تابع AVERAGEA اکسل و تفاوت آن با تابع AVERAGE

تابع AVERAGEA اکسل

کاربرد تابع AVERAGEA اکسل دقیقاً مشابه تابع AVERAGE اکسل هست با این تفاوت که در تابع AVERAGE اکسل در صورتی که یکی از سلول های موجود در پارامترهای تابع شامل عبارت منطقی یا متن باشه اون سلول در محاسبه میانگین لحاظ نخواهد شد ولی در تابع AVERAGEA اون سلول هم تبدیل به عدد شده و در محاسبات لحاظ خواهد شد. در ادامه با نحوه کار تابع AVERAGEA اکسل و تفاوت اون با تابع AVERAGE اکسل بیشتر آشنا خواهیم شد.

قاعده کلی تابع  AVERAGEA اکسل کاملا شبیه تابع AVERAGE هست:

AVERAGE(مقدار3[اختیاری],مقدار2[اختیاری], مقدار1,…)

برای درک بهتر تفاوت دو تابع AVERAGE و تابع AVERAGEA اکسل یک مثال رو با هم انجام خواهیم داد. جدول زیر رو در نظر بگیرید

A
1 10
2 20
3 5
4 TRUE
5 “13”
6 40

حالا ببینیم فرمول های تابع AVERAGE و تابع AVERAGEA اکسل چه مقداری رو به عنوان نتیجه به ما خواهند داد. ابتدا فرمول AVERAGE رو بررسی میکنیم. با نوشتن فرمول (AVERAGE(A1:A6 به مقدار 18.75 خواهیم رسید که برابر با میانگین چهار عدد 10، 20، 5 و 40 هست. همونطور که مشاهده میکنید سلول های A4 و A5 به دلیل اینکه مقدار عددی ندارند در محاسبات تابع AVERAGE لحاظ نشدند. حالا اگر با استفاده از تابع AVERAGEA اکسل فرمولمون رو به صورت (AVERAGEA(A1:A6 بنویسیم مقدار تابع 12.67 خواهد بود که برابر با میانگین اعداد 10، 20، 5، 1، 0 و 40 هست. همونطور که میبینید در محاسبات تابع  AVERAGEA اکسل سلول A4 که عبارت منطقی TRUE هست برابر 1 و سلول A5 که دارای مقدار متنی هست برابر 0 در نظر گرفته شه و در محاسبات تابع لحاظ شدند. امیدوارم تونسته باشم به خوبی تفاوت این دو تابع رو توضیح بدم.

 • اگر بخوایم برای گرفتن میانگین اعداد شرط خاصی تعیین کنیم میتونیم از تابع AVERAGEIF استفاده کنیم.
 • در صورتی که بخوایم بیش از یک شرط برای میانگین گرفتن تعیین کنیم هم میتونیم از تابع AVERAGEIFS استفاده کنیم.

دانلود فایل مثال:

مخصوص کاربران ویژه سایت
کاربر گرامی دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش با اشتراک در بخش کاربران ویژه امکانپذیر میباشد. لطفا برای اشتراک در بخش کاربران ویژه از بخش عضویت ویژه استفاده نمایید

5 Comments on “تابع AVERAGEA اکسل و تفاوت آن با تابع AVERAGE”

 1. الی

  با سلام
  در نرم افزار اکسل زمانی که میخوام میانه و میانگین داده ها رو بدست بیارم مقدار عددی به دست نمی آید و به این صورت نوشته می شود:
  #NUM!
  چکار باید کنم تا درست بشه؟؟؟
  متشکرم

 2. تازه کار

  سلام ممنون از مطالب خوبتون.یه سوال کدوم عبارات منطقی محسوب میشه؟شما اینجا گفتیدtrueمنطقی هس بجز این به چه چیزای دیگه ای منطقی میگن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *