی از اعداد سطری و در خانه قرمز یکی از اعداد ستون جدول ضرب نوشته شده است. میخوام با استفاده از conditional formatting دستوری بنویسم ک سر ستون های جدول ضرب را بر اساس اعدادی ک در خانه های رنگی نوشته شده تغییر رنگ بده. ممنون میشم اگه کمک کنید.

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. خب اینکه خیلی سادست با خوندن مطالب همین نوشته باید بتونی انجامش بدی. بازم اگر مشکل داری فاییلت رو بفرست تا روی فایل برات راهنمایی کنم

 7. a.y

  سلام اقای اسماعیل پور. در قسمت تماس با من فایلم رو اپلود کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.اگه لطف کنید فایل پاسخ رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم.

 8. a.y

  البته لازم به ذکر است که conditional formatting باید برای سلولی نوشته بشه که در ان حاصل ضرب دو سلولی رنگی نوشته شده است.یعنی با توجه به فایلی که براتون فرستادم سلول p10

 9. karia

  سلام و ادب و تشكر بخاطر مطالب بسيار آموزنده،
  بنده در آلمان زندگى ميكنم و در حال حاضر در يك كمپ پناهندگى كه بيش از چهار هزار نفر جمعيت دارد مشغول بكارم.برنامه كنترل اتاقها و تعداد تختها و همچنين اشخاص را در اكسل طراحى كرده اند و تعداد تختهاى خالى و اتاقهاى خالى بصورت متغير و پس از اعمال تغييرات جديد بصورت اتوماتيك بالاى صفحه ظاهر ميشود.
  سؤالم اين است چطور اين تغييرات بصورت اتوماتيك در بالاى صفحه ظاهر ميشود.
  جواب اين موضوع كه چطور رنگ اتاقهاى خالى و تختهاى خالى تغيير پيدا ميكند را در مطلب پر محتواى حضرتعالى يافتم،با بازديد اين سايت و بدست آوردن اطلاعات مفيد از فردا در محل كارم ديگر براى هر مشكلى مجبور نيستم با برنامه نويس و شركت طراحى كننده فرم ساعتها تلفنى جر و بحث كنم.ورك شيت دات آى ار كليد حل مشكلاتم ميشود.
  ممنون مهندس عزيز اميدوارم يه روزى بياى آلمان و بتوانم لطفت رو جبران كنم.

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام دوست من. انشالله هرجا که هستید موفق باشید. در خصوص سوالی که فرمودید به احتمال بسیار قوی اینکار از طریق زمان بندی اجرای دستورا VBA انجام میشه

 10. بنی حسینی

  سلام جناب اسماعیل پور ممنون از سایت خوبتون و راهنمایی های ارزنده تون.
  من میخوام سلولهای یکی از ستونهام به شرط اینکه بر یک عدد خاص قابل تقسیم بوده و باقیمانده اش صفر باشه یه رنگ خاص بشه. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام جناب بنی حسینی.
   برای اینکار میتونید از بخش فرمول نویسی در ابزار Conditional formatting استفاده کنید

 11. Saeedeh hosseini

  با سلام و ممنون از مطالب عالی و کابردیتون و واقعا ممنونم
  قسمت دوم مبحث Conditional formatting روی سایت گذاشته شده یا فعلاً خیر؟

 12. امید

  سلام دوست گرامی
  من با اکسل فاکتوری رو طراحی کردم که نیاز دارم وقتی فرمت یک سلول رو تغییر میدم مثلا رنگش رو عوض میکنم سلول دیگه ای هم دقیقاً همون تغییرات داخلش انجام بشه ولی متأسفانه نمیدونم از چه راهی میتونم فرمت یک سلول رو به سلول دیگه اضافه کنم
  اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید

  1. msdhamzeheian

   سلام با استفاده از ابزار Format painter توی تب home مشکلتون حل میشه (آیکنی که شکل قلم مو هست)

 13. Pasha

  سلام توروخدا کمکم کنید
  من به هرکی میگم جوابی برام نمیاد!!!
  من یه بانک اطلاعات تو اکسل دارم که نزدیک 10000 تا ردیف داره
  میخوام اونایی که تو فیلد نام یکسان هستند کل سطر تو یه فایل اکسل دیگه لینک بشه!
  یعنی مثلا یک نفر 20 بار خرید کرده از ما ، میخوام برای اون شخص یک فایل جدا درست کنم و اطلاعات خرید اون شخص اتوماتیک تو فایل خودش لینک بشه.
  خواهشا کمکم کنید
  ممنون

 14. Amir

  با سلام
  من اکسلی دارم که میخام در صورت تغییر رنگ یک سلول ، در شیت دیگری برای این سلول عدد ذکر بشه و شمارش بشه .
  بطور مثال من چهار سلول را رنگ آبی کردم عدد چهار در سلولی دیگر نمایش داده شود .
  آیا این امکان وجود دارد ؟
  سپاس

 15. Majid BK

  سلام یاسین جان
  از سایت خیلی خیلی خیلی خوبت ممنونم. آموزشهای شما عالی هست و بسیار مفید.
  میخواستم برای یکی از ستون های فایل اکسلم از ویژگی تشخیص تکرار conditional formating استفاده کنم تا جلوی ثبت های تکراری من رو بگیره اما یه مشکلی هست. وقتی شماره ای رو ثبت میکنم که با یکی از شماره های آن ستون تنها یک رقم (رقم یکان آن – رقم سمت راست) تفاوت دارد، به اشتباه آن را شماره تکراری در نظر گرفته و تغییر رنگ میدهد. در حالی که این ها دو شماره مجزا هستند. با کد نویسی هم (استفاده از if و countif) نتونستم مشکل رو حل کنم. خودم فکر میکنم احتمالاً بخاطر اینکه عدد ستونها 16 رقمی هستند و این قابلیت (Conditional Formating) نمیتونه برای 16 رقم دقیق عمل کنه، باعث این مشکل شده. اگه راه حلی دارید کمکم کنید. ممنون.

  1. msdhamzeheian

   دقیقا برای شماره کارتها همچین مشکلی وجود داره. دلیلش هم TEXT نبودن فرمت سلولتونه.
   اگر فرمتشون تکست باشه مشکل حل میشه در غیر این صورت اگر نامبر یا جنرال باشه اتوماتیک عدد آخر به صفر تبدیل میشه.

 16. amin

  میخوام فرمولی که توی conditional formating نوشتیم برای یک سری دیگه از سلول ها هم کپی کنم کی مجبور نشم بنویسم, میخاستم ببینم چطور میشه این کار رو انجام داد.
  ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام امین جان
   برای اینکار باید از قسمت conditional formatting گزینه manage rules رو انتخاب کنی و بعد در قسمت applies to رنج مدنظرت رو دوباره مشخص کنی

 17. فاطمه

  باسلام، میشه توی conditional formating ساعت تعریف کرد؟ مثلا بگیم اگر از 15 دقیقه بیشتر بود رنگش قرمز بشه.

 18. پدرام داد

  سلام دوست عزیز
  من یسری دیتا دارم که تو ستون اول بعضی هاشون duplicate هستن ولی تو ردیف با هم تفاوت دارن، میخواستم ببینم راهی هست که سلول های مشابه merge بشن؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام پدرام جان
   به جز ماکرو نویسی و انجام کار به صورت دستی من راه دیگه ای نمیدونم که بشه این کار رو در اکسل انجام داد

 19. mahmoodshock

  سلام و تشکر از اطلاعات بسیار مفید سایت خوبتون!
  سوال من این بود که آیا میتوان با یک شرط کلیه سلوهای مربوط به یک ردیف از جدول به رنگ خاصی تغییر کند.
  مثلا میخوام بگم اگر سلول مثلا C1 برابر “تعطیل” بود ، تمام سلولهای ردیف 5 مثلا از C1:C8 به رنگ قرمز تغییر یابد.
  سپاس ویژه!

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. بله. امکانش وجود داره. باید از بخش MANAGE RULES گزینه NEW RULE و سپس گزینه آخر …..USE FORMULA رو انتخاب کنید و فرمول شرطی مدنظرتون رو بنویسید

 20. zahra

  سلام. ممنون از اطلاعات و راهنمایی های خوبتون
  یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید..
  یک جدول شامل:
  یک ستون اسامی افراد و یک ستون نمرات آنها …
  *اسامی* افرادی که نمرات آنها بالای 15 شده است ، قرمز شود..

 21. tarane

  سلام روز بخیر
  ببخشید من یک سری دیتا دارم….که به ترتیب 7 رقم جمع باید بشه …..ولی با انجام دادن چند تای اول ،ودابلکلیک این کار ادامه پیدا نمیکنه نمیدونم…….برای اینکه یک ستون فاصله هست اینجوری میشه یا خیر……چون ستون به ستون اطلاعات هست که باید 7تا 7 جمع شوند و در یه ستوندیگر پیدا شوند….چی کار باید کنم؟

  1. msdhamzeheian

   سلام برای انجام شدن فرمول با دابل کلیک، اکسل سلول های ستون کناری رو در نظر میگیره و به اون تعداد فرمول رو اجرا می کنه.

 22. arash ranjbar

  درود بر مهندس گرامی
  در مورد نحوه اجرا و ایجاد منوی کرکره ای راهنماییم کنید.
  باتشکر از سایت باحالتون
  شاد باشید

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. منظورتون منوهای پایین افتادنی هست؟ اگر بله میتونید با استفاده از Data Validation ایجاد کنیدش

 23. Amir

  سلام
  خسته نباشید
  من میخوام تو هر سلول کد رنگ RGB رو بزنم بعد بهم رنگ مربوط رو نشون بده
  اصلا همچنین چیزی امکان داره؟؟
  ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام محمدجان
   بله امکانش وجود داره. ولی نیاز داره که به برنامه نویسی VBA مسلط باشید

 24. ماریا مهنی پور

  سلام
  چطور می توان در یک سطر یا ستون ماکزیمم داده ها را سبز مینیمم داده را قرمز کرد.

  1. leomasih

   سطر یا ستون مورد نظر رو انتخاب کنید بعد از گزینه ی top 10 یا bottom 10 میتونید برای ماکزیمم مینیمم استفاده کنید فقط دقت کنید که مقدار 10 رو باید به 1 نغیر بدید چون 10 به ترتیب 10 مقدار بیشتر رو رنگ میکنه وقتی 1 باشه فقط ماکزیمم رو رنگ میکنه

 25. s.b

  با سلام و تشکر از مطالبتون که تا حالا بسیار مفید بودن…
  سوالی داشتم که چطور می شه یک ردیف رو بر حسب ارزش یک سلول رنگی کرد؟
  (مثلا اگر A2 ارزشش زیر 100 باشه خود .A2 ,.. B2 , C2 , D2 , E2 ,F2, ,… رنگش زرد بشه)
  ممنون میشم.

  1. leomasih

   کل ستون رو انتخاب کنید و از قسمت conditional formating گزینه new rule و بعد گزینه ی use a formula to … رو انتخاب و در کادر مشخص سلول A2 رو انتخاب کنید و بزنید <100 و رنگ مورد نظر رو هم انتخاب کنید.

 26. leila

  با سلام
  مطالب خیلی مفیدی در این سایت است .ان شاالله سالم و پر انرژی باشید همیشه.
  چطور میشه از طریق condtinalformating دستوری ایجاد کرد که با نوشتن یک سری سلول رنگی شوند
  مثال در سلول b1 نوشته شود پاس سلولهای d2 الی f2 رنگی شود.ممنون میشم کمکم کنید.
  وبا تشکر از حسن نیت سازنده و گرداننده سایت

 27. leila

  پیدا کردم هورااا
  ابتدا محدوده ی
  دی دو تا اف دو رو انتخاب میکنیم بعدش از کاندیشنال فرمتینگ قسمت نیو رل .فرمول . این فرمول رو مینویسیم”پاس”= b1 =
  تمام.

 28. محمد

  باسلام و سپاس چطوری میشه همین قوانین رو برای یک shape در جدولمون ایجاد کنیم، مثلا تعریف کنیم وقتی فلان سلول برابر یا عدد 2بود این شیپ رو رنگی کن و اگه 3 بود یک شیپ دیگه رو رنگی کن؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. بله درصورتی که اطلاعاتش رو داشته باشید میشه حساب کرد

 29. محمد پ

  سلام.
  1.برای تغییر رنگ کادر دور cell فعال باید چیکار کرد ؟
  2.برای اینکه cell فعال هایلایت بشه با رنگ دلخواه چیکار باید کرد .رو هر cell تک کلیک کنیم میخوام رنگش تغییر کنه

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام محمد جان
   برای اینکار نیاز به کدنویسی VBA هست. شما باید روی زبانه شیت مدنظرتون راست کلیک کنید و در رخداد selectionchange تعریف کنید که سلول انتخاب شده رو کادرش رو رنگی کنه. متاسافنه توضیح کاملش در کامنت امکان پذیر نیست چون یکم طولانی میشه محمد جان

 30. ناصر

  سلام دوستان این فرمول میتونه برعکس عمل کنه یعنی وقتی شماره ۱۲ رو میزنیم رنگ قرمز در بیاد ۱۵ رو بزنیم رنگ ابی در بیاد لطفا کمکم کنید

 31. سپهر

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفيدتون ميخواستم بدونم چجوري ميتونم تو اكسل تعريف كنم كه وقتي تو يه محدوده يه كلمه خاص بود تو يه سلول غير از اون ناحيه همون كلمه رو نشون بده! ايا بايد از conditional Formatting استفاده كنم؟!

 32. ayat

  باسلام میخواستم یک شماره مثلا” شماره کارت یک فرد رو با نامش لینک کنم بصورتیکه اگه اسمشو تو یه سل زدم تو سل بعدی شماره کاتش بیفته از کجا برم راهنماییم کنید ممنون میشم . از سایت خوبتون هم متشکرم

 33. ayat

  سلام میخواستم یک شماره مثلا” شماره کارت یک فرد رو با نامش لینک کنم بصورتیکه اگه اسمشو تو یه سل زدم تو سل بعدی شماره کاتش بیفته از کجا برم راهنماییم کنید ممنون میشم . از سایت خوبتون هم متشکرم

 34. Abolfazl

  سلام ببخشید من در اکسل در بخش indexو matchمشکل دارم وقتی و جدول کشیده میشه و معدل کل هرکدوم رو می‌نویسیم
  برای اینکه اتوماتیک بگه کدوم بیشتره و اسم
  اون که بیشتر هستش هم بنویسیه و وقتی مقدار معدل کمتر رو افزایش دادیم اونم اتوماتیک با اسم بگه این بیشتره و تغییر کنه با چه فرمولی بریم ؟ تا آخر میریم ولی داخل تغییر معدل گیر میکنیم تغییر معدل میده ولی اسم رو تغییر نمیده

 35. malihe

  با سلام چطور می توانم فقط بعضی از ویژگی های یک سلول را روی سلول های دیگر اعمال کنم؟

  1. leomasih

   وقتی یک سلول رو copy میکنید و میخواید paste کنید (با کلیک راست) گزینه ی paste special داره که گزینه های متفاوتی داره
   اگر هم فقط بخواید حالت های گرافیکی و ظاهری سلول رو کپی کنید از ابزار format painter میتونید استفاده کنید …

 36. سیدمحمود

  سلام
  از مطالب خوبتان استفاده کردم. عالی بود .
  لطفا مرا راهنمایی کنید :
  در سلول h1 سه عدد مد نظر است : 0 و 1 و 2
  اگر مقدار آن 0 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 زرد رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 0 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 قرمز رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 2 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 مشکی رنگ باشد.
  فرمول آن را بلد هستم .این فرمول باید در تمام خانه ها تکرار شود . این تکرار زمان بر است . لطفا بگویید چه طور زمان را کمتر کنم.

 37. سیدمحمود

  سلام
  از مطالب خوبتان استفاده کردم. عالی بود .
  لطفا مرا راهنمایی کنید :
  در سلول h1 سه عدد مد نظر است : 0 و 1 و 2
  اگر مقدار آن 0 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 زرد رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 1 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 قرمز رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 2 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 مشکی رنگ باشد.
  فرمول آن را بلد هستم .این فرمول باید در تمام خانه ها تکرار شود . این تکرار زمان بر است . لطفا بگویید چه طور زمان را کمتر کنم.

  1. leomasih

   نیاز نیست در تک تک سلول ها فرمول رو بنویسید.سلول های a1 تا e1 رو انتخاب کنید بعد از قسمت conditional formating گزینه ی new rule رو بزنید و از گزینه هایی که هست آخرین گزینه یعنی use a formula to … رو انتخاب کنید بعد تو کادری که باید فرمول رو بنویسید سلول h1 رو انتخاب کنید و مساوی صفر بذارید و رنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید چون اینجا 3 رنگ متفاوت با 3مقدار متفاوت میخواین 3بار باید این کارو انجام بدید.
   قسمت قابل توجهش اونجاست که همه ی اون سلول ها رو با هم انتخاب کنید تا نیاز نباشه دونه دونه انجام بدین

 38. rezaexcel

  سلام سرور گرانقدر من هرقدر تلاش کردم نتونستم در این ابزار برای یک سلول تعریف کنم تا در صورت برقراری یک شرط سایز فونت سلول تغییر کنه !!؟؟ تمام اجزای فرمت سلول قابل برنامه ریزی هست بغیر از نوع و سایز فونت اگر راهی هست ممنون میشم راهنماییم کنید.

 39. Alireza_NvM

  سلام.خسته نباشید.من میخواستم بنویسم که بزرگترین عدد رو با یه رنگ نشون بده کوچیک ترین عدد رو هم با یه رنگ دیگه اگه میشه کمک کنید ممنون.

  1. leomasih

   از منوی conditional formating گزینه ی equal to رو انتخاب کنید و در قسمتی که باید مقدار وارد کنید از تابع max برای بیشترین مقدار و از min برای کمترین مقدار استفاده کنید و برای هرکدوم رنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید مثلا برای تابع max برای محدوده ی A1 تا A4 به اینصورت میشه (که شما محدوده ی مورد نظر خودتون رو در فرمول قرار بدید)
   =max($A$1:$A$4)

 40. عبداله

  سلام وخسته نباشی
  ایا امکانش هست تو سلولهای شرطی بجای رنگ مثلا الارم صوتی مثل یه صدای بوق شنیده بشه؟

 41. kerio

  با سلام
  در اکسل من میخواهم در قسمت format cell و تب Number و بخش category به قسمت custom یک فرمولی را اضافه کنم مثل #,##0.00 ولی هربار که وارد صفحه جدیدی از اکسل میشوم این فرمول پاک میشود. کجا باید برای همیشه آن را تعریف کنم ؟
  با تشکر فراوان

 42. شیدا

  سلام
  ببخشید چطور می تونم توی یک لیست اسامی که با یک حرف خاص شروع شده اند و سرچ کنم و سلول هاشو رنگی کنم؟
  متشکرم

  1. leomasih

   سلام
   1دونه سلول از اسم هاتون رو انتخاب کنید بعد از منوی Conditional formatting گزینه ی new rule رو انتخاب کنید و از صفحه ی باز شده گزینه ی use formula to… رو انتخاب کنید بعد توی قسمت پایین باکسی هست که باید فرمول وارد کنید اگر اسم هاتون فارسی هستند از فرمول زیر استفاده کنید
   =LEFT(F4,1)=”م”
   که البته اینجا من حرف میم رو گذاشتم شما حرف مورد نظر رو انتخاب کنید از قسمت Format هم رنگ بندی موردنظرتون رو انتخاب کنید با اینکار این فرمول فقط برای سلول اول انجام میشه حالا برای اینکه برای کل ستون مورد نظر انجام بشه از منوی Conditional formatting گزینه ی manage rules رو بزنید توی صفحه ای که باز شد لیست condition هایی که انجام دادید میاد از اونجا از قسمت applies to همین condition اخیر، کل ستون مورد نظرتون رو انتخاب کنید…
   اگر هم میخواید اون حرف هر بار متفاوت باشه و با وارد کردن دستی عوض شه یه سلول رو برای اینکار انتخاب کنید و در فرمول بالا بجای حرف میم بزنید مساوی با همون سلول مورد نظر

   1. majed

    سلام چطوری میتونم سلول های یه ستون رو ،در صورتی که وجه تمایزشون فرمت سلول ها هست رو از هم جدا کنم؟
    مثلا توی یه ستون فرمت بعضی سلول ها دلار انتخاب شده بعضی ها ریال میخوام جداشون کنم.
    ممنون
    خیلی ضروریه

 43. ستاره سمنانی

  سلام عالی بود تشکر

  یه سوال هم دارم میبخواهم حلقه for بنویسم
  قرار دو تا ستون در هم ضرب بشن ..به جای اینکه چندبارضربل ودا بنویسم راهی داره که یکدفعه دستوری مثل
  For I=1 to 20
  Ai*bi
  نوشت؟
  این دستور را کجا باید تایبپ کرد با چه فرمتی؟
  تشکر

 44. hosein

  سلام
  سوال : 10 شیت داریم که گردش حساب پرسنل رو وارد کردیم و هر شیت برای یک نفر
  حال اگر بخواهیم مانده شیتها یعنی مانده بدهکاری یا بستانکاری پرسنل رو یکجا در شیت 11 داشته باشیم فرمولی اگر دارد بفرمایید.
  با تشکر

 45. هادی

  سلام. من یک فایل دارم که توی یک ستونش اسامی افراد تایپ میشه.میخوام در یک شیت دیگه اسامی افراد و تعداد دفعات تکرار هرکدوم رو داشته باشک . اسامی افراد هم مشخص نیست که بخوام لیست براش دذست کنم و فقط مقدارشو محاسبه کنه اکسل (فرم شکایت از پرسنل هست)
  ایا راهی داره ؟راهنمایی میفرمایید.

 46. zohre choobi

  با تشکر از مطالب خوبتون.
  من می خوام عضویت ویژه داشته باشم.
  چیکار باید بکنم؟

 47. شهاب

  با سلام و تشکر بابت توضیحات خوبتون. برای مدرسه باید نمرات رو رد کنیم. میخوام همه اعداد بعد از فعل و انفعالات و محاسباتی که انجام میشه تا دو رقم اعشار تعریف بشه اما به یه مشکلی میخورم. عدد صحیح رو هم با دو رقم اعشار نشون میده مثلا 17/50 درسته اما عدد 17 رو میزنه 17/00 لطفا توضیح بدید چی کار کنم که همه اعداد صحیح فقط خود عدد و بقیه اعداد رو تا دو رقم اعشار نشونم بده. ممنون و سپاسگذارم.

 48. عبدالرحمن

  سلام
  وقتتون بخیر
  من یه جدول با استفاده از combobox درست کردم که سه تا گزینه داره یکی درصد، یکی نسبت و یکی هم مقدار اصلی. حالا میخوام با انتخاب هرکدوم از این سه گزینه اعدادی که نمایش داده میشه با فرمت خودشون باشن مثلا درصد بصورت درصدی باشه، نسبت اعداد اعشاری رو تا دورقم اعشار نمایش بده و اون مقدار اصلی رو هم به همون صورت خودش نمایش بده. باید چکار کنم؟؟؟
  ممنون از مطالب خوبتون

 49. omid

  سلام
  دوست عزیز ستون a تا d ورودی داده های منه در ستون e نسببت a/b را حساب کردم در ستون f شرط گذاشتم اگر e بین 5تا 5.2 بنویس”کارت درسته” اکر 5.20تا 5.7 بگه “صبر کن” و اگر بین 5.7 تا 6 بگه کارت اشتباهه
  حالامن میخوام بین 5 تا 5.2 که کارم درسته با رنگ مشخص بشه مثلا اگر 5 تا 5.10 سبز باشه اگر بین 5.1تا 5.15 زرد و 5.15 تا 5.20 هم قرمز

  اینو چجوری درست کنم؟؟؟؟

 50. sima_624

  سلام روز به خیر
  من ی سوال داشتم: ممنون میشم جواب بدین. اگه بخوام دقیقا از ابتدای محلی که اطلاعات وارد می کنم تا آخرین نقطه ای که اطلاعات را وارد می کنم برام border رسم کنه به چه صورت باید از conditional formatting استفاده کنم؟

 51. مسعود

  سلام. من یک فایل اکسل دارم که تعداد زیادی Conditional Formatting در اون استفاده کردم. بسیاری از خونه های این فایل دارای حداقل سه تا CM هست که مثلا یکی از اونها رنگ خونه رو عوض میکنه، یکی دیگه رنگ نوشته رو عوض میکنه و دیگری فونت رو بولد و آندرلاین میکنه. اما اگر در مورد یک خونه مثلا دو تا از شرطها برقرار بشه که فرضا اولی رنگ خونه رو عوض میکنه و دومی فونت رو بولد و آندرلاین میکنه، شرط دوم مجددا رنگ خونه رو به Automatic تغییر میده. چه کار باید بکنم که شرط بعدی شرایط شرطهای ماقبل رو از بین نبره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 52. عطا

  آقای مهندس سلام
  آیا می توان در یک ستون بزرگترین عدد را انتخاب و در یک سلول نوشت؟

 53. عبدی

  سلام
  در یک نمودار Scatter چگونه می توان نقاط را گروه بندی کرد و رنگ نقاط هر گروه با گروه بعدی متفاوت باشد؟

 54. الهام مرکزی

  سلام آقای مهندس اسماعیل پور
  ممکنه راهنمایی بفرمایید چطور میتوانم سل های با متن رنگ قرمز را کد 1 و سلهای با متن آبی را کد 2 بدهم
  با تشکر

 55. واحد اداری مالی

  سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت بسیار عالی تون
  من یه لیست پرسنل دارم که هرماه کارکرد اون ها رو قراره تو اکسل محاسبه کنم یعنی از سیستم کارکرد رو بگیرم و داخل اکسل تحلیل کنم واسه همین یه شیت دارم که نام پرسنل با مشخصات واحدهاشون نوشته شده.چه راهی وجود داره که وقتی از سیستم کارکرد رو میگیرم(بصورت اکسل) همون رو کپی کنم داخل شیت خودم بصورتی که خود اکسل نام ها رو تشخیص بده و عددهارو جلوی اسم هرکدوم جا گذاری کنه و من دیگه دستی عددها رو وارد نکنم.و اینکه هر ماه پرسنل ممکنه اضافه یا حذف بشه

 56. ابراهیم

  سلام
  خسته نباشید
  من میخوام یک ستون مثلا ستون A سلول هاش فقط یک فرمت خاص رو بگیره و اگر غیر از این بود و رفت سلول بعدی مثلا رنگش عوض بشه یا پیغام خاصی بده با مسیج باکس
  فرمتم اینه YYYY123456-7 یعنی اول چهار تا حرف انگلیسی بعد شش تا عدد یه فاصله بعد یه عدد دیگه البته این حروف و اعداد هر بار تغییر میکنند شرط اینه که چهار رقم اول حرف انگلیسی باشه بعد 7 رقم با اون فرمت
  اگه میشه راهنکمایی کنید
  باتشکر

 57. سعید

  سلام من میخوام مثلا سول a1 اگر تعداد کارکتر ان از 13 رقم کمتر یا بیشتر بود به رنگ قرمز در بیاد
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 58. Behzad

  سلام ،آقای اسماعیل پور لطفا راهنمایی کنید که چطور میشه چند فایل اکسل رو بجای اینکه تک تک فایل های اکسل رو باز کنم و کپی کنم تو یک فایل اکسل بیاد بطورخودکار خودش لینک بشه و تمام اطلاعات رو از چند تا فایل اکسل کپی کنه و یا در واقع خوانده بشه و ثبت بشه .با تشکر

 59. صالحي

  با سلام
  لطفاً بفرماييد با استفاده از conditional farmatting چگونه بايد براي سلول ها فرمول تعريف كرد كه:
  مثلاً اگر جواب فرمول منفي شد و كمتر از 100 % شد : به صورت اتوماتيك سلول قرمز شود
  و برعك
  اگر جواب فرمول مثبت شد و بيشتر از 100 % شد : به صورت اتوماتيك سلول سبز شود

  با تشكر فراوان

 60. شامین

  با سلام و عرض ادب
  یه سوال داشتم چطور میشه یک محدوده از سلول ها پس از برقراری شرط قفل شود و قابل تغییر نباشد

  1. محمد

   سلام سلول های مورد نظر را انتخاب کنید و از قسمت Format Cells-Protectionگزینه Lockedرا تیک بزنید و کل sheet را قفل کنید

 61. Mr.Mim

  سلام
  قبل از هر چی ممنون ازم از وبسایت خوبتون معمولا اینجور وبسایت ها که خوب و ساده توضیح داده باشن کم هست و حالا سوال:
  چجوری میشه اینو تعریف کنیم که در صورتی که :
  شرط اول a2 بزرگتر از صفر باشد
  شرط دوم b2=0 یا b2>=a2 بود سلول ما قرمز شود
  حال این شرط رو برای کل ستون a و b بنویسیم.

 62. ahmad

  سلام دوستان یسوال لطفا کمکم کنید
  بنده در sheet 1 یه چک لیست دارم و در sheet 2 مقادیر موفق ناموفق وعدم همکاری رو داشته باشم و میخوام وقتی مثلا موفق انتخاب شد چک لیستم سبز بشه و ناموفقم زرد بشه و عدم همکاریم قرمز بشه چیکار کنم؟
  باید قبل از ایجاد چک لیست اینکارو بکنم یا بعدش؟؟؟؟؟؟

 63. محمد

  با سلام
  در اکسل برای چند برای چند سطرفرمول … AVE تعریف کردیم چون عدد ندارد فرمول به حالت !0/DiV# ظاهر می شود
  چه فرمولی باید تعریف کنیم که اگر میانگین عدد نداشت آنگاه خانه مریوطه خالی باشد(یعنی به حالت !0/DiV# نباشد) در غیر این صورت عدد نوشته شود.

 64. مهسا

  سلام
  خسته نباشید و خدا قوت
  میخواستم بدونم میشه اطلاعاتی رو در دو شیت داشته باشیم و با تغییر تو یک شیت اطلاعاتی که تو شیت دیگه هست متناسب با فرمول و داده هایی که بهش دادیم تغییر کنه؟
  اگه تو اکسل میشه اینکارو کرد میشه بهم بگید چجوری؟
  ممنون از سایت خوبتون
  تشکر

 65. پیمان

  باسلام و خسته نباشید اگه ممکنه آموزش جستجو در Conditional Formatting را بطوریکه عبارات خواسته شده در جدول پایه رنگی بشه را آموزش بدهید چون خیلی برای جستجو در محیط اکسل کاربردی است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *