تابع OFFSET اکسل و کاربرد آن

تابع OFFSET اکسل و کاربرد آن

امروز میخوایم با یکی دیگه از تابع های نسبتاً پرکاربرد یعنی تابع OFFSET اکسل آشنا بشیم. با استفاده از تابع OFFSET اکسل میتونیم با دادن مقدار فاصله سطری و ستونی مشخص از یک سلول یا محدوده خاص، به یک سلول یا محدوده دیگه برسیم. از تابع OFFSET اکسل میتونیم برای دینامیک کردن نمودارها، جدول ها و … استفاده کنیم.

قاعده کلی تابع OFFSET اکسل به صورت زیر هست:

(عرض[اختیاری]،ارتفاع [اختیاری]، تعداد ستون، تعداد سطر، سلول یا محدوده مرجع)OFFSET

همونطور که گفتم این تابع یک سلول یا محدوده رو به عنوان ورودی از ما میگیره، به تعداد سطر و ستونی که مشخص کنیم روی جدول نسبت به اون سلول یا محدوده جابجا میشه و نتیجه رو در قالب یک سلول یا محدوده با توجه به پارامترهایی که ما براش تعیین میکنیم برمیگردونه. همینطور اگر بخوایم ابعاد محدوده مرجع رو هم همزمان با جابجایی تغییر بدیم میتونیم از پارامترهای ارتفاع و عرض استفاده کنیم.

برای اینکه درک کارکرد این تابع کمی ساده تر بشه، تابع OFFSET اکسل رو در قالب دو مثال ساده بررسی میکنیم. جدول زیر رو در نظر بگیرید:

A B C D
1 9 19 1 16
2 13 1 8 20
3 4 15 14 16
4 3 19 6 18

فرض کنید ما میخوایم از سلول A1 به سلول D2 برسیم. تابع OFFSET ما به شکل زیر میشه:

(OFFSET(A1,1,3

در اینحالت نتیجه عدد 20 خواهد بود.

حالا اگر بخوایم از سلول A1 به محدوده C2:D4 برسیم، باید فرمولمون رو به صورت زیر بنویسیم:

(OFFSET(A1,1,2,3,2

در اینجا چون نتیجه تابع یک سلول نیست و یک محدوده شامل شش سلول هست درون سلول خطای !VALUE# نمایش داده میشه. این حالت زمانی استفاده میشه که ما میخوایم با برای نتیجه تابع OFFSET از توابعی مثل SUM یا AVERAGE استفاده کنیم. مثلا نتیجه فرمول ((SUM(OFFSET(A1,1,2,3,2 برابر عدد 82 هست که جمع شش سلول C2 تا D4 هست.

خب حالا که تا حدودی با نحوه کار با تابع OFFSET اکسل آشنا شدیم نگاه دقیقتری به پارامترهای تابع OFFSET میندازیم:

 • سلول یا محدوده مرجع: این پارامتر سلول یا محدوده ای رو مشخص میکنه که ما میخوایم از اون شروع کنیم و با حرکت کردن به تعداد سطر و ستون مشخص به سلول یا محدوده جدید برسیم. این پارامتر میتونه یک سلول مثل A1 یا یک محدوده مثل A1:B3 باشه.
 • تعداد سطر: این پارامتر مشخص میکنه که ما از سلول یا محدوده مرجع میخوایم چند سطر و در چه جهتی جابجا بشیم. در صورتی که این عدد مثبت باشه محدوده مرجع به سمت پایین و در صورتی که این عدد منفی باشه به سمت بالا جابجا میشه. در صورتی که محدوده مرجع شما بیش از یک سلول باشه (مثلا A1:B6)، جابجایی از اولین سلول موجود در محدوده یعنی A1 محاسبه میشه. به عنوان مثال با تعیین عدد 1، محدوده A2:B7 به عنوان نتیجه برگردونده میشه.
 • تعداد ستون: این پارامتر مشخص میکنه که ما از سلول یا محدوده مرجع میخوایم چند ستون و در چه جهتی جابجا بشیم. در در حالت راست به چپ در صورتی که این عدد مثبت باشه محدوده مرجع به سمت چپ و در صورتی که این عدد منفی باشه به سمت راست جابجا میشه.در صورتی که محدوده مرجع شما بیش از یک سلول باشه (مثلا A1:B6)، جابجایی از اولین سلول موجود در محدوده (A1) محاسبه میشه. به عنوان مثال با تعیین عدد 1، محدوده B1:C6 به عنوان نتیجه برگردونده میشه.
 • ارتفاع [اختیاری]: این پارامتر مشخص میکنه که بعد از جابجا شدن از محدوده مرجع به تعداد سطر و ستون مشخص، ارتفاع محدوده ای که به عنوان نتیجه تابع برگردونده میشه باید چند سطر باشه. تعیین این پارامتر اختیاری هست و در صورتی که ما پارامترهای ارتفاع و عرض رو تعیین نکنیم، تابع OFFSET اکسل به صورت خودکار پارامترهای ارتفاع و عرض رو مساوی با ارتفاع و عرض محدوه مرجع ما قرار میده. به عنوان مثال اگر ما ارتفاع و عرض رو تعیین نکنیم و سلول A1 رو به عنوان پارامتر اول تابع OFFSET اکسل انتخاب کنیم ارتفاع و عرض هر دو برابر 1 و اگر  A1:B3 رو به عنوان محدوده مرجع انتخاب کنیم، ارتفاع برابر  3 و عرض برابر 2 خواهد بود.
 • عرض[اختیاری]: این پارامتر مشخص میکنه که بعد از جابجا شدن از محدوده مرجع به تعداد سطر و ستون مشخص، عرض محدوده ای که به عنوان نتیجه تابع برگردونده میشه باید چند ستون باشه. تعیین این پارامتر هم مثل پارامتر ارتفاع اختیاری هست.

نکته: تابع OFFSET اکسل یک تابع VOLATILE هست بدین معنی که با هر تغییر در ورکبوک شما، فارغ از اینکه تغییر موردنظر تاثیری رو نتیجه این تابع  داشته باشه یا نه، این تابع مجدداً محاسبه میشه. بنابراین در استفاده از این تابع دقت کنید چون استفاده نابجا و زیاد از این تابع میتونه فایل اکسل شما رو خیلی کند و سنگین کنه.

مثال: استفاده از تابع OFFSET برای ایجاد نمودار دینامیک با تغییر اطلاعات سلول ها

تابع OFFSET اکسل و کاربرد آن

مخصوص کاربران ویژه سایت
کاربر گرامی دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش با اشتراک در بخش کاربران ویژه امکانپذیر میباشد. لطفا برای اشتراک در بخش کاربران ویژه از بخش عضویت ویژه استفاده نمایید

موفق باشید.

42 Comments on “تابع OFFSET اکسل و کاربرد آن”

  1. با استفاده از این تابع میتونیم رنج یا محدوده مورد استفاده در توابع مختلف رو به صورت داینامیک تعریف کنیم. اگر متن رو خوندی و چیزی از کارکردش متوجه نشدی به نظر من فعلا به کارت نمیاد. خودتو درگیرش نکن.

 1. سلام به نظرم یه چیزو اشتباه نوشتی. ستون در حالت مثبت میره به سمت راست نه چپ! درست میگم؟

  1. سلام. نه چون من شیتم راست به چپ هست درست. اگر شیتتون چپ به راست باشه اونی میشه که شما میگی

 2. سلام یاسین جان من از فایل پیوست زیاد متوجه کارکرد تابع جهت داینامیک کردن جداول نشدم من خودم یکی از سوالاتم در مورد همین موضوع هست که چجوری میشه با تعیین دوره اجرای طرح جداول ما بزرگ و کوچک بشه

  1. سلام احسان جان
   بزودی مطلبی در مورد نمدار های داینامیک در اکسل منتشر میکنم که اونجا بیشتر در این خصوص توضیح خواهم داد.

  1. بهار خانوم همونطوری که به دوست دیگرمون هم گفتم این تابع تابعی هست که کارکردهای خاص داره و کمی پیچیده هم هست. اگر متوجهش نمیشید خیلی خودتون رو درگیرش نکنید.

 3. سلام مهندس جان فایل تصویری آموزش هارو هم دارید؟ در صورت عضویت ویژه این امکان برای اعضا وجود دارد؟

  1. سلام وحید جان
   در حال حاضر فایل تصویری برای آموزش ها وجود نداره. انشالله در برنامه دارم که از ابتدای سال دوره آموزشی به همراه ویدئو تصویری رو هم برای دوستانی که تمایل دارند آماده کنم. در صورت تمایل میتونی در اون دوره شرکت کنی وحید جان

 4. سلام
  می خواستم بدونم، برای این که در جداول یا نمودارهای محوری (pivot table)، نمودار روی شیت کلا نمایش داده بشه، یا دیده نشه، میشه از این تابع کمک گرفت؟
  مثلا (البته pivot نیست) شما یک تقویم داری که فقط وقتی روی یک تاریخ خاص کلیک می کنی، قرارهای اون روز شبیه یک پنجره pop-up نمایش داده بشه و وقتی چیزی نباشه، اصلا پنجره ای دیده نشه؟

  1. سلام ، جناب aaj
   سوالتون رو خیلی کلی ، مبهم و متناقض بیان کردید ، هیچ کاری غیرممکن نیست! فقط ما باید راهش رو پیدا کنیم ، میشه دقیق تر بفرمایید که چی بایستی پنهان و پیدا بشه ؟ که بتونم راهنمایی کنم!!
   خانیکی
   0919-302-6452

 5. سلام
  من می خوام با مشخص کردن یک تعداد عدد ، ستون مربوطه به اونها رو انتخاب کنم…مثلا با اعداد 2و5و7 میخوام ستونهای 2و5و7 (B,E,G) انتخاب بشه (SELECT بشه)
  بعد میخوام با عوض شدن این اعداد ستون های انتخابی من هم عوض شه…یعنی میخوام SELECTION ستونها داینامیک باشه و بتونم با تغییر شماره ها ستون های مختلفی رو انتخاب کنم…راهش چیه آقای مهندس؟

 6. سلام ، آقا سیدحسن
  با ماکرونویسی میشه این کار رو انجام داد
  بر روی نام شیت ، کلیک راست کنید و گزینه View Code را انتخاب کنید
  کدهای نوشته شده رو پاک کنید و کدهای زیر را اونجا کپی کنید
  Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
  r = Target.Row
  c = Target.Column
  On Error Resume Next
  If r = 1 And c = 1 Then Columns(Cells(r, c).Value).Select
  End Sub
  حالا اگه به شیت برگردید و عددی را در خانه A1 تایپ کنید ، ستون متناظر با آن انتخاب میشود !!
  برای انتخاب چند ستون پشت سرهم بایستی نام لاتین ستونها نوشته بشه ، مثلاً C:G که ستون C تا G رو برای شما انتخاب میکنه !
  برای انتخاب چندین ستون ناپیوسته ، با تایپ اعداد ، آنطورکه شما میخواهید ، نیاز به کدنویسی بیشتری است که در اینجا نمی گنجد
  اما نقطه شروع ، از دستور فوق است و باید تا رسیدن به جواب مطلوب روی آن کار شود
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 7. سلام. ببخشید من یه مشکلی برام پیش اومده. می خوام مجموع همه سلولهای k18 توی همه شیت های فایل اکسلم و جمع کنم و توی یک جدول جدید بریزم. و به همین منوال برای چند سلول دیگه.
  چجوری یا از طریق چه تابعی می تونم این کار و انجام بدم؟

 8. سلام ، مریم خانم
  اگه تعداد شیتهایی که میخوان باهم جمع بشن خیلی زیاد نباشه ، میتونید مراحل زیر رو انجام بدین :
  شیت جدیدتون رو دقیقاً مثل شیتهای دیگه ایجاد کنید ، با این تفاوت که در این شیت جمع شیتهای دیگه قرار میگیره
  فرمول زیر رو که فقط برای خانه K18 وفقط برای سه شیت نوشته شده به تعداد همه شیتهاتون کامل کنید
  =Sheet1!K18+Sheet2!K18+Sheet3!K18
  و این فرمول رو در خانه K18 شیت جدیدتون قرار دید
  دیگه لازم نیست برای محاسبه جمع بقیه خانه ها ، این فرمول رو دوباره بنویسید !! میتونید به راحتی ، همین فرمول رو در دیگر خونه ها کپی کنید
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 9. با سلام
  من دوتا ستون دارم که یکی ستون تاریخ شمسی و ستون دیگر شامل اعداد هست. الان میخوام در Pivot Table و روی نمودار فقط هفت تاریخ آخر و البته غیر تکراری رو نمایش بده و به شرط اینکه اگه تاریخی در ستون تاریخ مشابه داشتم فقط یکی رو لحاظ کند و در ستون مقابلش اعداد اون تاریخ با هم جمع شوند. لطفا اگه راه حلی داره منو راهنمایی کنید.
  با تشکر

 10. سلام آقای اسماعیل پور.
  من یه فایلی دارم خب.. مثلا ردیف A2 تا A100 یه سری اعداد متفاوت داره. خب خیلی ساده برای جمع سام میزنم جمع میشه اعدادم. اما آیا راهی هم هست که اگر بین این همه اعداد اگر حرفی بزارم مثلا در خانه A21 یه حرف حالا هرچی باشه، بزارم.. بعد طوری باشه که فقط جمع اعدادی رو برام بزنه ک قبل خانه A21 باشه. نمیدونم کامل تونستم برسونم یا نه.. یخورده بیشتر توضیح میدم .. ببینید من اعدادی دارم مثلا 5 و 6 و 7 و 21 و 45 و (A1:A5) حالا توی خونه A3 جای عدد 7 مثلا حرفی بزارم تکست .. آیا فرمولی هست که بشه خونه ای رو که حرف توش باشه رو پیدا کنه و اعداد قبلشو برام سام بزنه.. موضوعم بسیار حیاتیه.. ممنون میشم پاسخگو باشین

 11. سوال دوم جناب آقای اسماعیل پور اینه که اگر من در یک ستون تاریخ داشته باشم.. آیا راهی هست بتوان گزراشی گرفت که مثلا بگم از این تاریخ تا این تاریخ رو برام فراخوانی بکنه؟

 12. سلام
  من فایل مشخصات خانواری رو دارم که می خوام از بین 10000 کد خانوار، کد 1000 خانوار مشخص رو جدا کنم. یعنی 1000 سلول مشخص از 10000 سلول یک ستون. ممکنه راهنماییم کنین

 13. سلام
  وقتتون بخیر
  من توی یه شیتم یه جدول دارم که حاوی حدود 20 ستون هست (20*2) . ولی از این 20 ستون معمولا 5 تاش عدد داره و بقیه ستونها معمولا صفرن. (تولیدات روزانه یه کارگاه از محصولات مختلف هست که توی روز معمولا 5 نوع تصادفی از محصولات مختلف رو تولید میکنه). میخوام توی یه شیت جدید یه کپی از این جدول داشته باشم ولی فقط ستونها (هدر ستون و مقدارش) که غیر صفر هست رو نشون بده (5*2).(یعنی فقط تعداد همون 5 محصولی که امروز تولید داشته رو) میشه راهنماییم کنید چطور این کار رو انجام بدم؟
  تشکر

  1. سلام دوست عزیز. مشکلی که شما دارید نیاز به صرف زمان و ماکرونویسی داره و متاسفانه با چند خط کامنت نمیشه اینجا راه حلش رو توضیح داد.

 14. سلام
  خسته نباشین .یه سوالی داشتم در مورد تاریخ و زمان در اکسل
  من تعدادی نمونه (بتن) در یک روز تهیه کردم مثلا در روز 1395/09/10 وتعدادی از این نمونه ها رو 7 روز بعد و تعدادی رو 28 روز بعد مورد آزمایش قرار بدم .
  الان روز نمونه گیری رو تو یه سلول مشخص می کنم . چطور باید تو سلولی دیگه اون 7 روز آیده یعنی 17/09/1395 و در سول دیگه 28 روز بعدی رو از تاریخ نمونه گیری مشخص کنم ؟
  ممنون می شم کمکم کنین.

 15. سلام من مثال اول و امتحان کردم با فرمول offset اما خروجی نمیده خوب نباید یه ربطی به برنامه که مینویسیم داشته باشه یکم توزیح بذهید

 16. سلام من یه سوال دارم:
  اگر بخوام از یه جدولی اعدادی را که منفی هستن را فراخوانی کنم و جدا در یه جدول دیگه قرار بدم باید چیکار کنم آیا راهی برای این کار هست؟؟

 17. سلام
  من میخوام یه تابع بنویسم که نمره های بالای ده رو قبول وزیر ده رو رد بزنه
  بعدش هم جدول بشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 18. سلام
  گیر کردم و خواهش میکنم کمکم کنید
  با توجه به دینامیک بودن لیست ویزیتورام میخام کد مشتری هاش تو یه محدوده مشخص نشون داده بشه
  نظری دارید؟

 19. سلام
  با تشکر از زحمات شما
  سوال:
  توسط شروطی می خوام یه سری اطلاعات رو از یک شیت در همان شیت یا شیت دیگه منتقل کنم به صورتی که در ردیف اول که اطلاعات پر شد ( منتقل شد) ، اطلاعات بعدی ( که با اعمال شروط مستحق انتقال به این بخش هستند ) در ردیف بعدی پر بشه.
  ممنو از راهنماییتون

 20. سلام
  فرمولی که در آن بشه مثلا اگردر ستونAمهندس یاشه درستونD عدد100 بیاره
  فرمولش چطوری میشه؟ لطفا

 21. با سلام
  در يك شيت تعداد 10 سطر و 6 ستون داريم كه اعداد مندرج در آنها داراي منطق خاصي نمي باشند. سطرها كد كالا از a1 تا a10 و ستونها ماه هاي نيمه اول سال مي باشند. اگر بخواهيم در يك سلول جداگانه جمع يك كد كالا را براي يك دوره مشخص مثلا 3 ماهه محاسبه كنيم، از چه فرمولي بايد استفاده شود و به چه نحوي؟ لازم به ذكر است كه اطلاعات هريك از سلول هاي 60 گانه منحصر بفرد (و نه تجمعي) مي باشد.
  با تشكر

 22. درود بر شما
  1- اگر بخواهیم اکسل محتوای سلولی را بررسی کنه و اگر کلمه ی “جمع کل” توش بود را پیدا کنه و محتوای سلول کناری اون رو برگردونه، چکار کنیم. من می خوام کد اون را بنویسم و به مجموعه ای از فایل های مثل هم اکسل که البته تعداد Rowهای اون ها ممکنه یه چندتایی با هم اختلاف داشته باشن اعمال کنم.
  .2- برای همین فایل هایی که گفتم می خوام سلول ها بررسی بشه و سلولی که محتواش ساعت هست برگردونده بشه.
  خدا از شما خشنود باشد.

 23. با سلام
  دوستان من یک ماکرو نوشته ام که در یک حلقه do یک کد را میگیرد و اون کد را در شیت دیگری جستجو میکند و ستونهای متناظر با اون را در این شیت محاسبه میکند فقط یه مشکلی هست که وقتی آدرس اون سلول را در حلقه به یک متغیر نسبت میدهیم در تابع RANGE نمیتونم از اون متغیر استفاده کنم آیا امکانی هست که بتوان در تابع RANGE بجای آدرس سطر و ستون از متغیر استفاده کرد
  با تشکر

 24. سلام
  شما دوره ی آموزش کاربرد اکسل در حسابداری یا کلا اکسل پیشرفته دارید؟؟؟ چطور میتونم شرکت کنم؟؟؟

 25. سلام و خسته نباشید
  فرض کنید من ده شیت دارم و در خانه مثلا A1 همه شیت ها عددی وجود داره
  حالا میخوام در شیت یازدهم تمام این اعداد را در یک ستون مثلا ستون A قرار بدم

  لطفا راهنمایی کنید با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *