تابع VLOOKUP اکسل و نحوه استفاده از آن

تابع vlookup اکسل

تابع Vlookup اکسل یکی از پرکاربردترین توابع این نرم افزار هست که آشنایی و استفاده درست از اون میتونه خیلی کارها رو راحت تر کنه. با استفاده از تابع Vlookup اکسل میتونیم یک مقدار رو در یک ستون جستجو کنیم و عدد متناظر اون رو در ستون های بعدی بدست بیاریم. در این مطلب با نحوه استفاده از این تابع آشنا میشیم.

نکته:
میتونیم از ترکیب دو تابع Index و Match که آموزشش در مطالب سایت وجود داره به عنوان جایگزین تابع Vlookup استفاده کنیم. زمانی که فایل اکسل ما سنگین هست و محاسبات زیادی داره این کار میتونه باعث بهبود سرعت محاسبات بشه.

قاعده کلی تابع Vlookup اکسل به صورت زیر هست:

(جستجوی تقریبی [اختیاری]، شماره ستون، محدوده جستجو، مقدار موردنظر برای جستجو) VLOOKUP

فرض کنید ما یک Workbook داشته باشیم که دو تا شیت حاوی اطلاعات زیر داشته باشه:

Sheet1:

A B C D
1 کد محصول نام محصول تعداد برنامه تولید تعداد تولید شده
2 1411 ماوس 3000
3 2712 کیبورد 2000
4 7415 مانیتور 1000
5 1352 فلش 1000

Sheet2:

A B C
1 کد محصول نام محصول تعداد تولید شده
2 1411 ماوس 2000
3 2712 کیبورد 1500
4 7415 مانیتور 350
5 1352 فلش 700
6 1352 فلش 800

حالا اگر بخوایم تعداد تولید شده متناظر هر محصول رو از Sheet2 برداریم و در ستون D در Sheet1 قرار بدیم میتونیم از تابع Vlookup اکسل استفاده کنیم. ما میخوایم در سلول D2 در Sheet1 تعداد تولید شده مربوط به محصول ماوس از Sheet2 قرار بگیره. برای اینکار پارامترهای تابع Vlookup رو به ایتصورت مقداردهی میکنیم.

مقدار موردنظر برای جستجو:  این پارامتر مقداری رو که قراره در محدوده موردنظر ما جستجو بشه تعیین میکنه. در واقع ما با این پارامتر به تابع میگیم که از بین اعداد موجود در ستون تعداد تولید شده Sheet2، عددی رو که در سطر متناظر این پارامتر قرار داره برگردونه. ما در این مثال میخوایم تعداد تولید شده رو برای محصولات مختلف بدست بیاریم. بنابراین مقداری که ما میخوایم بر اساس اون جستجو رو انجام بدیم کد هر محصول هست که در ستون A قرار داره. پس پارامتر اول ما برابر A:A (ستون A مربوط به Sheet1) هست.

محدوده جستجو: در این پارامتر ما بازه ای رو که در اون قراره جستجو رو انجام بدیم تعریف میکنیم. این بازه باید از ستونی که ما قراره در اون جستجو رو انجام بدیم (در مثال ما ستون کد محصول) شروع بشه و ستونی که به دنبال نتایج متناطر جستجو از اون هستیم (ستون مربوط به تعداد تولید شده) رو هم شامل بشه. ما میخوایم کد هر محصول (A2) رو در ستون A در Sheet2 جستجو کنیم و بعد از پیدا کردن شماره سطری که مقدار A2 در اون قرار داره، مقدار متناظرش رو از ستون C (تعداد تولید شده) برگردونیم. پس پارامتر دوم ما برابر Sheet2!A:C (ستون های A تا C مربوط به Sheet2) هست.

شماره ستون: این پارامتر تعیین میکنه که پس از پیدا شدن مقدار مورد نظر جواب تابع از چه ستون متناظری در محدوده جستجو باید استخراج بشه و به عنوان نتیجه تابع نشون داده بشه. در این مثال ما جستجو رو در ستون یک (ستون مربوط به کد محصول) انجام میدیم اما هدف ما رسیدن به تعداد تولید شده مربوط به کد محصول مورد نظر (سومین ستون محدوده جستجو) هست پس باید شماره ستون رو برابر 3 قرار بدیم. این باعث میشه که هنگامی که کد محصول مورد نظر ما (پارامتر مقدار موردنظر برای جستجو) در ستون اول پیدا شد، نتیجه تابع از ستون سوم که نشان دهنده تعداد تولید شده مربوط به اون کد محصول هست استخراج بشه.

جستجوی تقریبی: این پارامتر در تابع VLOOKUP اختیاری هست. اگر این مقدار رو برابر TRUE قرار بدید به این معنی هست که اگر مقدار موردنظر برای جستجو در محدوده جستجو وجود نداشت بزرگترین مقدار موجود در محدوده جستجو که کوچکتر از مقدار موردنظر برای جستجو هست به عنوان نتیجه جستجو انتخاب بشه. به عنوان مثال در جدول بالا بزرگترین کد محصول موجود در Sheet2 برابر 7415 هست. حالا اگر جستجوی تقریبی رو برابر TRUE قرار بدیم و پارامتر مقدار موردنظر برای جستجو رو 8000 تعیین کنیم، تابع VLOOKUP نتیجه رو برای بزرگترین مقدار موجود در محدوده جستجو که که کوچکتر از 8000 هست (7415) نشون میده. اگر در این حالت پارامتر جستجوی تقریبی رو برابر  FALSE قرار بدیم تابع خطای !REF# رو برمیگردنه. ما میخوایم فقط تعداد تولید شده هر محصول در مقابلش قرار بگیره بنابراین جستجوی تقریبی رو False قرار میدیم.

بنابراین فرمول ما در نهایت به شکل زیر کامل میشه:

(VLOOKUP(A:A;Sheet2!A:C;3;False

حالا فرمول رو در سلول های D3 تا D5 کپی میکنیم تا تعداد تولید شده هر محصول در سلول متناظرش قرار بگیره. در نهایت Sheet1 ما به شکل زیر در میاد.

A B C D
1 کد محصول نام محصول تعداد برنامه تولید تعداد تولید شده
2 1411 ماوس 3000 2000
3 2712 کیبورد 2000 1500
4 7415 مانیتور 1000 350
5 1352 فلش 1000 700

نکته ای که در مورد تابع Vlookup اکسل وجود داره اینه که این تابع هنگام جستجو اولین مقدار پیدا شده رو بر میگردونه. مثلاً در مورد محصول فلش که در Sheet2 دو سطر با مقادیر 700 و 800 وجود داره فقط اولین مقدار یعنی  عدد 700 به عنوان نتیجه تابع برگردونده میشه. اگر بخوایم در این حالت تمام اعداد موجود مربوط به اون کد محصو با هم جمع بشه و عدد 1500 به عنوان تعداد تولید شده فلش برگردونده بشه باید از تابع SUMIF استفاده کنیم.

امیدوارم این آموزش براتون مفید بوده باشه.

434 Comments on “تابع VLOOKUP اکسل و نحوه استفاده از آن”

 1. omidreza

  با عرض سلام

  خواستم بگم که توضیحاتتون و همچنین استفاده از یک مثال در تمرین تون بهترین روش برای آموزش بود.ازتون ممنون و سپاس گزارم.

   1. MOHAMMAD

    سلام با تشکر از مطالب مفیدتون.میخوام بدونم در اکسل امکان کشیدن فلش بین تو تا سلول وجود داره؟مثلا از سلول a میخوایم یه فلش بکشیم به سمت سلول B

 2. فرهاد

  سلام
  خسته نباشید
  من اطلاعات رو به صورت data از سایتی که در اکسل ثبت کردم اطلاعات رو در شیت 4 ثبت میکنه
  حالا میخوام اطلاعات مورد نیاز رو در سلول شیت دیگه بیاره
  ازاین فرمول استفاده میکنم:
  =IFERROR(VLOOKUP(B:B؛Sheet4!A:M؛5؛FALSE)؛””)
  با اینکه در سلول ستون B اسم مورد نظر هست و در شیت 4 هم در سلول L19 همون اسم هست اما اطلاعات رو از ستون 5 شیت 4 پیدا نمیکنه و سلول رو خالی میزاره
  مشکل از چی هست؟!

 3. navid

  واقعا ممنون…. هیج جا به این خوبی توضیح نداده بود…. مشکلم حل شد… خدا خیرت بده

 4. ahmad

  با سلام
  من از چند فرمول با هم در یک سری جدول که یکیشون vlookup هست استفاده کردم حالا تا ریفرش (F9) نزنم فرمول ها کار نمی کنن
  ممنون میشم کمک کنید

 5. mostafa

  با سلام و تشکر از استاد بزرگوار
  من برای کارم نیاز به جدولی دارم که محاسباتی رو بر حسب تاریخ انجام بده و بر اساس تاریخ سررسید و تاریخ پرداخت میزان جریمه دیرکرد رو محاسبه کنه و دارای این شرایط باشه:
  1- تعداد پرداخت و میزان آن نا مشخص و به تعداد دلخواه می باشد
  2- پرداخت ها می تونه چندین بار و دز طول چند سال باشه
  3-میزان جریمه بر حسب ماه است(ماهی 2.5 درصد )
  4-هر پرداختی از مبلغ کل کسر و تعداد ماه های باقیمانده تا تاریخ روز ملاک محاسبه قرار میگیرد.
  واسه اینکار از یه ماکرو که محاسبات شمسی رو انجام میده استفاده کردم.و تا حدودی به جواب رسیدم(محاسبات یک سال )ولی مشکلم اینه که تعداد سال ها و تعداد پرداخت ها متغیره.و اگه با این روشی که خودم طراحی کردم بخوام برنامه بنویسم واسه هر سلول کلی دیتا باید وارد کنم و حجم زیادی میگیره و معقول به نظر نمیرسه.یه مشکل دیگه هم اینه که چون از ماکرو استفاده میکنم اگه بخوام تو یه سیستم دیگه بازش کنم باید آدرس ماکروش رو از فرمول پاک کنم.از استاد محترم و دوستان عزیز خواهش میکنم راهنماییم کنید

 6. mostafa

  در ضمن من رو یه فایل کار کردم.ولی نمیدونم اینجا چطوری براتون بفرستم
  با تشکر فراوان

  1. یاسین اسماعیل پور

   تو بخش تماس امکان ارسال فایل رو هم اضافه کردم. از طریق بخش تماس برام بفرست فایلت رو

 7. احسان

  با سلام.
  من از این دستور استفاده می کنم، اما اگه سلولی رو که برمی گردونه توش یه لینک باشه، دیگه اون لینک از کار میافته.
  لطفا راهنمایی کنید.

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. لطفاً از طریق بخش تماس فایلت رو برام ارسال کن تا بتونم کمکت کنم

 8. reza

  با سلام – میخواستم بدونم در قسمت “مقدار مورد نظر برای جستجو” میشه بیش از یک سلول رو تعین کرد مثلا در تمرین بالا اگه کد و نام محصول در هر دو شیت مشابه باشند ، “تعداد تولیدشده” به شیت 1 منتقل شود

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام رضاجان. شما باید برای اینکار از فرمول های آرایه ای استفاده کنی.فرض کن کدها تو سلول های a1 تا a6، نام ها تو سلول های b1 تا b6 و تعداد تولید شده تو سلول های c1 تا c6 باشه. حالا اگه شما بخوای تعداد تولید شده ای رو که کد اون برابر سلول h1 و نام اون برابر سلول h2 هست رو پیدا کنی فرمول =INDEX($C$1:$C$6MATCH(H1&H2;$A$1:$A$6&$B$2:$B$6;0))رو مینوسی و به جای دکمه enter از کلید ترکیبی ctrl+shift+enter استفاده میکنی.

   1. reza

    با سلام – انجام نمی شه و یه پیام میده که نمی دونم چی میگه لطفا یه بررسی کنید . تشکر…

    1. یاسین اسماعیل پور

     سلام. نباید مشکل باشه. یه جای کار رو دارید اشتباه میکنید. لطفاً فایلتون رو از فرم تماس برام بفرستید ببینم مشکل چیه.

     1. reza

      سلام – من هنوز منتظر راهنمایتون هستم! البته فایل رو هم فرستادم. تشکر…

     2. یاسین اسماعیل پور

      سلام. من فایلی دریافت نکردم از شما رضاجان.

    2. reza

     سلام
     سپاس فراوان
     فایل رو دریافت کردم. راستی چرا از ctrl+shift+enter
     استفاده میکنیم ؟؟؟ و چرا با این عمل علامت {} به فرمول اضافه میشه ؟؟؟

     1. یاسین اسماعیل پور

      کلید ctrl+shift+enter برای استفاده از فرمول های آرایه ای هست. توضیحش یکم مفصله و اینجا خیلی نمیشه شرحش داد. انشالله یه مطلب مینویسم براش هر وقت فرصت بشه.

   2. vahid

    سلام . من اینو امتحان میکنم جواب نمیده .. من تو ستون اول اسم اجناسو دارم و در ستون دوم سایزشونو .. میخوام جنس رو از ستون اول انخاب کنه .. بعد سایزو از ستون دوم انتخاب کنه و تعدای که در ستون سوم نوشتم رو جمع بزنه .. ممنون میشم راهنمایی کنین .

 9. شاهین

  درود بر شما
  ممنون از مطالب مفیدی که ارائه کردید .
  می تونم خواهش کنم مرجع کاملی در مورد اکسل به من معرفی کنید ؟
  ممنون می شم

  1. یاسین اسماعیل پور

   من مرجع کاملی رو نمیشناسم. باید از هر جایی یه نکته یاد بگیری امابرای شروع کتاب Excel the missing manual به نظرم کتاب خوبیه. البته اگر با کتابای انگلیسی مشکلی ندارید.

 10. علی

  بسیار ممنون از نحوه آموزش شما که تقریبا منحصر به فرد است. (زبان فارسی و ارائه مثال)
  متشکرم

 11. فرزین

  سلام می خواستم بدونم تابع LOOKUP برای جست و جو کلمات فارسی هم درست کار میکنه؟ من یه ستون فارسی دارم و یم ستون انگلیسی با تابع CONCATENATE ادغامشون کردم حالا میخوام با تایپ یک نوشته مقدارو در ستون ادغام شده جست و جو کنه و عدد مربوط به اونو که در ستون کناریش وجود داره برگردونه ولی اینکارو انجام نمیده در صورتیکه همین کارو برای جملات انگلیسی انجام میده راهنماییم کنید لطفا ممنونم

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام فرزین جان. بین حروف فارسی و انگلیسی نباید تفاوتی وجد داشته باشه. یه جای کارت ایراد داره. لطفاً از طریق فرم تماس فایلت رو ارسال کن تا ببینم مشکلش چیه.

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام فرزین جان. کلا توصیه من اینه که برای اینکار اگه قراره جدی استفاده بشه از اکسس استفاده کنی نه اکسل. اما خب اگر بخوای از اکسل استفاده کنی بهتره از تابع sumif استفاده کنی. فایل کامل شده رو برات فرستادم به ایمیلت.
   موفق باشی

 12. فرزین

  حق با شماست ولی من عمرانیم با اکسل بیشتر کار دارم تا اکسس یه دنیا ممنونم یاسین جان

 13. حسین

  سلام یاسین جان من توی نرم افزار اکسل 2000 میخوام اسم فارسی سرچ کنم از find استفاده میکنم ولی نرم افزا هنگ میکنه.در صورتی که برای سرچ اعداد اینجوری نیست و جواب میده.میخواستم ببینم نمیشه به طریق دیگه ای سرچ کرد ؟ من به صورت آماتور از اکسل استفاده میکنم یعنی چیز زیادی از این نرم افزار نمیدونم.اگه میشه به زبان ساده کمکم کنید.ممنونم.

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام حسین جان. من تجربه کار با اکسل 2000 رو ندارم و نمیتونم خیلی کمکی بکنم ولی قاعدتا نباید هنگ کنه. ممکنه با نصب یه نسخه دیگه مشکلت حل بشه. شدیدا توصیه میکنم از نسخه های جدیدتر اکسل استفاده کنی چون 2000 دیگه فسیل شده 🙂 .

 14. سجاد

  دستتون درد نکنه . ولی من میخوام وقتی نام شهر رو وارد کردم کد اون شهر روبروش نمایش داده بشه که هر کاری میکنم جواب نمیده . تا به حال کد رو وارد میکردیم نام رو میاورد اما برعکسش جواب نمیده خواهش میکنم راهنمایی کنید متشکرم

  1. یاسین اسماعیل پور

   اگر نام شهر در ستونی بعد از کد شهر هست با vlookup نمیتونی به جواب برسی و باید از ترکیب توابع index و match استفاده کنی.

 15. طوبی

  سلام، اگر یک ستون در اکسل داشته باشیم که در هر سل آن تعدادی کلمه فارسی و انگلیسی نوشته شده باشد، به چه صورت می توان هر سلول را به دو سلول تجزیه کرد به طوری که انگلیسی ها و فارسی ها مجزا باشند؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. جواب شما به خیلی چیزها بستگی داره. کلمات طول یکسانی دارند یا خیر و … . لطفاً فایلتون رو از طریق فرم تماس ارسال کنید تا بهتر بشه راهنمایی کرد.

 16. محمد

  باسلام و تشکر از آموزش کاملتون
  امکان دارد بجای جستجو در بین کد های محصولات ، جستجو را در بین کد و نام محصول انجام دهد و در صورت صحیح بودن اطلاعات وارد شده مقدار تولید شده را در سلول دیگر نمایش دهد

  1. یاسین اسماعیل پور

   بله. چند تا کامنت بالاتر جواب سوال شما رو به یکی از دوستان دادم. میتونید مراجعه کنید.

 17. مریم

  سلام ممنون از توضیحات خوب شما .من متأسفانه نتونستم متوجه بشم چون خیلی رو برنامه اکسل قوی نیستم.میشه سایت یا کتابی رو در این زمینه به من معرفی کنید

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام مریم جان. واقعیتش اینه که در خصوص منابع فارسی برای آموزش اکسل متاسفانه نمیتونم راهنمایی خاصی انجام بدم.

 18. مریم

  به دلیل شرایط کاری برای پیش فاکتور زدن از این برنامه باید استفاده کنم اما تا الانم با برنامه vlookup و ماکرو آشنا نیستم و هنوز نتونستم از این برنامه در اکسل برای کار استفاده کنم لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. یاسین اسماعیل پور

   مریم جان سوال شما خیلی کلی هست و طبیعتاً برای من بدون داشتن اطلاعات کافی از شرایط و مساله ای که شما باهاش مواجه هستید امکان راهنمایی وجود نداره. تنها پیشنهادی که میتونم بدم اینه که در یه دوره آموزش اکسل شرکت بکنید تا مهارتتون افزایش پیدا کنه.

 19. nedamir

  با سلام . بنده این فرمول را دقیقا طبق گفته شما و آموخته های خود اجرا میکنم ولی متاسفانه هر با به طریقی پیغام خطاNA# را می دهد خواهشمندم کمکم کنید.
  فایل رو هم در تماس با ما ارسال کردم…

 20. hadi

  سلام
  بنده زماني که از vlookup استفاده ميکنم با مشکلي روبرو ميشم که هميشه آخرين گزينه از ستون انتخابي رو بهم ميده. به عنوان مثال من يه آرايه 3*3 بهش ميدم و مقدار ستون اول رو ميخوام برگردونم. ولي هميشه مقدار آخرين رديف ستون اول رو برميگردونه. آفيس 2003 و 2013 رو تست کردم.
  ممنون ميشم راهنمايي کنيد.

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام هادی جان. یه جای کارت اشکال داره. یه بار دیگه مثل مثالی که توضیح دادم قدم به قدم برو اگر بازم مشکل داشتی فایلتو از طریق فرم تماس بفرست ببینم مشکل کجاست

 21. لیلا

  سلام.ممنون بابت راهنماییتون.فقط من یک فایل جامعی دارم که از چند شیت تشکیل شده در هرکدوم شماره تلفن ها و مقادیری هست و این شماره ها با هم در بعضی موارد اشتراک دارند و تعدادشونم خیییلی زیاده.میخوام شماره هارو تو یک شیت جمع کنم البته بدون تکرار بعد مقادیرشونو از شیتهای دیگه فراخوانی کنم.تو این مورد مشکل دارم و خیلی ضروریه که زود پروژرو تحویل بدم.براتون فایلو میفرستم لطفا کمکم کنید.

 22. َAmir

  با عرض سلام من نیاز به ساخت یک کاربرگ دارم که در قسمتی از آن با وارد کردن شماره ی دانش آموزی کارنامه ی دانش آموز نمایش داده شود .
  خواهش میکنم سریعتر پاسخ دهید.
  با تشکر.

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام امیر جان
   اینی که شما میگی توضیحش مفصله واقعا تو کامنت نمیشه شرحش داد.

 23. جواد عوض زاده

  با سلام و خسته نباشید
  می خواستم ببینم چطور میشه دو فرمول رو در هم ادغام کرد؟
  چون از یه محصول چند قیمت متفاوت داریم میخوام بیشترین قیمت رو برام جلوی محصول مورد نظر که با کد مخصوص مشخص شده بنویسه
  محصولات رد کد گذاری کردم و از تابع vlookup استفاده میکنم

  1. یاسین اسماعیل پور

   راه حل این مساله استفاده از توابع آرایه ای هست. فرض کن کدها تو ستون a باشه، قیمت ها تو ستون b و کد موردنظرت تو سلول c1. فرمولت میشه مثل این کد:
   =((MAX(IF(Data!$A:$A=$C$1;Data!$B:$B
   حتما بعد از نوشتن فرمول با ctrl+shift+enter بزن.

 24. fatemeh

  سلام
  خیلی عالی بود
  اما یه مسئله … vlookup رو که تو یه سلول استفاده می کنی مثه right & left & … دیگه نمی تونی فرمولی رو روش سوار کنی ، مثه اینکه اصن دیگه اکسل این سلولو به عنوان یه عدد نمی فهمه هر چقدرم رو text & data & custom & number & این حرفا میری تاثیری نداره و انگار اکسل فک میکنه این سلول یه تصویره ، پس نمی تونی جای دیگه فرمولی بدی تا از این سلول استفاده کنی و گرنه خطای N/A# میده بهت !
  راهی هست آیا ؟!!!

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام فاطمه جان. من دقیقاً متوجه منظورت نشدم. اگر منظورت اینه که نمیشه از نتیجه ای که vlookup میده تو سلول های دیگه استفاده کرد، باید بگم اینطوری که میگی نیست و وقتی شما از فرمول Vlookup استفاده میکنی میتونی نتیجه vlookup رو تو سلولهای دیگه استفاده کنی و روش باز عملیات دیگه ای انجام بدی. اگر شما نمیتونی احتمالاً فرمولت یه اشتباهی داره و نتیجه ای که برمیگردونه اشتباهه.

   1. fatemeh

    میخای شما ایمیلتونو بدین من یه فایل کوچولوی اکسلی براتون بفرستم تا بگم حتی این سلولو نمیشه +1 هم کرد ….

    1. یاسین اسماعیل پور

     فایلتون رو دیدم. تو فایل شما نتیجه تابع Vlookup یک تاریخ هست نه یک عدد و طبیعی هست که با عدد یک جمع نمیشه. اگر میخوای تاریخی که بدست میاد رو یک روز اضافه کنی باید از توابع تاریخ شمسی استفاده کنی.

 25. majid

  با سلام
  اگر در آرگومان table -arrayمقدار تکراری باشد و ما بخواهیم با وارد کردن مقدار تکراری در سطر مورد نظر مقدار متناظر با آن قرار گیرد و با وارد کردن همین مقدار تکراری در سطر بعدی مقدار متناظر با تکرار بعدی قرار گیرد و همین طور تا آخر.چطور میتوان این کار را انجام داد؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام مجیدجان
   جواب پاسخ شما یکم طولانی هست و در قالب یک کامنت نمیشه توضیح کاملی راجع بهش داد. اما اگر بخوام خیلی خلاصه بگم باید در هر سطر ابتدا تعداد تکرارهای قبلی رو با تابع counif حساب کنید و بعد با استفاده از فرمول نویسی آرایه ای و اعمال دو شرط در تابع vlookup به اون چیزی که مدنظرتون هست برسید. موفق باشید.

 26. mehdi

  سلام آقا یاسین، ممنون از پیج خوبت. یه سوال، من سه تا شیت دارم که موجودی سه تا انبار مختلفه. هر انبار یک سری جنس داره که تقریبا 80% جنسها یکی هستن ولی موجودیشون مختلفه. هرجنس هم یک کد داره. من چطور میتونم موجودی سه تا انبارو کنار هم داشته باشم؟ مثلا کد جنس، موجودی انبار اول، موجودی انبار دوم و سوم. ممنون میشم اگه کمکم کنید…

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام مهدی جان
   شما کافیه در ستون اول کد محصولاتت رو قرار بدی و در ستون دوم یک فرمول vlookup از شیت 1، در ستون سوم یک فرمول vlookup از شیت 2 و در ستون چهارم یک فرمول vlookup از شیت 3 بنویسی.

 27. lida

  سلام سپاس از راهنمایی و وقتی که قرار می دهید
  بنده دو sheet دارم که میخواهم با vlookup کد مورد نظر اطلاعاتش به نمایش در آید اما در این جدول عدد های کد در ستونهای دیگر هم موجود است در نتیجه نمایش خطا دارد راهی وجود دارد که شرطی قرار دهیم که فقط از ستون کد، کد را پیدا کند چون در vlookup مجبورم کل جدول را رنج دهم… امیدوارم توضیح مشکلی که دارم واضح بوده باشد اگر لازم است بفرمایید فایل را ارسال کنم. سپاسگزارم

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام لیدا جان
   توی فایلی که شما برای من فرستادی از hlookup استفاده کردی. در صورتی که به نظر میرسه باید از vlookup استفاده کنی. لطفاً یه بررسی مجدد بکن.
   مرسی

 28. armita

  سلام چطور میشه دراکسل از طریق vlookup برای فیش حقوقی پرسنل عکس گذاشت ک زمانی ک شماره پرسنلی وارد میکنی عکس اون شخص هم نشون داده بشه لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام آرمیتا جان
   برای اینکار بهتره از کدنویسی VBA استفاده کنی. تصاویر پرسنل رو کجا نگه داری میکنی؟

 29. سید

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام آقای اسماعیل پور
  ممنون از صفحه ی خوب شما
  من وقتی برای تعداد محدودی از این روش شما استفاده می کنم جواب میده ولی وقتی برای حدود 700 داده ی ستونی استفاده می کنم جواب نمیده!!
  آیا این تابع از نظر تعداد محدودیت داره؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. نه محدودیتی در این تابع وجود نداره. من فکر میکنم محدوده جدولتون رو به صورت مطلق تعریف نکردید. این مورد رو یه بررسی بکنید. در صورتی که بازهم مشکل حل نشد فایلتون رو بخش ارسال پرسش بفرستید تا ببینم مشکل کجاست.

 30. rezairandost

  سلام دوست عزیز
  من چند روز پیش یک فایل اکسل با ایمیل واستون فرستادم و توی خود فایل هم مشکلش رو نوشته بودم ولی هنوز جوابی واسم نیومده . اگه میشه لطف کنید جوابم رو بدین . ممنون میشم

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام رضا جان. برای حل مساله شما باید از ترکیب تابع index و match طوری که برات تو فایل نوشتم استفاده کنی. با استفاده از تابع match شماره سطر بیشترین قیمت رو بدست میاریم و با استفاده از index نام موادی که مربوط به اون شماره سطر هست رو نمایش میدیم. من بهت جواب دادم. ممکنه چون لینک داشته رفته توی اسپم ایمیلت. دوباره برات میفرستم اسپم ایمیلت رو هم چک کن.

 31. rezairandost

  سلام خدمت شما دوست عزیز
  من یک فایل اکسل فرستادم که جوابش روبرام فرستادین
  فقط میخواستم اگه میشه کمی روانتر توضیح بدید که چطوری با تابع MATCH و
  index برای این فایل استفاده کنم
  اگه میشه با عکس از پنجره توابع فوق توضیح بدین خیلی ممنون میشم
  با تشکر ازسایت خوبتون

  1. یاسین اسماعیل پور

   رضاجان در خصوص توابع index و match قبلاً همینجا نوشتم. میتونی با جستجو پیداشون کنی.

 32. rezairandost

  سلام اقای اسمائیل پور خسته نباشید
  اگه میشه لطف کنید نحوه ترکیب تابع match و index رو به صورت گام به گام برام توضیح بدین
  ممنوه میشم

 33. sh

  سلام
  مرسی از توضیحاتتون
  من 1 مشکلی دارم اونم اینکه تو 1 فایلی از این تابع استفاده کردم و الان باید فایل رو واسع 1 نفر دیگه ارسال کنم ولی تمام فیلدهایی که توش تابع اعمال شده به دلیل نبودن فایلای مرجع توی سیستم دوم ، errorنمایش داده میشه. میشه لطفا راهنماییم کنین که باید چیکار کنم/؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام.
   قاعدتاً اگر اون نفری که فایل رو براش میفرستین لینک های فایل رو آپدیت نکه و هنگام باز کردن فایل روی گزینه Dont Update کلیک کنه این مشکل نباید پیش بیاد. اگر با این کار مشکلتون حل نشد فایلتون رو برام بفرستید ببینم چجوری لینک دادید.

 34. محسن

  سلام اقا یاسین.
  من دو ستون دارم در ستون اول کد کالا و در ستون دوم موجوی قرار داره (کد کالا ها تکراری هم درونش هست) من با فرمول Vlookup، با زدن یک کد مورد نظر در یک سلول موجودی اون کد کالا را برام نمایش میده ولی مشکل اینجاست که فرمول به محض رسیدن به اولین کد کالا مقدار اون را نشان می ده و سراغ کد های تکراری دیگر نمی ره که موجودی را جمع بزنه و کل موجودی یک کالا را نشان بده. می خواستم بدونم چطور با فرمول Vlookup میشه مجموع کل موجودی یک کد کالا را نشان داد. ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام محسن جان
   با Vlookup نمیشه اینکارو انجام داد. پاراگراف آخر همین آموزش توضیح دادم. برای اینکار باید از تابع Sumif استفاده کنی.

 35. behnam_ci

  با سلام
  چطوری مقادیر تکراری در یک ستون رو پیدا کنم و در ستون جدید بدون تکرار بیاد
  مثلا در ستون اول شیت اول که هر کدوم از این اعداد مربوط به یک سلول1،2،3،4،5،6،5،3،4،5
  و در ستون جدید که در شیت دوم هست مقادیر 1،2،3،4،5،6 رو پیدا کنه
  ممنون

 36. behnam_ci

  فقط اگه امکان داره فرمول باشه، چون میخوام خودش این کارو انجام بده
  نه از طریق منو های اکسل

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام بهنام جان. برای اینکار ساده تر اینه که از PivotTable استفاده کنی و هر وقت خواستی Pivot Table رو رفرش کنی. پیاده سازی اینکار از طریق فرمول نیاز داره که شما حداقل یک ستون کمکی ایجاد کنی. توضیحش یکم مفصله و تو کامنت نمیشه شرحش داد. باز اگه PivotTable جواب کارت رو نداد و اصرار داشتی با فرمول پیادش کنی بگو تا راهنمایی بیشتر بکنم.

 37. saye

  سلام خیلی کمک کننده است سایتتون. فقط ی خواهشی ازتون دارم جناب اسماعیل پور.من حتی یک ساعت هم برام مهمه لطف کنید اگز از طریق ایمیل راهنماییم بفرمایید ممنون میشم. من دارم رو لیست دویست و پنجاه شرکت کار میکنم از طریق فرمول شما فقط از طریق عدد میشه اعداد متناظر رو کنار هم اورد اگر من بخوام از اسامی متناظر شرکتها استفاده کنم چیکار باید کنم؟؟؟مثلا شرکت البرز شیت یک هزینه بهره ش برابر هزینه بهره همون شرکت توو شیت دو بیاد برای دو سال متفاوت. چون شرکتها خیلی زیادن نمیتونم کد بدم. ممنون میشم اگر راهنمایی بفرمایید.

  1. یاسین اسماعیل پور

   لطفاً نمونه فایلتون رو با توضیحات کامل بفرستید تا بهتر بتونم راهنمایی تون کنم

 38. مهدی زاهدی

  با سلام و احترام؛
  ممنونم از توضیح کامل و دقیق شما. واقعا عالی بود.
  متشکر و ممنونم.

 39. ماهان

  با سلام ..
  یه مشکلی دارم که اگه لطف کنید کمک کنین متشکر میشم دوست عزیز .
  میخوام یه فرمولی در سلول d2 بنویسم که اگر سلول a2 برابر با 10 بود و اگر سلول b2 برابر با 15 بود جواب در سلول d2 “خوب” باشه .
  و مهمتر اینکه قابلیت این رو داشته باشه که اگه سلولهای a2 و b2 بصورت لیست بود (یعنی اگه a2 شامل اعداد 10و15و20و… و سلول b2 هم شامل چند عدد بود ) جواب بده .

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. میتونی از تابع IF استفاده کنی دوست عزیز. هر سلول بالاخره یه مقدار مشخص داره منظورتون رو از لیست متوجه نشدم درست.

 40. ابوالفضل قاسمی

  درود و سپاس
  من یک جدول به نام Tble_1 و یک محدوده نام Card_No که اطلاعات آن منحصر به فرد هستند دارم. می خواهم با انتخاب اطلاعات Card_No از یک لیست باز شو، سایر اطلاعات متناظر این شماره در سلول های دیگر پر شود. در واقع فیلد های دیگر اتوماتیک پر شوند. اشکال دستور زیر چیست که این اشکال ظاهر می شود:
  #VALUE!
  هنگامی هم که فرمول را با علامت + سیاهرنگ به سلول های زیری تعمیم می دهیم #N/A ظاهر می شود.
  دستوری که می نویسم هم این است:
  =vlookup(Card_No,Tble_1,2,FALSE)
  سپاس
  ابوالفضل قاسمی

 41. daniyal

  توضیحاتتون کامل و عالیه فقط مشکل من اینه ک نام سلول را با شماره ی آن مشخص نکرده اید.لطفا شماره های آن را مشخص کنید

 42. علي

  سلام خدمت آقا ياسين
  ممنون از بابت مطالبت
  2 سوال دارم
  من يه فايلي را در 2007 نوشتم كه از table استفاده كردم و فرمول هايي در جدول قرار دادم در 2007 ايرادي پيدا نمي كنه اما وقتي در 2013 باز ميشه فرمول هاي جدول وقتي سطري اضافه مي كنم به جدول فرمول به جاي اينكه مثل 2007 يكي يكي بره بالا 2 عدد 2 عدد ميره جلو؟؟؟؟؟؟
  سوال دوم :چطور مي تونم فرمولي بنويسم كه در ستوني اولين عدد منفي را پيدا كنه و در جاي ديگه در ستوني ديگر جا گذاري كنه؟
  ممنون ميشم جواب را برام mail كنيد

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام
   جوابتون رو ایمیل کردم.
   برای بخش اول سوالتون لطفاً فایل رو بفرستید.
   بخش دوم سوالتون هم باید از فرمول
   =MATCH(TRUE;INDEX(A:A<0;0);0)

   استفاده کنید.

 43. rezairandost

  سلام اقای اسمائیل پور خسته نباشید
  یک فایل براتون ایمیل کردم اگه میشه لطف کنید جوابش رو بدین
  خیلی ازتون متشکرم

 44. rezairandost

  خیلی ممنون اقای اسمائیل پور
  ولی همون فایل رو باشرح فرستادم چون مشکلم هنوز حل نشده
  ممنون میشم اگه جواب بدی

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام رضاجان
   من برای شما توضیحات و نحوه انجام کار رو ارسال کردم. اما پیاده سازی اون به دلیل مشغله کاری برای من امکان پذیر نیست و بر عهده خودتون هست. موفق باشید.

 45. marziye

  سلام
  مهندس حالا اگه ما 5 تا ستون داشتیم و در ستون D تعدای کالای ساخته شه بود و در E هم فرضا کد کالای ساخته شده بود ok؟اون موقع تابع جوابش N/A # میشد ؟چرا؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام مرضیه جان.
   تابع Vlookup نمیتونه به عقب برگرده. به این معنی که اگر شما بر اساس ستون کد جستجو میکنید فقط میتونید ستون های بعدی رو که بعد از ستون کد قرار دارند برگردوندید (در مثال شما کدها در ستون E هست و تعدادشون در ستون D که یک ستون عقب تر هست). در صورتی که بخواید از ستون های قبل از کد مقداری رو برگردونید باید از ترکیب توابع index و match استفاده کنید که آموزشش در سایت موجود هست.

 46. کامزان

  سلام آقا یاسین من تو یه کاری که با همین تابع انجام میشه گیر کردم امکان دارن کمکم کنین؟

 47. reza

  با عرض سلام
  از آموزشهاتون واقعا ممنونم.انشاءالله سلامت باشید و هر روز به موفقیت هاتون اضافه بشه

 48. najme

  سلام.من از سایت شما جواب سوالی رو گرفتم که مدتها درگیرش بودم وتوی سایت های مختلف پیدا نکرده بودم.نمیدونم چطور ازتون تشکر کنم.امیدوارم همیشه توی زندگیتون موفق باشید.یک دنیا ممنون

 49. rasul

  سلام
  متاسفانه عبارتی که من می خوام سرچ کنه هم حروف کوچک هست و هم بزرگ و تابع هر دو رو یکی فرض می کنه. مثلا dw رو با DW یکی فرض می کنه در حالی که متفاوت هستنو برای رفع این مشکل راه حلی وجود دارد؟ سپاس.

 50. هرو

  با سلام
  یک فایل اکسل دارم که دو شیت دارد در شیت اول سه ستون دارم ستون اول تاریخ ستون دوم کد شعبه و ستون سوم مانده سپرده ها لازم به ذکر است که برای هر تاریخ به تعداد شعب مانده سپرده تکرار شده
  در شیت دوم هم سه ستون دارم ستون اول تاریخ ستون دوم کد شعبه و ستون سوم مانده بدهی این شیت هم همانند قبلی برای هر تاریخ به تعداد شعب مانده بدهی دارم
  تعداد تاریخهام تقریبا 39 ماه هستش
  حالا می خوام تو یک شیت چهار ستون داشته باشم ستون اول تاریخ دوم کد شعبه سوم مانده سپرده و چهارم مانده بدهی کل یعنی برای هر شعبه در هر تاریخ دو قلم دیتا اون روز مقابلش باشه
  موندم چیکارش کنم لطفا راهنمایی فرمایید

 51. یلدا

  سلام
  یک ستون دارم یک سری اسامی داره
  ستون بعدی افرادی که مرخصی رفتند رو نشون میده
  میخوام از ستون اول فقط افرادی که مرخصی رفتن رو نشون بده
  ممنون میشم اگه کمک کنید

 52. رضا

  سلام و خستا نباشید
  یه سوالی دارم از خدمتتون
  من یک فاکتور فروش دارم مثل نمونه که براتون فرستادم که تقریبا 8000 سطر دارد با کالا های مختلف. یعنی 8000 کالای مختلف. این فاکتور به طور کلی می باشد و من میخوام اینو تقسیم کنم بین 400 فاکتور مختلف که این تقسیم بندی باید کاملا اتفاقی باشه.مثلا کالای تن ماهی که تعداد 12 عدد فروش رفته در یک فاکتور 2 عدد و در یک فاکتور 1 عدد و در برخی وجود نداشته باشد. این کار اگر به صورت دستی انجام شود بسیار زمانگیر است و امکان اشتباه بسیار فراوان میباشد.. اگر در اکسل چنین ابزاری وجود دارد که این کار را انجام میدهد ممنون میشوم اگر بنده را راهنمایی کنید.

 53. vrkohestani

  سلام،
  با تشکر از توضیحات خوبتون،
  فقط فکر میکنم این فرمول اشتباه تایپی داره!
  (VLOOKUP(A:A;Sheet2!A:C;3;False
  Sheet2!A1:C1

 54. حامد

  باسلام
  من جدولی دارم که سطر اول و ستون اول آن شامل اعداد می باشد وبقیه خانه ها تکست میباشد” یه چیزی مثل جدول مسافت شهرها که در آنان با نبال کردن اسم دوشهر به سلول متناظر با آنها که همان مسافت بین دو شهر هست میرسیم”
  چگونه می توانم با سرچه یک عدد از سطر دهم و یک عدد از ردیف بیستم به خانه متناظر با آنها برسم
  باتشکر

 55. محسن

  سلام. من چن تا شماره دارم میخام به اکسل بگم اگر عدد 1 دیدی بنویس محسن اگر عدد 2 دیدی بنویس زهرا و . . . از چه تابعی استفاده کنم؟؟؟؟ ممنون از سایت بسیار خوب شما. در ضمن واتساپم میتونین جواب بدین. 09365205273 ممنون از شما

 56. یلدا

  سلام
  خدا قوت
  اسامی کل افراد رو داریم که از بین اون ها افرادی غیبت کرده اند
  کل اسامی افرادی که غیبت کرده اند رو هم داریم
  حالا میخوام افرادی که حضور دارند رو در جایی جدا نمایش بدهد
  ؟
  نمیدونم چطوری هستش
  ممنون میشم پاسخ بدید

 57. مسعود عباسی

  یاسین جان دمت گرم . خیلی ممنون از راهنمائیت. از این صبری که بخرج میدهی و به تمامی کامنت ها جواب میدهی از تو تقدیر و تشکر میکنم. امیدوارم که همیشه تو زندگی ات در همه زمینه ها موفق باشی.

 58. الهام

  سلام
  من يه شيت دارم با 100تا ايتم .هر كدام از ايتم ها در يك سالي هزينه مي شوند .حالا مي خوام تو يه شيت ديكه فقط ايتم هايي رو داشته باشم كه فقط تو سال 1394 هزينه مي شوند يا يه سال ديكه
  با تشكر

 59. meisam

  با سلام
  من تو اکسل یکسری اطلاعات دارم (نام افراد) و هرکدام ازاین افراد تعدادی سلول به خودشون اختصاص داره. میخواستم بدونم تو گزارش گیری در شیت بعدی بااستفاده از تابع vlookup نام طرف را وارد کنم و سلول های مربوط به خوش رو چاپ کنه. در واقع یک نام 5 عدد وام دارد و در گزارش میخوام 5 عدد وام بیاید. وقتی از این تابع استفاده میکنم بخاطر تکراری بودن نام فقط اطلاعات اولین وامو بهم میده باقی رو صفر میزنه. لازم به ذکر است تعداد کل نفرات 38 نفر و بصورت متغییر هر کدام تعداد مختلفی وام دارند. لطفا راهنمایی کنید. ممنون

 60. mozhgan

  با سلام واقعا سایتتون حرف نداره خسته نباشید میگم
  من یکسری اصلاعات حروف لاتین دارم (آدرس سایت ها با فرمت text)در 5 شیت ، حالا میخوام موارد تکراری در تمام شیت ها پیدا و پاک کنم
  آیا تابعی هست که بتونم ازش استفاده کنم این عملیات و انجام بدم

 61. بهنام

  با سلام
  چطوری مقادیر تکراری در یک ستون رو پیدا کنم و در ستون جدید بدون تکرار بیاد.مثلا در ستون اول شیت اول که هر کدوم از این اعداد مربوط به یک سلول1،2،3،4،5،6،5،3،4،5و در ستون جدید که در شیت دوم هست مقادیر 1،2،3،4،5،6 رو پیدا کنه
  ممنون
  فقط اگه امکان داره فرمول باشه، چون میخوام خودش این کارو انجام بده، نه از طریق منو های اکسل.
  *آقای اسماعیل پور ، پیووت تیبل مناسب کاربرم نیست. اگه امکان داره ستون کمکی را بیشتر توضیح بفرمایید ممنون .

 62. علی

  سلام

  من یک شیت دارم شامل یک سری اطلاعات پکینگ لیست کالا. شامل نام کالا تعداد و قیمت شماره کارتنی که آن کالاها در آن قرار دارد و … در آن است و اسم بعضی کالا ها تکراری. میخواهم بدانم

  در مجموع از هر کالا چندتا موجود است؟

  جمع ارزش هر کالا چقدر است؟

  هر کالا در چه کارتن هایی موجود است؟

  سوال دیگر اینکه آیا میتوانم اطلاعات Row در یک شیت یا یک فایل با شیت یا فایل دیگر را مقایسه کرد؟

  مثلا در یک فایل کالا شماره فنی یک کالا حاوی اطلاعاتی مثل تعداد و قیمت است که برای 3 ماه قبل است حال ما بخواهیم با یک فایل دیگر که همین اطلاعات را دارد و برای امروز است را مقایسه کنیم تا ببینیم قیمت کالا یا تعداد آن تغییر کرده یا خیر؟

  با سپاس

  1. یاسین اسماعیل پور

   برای بخش اول سوالتون از تابع Sumif میتونید استفاده کنید. برای بخش دوم هم بله با همین تابع Vlookup میشه اینکار رور انجام داد.

 63. پیمان

  باسپاس فراوان از شما…من دستور vlook up رو از شما یاد گرفتم.
  براتون، سلامتی و موفقیتهای بیشتر آرزو میکنم.شادباشید.

 64. محمد نمازی

  سلام، خسته نباشید
  یه مشکلی در تابع vlookup داشتم که توضیحات رو بهمراه فایل ارسال کردم .
  ممنون

 65. ندا

  با سلام
  میخوام دو ستون متنی در دو شیت مختلف مورد مقایسه قرار بگیره اگه برابر بود یه کد رو بزاره
  میشه از این تابع استفاده کرد

 66. مجتبی

  سلام
  یه فایل اکسل طراحی کردم با تعداد شیتهای حدود 15 تا که محاسباتی هست و محاسبات هر شیت با شیت دیگر در ارتباط هست. اگه در یکی از شیتها یک یا چند عدد از یک سلول رو تغییر بدم، مقدار بعضی سلولها در تعدادی از شیتها تغییر میکنه.
  سوال: آیا این امکان هست وقتی یک مقدار رو در سلولهای یک شیت تغییر میدم، سلولهایی که مقدارشون تغییر میکنه(در همان شیت و در شیتهای دیگه) بصورت رنگی نمایش داده بشه تا نخوام دنبال مقادیر تغییر کرده در شیتها بگردم؟
  ممنون میشم جواب رو به ایمیلم ارسال بفرمایید.
  باتشکر

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام دوست من
   بله میشه اما جوابش خیلی مفصله و نیاز به صرف زمان زیادی داره

  2. یاسین اسماعیل پور

   سلام مجتبی جان . بله امکانش وجود داره ولی توضیحش مفصل هست و در کامنت نمیشه توضیح داد

 67. ماهان

  با سلام..
  میخوام تابعی بنویسم که وقتی خواستم داده ای رو جستجو کنم لیست داده هایی که با اون داده یکسان بود برام نشون بده ، مثل فیلتر اما میخوام با فرمول بنویسم . مثلاً داخل یک شیت اطلاعاتی دارم که شخصی بنام علی چند بار تکرار شده و میخوام وقتی در یک سلول نوشتم علی تمامی علی ها نشون داده بشه . با تشکر

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام ماهان جان
   اینی که شما گفتید خیلی توضیحش مفصله و واقعا نمیشه اینجا بهش پاسخ داد

 68. khanjous

  سلام آقای مهندس. وقت عالی بخیر.
  یک مشکلی دارم فایل رو براتون از قسمت تماس با من ارسال کردم.لطفا راهنماییم کنید.
  درخواست دیگه ای که دارم اینه که در خصوص نحوه نوشتن فرمول ها بصورت تو در تو بیشتر مطلب بنویسید.
  با تشکر

 69. حمید

  سلام خسته نباشید
  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

 70. khanjous

  با سلام و خداقوت
  اقای مهندس درخواست من رو بررسی کردید؟ اگر شدنی نیست بیخیالش بشم

   1. khanjous

    سلام مهندس جان. متاسفانه پاسخی به ایمیل من نیومده شاید اشتباهی رخ داده. منتظر جواب هستم خیلی ممنون. خدا خیرتون بده.

    1. یاسین اسماعیل پور

     من دوبار برای شما پایختون رو ارسال کردم. نمیدونم مشکل از کجا میتونه باشه

 71. احسان

  سلام….. مهندس عزیز آقا یاسین
  خدا قوت بابت سایت قدرتمندت
  آقا پیروی این مطلبی که قرار دادی …یک سوال داشتم که ممنون میشم پاسخ بدی
  توی این مطلب اطلاعات رو از یک شیت به شیت دیگه منتقل کردی . حالا اگر ما بخوایم اطلاعات رو از یک وورک بوک به وورک بوک دیگه منتقل کنیم یعنی از یک فایل اکسل اطلاعات رو از فایل اکسل دیگه جستجو کنه باید چیکار کنیم ؟؟؟ چجوری باید آدررس بدیم ؟؟میتونیم از همین VLOOKUP استفاده کنیم؟ و اگر آره به چه نحو؟

  ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   بله دوست من امکانش هست. ورکبوک مدنظرت رو باز کن. بعد فرمول رو بنویس و هنگام انتخاب پارامتر، با ماوس محدوده موردنظرت از ورکبوک دیگه رو انتخاب کن

 72. حامد

  با سلام و خسته نباشید
  آیا در تابع vlookup در قسمت look up _ value به جای یک مقدار ثابت از یک فرمول مثلا فرمول mid استفاده کرد؟ من وقتی این دو تابع را ترکیب می کنم نتیجه vlookup رو نمی ده ولی وقتی به جای فرمول mid عدد می گذارم نتیجه می ده.
  VLOOKUP(MID(E7;6;3);’اطلاعات پایه’!$J$4:$L$39;3;FALSE)
  با سپاس

  1. یاسین اسماعیل پور

   بله حامد جان
   میشه. من نمیدونم چرا نمیتونی جواب بگیری چون فایلت رو ندیدم که ببینم اطلاعاتت به چه شکل هست اما مشکلی وجود نداره mid یا هر تابع دیگه ای رو میتونی استفاده کنی

 73. معماریان

  با سلام خدمت آقای اسماعیل پور …. لطفا به من می گید که در vlookup راهی وجود داره که در سلوع مرجع کل عبارت جستجو نزنیم و مثلا اگر به دنبال مشخصات اسمی به نام علی نوروزی هستیم فقط با تایپ کلمه نوروزی مشخصات برای ما آوزده شود …..

 74. علي

  با سلام
  لطفا در صورت امكان نحوه سرت خودكار در يك جدول ( مثلا جدول تيم ورزشي ) كه با درج نتيجه جدول خودش سرت بشه

 75. محمدرضایحیایی

  سلام جناب آقای مهندس اسماعیل پورعزیز،ضمن تشکر صمیمانه،یک سوال فورس ماژور،اگرمقادیر مورد جستجو در یک شیت بصورت افقی در یک سطرچیده شده باشند و همان مقادیر موردجستجودر تعدادزیادی از شیتها بصورت عمودی چیده شده باشند شکل استفاده از تابع چطوری میشه؟از hlookupهم استفاده کردم نشد.ضمنا اگراین جستجو بخاد در تعداد زیادی شیت موردجستجو قرار بگبره و نتایج عینا بنام همون شیت در ردیف متناظر خودش درج بشه چکار باید؟با تشکرفراوان

 76. شریفی

  با سلام
  من یک گزارش مدیریتی را باید از چند فایل اکسل تهیه کنم.
  فرمول ( vlookup(b;2’D\MAZ\[1601.xlsx]1′!$A$2:F50;5;0=
  را استفاده کردم.lookup value اگر در فایلهای مرجه باشه فرمول درست عمل میکنه ولی مشکل از انجایی شروع میشه که lookup value در فایل مرجع نباشه و فرمول ارور #N/A
  میده.چیکار کنم که اگه VALUE رو پیدا نکرد صفر نشون بده؟
  با تشکر

 77. امیر

  سلام آقا یاسین عزیز،از مطلب مفید و توضیح با حوصله شما ممنونم
  یه مشکل بر خوردم،اگه میشه راهنمایی بفرمایید.
  تصور کنید شما در ستون A مقدار مبلغ یک وام است(مثلا 1000 تومن) که قراره هر ماه به مقداری که در ستونB(مثلا 100تومن ) است تقسیط بشه و در ستون C تعداد اقساط را سیستم از تقسیم ساده بدست می آورد (که پاسخ 10 میشه )حالا سوال بنده اینه چطوری میشه به تعداد اقساط،سلولهایی در همان سطر ایجاد بشه که در آن مبلغ هر قسط را انعکاس بده.مثلا در این مثال حاصل 10 میشه،میخوام در همان سطر 10 ستون مجاور هم به تعداد 10 بار مبلغ قسط تکرار بشه.
  ممنون از حسن توجهتون
  لطفا پاسخ را برایم ایمیل بفرمایید.

 78. احسان

  با درود
  اگر سلولی که دنبالش میگردیم مثلا 1124 باشد و در یک جا بصورت عدد و در جای دیگر بصورت متن ذخیره شده باشد خروجی تابع اشتباه خواهد بود برای رفع این مشکل چه پیشنهادی دارید؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام.
   از تابع value برای تبدیل متن به عدد استفاذه کنید قبل از vlookup کردن

 79. mohamadi

  سلام در مثال بالا مقدار تولید شده فلش صحیح نیست و فقط یکبار یعنی 700 عدد آن را قرار داده در صورتی که جمع تولید فلش 1500 عدد است،دقیقا مشکلی که من با این فرمول دارم!!!!چکار کنم که وقتی از یک کد دوبار در محدوده اومده باشه و جمع کند و قرار دهد؟

 80. پوریا

  سلام من یک جدول دارم با چند مشخضات
  که سه تای آن نام،نام خانوداگی،سال استخدام هست
  حالا من میخوام با این تابع فرمولی بدم که وقتی در سلولی نام و در سلول دیگه نام خانوداگی رو بزنم سال استخدام رو نشون بده
  از & هم مثل اینکه میشه استفاده کرد بهم گفتن ولی من نتونستم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام پوریاجان. شما باید از تابع آرایه ای استفاده کنی.فرض کن ستون نام a، ستون نام خانوادگی b، ستون سال استخدام c باشه و نام و نام خانوادگی مدنظرت رو بخوای در d1 و e1 بنویسی. در اینصورت فرمول زیر رو در e1 بنویس:
   =index(c:c;match(d1&e1;a:a&b:b;0))
   بعد ctrl+shift+enter رو بزن

 81. امید فدایی

  سلام وقت شما بخیر
  من یک شیت دارم که در ردیف B1 تا B20 نام و نام خانوادگی هست و در ریف c نمرات آنان حال در سلول E35 میخواهیم بالاترین نمره و در D35 نام دانش آموز آن ثبت شود اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشوم

 82. فدایی امید

  سلام مجدد
  چند روزه منتظر جواب سوالم هستم اگر برایتان امکان پذیر هست ولطف بفرمایید پاسخ سوال بالا رو بگویید ممنونتان میشود
  با تشکر مجدد از شما

 83. فدایی امید

  باتشکر یاسین جان
  این روش سرعت کارم را خیلی بیشتر کرده بازم ازتون ممنونم
  برای امروزتان شادکامی و برای فرداهایتان سعادت آرزو مندم

 84. reza

  مهندس با سلام
  فرض بفرمایید ما یک ستون مثلا a3:a50 در این صورت اگر بخواهیم در این ستون دنبال عبارت خاصی بگردیم بطوریکه بعد همون عبارت رو در سلول دیگری برامون بنویسه و بعدش بره به سلول بعدی و ببینه اون عبارت است که در این صورت بنویسه و این کار پیوسته و دونبال هم نتایج دیده بشه باید چه کار کرد

 85. حمید رضا حاتمی راد

  سلام اقای اسماعیل پور
  من یک فایل حقوق ودستمزد دارم که 3 شیت داره و می خوام در شیت فیش حقوقی وقتی نام خانوادگی رو می زنم اطلاعاتش بیاد روی فیش به عبارتی فیلد ها فایل رو اگه بخواید براتون می زارم
  ممنونم اگه جوابمو بدین

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام
   برای سلول هایی که باید تغییر کنن با استفاده از vlookup و یا ترکیب index و match کافیه فرمول نویسی کنید دیگه.

 86. Behzad b

  درود بر شما
  دست مریزاد مهندس جان
  من بطور اتفاقی وارد سایت شما شدم واز این بابت خوشحالم
  اگر تهران تشریف داشتید حتماُ در کلاس شما ثبت نام می کردم
  از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار هم وطنان عزیز قرار میدهید،صمیمانه از شما سپاسگزارم.

 87. احمدگودرزی

  سلام مهندس عزیز از نحوه توضیحات شما لذت میبرم یک سوال دارم اگر امکانش هست جوابش را شفاف بدهید:در یک شیت یک فرم در چند ستون تعبیه کرده ام که از شماره پرسنلی واطلاعات نام وفامیل ودستمزدوکارکرد و،و،و،و، کهدر آن محاسبات حقوق پرسنل را با استفاده از فرمول در هر ستون انجام شده است ودر یک شیت دیگر تمام اطلاعات از قبیل شماره پرسنلی واطلاعات پرسنل وکارکرد را بصورت نوار حقوق رسم کرده ام حال میخواهم بدانم چگونه اطلاعات ومحاسبات شیت قبل را برای هر فرد در نوار حقوق شیت دوم بیاورم ودر نهایت هم چاپ کنم فکر کنم توانسته باشم منظورم را رسانده باشم ممنونم جوابم را بدهید

 88. حمید رضا حاتمی راد

  سلام دوباره خدمت شما میشه فرمول شو برام بنویسید درست متوجه نشدم ؟؟؟!!!!!
  خیلی از شما ممنونم به خاطر زحماتتون.

 89. صادقی

  سلام داداش
  واقعا خسته نباشید خیلی اوکی توضیح دادی من اصلا قبل از اینکه این متن رو بخونم این فرمول رو درک نمی کردم
  دست گلت درد نکنه پیروز و سربلند باشید.

 90. محمد

  سلام من میخوام یه جدول در اکسل طراحی کنم که وقتی عدد یا اسمی رو به یکی از خانه های جدولم مینویسم همون عدد یا اسم در سایر خانه ها تکرا بشه ممنون میشم اگه کمک کنید.(مثلا فرض کنید یه فیش سه برگی بانک رو میخوام پرکنم وقتی قسمت اول را نوشتم دوقسمت بعدی خود به خود تایپ بشن)

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام محمد جان. برای اینکار کافیه مثلاذ اگر سلول اولت a1 هست در سلول های دیگه بنویسی =a1
   به همین سادگی

 91. وحید

  باسلام وخسته نباشید
  میخواستم بدونم هنگام vlookup کردن یک عدد در دیتا که از اون عدد دوتاست هر دوتاشم بیاره ممکنه؟

 92. سوسهابی

  در صورت امکان راهنمایی کنید چگونه باید کار زیر را در اکسل انجام دهم :
  یک فایل اکسل را در نظر بگیرید که دو ستون اطلاعات دارد
  ستون A حاوی نام هر شرکت است و ستون B حاوی محصولاتی که آن شرکت کار می کند
  من می خواهم در ستون C نام تمام شرکت هایی را که محصول “سمپلر” را کار می کنند بدست بیاورم یعنی اکسل باید با تابعی محتوای هریک از سلول های ستون B را جستجو کند و اگر در محتوا سمپلر داشت نام آن شرکت را از ستون a متناظر آن سلول B در ستون C ذخیره کند

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام ، جناب سوسهابی
   از اینکه سوالتان را خیلی گویا بیان نمودید ، ممنونم!
   اگر فرض کنیم شما نام محصول درخواستی را ( مثلاً سمپلر ) در خانه D1 وارد نمایید ، کافیست فرمول زیر را در ستون C کپی نمایید تا به آنچه که میخواهید برسید
   =IF(IFERROR(FIND(R1C4,RC[-1]),0)>0,RC[-2],””)
   موفق باشید
   خانیکی

 93. گلشنی

  سلام آقای اسماعیل پور
  من یه فایل دارم درست میکنم که به مشکل خوردم این فایل شامل 51شیت میباشد که فایل شماره 0 فایل مادر است که تمامی شیتهارا به اون باید لینک کنم این فایل رو براتون میفرستم اگر شماره تلفنی به من بدید که براتون توضیح بدم ممنون میشم

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام ، جناب گلشنی
   من نمیدونم که آیا تا حالا تونستید به جوابتون برسید و مشکلتون حل شده یا نه؟!
   اگر سوال و مشکل کماکان باقیست ، میتونید روی کمک من حساب کنید
   فایل و سوالتون رو برای من ارسال کنید تا پاسخ بدم
   موفق باشید
   خانیکی
   0919-302-6452

 94. a.sm

  سلام.
  من می خواهم با وارد کرردن یک عدد که مربوط به اطلاعات یک جدول است، تمامی اطلاعات مربوط به یک ردیف آن را با drag کردن روی سطر جدید در sheet جدید ظاهر کنم. با استفاده از vlookup که این کار را انجام می دهم فقط اطلاعات یک ستون خاص آن را می آورد . پس از کشیدن آن ارور N/# می دهد. می خواستن بدونم چطور این مشکل را رفع کنم. این مربوط به کارم هست و خیلی برام ضروریه لطفاً کمک کنید.

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام ، جناب a.sm !
   شما با دراگ کردن نمیتوانید اطلاعات ستون جدید را بیاورید ، بلکه برای هر ستون فرمول جداگانه ای بایستی تعریف کنید
   شما میتوانید با کاربرد تابع VLookUp و یا ترکیب دستورات Match و Index همانطورکه آقا یاسین توضیح داده اند ، این کار انجام دهید
   اما یادتان باشد ، در فرمول هر ستون ، شماره ستون آن ، با ستون مجاورش متفاوت است
   موفق باشید
   خانیکی

 95. LEILA

  سلام
  من نمی تونم اعداد تابعمو عوض کنم
  منظورم اینه که مثلا رو محور Xها اعداد بر حسب سانتی گراد باشد
  ومحور Yها برحسب گرم باشه

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام ، لیلا خانم
   بگمانم منظورتون از تابع ، نمودارتون باشه !
   برای تغییر دادن اعداد نمودارتون از منوی Chart Tools سپس Design سپس Select Data اقدام کنید و داده های نمودارتون رو از شیت انتخاب کنید
   و اگرم منظورتون این نبوده ، سوالتون رو واضح تر بیان کنید
   موفق باشی
   خانیکی

 96. a.eskandari

  سلام
  مهندس جان راهی نیست که بشه همین کار رو با حروف هم کرد؟یعنی به جای اعداد واسه جست و جو از حروف استفاده کرد.با تشکر

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام ، جناب اسکندری
   اگه منظورتون در کاربرد تابع VLookUp است ،
   بله ، کاملاً امکانش هست !!
   این تابع میتونه به جای اعداد به دنبال کلمات بگرده و جواب رو بهتون برگردونه !!
   موفق باشید
   خانیکی

 97. NOORI

  سلام
  آیا راهی برای عدم نمایش ردیف هایی که مقدارشون صفر هست در یک تیبل وجود داره(غیر از فیلتر)؟اگر هست لطفا راهنمایی کنید.
  با تشکر

  1. اینجا را کلیک کن

   سلام ، جناب نوری
   اگر منظورتون اینه که خانه هایی که مقادیرشون صفرند ، اعدادشون دیده نشه ،
   میتونید از Conditional Formatting استفاده کنید
   به این ترتیب که در مواردیکه عدد صفره ، رنگ فونت را با زمینه یکسان تعریف کنید !!
   اما اگه میخواهید کل ردیف پنهان بشه ، فیلترکردن روش خوبی بنظر میرسه
   پرسشتون رو واضح تر بیان کنید که بهتر بتونم راهنمایی تون کنم
   موفق باشی
   خانیکی
   0919-302-6452

 98. امید

  سلام.
  1- یک شیت دارم که ردیف1-19111 شماره ردیف خورده اما برخی از شماره ردیف ها جا مونده و پرش داره آیا راهی داره که بتونم آنها را پیدا کنم.
  2- آیا راهی برای نشان دادن رنگی اعداد یک ستون که شماره های ردیف مشترک خورده رو می شناسین.

  1. PARINAZ

   2.ستون رو انتخاب کنید و مسیر زیر رو دنبال کنید
   HOME–>STYLES–>CONDITIONAL FORMATTING—->HIGHLIGHT CELLS RULES —>DUPLICATE VALUES
   ارقام تکراری رو رنگی نشون میده

  2. اینجا را کلیک کن

   سلام ، آقا امید
   شما میتونید در ستون جدیدی فرمولی تعریف کنید که تفاوت شماره هر ردیف رو با ردیف قبلی محاسبه کنه
   هر جا که حاصل فرمول صفر باشه ، شماره ردیفتون تکراریه
   هرجاکه حاصل بیش از یک باشه ، ردیفی جا افتاده
   و اگر حاصل یک باشه ، شماره ردیف درسته
   موفق باشی
   خانیکی
   0919-302-6452

 99. دیار

  آقا سلام
  همه گفتن ممنون. اجازه میخوام منم تشکر کنم.
  تازه با توضیح شما یاد گرفتم.

  1. اینجا را کلیک کنید

   سلام ، پری ناز خانم
   از شما بابت پاسخ خوبی که به دوستمون دادید ممنونم
   بله ، میشه همزمان تعداد زیادی عکس رو در اکسل قرار داد
   راه اول :
   از طریق منوی Insert و سپس Picture و انتخاب تمامی عکسهای درون یک پوشه بطور همزمان!!
   مشکلی که ممکنه پیش بیاد ، بعلت سنگین بودن حجم فایلهای تصویری ممکنه قدری زمان ببره و فایل اکسلتون سنگین بشه
   از طرفی بایستی جای تک تک عکساتون رو یک یکی مشخص کنید
   راه دوم :
   با کمک ماکرو نویسی و کاربرد فرمول زیر
   Sheet1.Shapes.AddPicture Filename, True, True, Left, Top, Width, Height
   با برنامه نویسی میتونید مشکل جانمایی عکسها رو حل کنید
   موفق باشی
   خانیکی
   0919-302-6452

 100. masoud

  سلام خسته نباشید ببخشید من یک ستون دارم که 5000 رکورد داره که همه ستون ها عدد هست حالا میخام ببینم که هر عدد چندبار تکرار شده و اینکه هر عددی که کمتر از 5 بار تکرار شده رو حذف کنه میشه راهنماییم کنید مرسی

  1. من را کلیک کن

   سلام ، آقا مسعود
   اگر اعداد شما از A1 تا A5000 باشد ، با کپی کردن فرمول زیر در ستون B میتوانید به تعداد تکرار آنها دست یابید
   =COUNTIF(R1C1:R5000C1,RC[-1])
   اکنون به راحتی میشود با استفاده از یک دستور IF ، اعدادی را که دارای تکرار بیش از 5 هستند به ستون C منتقل کرد و بقیه را حذف نمود
   موفق باشی
   خانیکی
   0919-302-6452

 101. اسماعیل

  با سلام ما اگر چند دفترچه تراکتور داشته باشیم و این دفترچه ها حاوی نام مالک، نام خانوادگی و کد ملی و چند آیتم دیگر دارد . حال اگر همه اطلاعات را در اکسل در شیت یک ذخیره کرده باشیم و بخواهیم در شیت دو ، با زدن مثلا شماره دفترچه ، می توان اطلاعات آن به طور کامل در جاهای مشخص بیایید؟

 102. وحید 00

  با سلام
  دوست عزیز بنده 61 کد کالا دارم و هر فاکتور فروشم رو در داخل یک شیت بر اساس کد کالا وارد کرده ام. الان میخوام در یک شیت جداگانه ببینم، در کل فاکتور های فروشم، از هر شماره کدی چند تا فروش رفته، خودم از فرمول vlookup استفاده کردم ولی چون 61 کد کالا دارم و چندین فاکتور نمی تونم داخل یک سلول یک بار فرمول رو بنویسم و بکشم به اون یکی سلول ها بسط بدم و مجبورم واسه تک تک سلول ها فرمول نویسی کنم که کار شدنی اصلا نیست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید بنده رو
  تشکر

  1. اینجا را کلیک کنید

   سلام ، وحید عزیز – میتونی شیت جدیدی ایجاد کنی که هر ردیفش مربوط به یک کد کالا و هر ستونش مربوط به یک فاکتور باشه . ردیف اول ، یا سرستون ، نام شیت فاکتورها و ستون اول ، یا عنوان هر ردیف ، مربوط به کد کالاها باشه . در هر خانه این شیت ، تعداد فروش آن کالا در آن فاکتور محاسبه بشه . جمع هر ردیف ، تعداد فروش آن کالا خواهد بود . در اینصورت ، فقط کافیه فرمول هر فاکتور رو برای یک کد کالا ، بصورت دستی تعریف کنی و براحتی برای دیگر کالاهای همان فاکتور تکثیر کنی . در این حالت ، درسته که از تایپ دوباره فرمول ، برای هر کد کالا راحت میشی ، اما به تعداد فاکتورها ، بایستی فرمول رو به تناسب نام شیت مربوطه اصلاح کنی . اگر تعداد فاکتورها نیز زیاد و خسته کننده است ، بهترین را استفاده از ماکرونویسی در اکسل است . موفق باشی
   خانیکی
   0919-302-6452

   1. وحید 00

    ممنون از راهنمایی دقیق و عالیتون …. از اینکه فرصت راهنمایی تلفنی رو هم ایجاد کردید واقعا ممنونم

 103. محمد رضا بهشتی

  با سلام و سپاس از زمان گذاری برای پاسخ سئوالاتمان
  من مدت چندین سال است که از اکسل استفاده می کنم و طی این مدت اطلاعات زیادی را در آن ذخیره کرده ام من برای هرسال فایل جدا ایجاد می کنم و در واقع نوعی حسابداری می کنم اما بتازگی اکسل کند شده است و با مکثهای چندین ثانیه ایی روبرو می شوم . حتی رم کامپیوترم را به چهار گیگ رسانده ام اما باز هم تاثیر نداشته است . حجم فایل مربوطه 1.5 گیگ می باشد .. لطفا راهنماییم فرمایید

  1. انجام خدمات تخصصی اکسل در اینجا

   باسلام و خداقوت جناب بهشتی ، با این حجم کار و فایل سنگین ، واقعاً بایستی به شما خداقوت گفت !! مطمئن هستید که حجم فایل را درست گفتید؟!! این حجم برای فایلهای اکسل ، فوق العاده حجم سنگینی است و خارج از حد تصور است !! اما من برای کاهش حجم و سبک تر شدن فایل تان پیشنهاد میکنم که : 1- اطلاعات سالهای متمادی را بصورت تجمعی در یک فایل ذخیره نکنید ، بلکه در هر فایل فقط اطلاعات مربوط به همان سال باشد 2- شیتهایی که با دیگر شیتها چندان ارتباطی ندارند ، به فایلهای جداگانه منتقل شوند 3-چنانچه در فایلتان تصاویری را گنجانده اید ، فایلهای تصویری را بصورت جداگانه نگهداشته و درصورت نیاز به دیدن آن ، با کلیک روی محل آن در اکسل ، تصویر دیده شود و به گونه ای برنامه نویسی شود که قبل از ذخیره سازی فایل اکسل ، تمامی فایلهای تصویری درآن دیده نشوند 4- اطلاعات و شیتهای تکراری و غیرضروری از فایل اکسل حذف شوند 5- صرفاً دیتای خام یا اطلاعات ورودی شما در فایل اکسل اصلی تان ذخیره گردد و گزارشات و نتایج محاسبات که در زمانهای مختلف ممکن است از اطلاعات خام استخراج گردد ، در فایل دیگری خروجی گرفته شود و درصورت لزوم جداگانه نگهداری شود 6- علاوه برتوضیحات فوق ، به بخش مطالب آموزشی در این سایت ، که به همت آقا یاسین درباره “افزایش سرعت و کاهش حجم فایلهای اکسل” ارائه گردیده است مراجعه نمایید 7- چنانچه پس از مراعات نمودن توصیه های فوق ، کماکان ، بازهم فایل شما سنگین بوده و با آن مشکل داشتید ، تماس حاصل فرمایید تا با دقت بیشتری علت بررسی ، و راهکارهای دیگری ارائه شود . موفق باشید – خانیکی
   0919-302-6452

   1. محمد رضا بهشتی

    سلام دوست عزیز قربان صفا و معرفتتان . باید بگویم حجم فایلم 1500 کیلو بایت است . از راهنمایی هاتان کمال استفاده را خواهم برد . باز هم متشکرم . اینجا دیگر پایگاه دائمی من خواهد شد چرا که جواب سئوالاتم را به راحتی شما عزیزان می دهید . مجددا سپاسگذرم

     1. محمد رضا بهشتی

      آقای خانیکی عزیز
      مدت بسیار زیادیه که از اکسل استفاده بسیار مطلوب می کنم از آنجاییکه استفاده من از اکسل حسابداری می باشد (خرید و فروش و محاسبه سهام و حسابداری کل زندگی ام در یک استاندارد ثابت تقریبا به مدت 22 سال ) آیا می توانم به اکسس مهاجرت کنم به قدرتمندی و توانایی اکسل و جذابیت اسپرت شیت آن ؟؟؟ چگونه می توانم به آرامی و قدم به قدم فرمها و سایر استانداردهای اکسس را برای خودم مهیا کنم ؟ قدری با اکسس کار کردم راستش به راحتی اکسل نتوانستم . شاید هم سادگی و راحتی اکسل مانع مهاجرتم به اکسس شده است !!!!!
      ارادتمند شما . بهشتی

  2. یاسین اسماعیل پور

   محمدرضا جان 1.5 گیگ حجم خیلی زیادی هست!!!!!! اکسل یه نر افزار واسه تحلیل داده ها هست نه نگهداری اونها. اگر حجم اطلاعاتت اینقدر زیاده توصیه میکنم از نرم افزارهای مناسب این کار استفاده کنی نه اکسل.

   1. محمد رضا بهشتی

    آقا یاسین بزرگوار اشتباه شد 1500 کیلو بایت می باشد بگذاریید به حساب اشتباه یه پیرمرد 57 ساله !!!!!!!!!

    1. یاسین اسماعیل پور

     اختیار دارید قربان. پیش میاد دیگه. من فکر میکنم کندی فایل شما به یکی از دو دلیل زیر میتونه باشه:
     1- فرمول نویسی نامناسب: که برای تستش کافیه یک به یک شیت ها رو روی manual calculation تنظیم کنید و ببینید که کدوم شیت هست که فایل رو دچار مشکل کرده.
     2- وجود سلول های خالی بلا استفاده در فایلتون که از طریق این مطلب میتونید اصلاحش کنید
     موفق باشید

     1. محمد رضا بهشتی

      آقا یاسین عزیز سلام امروز متوجه شدم این مشکل کندی اجرای فایلهای اکسل فقط در اکسل 2016 می باشد و این اشکال در اکسل 2007 (پرتابل ) وجود ندارد و ظاهرا می بایستی تنظیمات درون اکسل 2016 را انجام دهم اما چگونه ؟؟ نمی دانم !!! این را می گذارم بر عهده متخصصین فن مانند شما عزیزان ..

     2. یاسین اسماعیل پور

      جناب بهشتی لطفا فایلتون رو از بخش تماس برای من ارسال کنید بررسی میکنم

 104. alias23039

  سلام
  من یه فایلی دارم که دو ستون داره یک ستون اون حاوی کد شعبه که از یک شیت دیگه بدست میاد.حالا میخوام یه vloockup بزنم که تو یه ستون دیگه اگه عدد رو از او لیست پیدا کرد نام شعبه رو جلوش قرار بده ولی vloockup خطای Na میده.میشه راهنمایی کنین از چه فرمولی باید استفاده کنم؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام دوست عزیز
   چک کنید که تابع رو درست نوشته باشید. VLOOCKUP اشتباهه صحیحش VLOOKUP هست

 105. alias23039

  برای مثال به شکل زیر هست
  نام شعبه-کد شعبه
  203(از یه شیت دیگه آوردم تو این ستون)
  حالا میخوام نام شعبه رو که تو یه شیت دیگست مطابقت بده با 203 بعد بیاره تو ستون نام شعبه

 106. اینجا را کلیک کنید

  سلام ، جناب بهشتی عزیز – علاقمندی شما به اکسل واقعاً بجاست ، چون نرم افزاری واقعاً قوی و دوست داشتنی است .اول بایستی علت بروز مشکل و کندی سرعت سیستم شما را بیابیم ، چناچه واقعاً اکسل دیگر پاسخگو نباشد ، باز هم اصلاً نیازی به مهاجرت کردن و پشت پا زدن به تمامی قابلیت های اکسل نیست . اگر همانطور که آقا یاسین اشاره کرده بودند ، مشکل از حجم بالای اطلاعات شما باشد ، شما میتوانید از تمامی قابلیت های اکسل و اکسس بطور همزمان استفاده کنید!! به اینصورت که بانک اطلاعاتی خود را در قالب دیتابیس اکسس پایه ریزی کنید ، اما تمامی خروجی ها ، گزارشات ، نتایج و نمودارهای خود را در محیط اکسل همچون گذشته داشته باشید ، اکسل این توانمندی را دارد و از قبل پیش بینی کرده است ، اگر به منوی Data مراجعه کنید ، بخشهای Get External Data و Connections با تمامی زیرمجموعه های آن ، مربوط ورود اطلاعات از دیگر دیتابیس های مطرح ، علی الخصوص اکسس است موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 107. farshad535

  سلام.اگه میشه نحوه ترکیب sumif و lookup رو با مثالی که زدید در مورد فلش بیشتر توضیح بدید.ممنون

 108. فریبا

  سلام
  ممنون میشم اگه در مورد این مورد هم راه حلی ارائه بدید:
  من در یک شیت1اکسل یک سری کدهایی تعریف کردم . در شیت دوم میخوام اگه در ستون اول یکی از کد ها را وارد کردم در سلول بعدی یا چند سلول دیگر اطلاعاتی را که جلوی کد نوشتم وارد کند.
  شیت 1:
  کد نام و نام خانوادگی
  12 aa
  13 bb

  شیت 2:
  12 سلول بعد : محتوای سلول جلوی کد 12 را وارد کند

  ممنون

 109. تهیه نرم افزار با برنامه نویسی در اکسل

  سلام ، فریبا خانم
  کافیه کد وارد شده در شیت دوم را بعنوان عبارت جستجو در دستور VLookUp قرار داده و محدوده مورد نظر شیت یک و شماره ستون درخواستی را نیز به او بدهید تا اطلاعات دلخواه را به شما برگرداند
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 110. reza

  سلام به دوستان عزیز
  یه سوال از اساتید داشتم:
  من یه فایل اکسل دارم که در حدود 5500 تا ردیف داره. میخاستم کار زیر رو انجام بدم:
  ستون G دیده بشه، متناظر هر یک از اونا در ستون E پیدا بشه، و مقدار ستون D اون رو در ستون F قرار بده. تمام این مقادیر تو یک شیت هست.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.
  تشکر

 111. آموزش ماکرو نویسی در اینجا

  آقا رضا ، باسلام مجدد
  کار ، نشد ، نداره !!! باید بشه !! حتماً یه جای کار رو یا اشتباه گفتید ، یا اشتباه انجام دادید !! فرمول کاملاً درسته !! اگه خودتون نمیتونید ، مشکلش رو پیدا کنید ، فقط 10 ردیف اول شیت رو برام بفرستید تا بهتر بتونم راهنمایی تون کنم
  درضمن ، میدونید که فرمول رو بایستی در اکسل کپی کنید؟!!
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 112. انجام پروژه های اکسل در اینجا

  آقا رضا ، باسلام و خداقوت
  فایل شما به دقت ملاحظه شد
  فرمول فوق هیچ اشکالی نداشته و کاملاً درست است!!
  اشکال فایل شما در اینست که مقادیر به ظاهر یکسان در ستونهای G و E دقیقاً یکی نیستند!!
  بلکه در انتهای مقادیر ستون E یک جای خالی وجود دارد که در ستون G وجود ندارد !!
  لذا اکسل آن دو مقادیر را مساوی تلقی نکرده ، و مقادیر به ظاهر یکسان را نمی یابد!!
  این جاهای خالی بایستی حذف شوند که مقادیر دو ستون دقیقاً یکی شده ، و اکسل را به اشتباه نیاندازد
  شما به راحتی میتوانید با انتخاب ستون و کلید Ctrl+F و استفاده از Replace آن جاهای خالی را حذف کنید
  اما نکته قابل تأمل اینست که ، کاراکتر این جای خالی با کلید Space متفاوت است ، لذا بجای تایپ آن ، آن را از خانه های ستون E بایستی کپی کنید
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 113. reza

  با سلام و تشکر مجدد
  یه سوال دیگه داشتم. چطور میشه فرمول رو از سلولهای یک ستون حذف کرد و به جاش فقط محتوی یا همون جواب فرمول رو داشت.

 114. آموزش ماکرو نویسی در اینجا

  سلام ، رضا جان
  خیلی ساده است !!
  ابتدا ستون حاوی فرمول را انتخاب کن ، سپس با کلیک راست Copy و پس از آن Paste Special و در نهایت با انتخاب گزینهValues تاییدش کن ، همه فرمولها به مقادیر تبدیل خواهند شد!!
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 115. هادی محبی

  سلام تشکر از مطالب
  میخواستم وقتی کد یک کالا در صفحه ای دیگر میزنم ستون های روبرویش از صفحه ی دیگر اطلاعاتش کامل شود

 116. M.Gh.Khaniki

  سلام ، جناب محبی
  اگر این کد در شیت اصلی ، منحصر به فرد باشد ، برای کامل شدن هر سلول مقابل ، بایستی از یک دستور VLookUp برای برگرداندن اطلاعات ستون مربوطه استفاده کنید
  ولی اگر کد منحصر به فرد نباشد ، بهتر است از ابزار فیلترها در همان شیت اصلی استفاده شود
  برای استفاده از فیلترها به بخش آموزشی آن مراجعه فرمایید
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 117. babak

  با سلام
  عذرخواهی میکنم اگه کمکم کنین ممنون میشم،من تو یه جدول چند سایز مختلف لوله دارم در قسمت سطر،در قسمت ستون بازه اعداد دارم(مثلا تا 50 یه ستون تا 100 یک ستون و الاخر)الان من میخوام یه توی یک سلول بهم بگه که تا کدوم بازه( جدا از سایز لوله)پر شده و چندمین بازه؟

 118. سید میلاد جدی

  سلام من جدولمو به تعداد 10 ستون عمودی و افقی افزایش دادم ولی فرمولم جواب نمیده یعنی ستون ها رو با هم جمع نمیکنه
  که تعدادو بهم بده مشکل از چیه اینم فرمولمه =VLOOKUP(A:A,Sheet2!A2:D13,4)

 119. sina omidi

  ثواب یعنی این.تو اکثر اکثر پیج ها کوفت هم مفت و بی منت نمیدن. واقعا آورین

 120. فرشید

  سلام خسته نباشید
  چجوری میشه در اکسل + و – انجام دهیم مثلا 10 تا خانه رو بخواهیم جمع کنیم روی + کلیک کنیم 10 تا خانه جمع شود و روی – کلیک کنیم دوباره باز شود ؟

 121. امیرعباس

  سلام خسته نباشید.من میخوام تو یه جدول دوتا شرط رو چک کنم و شماره ردیف رکورد هایی که این دوشرط در اون برقرار است رو برام لیست کنه.از توابع search و isnumber استفاده کردم و تا یه جاهایی پیش رفتم ولی به ازای تمام رکورد های جدول پایه برام رکورد خالی میاره و شماره ردیف رکورد هایی که شر برقراره تو ردیف خودش میده.من میخوام فقط همون شماره ردیف هارو لیست کنه.ببخشید اگر سوالم طولانی شد خواستم کامل توضیح داده باشم چون امکان ارسال فایل برام وجود نداره.اگر جواب رو برام ایمیل کنید ممنون میشم.

 122. hamid8832

  سلام
  من یه تابع به صورت( LOOKUP(K37,H49:H79,G49:G79= نوشتم که جوابی که میخوام برام پیدا میکنه ولی وقتی اعداد تو محدوده H49:H79 تغییر کردن نمیتونه جوابو پیدا کنه و این پیغامو میده #N/A
  کلا بار اول که مینویسم جوابو پیدا میکنه اگه لطف کنید راهنمایی کنید با تشکر

 123. قدمی

  سلام من وقتی این تابع رو اجرا می کنم عدد را با علامت معکوس فرا می خواند یعنی اگر مثلا عدد مثبت باشد اونو منفی فراخوان می کند چه کار باید انجام بدم ؟

 124. محمد-علی عسگری

  سلام دوست عزیز، ممنون از توضیحاتتون

  بنده یه لیست از کالاهای دورن انبار دارم (که همه در یک ستون هستند) و میخام بدونم از هر کالا چند عدد موجوده. ولی نمیخام تعداد کل کالاهای تکراری رو بگه! تعداد هر نوع را به طور مشخص بگه. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  یا اگر امکان این کار نیستش، کالا های تکراری را با رنگهای متفاووت مشخص کنه، مثلا تمامی کالاهای A به رنگ آبی و کالاهای B به رنگ دیکر و …..
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 125. داود

  سلام
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  زمانی که از vlookup استفاده میکنم ،در قسمت “lookup_value” چون فیلد مورد نظر داری ۱۳ رقم میباشد . ارقام بطور کامل در قسمت any= نمایش داده نمی شود .فکر میکنم به همین خاطر نتیجه برای تمامی رکورد ها (حدود ۱۵۰ رکورد ) بطور مشابه بر میگردد . لطفا راهنمایی بفرمایید
  ۰۹۱۸۳۶۵۵۴۱۹

 126. hamid8832

  با سلام من از این تابع استفاده کردم برای عدد درست جواب میده و اما وقتی میخواد جوابی که تاریخ نشون بده به مشکل بر میخوره لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  =VLOOKUP(L15,J7:K37,2)

 127. kamal khojasteh

  سلام
  از توضيحاتتون در رابطه با آموزش تابع vlookup ممنون.
  در صورتي كه تعداد داده ها زياد باشد و نيز داده تكراري داشته باشيم.( مثل داده هاي سهام كه ممكن است از هر سهم چندين بار خريد كنيم ) فرمول كار نمي كند و اطلاعات يك سر را به دفعات نمايش مي دهد.
  لطفا راهنمايي كنيد تا اين مشكل را برطرف كنم.
  بسيار ممنون خواهيم بود.

 128. Behzad

  سلام.آقای اسماعیل پور ، یک work book دارم که دارای اطلاعات زیادی در شیتاره اما من اطلاعات بخشی را لازم دارم .حالا می خوام یه workbook جدا داشته باشم اما بشرشیتشیتشیتبشرطیرطیکک با باز کردن هم زمان اطلاعات از workbookاصلی به workbook دیگری هم انتقال داده شود.لطفاکمک کنید.مرسی

 129. Behzad

  سلام.آقای اسماعیل پور ، یک work book دارم که دارای اطلاعات زیادی در شیت های مختلف داره اما من اطلاعات بخشی را لازم دارم .حالا می خوام یه workbook جدا داشته باشم اما بشرطی که با باز کردن هم زمان اطلاعات از workbookاصلی به workbook دیگری هم که اطلاعات خاصی رو که فقط نیاز دارن انتقال داده شود.لطفاکمک کنید.مرسی

  1. msdhamzeheian

   سلام دقیقا منظورتونو متوجه نشدم ولی تا این حدی که متوجه شدم احتمالا مشکلتون با پیست لینک حل میشه. شما کافیه یکبار از ورک بوک اصلی اطلاعات مورد نیاز رو کپی کنید و در ورک بوک جدید به جای پیست کردن عادی، از پیست لینک استفاده کنید. به این ترتیب هر اطلاعاتی که اونجا تغییر کنه اینجا هم تغییر میکنه.

 130. pari

  سلام من ی سوال دارم میشه عبارت جستجو ی بازه ی عددی باشه
  مثلا 100-200یعنی اگه 800بین این بازه باشه بعد عبارت روبروشو نمایش بده

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام بله میشه ساده ترین راهش اینه که از سلول کمکی استفاده کنین

 131. مرتضی

  سلام وقت بخیر .یک فرمولی درست کردم که مثلا سیب 1تعریف کردیم و کاهو2 تعریف کردیم ولی مشکل من اینه که در این فرمول مثلا سیب سی کیلو ارور میده راهنماییم کنید.

 132. ali

  با سلام و خسته نباشید
  سوالی کرده بودم در خصوص ایکنه چگونه می شود نام شیت را همزمان با نام یک سلول عوض کرد برای مثال همانطور که می گوییم سلول a1 مساوی سلولb1 حالا می خواهیم مثلا sheet1 مساوی سلول a1 باشد که هر زمان تغییراتی در سلول مذکور انجام شد در شیت مورد نظر تغییر کند
  در پاسخ فرمودید در ایونت ورکشیت مورد نظر مقدار کپشین را مساوی سلول مورد نظر کنید
  بی زحمت اگر امکان دارد واضح تر با ذکر مثال و ایکنه از کدام قسمت این کار را انجام بدهیم یعنی همان ایونت ورکشیت
  با تشکر فراوان

 133. ali

  با سلام و تشکر از یاسین آقای گل جواب شما را با دستوری که داده بودید دریافت کردم ولی جهت یک شیت می باشد حالا برنامه من دارای 15 شیت می باشد که شیت 1 بصورت کلی می باشد یعنی تمام تغییرات و ثبت اطلاعات فقط در داخل شیت یک می باشد با توجه به دستوری که فرستاده بودید یعنی
  شیت دات نام مساوی اکتیو دات کالز ( 1و1 ) که جهت اجرای یک شیت عالی بود
  لطفا اگر مقدور است دستوری که بتوان با تغییرات در صفحه اول که همان شیت 1 می باشد ارسال کرده بطوریه تمام نامهای شیتها به تبعیت از تغییرات در شیت 1 نام آنها هم تغییر کند
  با تشکر فراوان

 134. مهرداد

  با سلام
  از آموزش مفیدتون خیلی تشکر می کنم. ی سوال دارم . من ی شیت دارم که شامل ستوانهای کد پرسنلی، رتبه کارمند و نام و نشانه. در شیت 2 ی جدول دارم با همین عناوین برای ثبت مرخصی. می خام با وارد کردن نام و نشان شماره پرسنلی و رتبه کارمند مورد نظر در قسمت مربوطه وارد بشه ( اطلاعات رو از شیت 1 برداشت کنه ) . تا ی حدی انجام دادم که با زدن نام و نشان کد پرسنلی رو وارد کنه ولی ی سوال برام پیش اومده . چون میخام جستجو بر حسب نام و نشان باشه ، میخام با زدن حروف اول نام و نشان کلیه اسم و فامیلهایی رو که با اون حروف شروع مشوند رو از شیت 1 استخراج کنه و بصورت پیشنهاد ارائه بده که مجبور نباشم همه نام و نشان رو تایپ کنم . باید چکار کنم .

 135. ستاره

  سلاااااام.ازمطالب خوبتون خیلی استفاده کردم.ممنون
  من دو تا ستون دارم میخوام در ستون دوم هر جا سلولی حاوی کلمه”گلستان” هست اطلاعات نظیر اون در ستون اول رو در ستون دیگری پشت سر هم چاپ کنه. مشکلی که دارم اینه که از هر تابعی استفاده میکنم به ازاء سلولهای غیر از “گلستان” سلول خالی ایجاد میشود.
  میشه بدون استفاده از ماکروها این کارو انجام داد؟…

 136. mazda3005

  سلام
  من در یک شیت فاکتورها را به صورت سری وارد کردم
  در هر ردیف قبل از نام کالا شماره فاکتور هم خورده
  چطور میتونم در یک شیت دیگر با وارد کردن شماره فاکتور کالاهای مربوط به اون فاکتور رو بیاره
  لطفا فرمول باشه و از فیلترهای معمولی بالای صفحه نباشه
  ممنون

 137. mazda3005

  بعبارتی دیگر میخوام با وارد کردن شماره فاکتور فاکتور مربوطه توی شیت دیگر بیاد و بشه چاپش کرد

 138. مرتضی

  سلام
  با تشکر از توضیحات خوب و کاملتان .
  من یک فایل اکسل دارم که یک ستون اون مربوط به کد کالاست . در این ستون ممکن هست کد هر کالا چندین بار تکرار بشه و در مقابلش مقادیر مختلف قیمت و زمانی که اون قیمت بوده برای اون کالا درج شده است . توی یک شیت دیگه کد کالاها اومده و می خوام مقابلش ماکزیمم قیمت و تاریخی که ماکزیمم قیمت بوده از شیت اول استخراج بشه وبیاد روبروی هر کد کالا .
  با توجه به اینکه در شیت اول حداقل 70000 سطر دارم . نیاز به یک دستور و برنامه مشابه برنامه شما دارم . لطفا کمکم کنید .

 139. زهرا

  مجددا سلام سربرگ table برام غیر فعال و نمی تونم جدول بکشک لطفا راهنمایی فرمایید

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام ایمان جان
   سوالت خیلی کلیه لطفا با جزییات بیشتر توضیح بده

 140. ایمان

  پرتقال. 2
  سیب. 5
  گلابی. 7
  پرتقال. 5
  پرتقال. 4
  سیب. 3
  میخام هر کدوم از این داده ها رو جمعشون رو تو يه جدول جدا مثل این بنویسم
  میوه. جمع
  پرتقال
  سیب
  گلابی
  والا از چن نفر شنیدم با اين دو تابع باید انجام بدم کسی اطرافم اطلاع دقیق نداشت
  شرمنده اگه خیلی حرف زدم
  ممنون از لطفت

 141. ایمان

  ممنون
  ولی اینجوری من باید برای هر گزینه یه بار فرمول sumif رو بنویسم ولی من ميخوام یه بار فرمول رو بنویسم و بعد برای بقیه گزینه ها گسترش بدم.برای داده های زیاد اين کار زمان بره

 142. ایمان

  متاسفانه نمیشه
  شاید من اشتباه میکنم
  من تو قسمت آرگومان ها،برای range ستون نام رو انتخاب میکنم.برای criteria اسم مورد نظرم رو مینویسم و برای sum_range ستون اعداد یا همون تعداد رو انتخاب میکنم.
  برای گزینه اول جواب ميده اما وقتی تا پایین کپی میکنم همون عدد رو نشون ميده.

 143. sahab

  دوست عزیز وقتی شما فرمولی را از سلولی کپی مکنید به سلول دیگه ای باید داده هاتون را با کیلد f4ثابت کنید

 144. آرش موسوي

  سلام استاد گرامي
  من با تابع vlookup فاكتور خريدي درست كردم به شرح زير:
  نوع كالا….قيمت واحد…تعدادخريداري شده….جمع
  …قيمت واحد ضربدر تعدادخريداري، نتيجه در ستون افقي جمع(تا اينجا مشكلي ندارم)مشكلم جمع كل است( ستون هاي عمودي جمع را با فورمول
  سام درست كردم) درستون جمع كل، با فراخواني داده ها چيزي محاسبه نميشود مگر اينكه تا آخر ستون فراخواني داده هارا ادامه دهم…خب ،شايد مشتري دو سه قلم بيشتر خريد نداشته باشد.اشكال كارم كجاست؟ شايان ذكر است (ستون تعداد خريداري) دستي وارد ميشود.ضمناً دو لينك عكس از مراحل كار فاكتور را ضميمه پيام ارسال نمودم.با تشكر وسپاس از سايت خوبتان.
  http://3.1m.yt/D7fH_kL.jpg
  ******
  http://2.1m.yt/aNgkjok.jpg

 145. سبحان

  سلام؛لطفا راهنمایی کنید چجوری میشه در شیت 1 با اجرای یک چک باکس یا لیست کشویی بدون اجرای فرمان دیگر وارد شیت 2 شد.
  با تشکر

 146. کاظم حشمتی پور

  سلام دوست عزیز
  من یک فایل دارم با 12 شیت یعنی به ازای هر ماه یک شیت دارم حالا میخوام یک شیت کلی درست کنم و با استفاده از فرمول VLOOKUP و با دادن کد کالای های خودم از بین این 12 شیت کالای مورد نظر منو جستجو کرده و اطلاعاتش به من بده
  استاد ارجمند لطفا منو راهنمایی کنید که چه جوری میتونم این کار را با VLOOKUP انجام بدم . پیشاپیش از راهنمایی صمیمانه شم متشکرم

 147. کردوان اسدی

  با سلام:
  ایا می شود مثلا در اکسل مثلا اگر یک لیست اسامی داشته باشیم و بخواهیم اگر به این لیست نام، اسامی جدید اضافه شود اکسل این نام جدید را نشان دهد؟

 148. وحید

  سلام
  وقتی از تابع VLOOKUP استفاده میکنیم و در قسمت اخر فرمول، 0 می گذاریم در این حالت تابع تنها داده ای را به عنوان پاسخ به ما میدهد که دقیقاً مانند عبارت مورد جستجو باشد و اگر آن را پیدا نکرد خروجی تابع برابر خطای N/A# خواهد بود.
  حالا اگه بخواهیم به جای نمایش خطا سلول ان را خالی بگذارد باید چکار کنیم !؟
  چون نمایش خطا در سلول باعث می شود مابقی محاسبات که از این ستون فرمول می گیرند دچار مشکل شوند.
  ممنون

 149. حسین

  سلام.
  میتونین راهنمایی بکنین اگر شیت دو اطلاعاتی باشند که از اکسس وارد اکسل میشن باید چه کاری انجام بدیم. در مورد شیتهای خود اکسل مشکلی ندارم ولی وقتی دیتا از اکسس امپورت میشن اون زمان خطای #N/A رو میده.
  این دستور رو من استفاده میکنم : =VLOOKUP(G12;Table_Information.accdb;3;FALSE)

 150. مصطفی

  سلام و سپاس از سایت عالیت.
  من دقیقا میخام همینکار و بکنم فقط داده هام عدد نیستن. مثلا میخوام معانی فارسی لغات انگلیسی متناظر رو از روبروش پیدا کنه. در نتیجه بجای عدد باید لغات انگلیسی واردش بشه. ولی چون عدد نیست خطا میده. راهنماییم کنید لطفا

 151. زینب

  سلام .ممنون از وقتی که برای آموزش می زارین
  من از کسل 2010 استفاده می کنم .تابع vlookupکلمه های فارسی که درآن حرف ی بکاررفته باشه رو سرچ نمی کنه و پیغام N/A می ده
  لطفا من رو راهنمایی کنین .
  خیلی کارم گیره

  1. sana

   سلام
   پیغام خطا ربطی به کلماتی که ی دارد ندارد، فرمولتون را چک کنید.
   خطای NAزمانی که در حین فرمول نویسی به سلولی غیرقابل دسترس اشاره م یکنید یا
   در هنگام استفاده از توابع، تعداد آرگومان ها نادرست باشد، با این خطا مواجه
   می شوید.

 152. sana

  سلام
  یک فایل اکسل دارم که یک ستونش تکراری است ولی ردیف های متناظر تکراری نیستند میخواستم ببینم روشی هست که تکراری ها را حذف و اطلاعات ستون متناظر را تجمیع کنم؟

 153. hedie

  سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون
  من یه فایل اکسل دارم که یه ستون جدولش تاریخ و یه ستونش تعداد قطعه تولید شدست میخام یه فرمول بدم که خودش تعداد هرماه رو جداگانه جمع بزنه مثلا ممکنه یه ماه سه ردیف باشه یه ماه ده ردیف

 154. مینا

  سلام
  من دوتا ستون دارم که میخوام باهم مقایسه بشه و مواردی که داخل ستون 1 هست از ستون 2 حذف بشه میشه راهنمایی کنید؟

 155. وحید فرج پور

  ا سلام فرض کنید یک لیست 20 نفری
  بدون تکرار از افراد داریم که در خانه ی جلوی هر فرد
  یک کد که مخصوص همان فرد است ثبت شده
  و میخواهیم در یک خانه دیگر با وارد کردن کد
  اسم فرد مورد نظر در خانه دلخواه نمایش داده شود
  باید چطوراین کار را کرد تشکر‎

 156. NOOH

  سلام و خسته نباشید.
  آقا یه سوال داشتم من میخوام وقتی از VLOOK استفاده کردم که مثلا 100ردیف شد در شیت بعدی بگم مثلا از ردیف 10 تا 18 رو برام تو این ستون نشون بده باید چیکار کنم ؟
  مرسی از راهنماییتون.

 157. داریوش شاهین

  با سلام و خسته نباشید
  آقا یاسین یه سوالی،اقا من دوتا شیت دارم توو یه شیت کالا رسید میکنم ،میخوام در صورت ورود کالای جدید ، نام کالا رو توو شیت موجودی اضافه کنه …یعنی مقایسه ستون شیت موجودی با ستون شیت رسید و در صورت نبودن اسم کالا در شیت موجودی،اضافش کنه….ممنون….

 158. ساراشریفی

  سلام خیلی خوب توضیح داده بودید در مورد تابع vlook ولی من ميخواستم بوسیله این تابع فیش حقوقی را به لیست حقوقی مرتبط بدم متاسفانه نتونستم ميشه راهنمایی کنید ممنون

 159. saeed

  سلام
  میخواستم اگه امکانش هست در مورد ترکیب دو تابع if و vlookupتوضیح بدید.
  من میخوام از یه شماره سندی به قبل قیمت قدیم وارد کنم و از اون شماره به بعد قیمت جدید وارد کنم،باید این دوتا تابع رو ترکیب کنم یا روش دیگه ای هست؟

 160. امراه

  سلام
  با تشکر از راهنمایی های شما مشکل من مربوط میشه به سلولی که من با استفاده از فرمول کد رو آوردم وقتی برای پیدا کردن این کد از vlook ولی به خاطر فرمولی بودن سلول مورد جستجو خطا میاره ومجبور میشم بعد از انجام فرمولها اونرو کپی پیست عددی بکنم تا تابع vlook عمل بکن آیا راه حلی داره این کار
  با تشکر از راهنمایتون

 161. علی

  سلام من وقتی تابع رو مینویسم به جای جواب خود فرمول رو مینویسه چه کار باید بکنم؟

 162. جواد

  سلام
  در یک شیت با استفاده از دستور E16-[@مبلغ]);E16+[@مبلغ];”واریز”=[عملیات@])=IF همیشه آخرین مانده را برای هر سلول در مقابل خودش دارم
  سوال من اینجاست که چطور می تونم آخرین مانده حاصل از این فرمول رو با توجه به اینکه سلول جواب متغیر است؛ به سلول دیگر در یک شیت دیگر انتقال بدم؟

 163. parnian.abz

  سلام. ممنون از مطالب عالیتون.
  میخواستم بپرسم چطوری میشه محدوده ی Vlookup رو محدود کرد؟
  مثلا وقتی شماره پرسنلی نفر آخر از لیست رو وارد میکنم, اطلاعات منحصر بفرد کارمند رو میده; اما وقتی یک شماره بالاتر که در لیست هم موجود نیست رو میزنم بازهم اطلاعات نفر آخر رو نشون میده. مثلا نفر آخر 1050 هست. وقتی 1080 که در لیست نداریم رو میزنم ارور بده و اطلاعات نفر آخر رو نیاره. راهی هست؟

 164. f.h

  سلام من چند تا جدول تو چند تا شیت مختلف در اکسل ایجاد کردم که هرکدومشونم فرمول داره حالا میخوام داخل یه شیت دیگه یه چیزی مثل نوار ابزار داشته باشم که بتونم از طریق اون منو یا لیست به صورت دلخواه جدولمو انتخاب کنم
  آیامیشه همچین کاری رو در اکسل 2013 انجام داد

 165. hossin

  سلام دوست عزیز ممنون از آموزش های خوب و کاربردی بنده سوال دارم
  من می خوام دیتا های که در چندین sheet هست در یک sheet جدا بتونم جستجو کنم الان این کار می کنم فقط می تونم در یک شیت جستجو کنم در شیتی که دیتا در همون شیته از فرمول ذیل استفاده می کنم
  (index(…. : ….;match(…..;…..:….;0=

 166. محمد

  با سلام و تشکر
  من یه فایل دارم که از بانک میگیرم و یه فایل که خودم تهیه کردم . ستون اول هر دو نامهای کارمندان هست . هر دو ستون از هر دو فایل رو با ابزار format painter یکسان سازی کردم . اما با اجرای این دستور پیغام خطا میده . زمانی که یک اسم رو از یکی از فایهام در فایل دوم کپی میکنم جواب درست رو بدست میارم .
  ممکنه راهنماییم کنید که بتونم هر دو فایلم رو یکسان کنم .
  سپاس

 167. محمد

  باسلام و سپاس
  یه فایل از یه منبع متفاوت دارم که میخوام با فایل خودم مقایسه کنم . ستون اول هر دو نام افراد هست . اما پیغام خطا میده. اگر هر سلول رو از یک فایل در فایل دیگه کپی کنم جواب درست میگیرم . از ابزار fovmat painter استفاده کردم اما جواب نگرفتم . لطفا راهنماییم کنید .

 168. rezairandost

  سلام اقای اسمائیل پور
  من ویندو و افیس رو دوباره نصب کردم ولی ظاهرا فرمول vlookup درست کار نمیکنه درصورتی که قبلا دهها فایل با vlookup ساخته بودم. فایل ضمیمه هم با ایمیل فرستادم لطفا یک بررسی بکنید و جوابم رو بدین . خیلی ممنون از شما

 169. مینا بخشی

  سلام یه سوال در مورد ترکیب دو فرمول
  میخوام بدونم چطور با ترکیب دو فرمول اعداد به غیر از صفر پشت سر هم بیان.ممنون میشم راهنماییم کنید

 170. اسماعیل زاده

  سلام
  احتراما در اکسل این امکان وجود دارد تا در یک ستون جستجو کند و به اولین عدد که رسید اون رو کپی کنه در خونه های خالی بعدی اون عدد در همون ستون تا اینکه به عدد بعدی برسه و باز عدد بعدی رو کپی کنه تا به اخر

 171. سعیده

  سلام خدمت شما من تازه با سایت شما اشنا شدم تازگی ها در یک انبارمشغول کارم بهم گفت تو اکسل کار کن نمیدونم چه جوری اکسل طراحی کنم که بتونم ورودی وخروج کالا با تاریخ بزنم که تاریخ ها قاطی نشه بتونم مانده که از موجودی اولیه مونده بزنم ممنون میشم توضیح بدین؟

 172. mehdi

  سلام
  سوالی که داشتم این بود که اگر بخواهیم هزینه های درمانی را مغایرت گیری کنیم(در هزینه های درمانی یک فرد چند تا هزینه دارد و در چند سطر اسمشون هست) ما بخواهیم بدانیم هزینه های کلی افراد را (همه ی هزینه ها) در یک ستون جداگانه داشته باشیم چکار کنیم؟
  با تشکر

 173. khalil

  با سلام میخوام یک فایل اکسل رو کپی کنم که مربوط به حقوق دست مزد می باشد و میخوام که فرمولهاش هم داخل فایل جدید بیاد و نیاز نباشه دوباره فرمول ها رو دستی بنویسم باید از چه طریقی کپی کنم؟

 174. Ariya

  سلام
  یه مشکل با اکسل دارم من میخوام فرمول بزنم
  ;VLOOKUP(D1=
  طبیعتا بعد از این باید بره به بخش دوم فرمول ( و table array رو بخواد ) ولی نمیره
  البته در مورد تمام فرمول ها همین اوضاع صدق میکنه

 175. مرتضی

  سلام داداش من ترم 1 دانشگاهم استادمون ی پروژه داده گفته که باید انجام بدیم.گفته ی کارت مشخصات کالا درست کنین ک وقتی کد کالا رو وارد کنین تموم مشخصات کالا رو اعم از مجودی اول دوره و قیمت و فروش و همه رو ک تو شیت 1 وارد کرده بودین فقط با وارد کردن کد کالا بیاره ی راهنمایی بکنی ممنونت میشم

 176. محمدرضا

  سلام
  در دستور vlookup اگر عبارتی رو که در ستون مورد نظر دنبالش هستم بیشتر از یکی باشه و نخوایم از فیلتر کردن استفاده کنیم ، راهش چیه؟
  مخصوصاً اگر اینکار و برای دو جدول جدا ( در دو شیت مختلف) انجام بدیم ئ بخوایم نتیجه در یک جدول نمایش داده بشه
  (دارم برنامه دفتر معین و انجام میدم و میخوام از لیست ورودی ها و خروجی ها حساب شخص مورد نظر و در دفتر معین به ترتیب تاریخ معامله (خرید و فروش) نمایش بده)

 177. elnaz

  سلام
  با تشکر از مطالب بسیار خوب و مفیدی که به اشتراک می گذارید و صد البته بیان ساده و روانتون.
  من تو فایل اکسل، اول با تابع vlookup یا هر تابع دیگه، مقداری که دارای شرط مورد نظر هست رو پیدا می کنم. خروجی این تابع به صورت عدد هست. حالا چطوری می تونم آدرس سطر و ستونی که این عدد در اون قرار داره رو مشخص کرده و از اون در فرمول های بعدی استفاده کنم؟
  پیشاپیش از حوصله و لطفتون بابت پاسخگویی کامل سپاسگزارم.

 178. Nima

  باسلام
  مایلم بدونم که اگر ما برای هرکدوم از کدهای محصولاتی ستون اول در ستون یا ستون های بعدی تعداد خریدهای مکرر را وارد در شیت اول هم داشته باشیم و خواسته باشیم در شیت دوم باضای هرتعداد فروش بیاد مقدار همان کد فروش را در ستون متناظر همان کد در شیت دوم را وارد کرده و یک مقدار عددی در ستون تعداد فروخته شده ها در شیت اول اضافه نماید باید چکار کرد؟ آیا باهمین فرمول میشود یا فرمول دیگری باید استفاده نمود!؟ ممنون میشم راهنماییم کنید، باسپاس از سایت خوبتون

 179. علی اکبری

  سلام
  میخوام افرادی رو از یک لیست انتخاب کنم و اونا رو تو شیت دیگه بیاره واونایی که انتاخاب نمیشن سطر متناظرشون حذف بشه و بقیه زیر هم قرار بگیرند.واقعا ممنون میشم اگه بتونین این کارو انجام بدید

 180. محمد

  سلام و ممنون از آموزش زیبای شما
  من دو تا شیت داخل یک فایل اکسل دارم . به وسیله تابع vlookup یک ستون از شیت 1 رو داخل شیت 2 جست و جو می کنم و ستون بعدیش رو داخل شیت 1 برمی گردونم /ولی مشکل اینجاست که اون سلولی که برمیگرده دارای یک لینک به یکی از فایل های روی سیستم هست و با این تابع این لینک منتقل نمیشه . راه حل به نظرتون چی هست . ممنون

 181. عسگری

  سلام خسته نباشین ممنون از آموزشهای خوبیتون

  میشه آموزش ساخت دفتر تلفن در اکسل رو هم بذارید.

 182. محمدحسن پیشداد

  باسلام
  سپاس از راهنمایی کاملتون
  در مثال بالا میخوام طوری باشه که اگر در فاکتور ردیف آخر(6)ماوس رو دوباره اضافه کنم تو ستون E نشون بده که در ردیف 2 تکرار شده
  لطفا راهنمایی فرمائید

 183. shamsa

  سلام مرسی از اموزشتون. من یه سوال ترکیبی داشتم. من دوتا صفحه دارم که سابتوتال گرفتم الان میخوام این دو صفحه با هم مقایسه بشه و در ردیف اونهایی که مشترک هستند مقدارشون از هم کم بشن . و اکر در ردیف 1 موردی کم هست از صفحه دوم بهش اضافه بشه . از کدوم تابع باید استفاده کنم؟

 184. yardad

  باسلام
  اطلاعاتتون خيلي مفيد بود. نحوه توضيح به صورت بيان مثال هم بي شك اطلاعاتتون رو بصورت جاافتاده تري بيان نموده بود
  مرسي
  شادزي

 185. javad1367

  سلام و عرض ادب
  ما 3 تا ستون داریم که تو ستون اول اسامی و در ستون دوم عدد باشه میخوام بگم اگه تو ستون دوم عدد بزرگتر از صفر باشه اسم متناظرش رو در ستون 3 بیار. در صورتی که پشت سر هم باشن

   1. leomasih

    سلام
    منظورتون رو از جمله ی “درصورتیکه پشت سر هم باشن” رو نفهمیدم اگر منظورتون اینه که مثلا اگر عدد سلول B2 بزرگتر از صفر بود اسم A2 رو بنویسه میتونید از فرمول زیر استفاده کنید و با Drag & Drop واسه کل ستون کپی کنید:
    =IF(B2>0,A2,””)

    1. JAVAD1367

     نه اینجوری اگه عدد صفر باشه تو سلول خالی میزاره و میره سلول پایین نمیخوام خالی باشه میخوام شرط رو روی سلول بعدی انجام بده

    2. JAVAD1367

     سلول خالی یا صفر نمیخوام داشته باشه جواب. میخوام بگم اگه شرط =IF(B2>0,A2,””) برقرار باشه A2 رو بزار ولی اگه شرط برقرار نبود رو سلول بعد چک کن و ادامه بده. و توی شرط بعد شرط قبلی رو دوباره تکرار نکنه

 186. امیرحسین

  دستتون درد نکنه.واقعا مثال عالی زدید.خیلی خوب مفهوم رو رسوند.خدا خیرتون بوه

 187. مجید

  سلام
  من میخوام اطلاعاتی رو داخل یک شیت اکسل وارد کنم و در شیت های دیگر به تعدادی از ستونهای شیت 1 احتیاج دارم که نشون داده بشه
  میخوام از فرمولی استفاده کنم که تایپ همزمان داشته باشه
  یعنی در شیت 1 بعنوان مثال نام و نام خانوادگی رو تایپ کنم و در شیت 2 همین مقدار نشون داده بشه و احتیاجی به کپی کردن نداشته باشه
  ممنون میشم کمکم کنین

 188. hadi

  باید از کار شما بسیار سپاسگذاری کرد که خیلی ها به دلیل نداشتن توان مالی نمیتونن به کلاس های خصوصی و آموزشی بروند ایشاالله خداوند پاداش کار خیر شما هم د راین دنیا و هم در آخرت دهد .
  با تشکر
  عبدالهی

 189. REZAAAA

  باسلام وتشکر از وقتی که می گذارین
  می خوام توی فایل اکسل ردیف های مشابه( کد ملی مشتری) رو فرمول پیدا کنه و مبالغ متانظر رو برای اون در ستون دیگه جمع بزنه ….به عبارتی برای هر مشتری چندین مبلغ وجود داره جمعه مبالغ هر مشتری رو می خوام داشته باشم…برای حدود40هزار مشتری

 190. ایمان عرب طاط

  با سلام من محاسباتی دارم داخل اکسل که فرمول نویسیشو بلد نیستم.من داده هایی دارم تاریخ و مبلغ که میخواستم تاریخ بدم و مثلا از یک تاریخ تا یک تاریخ که جمع مبالغشو بهم بده فرمولشو بلد نیستم.لطفا پیغام بزنین تماس بگیرم تشکر
  09308006209

 191. محمد فیض الهی

  سلام دوست عزیز. امیدوارم حالتون خوب باشه. من یک اکسل دارم که از دو شیت تشکیل شده. در جدول اول یک شیت دارم که دارای کد محصول هست. میخواهم کاری کنم در شیت دوم در جدول وقتی کد محصول را وارد می کنم تمامی اطلاعات محصول نیز وارد شوند چجوری این کار رو انجام بدم؟

 192. دانشجو

  سلام دوستان
  من در یک ستون اسم اشخاص رو دارم و در ستون های بعدیش دیتاهای مختلف محاسبه شده است.
  در شیت بعدی همین اعداد با ستون های بیشتر اما یه ستون که در این شیت محاسبه شده برایم ارزشمند است.
  که گزارش مرگ ومیر را داده است. و میخواهم در شیت اول که اسم اشخاص هست اونایی که زنده هستند رو با رنگ دیگری نمایان کنم
  هرچی دستور vlookup رو میزنم به همراه دستور if در قسمت Conditional Formatting …. نمیتوانم به صورت رنگی نشان دهد…. در صورت امکان اگه راهنمایی کنید ممنون میشوم.
  با تشکر

 193. saeed

  سلام
  میخواستم ببینم اگه به جدول اول به جدول اول یه ستون شرکت تولید کننده اضافه بشه و بخوایم مقدار موس تولید شده از یک شرکت خاص رو داشته باشیم چجوری باید این کار رو بکنیم؟؟؟؟

 194. mahdi

  سلام. ممنون از توضیحاتتون اما من همین مراحل رو جلو رفتم ولی پاسخی ندیدم. البته جدولی که به دنبال کلمات مورد نظر من باید بگرده بخشی از کلماتش یکسان هست. مشکل رو چطوری می تونم حل کنم؟ ممنون

 195. عبدالرحمن

  سلام. واقعا خسته نباشید . یه سوال دارم .اگه زحمت نیست سریعتر جواب بدید ممنون میشم.

  من یه فایل دارم که با تابع متچ و ایندکس در شیت 2 ازش گزارش گیری میکنم.
  حال یه سری اطلاعات تغییر پیدا کرده و اگر بخوام تو شیت 1 که بانک اطلاعات است بگردم و تصحیح کنم یه کم زمانبر است.ِ
  آیا راهی وجود داره که تو همان شیت 2 که گزارش می گیرم بشه ارقام و اصلاح کرد. که در شیت 1 که بانک اطلاعات است اصلاح بشه.
  در حالت عادی وقتی میخوام در شیت2 ارقام و وارد کنم فرمول ها از بین میره.
  ممنون

 196. رضا داودی

  با سلام
  احتراما ضمن تشکر در صورت امکان سئوال بنده رو پاسخ بدید
  در صورتیکه یک ارگومان در دیتابیس مورد نظر به دفعات تکرار شده باشه و کاربر نیاز پیدا کنه که مقادیر متناظر همه تکرارها رو در یک سلول کنار هم قرار بده چطور اینکار امکان پذیره
  تشکر

 197. mahyao

  ممنون از اموزش خوبتون. من می تونم تابع sum if رو اجرا کنم که جمع دو مقداری که در یک کد نشون داده شدند ظاهر بشه ، اما نمی دونم اگر بخوام مینیموم اون تا نشون داده بشه و باقی اغداد مینیموم نشن چه باید بکنم
  ممنون

 198. mahyao

  منظور برای حالتی هست که تعداد داده ها زیاد هست ، اگر بخواهم کدهای تکراری رو با remove duplicate حذف کنم و اعداد مقابل رو متناظر کنم ، درصورتی که یک کد دو عدد داشته باشه چه دستوری بنویسم که عدد متناظر کمتر چاپ بشه

 199. farshid

  سلام خسته نباشید
  من یه مشکل کوچک دارم
  من در یک فایل کد فنی دارم و شرح کالا میخوام در یک فایل دیگه کد فنی که میزنم اتوماتیک شرح کالاش جلوش نوشته بشه چیکار کنم؟

 200. زهره

  سلام من دو تا فایل دارم که حاوی اطلاعات بورس هستن یکیشون 300 تا شرکت هست با اطلاعات کامل و اون یکی از فایل هام فقط اسم 100 تا شرکت هست که قبلا آنالیز شده و هیچگونه اطلاعات دیگه ای جلوش نیست فقط اسم شرکت هست میخوام این 100 تا اسم رو از ین اون 300 تا با اطلاعاتشون در بیارم از طریق این فرمول میتونم در بیارم ؟؟

 201. سجاد

  سلام.
  من یه سری کد(بیش از 1000 تا) رو می خواهم در یک ستون برام پیدا کنه و ستون دیگری که مبلغ متناظر با این کد ها هستش رو بهم نمایش بده و در انتها جمع کل مبلغ ها رو هم بهم نشون بده.
  با vlookup انجام بدهم؟؟

 202. سارا

  سلام ببخشید میتونید منو راهنمایی کنید برای سوپرمارکت انلاین یه لیست 5000 تایی از محصولات با قیمت دارم و طبیعتا این لیست هر روز تغییر می کنه و محصولات کم یا اضافه میشن و اینکه بشینم تک تک این تغییرات رو اعمال کنم ساعت ها وقت میبره که اصلا به صرفه نیست چطور میتونم لیست جدیدی که هر روز از فروشگاه موردنظرم برام ارسال میشه تو فایلی که دارم اپدیت کنم یعنی تغییرات همگی با هم تو اکسل انجام بشه؟

 203. ارش

  سلام
  یه سوال مدتی هست ذهن من رو درگیر خودش کرده و اون اینکه اگر به عنوان مثال ما ی ستون به اسم ستون A داشته باشیم که حاوی اطلاعات (عدد) هستش
  ستون B اطلاعاتی هستش که مشتری بهمون میده که اون هم شامل عدده . حالا با وارد کردن اطلاعات مشتری در ستون B میخاهیم در ستون C نشون بده چه تعداد از این اطلاعات (ستون B) در ستون مرجع ما که همون ستون A هستش قرار داره یا بهتره بگم در ستون C اشتراکات AوB رو نشون بده

 204. حمزه علائی

  سلام.
  ممنون از سایت خوبتون. من یک فایل اکسل دارم حاوی اطلاعات فروش به شرکتهاست.
  می خواهم اطلاعات مربوط به فروش هر شرکت رو در شیت دیگه ای داشته باشم.
  این اطلاعات شامل تاریخ فروش و مبلغ فروش میشه.
  ممنون میشم اگه بتونید راهنمایی کنید از چه توابعی استفاده کنم.

 205. شهریار

  سلام
  من حالت عکس vlookup را نیاز دارم . یعنی کلمه را بدهم و از لیست اظلاعات شماره مورد نظر ظاهر شود .قبلا متشکرم

 206. mehdi esfandiar

  سلام میشه راهتماییم کنین. میخوام بدونم توی اکسل چطور میشه من کلمه ای رو توی یک سلول بنویسم و بعد توی یه سلول دیگه اطلاعات مربوط به اون کلمه نمایش داده بشه. ایا امکان پذیره؟ بهتر بگم یه سری محصول دارم (برای هر مشتری حدود 5 کالا)که میخوام توی سلولی که کد نویسی کردم قیمت نهایی اون محصول ها برای مشتری نمایش داده بشه.
  =SUM(IF(B2=”مقاومت”؛100؛IF(B2=”ای سی”؛500؛))+IF(C2=”مقاومت”؛100؛IF(C2=”ای سی”؛500؛0)))+SUM(IF(D2=”t”؛900؛0))

 207. حبیب

  با سلام
  خواستم ببینم با چه فرمول یا تابع یا گزینه ای میشه این کار رو انجام داد:
  میخوایم جابجایی های مبلغ بین حسابهای یک شخص رو کنترل کنیم و پیدا کنیم.
  حالا کاری که باید بکنیم برای کنترل دقیق تر اینه که ما میخوایم فرمولی باشه مبالغ همسان رو در 2 ستون (برداشت و واریز) با ستون تاریخ مقایسه کنه و مشابه ها رو برامون به هر شکلی که میتونه مشخص کنه.
  تاریخ برداشت واریز
  1396/05/13 50.000.000 7.000.000
  1396/05/13 2.000.000 50.000.000
  مثال : تابعی که برامون مشخص کنه برداشت و واریز 50 میلیون در تاریخ 13 مرداد رو و همچنین بقیه سطر هارو
  خواهشمند است هرکس اطلاعی داره بهم بگه.تشکر

 208. فرزانه

  با سلام و عرض احترام
  من میخواستم ببینم آیا میتوانم از اکسل به عنوان برنامه حسابداری استفاده کنم . یعنی با وارد کردن کد کالا کلیه اطلاعات مربوط به کالا در فاکتور ظاهر شود .اگر میشه لطفا راهنمایی بفرمایید./ البته قید کنم بنده کاملا مبتدی هستم در اکسل

 209. ناصر نصیری

  سلام و خسته نباشید جناب آقای اسماعیل پور از مطالب مفید شما سپاسگزارم ما در یک شهرک حدود 20 تا ساختمان برج داریم که مشخصات مالکین اینا با شماره ساختمان و واخد و مساحت .وکارت عضویت بصورت اکسل موجود میباشد حال میخواهیمدر بین این دو هزار مالک دنبال اسمی از مالکین بگردیم این عمل چگونه امکان پذیر میباشد ممنون خواهم شد اگر راهنمایی بفرمائید.

 210. پیرزاد

  با سلام و احترام
  همونطور که میدونید دستور VLOOKUP از راست به چپ دنبال میگرده
  لطفاً بفرمائید راهی وجود داره که این جستجو از چپ به راست انجام بشه
  با تشکر

 211. Elaheh

  با سلام و احترام
  من یک ستون اعداد رو میخوام در یک فایلی پیدا کنم از vlookup استفاده کردم بعضی اعداد رو پیدا میکنه بعضیاشو N/A میزنه در صورتی که با find پیداش میکنه و واقعا در هر دو فایل موجوده. اگر فرمولم اشتباه باشه همه رو باید N/A بزنه ولی الان فقط بعضیاشو تشخیص نمیده. ممکنه فرمت تمام اعداد توی دو تافایل یکی نباشه؟ اگر مشکل فرمتشون باشه چطوری باید درستش کنم؟ میشه منو راهنمایی کنید؟

 212. مهدیه

  با عرض سلام و خسته نباشید زمانی که از vlookup استفاده می کنم و برای جستجو هنوز چیزی را جستجو نکرده ام سلول های جستجو شده پیغام #N/A می دهند. آیا راهی هست که قبل از جستجو خالی نماش داده شوند ؟

 213. پیرزاد

  اگر سلول A1 را lookup value فرض کنیم می توان از if برای حل مشکل استفاده کرد.
  … )if($A$1=””;””;VLOOKUP=

 214. ایزدی

  با سلام
  من در فایلی از این تابع استفاده کردم
  ولی داده ها به طور اشتباه برگردونده شده
  به جای داده مرتبط داده، یک سطر بالاتر به عنوان جواب تابع اومده میشه راهنماییم کنید

 215. محمد علی

  سلام
  لطفا توضیح دهید که آیا امکان دارد مثلا دو ستون داریم یکی زمان را مشخص می کنه و دیگری اعداد داخلش هستند می خواهیم در یک سلول دیگر max عدد را پیدا کرده و در سلول دیگر با یک فرمول مقدار عدد max پیدا شده در چه ساعتی بوده
  ممنون
  مثلا
  14 2:42
  14 4:00
  18 5:30

 216. saeedvahdat

  سلام و خسته نباشید
  در شیت 1 یک لیستی دارم شامل شماره عضویت (ستون a ) و تاریخ واریز (ستون b )و شماره پیگیری (ستون c) ، که در ستون a و B در ردیف های مختلف و البته نا معلوم احتمال تکرار وجود دارد (چرا که شماره عضویت یک نفر یکی است ولی چندین مبلغ را در تاریخ های گوناگون واریز میکند .
  در شیت های 2 تا 35 که مخصوص عضو با شماره عضویت 1 تا 34 هست ، در ستون a تاریخ واریز ، در ستون b شماره پیگیری وجود دارد .
  سوال : با استفاده از چه تابعی میتوانیم با وارد کردن شماره عضویت ، تاریخ واریز ، شماره پیگیری در شیت 1 ، این اطلاعات را خودمان دوباره در شیت مخصوص عضو وارد نکنیم و اطلاعات وارده در شیت 1 مستقیم وارد شیت مخصوص عضو شود ؟

 217. omid

  با سلام
  سایتتون بسیار آموزنده هست و امیدوارم موفق باشین
  در قسمت آخر توضیحاتتون تابع sumif را باید کاملا به جای تابع vlookup استفاده کرد یا باهم ادغام کرد دو تابع را ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *