تابع RIGHT اکسل و چگونگی بکارگیری آن

تابع RIGHT اکسل و چگونگی بکارگیری آن

در آموزش قبل راجع به تابع LEFT اکسل توضیح دادم تابع RIGHT اکسل هم کاملاً کارکردی شبیه با تابع LEFT اکسل داره با این تفاوت که برخلاف تابع LEFT، تابع RIGHT اکسل بخشی از کاراکترهای سمت راست یک متن یا عدد رو جدا میکنه. در ادامه این مطلب آموزشی با نحوه بکارگیری این تابع در اکسل آشنا خواهیم شد.

قاعده کلی تابع RIGHT اکسل:

RIGHT(تعداد کاراکتر[اختیاری],متن)

 • متن: در این پارامتر عبارتی که میخوایم تعدادی از کاراکترهای سمت راستش رو جدا کنیم مشخص میکنیم. این پارامتر میتونه یک عدد مثل 15247، یک متن مثل “کتابخانه”، یا یک فرمول مثل “A1+”BOOK باشه.
 • تعداد کاراکتر: این پارامتر مشخص میکنه که چند کاراکتر باید توسط تابع RIGHT اکسل از سمت راست پارامتر اول جدا بشه. مقدار این پارامتر باید بزرگتر یا مساوی صفر باشه. در صورتی که مقدار این پارامتر صفر در نظر بگیریم عبارت “” به عنوان نتیجه تابع برگردونه میشه. به عبارتی هیچ کاراکتری انتخاب نمیشه. در صورتی که مقدار این پارامتر از طول عبارت پارامتر اول بیشتر یا برابر با اون باشه پارامتر اول عیناً به عنوان نتیجه تابع برگردونده میشه. تعیین این پارامتر اختیاری هست. در صورتی که این پارامتر تعیین نشه مقدار پیش فرض 1 برای اون در نظر گرفته میشه و اولین کاراکتری که در سمت راست پارامتر اول قرار داره به عنوان نتیجه تابع RIGHT اکسل برگردونده میشه.

مثالی از استفاده از تابع RIGHT اکسل:

جدول زیر رو در نظر بگیرید:

کد کالا نام کالا جنس قطعه
135824 قطعه فلزی 1
135024 قطعه فلزی 2
136424 قطعه فلزی 3
154923 قطعه فلزی 4
121625 قطعه فلزی 5
133424 قطعه فلزی 6
160423 قطعه فلزی 7
166423 قطعه فلزی 8

در این جدول ما دو ستون کد کالا و نام کالا رو در اختیار داریم. همینطور میدونیم که دو رقم سمت راست کد کالا بیانگر جنس فلز بکار رفته در هر قطعه هست. عدد 23 در سمت راست کد کالا بیانگر جنسی برنج، عدد 24 بیانگر جنس برنز و عدد 25 بیانگر جنس فولاد هست. حالا میخوایم با استفاده از تابع RIGHT اکسل و تابع IF جنس هر قطعه رو با استفاده از کد کالا محاسبه کنیم و در ستون سوم نماش بدیم. برای اینکار ابتدا فرمولمون رو در سلول C2 مینویسیم و سپس اون رو در سلو های C3 تا C9 کپی میکنیم.

1. جدا کردن دو رقم سمت راست کد کالا با استفاده از تابع RIGHT اکسل:
 • کد کالای متناظر با سلول C2 در سلول A2 قرار داره. بنابراین پارامتر اول تابع RIGHT برابر با A2 خواهد بود.
 • همونطور که گفتم دو رقم سمت راست کد کالاها نشان دهنده جنس هر قطعه هست. بنابراین پارامتر دوم تابع RIGHT اکسل رو برابر 2 قرار میدیم. در نهایت تابع ما به شکل زیر کامل میشه:

RIGHT(A2;2)

2. نمایش جنس قطعه به جای عدد:

 

مخصوص کاربران سایت
دسترسی کامل به این بخش برای کاربران سایت امکان پذیر میباشد. در صورتي که عضو سايت هستيد می توانید وارد شوید. در غیر اینصورت می توانید ثبت نام نمائید.

دانلود فایل مثال:

مخصوص کاربران ویژه سایت
کاربر گرامی دسترسی کامل به مطالب مربوط به این بخش با اشتراک در بخش کاربران ویژه امکانپذیر میباشد. لطفا برای اشتراک در بخش کاربران ویژه از بخش عضویت ویژه استفاده نمایید

امیدوارم از آموزش نحوه استفاده از تابع RIGHT اکسل استفاده لازم رو برده باشید.

8 Comments on “تابع RIGHT اکسل و چگونگی بکارگیری آن”

 1. ابراهیم

  با سلام
  در اکسل چیوری میشه تاریخ و روز و ماه تولد را به سن تبدیل کرد
  با تشکر

 2. mohammad kh

  سلام
  ممنون از اموزش خوبی که دادی.
  یه سوال:
  میشه مثلا به جای گرفتن عدد از اول (چه چپ یا راست )از وسط دو رقم جدا کرد.
  ممنننننننننننننننننننننننننننننننون

 3. mohsen

  سلام من هرچه تلاش میکنم تا ادامه مطالب تابع right بخونم نمیشه با توجه به عضو بودنم.در کاربر ویژه ام ثبت نام میکنم ولی میگه معتبر نیست… ممنون میشم راهنماییم بکنید با تشکر

 4. p.b

  ممنون برای ارائه مطالب بسیار عالیه این سایت
  در فرمول right، فرمت فیلدها مهم نیست؟ من در فرمت Date که فرمول مینویسم نتیجه درستی نمیده…

 5. ملكي

  سلام ،‌ چه جوري ميشه كه تاريخ شروع را از تاريخ پايان كم كرد و خروجي ماه بده ؟
  مثال 950101 – 950830 چند ماه ميشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *