تابع Match اکسل و نحوه استفاده از آن

تابع Match اکسل و نحوه استفاده از آن

امروز بعد از مدتها که فرصتی برای نوشتن نبود میخوام راجع به تابع Match اکسل بنویسم. تابع Match اکسل یکی از توابع مهم این نرم افزار هست که خیلی از مواقع میتونه مشکلات رو حل کنه. این تابع یک مقدار رو در یک محدوده جستجو میکنه و در صورت پیدا کردن اون مقدار در محدوده مورد نظر، موقعیت مقدار مورد نظر رو بر میگردونه. در ادامه با کاربرد این تابع بیشتر اشنا میشیم.

قاعده کلی تابع Match  اکسل به صورت زیر هست:

(نوع جستجو [اختیاری]، محدوده جستجو، مقدار موردنظر برای جستجو) MATCH

برای درک بهتر نحوه استفاده از تابع اکسل جدول زیر رو در نظر بگیرید:

A B C D E F
1 کد نام دارای تخفیف
2 1432 ماوس 1230
3 1134 کیبرد 1245
4 5400 کیس 1160
5 3211 مانیتور 234
6 1611 اسپیکر 4500
7 1610 گیم پد 1610
8 1200 هدست 6570
9 1345 گرافیک 1250
10 8190 هارد 5400

همونطور که در جدول بالا میبینید در ستون A ما کد محصولات رو داریم و در ستون F کد محصولاتی رو که شامل تخفیف هستند. حالا میخوایم با استفاده از تابع MATCH فرمولی در ستون C بنویسیم که اگر کد محصول ستون A شامل تخفیف بود این مساله نشون داده بشه. برای اینکار میتونیم از تابع MATCH اکسل استفاده کنیم:

مقدار موردنظر برای جستجو: ما میخوایم کد هر محصول رو در لیست کدهای شامل تخفیف جستجو کنیم و ببینیم آیا این کد شامل تخفیف هست یا خیر. پس پارامتر مقدار مورد نظر برای جستجو برابر A:A خواهد بود.

محدوده جستجو: همونطور که مشخصه ما میخوایم کد محصول رو در بین کدهای شامل تخفیف که در ستون F قرار دارند جستجو کنیم. بنابراین پارامتر محدوده جستجو در مثال ما برابر F:F هست.

نوع جستجو: این پارامتر میتونه چندین حالت مختلف زیر رو داشته باشه:

 1. 1 یا عدم تعیین پارامتر: اگر مقدار این پارامتر رو برابر 1 قرار بدیم یا مقداری برای اون تعیین نکنیم تابع مقدار موردنظرمون رو در محدوده تعریف شده جستجو میکنه و اگر مقدار موردنظر رو پیدا نکرد بزرگترین مقداری که کوچکتر از مقدار موردنظر ما برای جستجو بوده رو لحاظ میکنه. به عنوان مثال اگر کد 8190 رو جستجو کنیم به دلیل اینکه این کد در ستون F وجود نداره بزرگترین کدی که از عدد 8190 کوچکتره یعنی کد 6570 لحاظ میشه.
 2. 0: اگر مقدار گارامتر رو برابر 0 قرار بدیم تابع فقط مقدار مورد نظر ما رو جستجو میکنه و در صورتی که مقدار موردنظرمون رو در محدوده تعیین شده پیدا نکنه خطای N/A# رو برمیگردونه. معمولا ما در اکثر موارد این حالت مد نظرمون هست و این حالت بیشترین کاربرد رو داره.
 3. 1-: اگر مقدار این پارامتر رو برابر 1- قرار بدیم تابع مقدار موردنظرمون رو در محدوده تعریف شده جستجو میکنه و اگر مقدار موردنظر رو پیدا نکرد کوچکترین مقداری که بزرگتر از مقدار موردنظر ما برای جستجو بوده رو لحاظ میکنه. به عنوان مثال اگر کد 1134 رو جستجو کنیم به دلیل اینکه این کد در ستون F وجود نداره کوچکترین کدی که از عدد 1134 بزرگتره یعنی کد 1160  لحاظ میشه.

در این مثال ما میخوایم اگر کدی شامل تخفیف نمیشد این مساله مشخص بشه. بنابراین ما مقدار این پارامتر رو برابر 0 در نظر میگیریم.

پس در نهایت فرمول ما به شکل زیر کامل میشه:

(MATCH(A:A;F:F;0

حالا این فرمول رو در سلول C2 قرار میدیم و تا پایین کپی میکنیم. نتیجه به شکل جدول زیر میشه:

A B C D E F
1 کد نام دارای تخفیف
2 1432 ماوس #N/A 1230
3 1134 کیبرد #N/A 1245
4 5400 کیس 10 1160
5 3211 مانیتور #N/A 234
6 1611 اسپیکر #N/A 4500
7 1610 گیم پد 7 1610
8 1200 هدست #N/A 6570
9 1345 گرافیک #N/A 1250
10 8190 هارد #N/A 5400

همونطور که میبینید عدد مربوط به شماره سطر کدهای 5400 و 1610 که در ستون F قرار داشتند( به ترتیب 10 و 7) در مقابل اونها قرار گرفته و برای سایر کدها که در ستون تخفیف قرار نداشتند خطای N/A# نمایش داده شده. میتونیم برای اینکه جدولمون خواناتر بشه به جای اعداد از عبارت های مورد نظرمون استفده کنیم. مثلاً فرمول تابع MATCH خودمون رو به شکل زیر تکمیل کنیم:

(“تخفیف ندارد”;”تخفیف دارد”; ((IF(ISNUMBER(MATCH(A:A;F:F;0

در فرمول بالا تعیین کردیم که اگر نتیجه تابع عدد بود (تابع MATCH اکسل مقدار مورد نظر مارو پیدا کرد) عبارت تخفیف دارد و در غیر اینصورت عبارت تخفیف ندارد نشون داده بشه. حالا جدول ما به شکل زیر تغییر  میکنه:

A B C D E F
1 کد نام دارای تخفیف
2 1432 ماوس تخفیف ندارد 1230
3 1134 کیبرد تخفیف ندارد 1245
4 5400 کیس تخفیف دارد 1160
5 3211 مانیتور تخفیف ندارد 234
6 1611 اسپیکر تخفیف ندارد 4500
7 1610 گیم پد تخفیف دارد 1610
8 1200 هدست تخفیف ندارد 6570
9 1345 گرافیک تخفیف ندارد 1250
10 8190 هارد تخفیف ندارد 5400

تابع MATCH اکسل کاربردهای زیادی داره و به ویژه ترکیبش با تابع INDEX اکسل بسیار مفیده که در مطالب بعدی راجع بهش توضیح میدم. امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید.

76 Comments on “تابع Match اکسل و نحوه استفاده از آن”

 1. parand

  سلام
  مرسی از اطلاعات جالبتون
  من یه سوال دارم
  برای اینکه این فرمولها رو وارد کنیم باید توی کدوم خونه قرار بگیریم
  و دوم اینکه چرا بعد از اینکه خواستیم اطلاعات رو ویرایش کنیم محدوده رو در فرمول به g:g تغییر دادیم؟
  ممنونم
  امیدوارم همیشه موفق باشین

  1. یاسین اسماعیل پور

   باید توی C2 تایپ کنید. تغییر به g:g اشتباه تایپی بود. ممنون که اطلاع دادید. اصلاح شد.

 2. parand

  و اینکه برای من اجرا نمیشه نمیدونم چرا؟
  منظورم از سوال بالا قسمت اول این بود که کپی کردن فرمول جواب نمیده
  ممنون بازم

 3. manouchehr

  سلام
  اولا سایتتون خعلی خوبه خدا قوت
  عرضم به خدمتتون که من اینو امتحان کردم تو یه شیت که باهاش کار دارم درست جواب نمیده ولی همون فرمولو تو یه فایل دیگه امتحان میکنم کاملا درست کار میکنه
  بنظرتون مشکل از کجاست؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام منوچهر جان. والا اینطوری که خیلی نمیشه کمکی کرد. فایلی که مشکل داره رو لطفاً از طریق فرم تماس برام بفرست تا ببینم مشکلش کجاست.

 4. محمد

  چطور میشه از این فرمول تو Vlookup استفاده کرد.
  ینی اگه ما تو محدوده انتخابیمون iNSERT کردیم به مشکل نخوریم

 5. خدایی

  سلام
  من از matchاستفاده کردم بعضی از شباهت ها رو تشخیص داد ولی بعضی از شباهت ها رو تشخیص نداد.ب نظرتون مشکل کجاس؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام جناب خدایی. سوالتون خیلی کلی هست و اطلاعات کافی ندادید که بشه فهمید مشکل کجاست. لطفاً سوالتون رو به صورت کامل در بخش ارسال پرسش بپرسید و فایلتون رو هم ضمیمه کنید تا بهتر بشه راهنمایی کرد.

 6. سوده

  خسته نباشید
  ضمن تشکر از سایت پر بارتون می خواستم بدونم که چطور می تونم دستوری بنویسم بدین صورت که هر روز مقدار یک سلول رو چک کنه که و هروقت به مقدار مورد نظر ما رسید تاریخش رو نشون بده به صورتی که ما بدونبم که مقدار سلول توی چه تاریحی به مقدار مد نظر ما رسیده
  ممنونم از زخمات شما

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام محمدجان. تفاوت که از زمین تا آسمانه. ولی خب به طور کلی تابع Match یه مقدار رو پیدا میکنه تو یه آرایه و شماره سلولی که اون مقدار درش قرار داره رو برمیگردونه در صورتی که تابع Vlookup مقدار داخل یک سلول رو از ستونهای دیگه بر میگردونه.

 7. محمد

  ضمنا یاسین جان من زمانی که تابع if طبق آموزش شما واسه این مثال امتحان کردم تنها عبارت تخفیف دارد درج میشود و بجای عبارت تخفیف ندارد علامت خطا درج میشه..دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   شاید بخاطر این هست که علامت نقل قول ” رو درست استفاده نکردی. اگر بازم درست نشد برام بفرست فایل رو ببینم مشکلش چیه

 8. محمد

  سلام یاسین جان خسته نباشی …داداش ایا میشه تواین فرمول عبارت ISNUMBER بکار نبرد؟ کلا دلیل استفاده از این عبارت چیه؟ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. از isnumber استفاده میکنیم که ببینیم آیا تابع match خطا میده یا یک مقدار عددی رو پیدا میکنه و بعد بر اساس اون تصمیم بگیریم که چه مقداری باید نمایش داده بشه.

 9. mostafagh

  من سایتتون رو خیلی تبلیغ میکنم که دوستانم استفاده کنن و امیدوارم این سایت روز به روز کامل تر و جامع تر بشه که مطمعنم همینطوره.

  1. یاسین اسماعیل پور

   نظر لطفته. انشالله همینطور باشه چون برای اینجا برنامه های خوبی دارم که به مرور اینجا کامل تر و بهتر بشه و هر روز مفیدتر و هدفمندتر بشه

 10. سعیده مقصودی

  با سلام
  تشکر از مطالب مفید
  اگر عبارت “تخفیف دارد و ندارد” راجابجا کنیم .کلا نتیجه عکس میدهد بر چه مبنایی عبارت تخفیف دارد را اول لحاظ میکنیم؟؟؟؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام
   اول عبارت تخفیف دارد رو لحاظ میکنیم چون میخوایم در صورتی که شرطمون(نتیجه حاصل از تابع match یک عدد بود یا به عبارتی تابع match کدمورنظرمون رو در لیست تخفیف پیدا کرد) برقرار بود این عبارت درج بشه. عبارت دوم در صورتی درج میشه که شرط برقرار نباشه. پیشنهاد میکنم آموزش مربوط به تابع IF رو مطالعه کنی.

 11. سعیده مقصودی

  جناب آقای اسماعیل پور
  سپاسگزارم
  اگر بخواهیم در یک شیت اسمهای انگلیسی رو به فارسی تبدیل کنیم چه فرمولی بکار ببریم بهتر است؟لازم بذکر است اسمهای فارسی در جایی لحاظ نشده و صرفا باید اسمها رو خواند و روی سلول دستی به فارسی تبدیل کرد.و شاید بیش از 1000 اسم باشد؟

 12. سعیده مقصودی

  سلام
  اسمها فینگلیش هستند.مثلا IRAN POOYESHو همچنین آدرسها هم فینگلیش هستند .مثل ALVAND aVE, من تویه شیت دیگه اسمها انگلیسی رو کپی کردم و دستی فارسی ها رو خودم جلوش نوشتم هم چنین واسه آدرسهاو از فرمول LOOKUP استفاده کردم .درست شد.ولی وقت گیره .از طرف دیگه وقتی همین شیت رو واسه ماهای بعد کپی میکنم عمل نمیکنه .نمیدونم چطوری شیت کپی شده را با شیت ماه منظور لینک کنم؟در ضمن هر ماه کلی اسمهای جدید داریم که باید دونه دونه براشون فارسی بنویسم
  ببخشید من اکسلم خوب نیست.

 13. سعیده مقصودی

  درضمن در شیت مادر که انگلیسی هست .اسمها چندین بار تکرار شده ویه مشتری چندین بار به ما مراجعه داشته.

 14. سعید

  سلام آقا یاسین
  اگر در یک شیت دو ستون داشته باشیم که در یک ستون اطلاعات تکراری باشند و در ستون بعدی اطلاعات اصلا” تکرار نشده باشند.چطور می توان در شیت دیگر در یک سلول یک مقدار از ستون تکراری را وارد کرد و اطلاعات متناظر آن را مشاهده نمود؟
  ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. لطفا نمونه فایل مدنظرت رو بفرست سعید جان تا بتونم بهتر راهنماییت کنم

   1. سعید

    سلام
    فرض کنید دو ستون داریم که در ستون سمت چپ تا 20 ردیف اعدادی وجود دارند که اصلا” تکراری نیستند،و در ستون سمت راست 5 اسم داریم که در مقابل هر کدام از اعداد سمت چپ قرار گرفته اند و 4 بار تکرار شده اند.
    حال ما میخواهیم بدون اینکه ستون را فیلتر کنیم از این اطلاعات گزارش بگیریم.یعنی در یک فایل دیگر سلولی را مشخص کنیم که هر اسمی از ستون سمت راست را وارد کردیم اعداد متناظر آن را مشاهده کنیم.
    امیدوارم توضیحات کافی باشد چونکه محل پیوست کردن فایل را مشاهده نکردم.
    خیلی ممنون

 15. mohammad

  سلام آقا یاسین خسته نباشیدمن تولیستم میخوام با استفاده از فیلتر در یک ستون فرضاB جستجوی یک کد یا متن انجام بدم و سطرهایی که شامل این کد بود رو نشون بده لازم به ذکرهست که تعداد سطرها هرروز اضافه میشه لطفا راهنماییم کنید منتظر ایمیل شما هستم

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام محمدجان. برای اینکار به نظرم بهتره از PIVOTTABLE یا ADVANCED FILTER استفاده کنید

 16. محمد علی

  سایت 20
  راهنمایی ها 20
  سلام ،واقعا خسته نباشید سایت شما خیلی کارم رو راه میندازه . ممنون.

 17. hassan

  سلام
  اگر بخواهیم ردیفی را پیدا کنیم که چندین شرط برای آن داریم مثلا دانشجویی که نمره ریاضی (ستون b) آن برابر 18 و نمره فیزیک (ستون c) آن برابر 15 بوده است از چه دستوری استفاده کنیم؟
  ممنون

 18. MAHDI

  سلام و عرض ادب
  من میخواستم بدونم این تابع match فقط اعداد رو سرچ می کنه؟
  چرا عبارت فراسی رو می زنم نمی تونه کار کنه؟

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام آقا مهدی
   کلاً اکسل با جستجو و تطابق کلمات فارسی با یکدیگر کمی مشکل داره !! اگه همون کلمات را بصورت لاتین تایپ کنید ، بدون هیچ مشکلی کار میکنه!! من برای حل این مشکل ، بعضاً مجبور میشم از ماکرونویسی و تعریف توابعی خاص کمک بگیرم . موفق باشید – خانیکی
   0919-302-6452

 19. مریم

  باعرض سلام وخسته نباشید. من دو تا شیت ایجاد کردم . تو یکی لیست یکسری ادارات هست با کدمربوط به آنها و در شیت دیگر بصورت متفرقه نام ادارات را با اطلاعات مربوط به آنها وارد میکنم. میخواهم تو این شیت دوم کد هر اداره ای بصورت خودکار مطابق شیت اولی وارد بشه . چیکار باید کرد؟با تشکر

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام ، مریم خانم
   اگر فرض کنیم شما نام ادارات را در دو شیت عیناً مثل هم تایپ کرده باشید ، و از طرفی مشکل پرسش قبلی خللی ایجاد نکند ، میتوانید از دستور VLookUp یا ترکیب دستورات Match و Index استفاده کنید درضمن برای اینکه از تایپ مجدد نام ادارات بی نیاز بشید و نام آنها عیناً مثل شیت اول ، در سلولهای شیت دوم جا بگیره ، میتونید با دنبال کردن مسیر زیر در منوی اکسل ، از لیست کشویی کمک بگیرید
   Data > Data Validation > Settings > Allow=List , Source
   موفق باشید – خانیکی
   0919-302-6452

 20. mohsenabbasi1224

  سلام
  واقعا ممنون واسه مصاحبه کاری رفتم و اطلاعات که در سایت گذاشتین ضامن قبولیم شد .
  من الله توفیق

 21. mohammad kh

  سلام
  خسته نباشی . سایتت عالیه
  میخواستم یه لطفی کنی روش ایجاد یه فرم رو بدون استفاده از برنامه نویسی و ابزار فرم اکسل اگه امکان داره شرح بدی(البته اگه راه دیگه ای داشته باشه).
  ممننننننننننننننننننون

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. ممنون از محبتت. روش استاندارد ساخت فرم در اکسل از طریق USERFORM ها و کد نویسی هست و راه بهتری وجود نداره

 22. سمیه

  با سلام ممنون از آموزش خوبتون
  ببخشید میشه آدرسی که تخفیف دارد و ندارد رو طوری بنویسید که پشت سر هم باشه چون من نمیدونم کدومو اول بنویسم
  با تشکر

 23. دانیال صفوی

  سلام مهندس، وقت بخیر و ممنون به خاطر آموزش خوب برنامه نویسی
  مهندس، چطور میشه دستوراتی که توی کدنویسی برای سلول ها نوشته میشه رو برای چندین سطر و ستون اعمال کرد که نیاز نباشه برای هر سطر دوباره دستوراتو کپی پیست کرد؟
  من ی کد نوشتم که درهرسطر با انتخاب هر نوع محصول(انتخاب به صورت لیست) و وارد کردن تعدادآن در یک سلول، تعدادی که در یک کارتن قرارداده میشود را در سلول مقابل به صورت خودکار(با زدن run) برای من نمایش دهد.به طورمثال اگردر سلولA1 جنسa انتخاب شود و در سلول مقابل تعداد آنرا وارد کنیم باید تعداد این نوع جنس در عدد 60(تعداد در یک کارتن) ضرب شده ودر سلول مقابل نمایش داده شود(به وسیله کد نویسی) و چناچه در همان سلولA1 جنسb انتخاب شود باید پس از واردکردن تعداد جنس مورد نظر این تعداد در عدد 42 ضرب شودودر سلول مقابل نمایش داده شود(به وسیله کد نویسی) و به همین ترتیب برای اجناس دیگر. ولی این کدنویسی تنها برای یک سطر جوابگو است و برای سطرهای بعدی دوباره باید کدها را کپی پیست کرده و ویرایش کنم تا جواب صحیح بگیرم که اینکار خیلی وقتگیر و امکان اشتباه بسیار دارد. از شما میخوام کمکم کنید که چطور میشه این کارو با چندخط کدنویسی برای هرتعداد سطر دلخواه انجام داد که نخواد برای هر سطر(ستون) دوباره کدنویسی کرد.

  با سپاس فراوان

 24. leila

  عاااااااااای بود. واقعا تحسین میکنم تسلط شما رو مباحث اکسل.
  مثالتون خیلی کاربردی بود. با نوع مثال شما مبحث برای من کاملا جا افتاد. مرسی از به اشتراک گذاشتن دانشتون و بینش شما رو توو این زمینه تحسین میکنم
  یک دنیا ممنون و مچکرم و برای شما آرزوی سلامتی. و دانش روزن افزون دارم.

 25. leila

  آقای مهندس من look up_aray رو بصورت کل ستون(f:f ) نمیدم.
  محدوده دهی میکنم. به اینصورت( f2:f10).
  اما جواب درست بدست نمیاد. بعد از مطلق کردن محدوده، جواب بدست میاد. داه حل درسته؟

 26. leila

  یتوضیح کوچیک هم در رابطه با تابع isnumber میدید لطفا.
  که کلا چه کاربردی داره؟
  من فکر میکردم این مشکل رو با ifna بشه حل کرد. ولی ifna فقط نوع نمایش خطای na رو تغییر میده.
  مقدارهای بدست اومده رو نمیشه با عبارت ” تخفیف دارد” تعریف کنیم.
  پس باید حتما isnumber باشه.
  ولی درک نکردم فلسفش چیه؟

 27. leila

  ما نمیتونیم برای lookup_aray محدوده توو دوتا ستون قرار بدیم. به اینصورت( f2: g10)???
  چون من یک ستون هم بعنوان کدهای داری کارت هدیه هم در نظر گفتم. که کالای شامل هر کدوم که باشه دارد بدست بیاد.
  ولی نمیشه ظاهرا..!!!
  Lookup-aray باید حتما توو یک ستون باشه!

 28. leila

  جناب مهندس اسماعیل زاده
  من تمام این مسیرها رو با vlookup و range:false رفتم و دقیقا همون نتایج بدست اومده با تابع match، بدست اومد.
  بزرگواری میفرمایید تضیح بدید که نقطه قوت match نسبت به vlook up توو چیه؟؟
  توو تابع vlookup قانون این هست که lookup value باید حتما اولین ستون از محدوده باشه.
  درست.
  ولی زمانی که کل table_aray ما، یک ستون باشه، دیگه مشکل ساز نیست و دقیق مثل تابع macth عمل میکنه !!!!
  بهتر بودن تابع match برام جا نیفتاده؟

  من رو ببخشید، خییییلی سوال کردم.
  بازهم ممنون یک دنییییییییا..

 29. شیوا

  برای من اجرا نمیشه به جای اینکه اعداد مشترک را بنویسه تعداد مشترکات رو مینویسه

 30. عهدیه

  سلام چه طوری میشه از توابع اکسل در ماکروس استفاده کرد مثلا من تو ماکروس تابع findرو مینویسم میگه تعریف نشده

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. برای اینکار قبل از تابع یه APPLICATION بنویسید
   مثلا:
   APPLICATION.MATCH()

 31. Reyhaneh

  سلام.ممنونم ازتوضیحات خوبتون …
  من باید یه پروژه درست کنم که شیت اول اطلاعات موجودی کالا باشه و شیت دوم کارت کالا که وقتی کد کالا رو میزنیم همه ی اطلاعات کالا رو نشون بده.استادمون فقط گفت ازفرمول index و match استفاده کنید اما وقت نشد توضیح بده چجوری.الان من با توضیحات شما تقریبا این دوتا فرمول رو یاد گرفتم اما نمیتونم تو کار خودم ازشون استفاده کنم خیلی گیج شدم…لطفا راهنماییم کنید ….ممنون

 32. علی

  با سلام و خسته نباشید

  ممنونم از سایت خوبتون اطلاعات خوبی داخلش گذاشته اید
  سوالی که دارم در مورد “دوره های آموزشی اکسل” است ، مشکلی که دارم اینه که متاسفانه نمیدانم برای شروع و یادگیری اکسل از کجا باید شروع کنم تا حرفه ای شوم.. مقاله و کتاب بخونم یا دوره خاصی را هتر است شرکت کنم..اگر امکان داره در این مورد بیشتر توضیح بدید و اگر امکانش براتون وجود نداره ، بهم معرفی کنید که از کجا برای یادگیری شروع کنم. بهم مقاله های دیگر معرفی کنید.

  اگه مقاله فارسی باشن خیلی خوبه ولی اگه سراغ نداشتین ، مقاله انگلیسی خوب هم عالیه.

  بازهم از سایت و مطالب خوبتون تشکر می کنم.

  موفق باشید

 33. seied milad

  لطفا اگر میشود به این سوال من پاسخ دهید اگر ما بخواهیم جمع متناظر یک عدد راحساب کنیم چه باید کنیم.مثلا AABABBBBABB
  در اینجا جمع متناظر میشود شش یعنی
  1.AA
  2. B
  3. A
  4. BBBB
  5. A
  6. BB
  اما اگر ما بخواهیم این را با اکسل ب دست آوریم چکار کنیم.

 34. سهیل

  سلام و وقت بخیر
  من از ترکیب دستور Match و Index با کمک شما استفاده کردم و تشکر میکنم از اطلاعات خوب شما که به من خیلی کمک کرد اما مشکلی برام پیش اومده که نمیتونم حل کنم
  من در ستونی که دستور Match را برام سرچ میکنه اطلاعات تکراری دارم که برام مفید هستند به این دلیل که مقداری که در ایندکس و از سلول متناظر بر میگردونه می تونه متفاوت باشه
  به عنوان مثال دستور Match یک مقدار رو در ستون D یک شیت دیگر سرچ میکنه و میبایست اگر پیدا کرد مقدار معادلش در ستون F رو برگردونه ،،مشکل این هست که در ستون D مقدار مورد نظر من چند بار ممکنه تکرار شده باشه اما زمانی که میخواد از ستون F بر گردونه فقط اولین مقداری رو که در ستون Dپیدا کرده شناسایی میکنه و باقی مقادیر موجود در D رو سرچ نمی کنه !
  لطفا من رو راهنمایی کنید
  سپس از شما

 35. mahsaa

  ببخشید اگه داده های ما تکراری بودند آیا تابعMATCH قادر به شناسایی تکرارها هم هست مثلا اگر X دو بار تکرار شده باشد و در سلولهای مختلف باشد آیا این تابع می تواند شماره هر دو را به ما بدهد؟؟؟؟؟؟

 36. ایران

  سلام خسته نباشید. فرموا match با -1 همش ارور میده فقط عددهایی که عیناا توی لیست هستند رو نشون میده. برای اعداد دیگه کوچیکترین مقدار بزرگتر از عددی که سرچ کردیم رو باید نشون بده اما ارور میده. میشه راهنمایی کنید لطفا

 37. احسان

  میتونه مشکل از فرمت سلولها باشه . مشخصا زمانی که از عدد استفاده میکنید
  فرمت جنرال به صورت عدد و فرمت تکسک به صورت متن میشناسه و دو عبارت رو با هم یکسان نمیبینه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *