خطاهای فرمول نویسی اکسل و معنی آنها

خطاهای فرمول نویسی در اکسل

زمانی که ما در وارد کردن فرمول در سلول اکسل اشتباهی انجام بدیم، اکسل با قراردادن نمادهایی در سلول به ما در مورد وجود خطا هشدار میده. دانستن خطاهای متدوال اکسل به ما در درک مشکل و تصحیح فرمول هایی که نوشتیم کمک میکنه. لیست خطاهای فرمول نویسی اکسل و معنی اونها رو در زیر باهم مرور میکنیم:

!VALUE# : 
این خطا به این معنی هست که شما نوع اشتباهی از داده رو به عنوان ورودی فرمول استفاده کردید. به عنوان مثال ممکنه در تابعی که پارامتری رو از نوع یک سلول میگیره یک محدوده رو وارد کرده باشید و یا در فرمولتون جایی که باید به عدد ارجاع داده باشین متن به جای عدد وجود داشته باشه. به عنوان مثال در فرمول A1/A2 شما مقدار موجود در سلول A2 یک متن باشه.

 ?NAME# : 
این خطا زمانی رخ میده که شما نام تابعی رو در فرمولتون اشتباه نوشته باشید، مقادیر متنی استفاده شده در فرمول رو داخل علامت ” نگذاشته باشید و یا پرانتزهای خالی مربوط به تابع رو جا گذاشته باشید.

!NUM# : این خطا یعنی یکی از اعدادی که در فرمول شما وجود داره مشکل داره. به عنوان مثال عدد خیلی خیلی بزرگ یا خیلی خیلی کوچک هست.

DIV/0 # : این خطا نشون دهنده این هست که شما جایی از فرمولتون مقداری رو بر صفر تقسیم کرده باشید. ممکنه مقدار یکی از سلول هایی که در فرمولتون استفاده کردید صفر باشه یا فاقد مقدار باشه. اکسل سلول هایی رو که فاقد مقدار هستند در محاسبات صفر در نظر میگیره و اگر جایی عددی رو بر اونها تقسیم کرده باشید این خطا نشون داده میشه.

!REF# : این خطا به معنی این هست که شما در فرمولتون به سلولی اشاره کردید که وجود نداره. این خطا معمولا زمانی رخ میده که شما سلول هایی رو پاک کنید یا به عنوان مثال فرمولتون رو که به صورت نسبی نوشته شده و در اون به سلول A3 اشاره شده، از سلول A4 اون شیت به سلول A2 شیت دیگه کپی کنید.

N/A# : این خطا معمولا زمانی نشان داده میشه که مقدار مورد نظر شما پیدا نشه. به عنوان مثال شما مقدار موردنظر شما در یک تابع LOOKUP در هیچ یک از سلول های محدوده ای که برای تابع تعریف کردید وجود نداشته باشه.

!NULL# : این خطا بیانگر این هست که شما در فرمولتون جایی که باید از علایم ریاضی استفاده کنید از فاصل استفاده کردید . به عنوان مثال به جای فرمول  =A1+A2+A3  اشتباها مقدار  =A1+A2 A3 رو وارد کردید. یکی از دلایل دیگه ای که باعث میشه این فرمول نمایش داده بشه اینه که شما جایی در فرمولتون برای مشخص کردن یک محدوده بین دو سلول علامت : رو جا انداختید.

########: این علامت در واقع نشون دهنده خطای فرمول نویسی نیست. وقتی این علامت نشون داده میشه معنی اون این هست که اکسل تونسته با موفقیت فرمول رو محاسبه کنه اما نتونسته مقدار محاسبه شده رو در سلول نمایش بده. برای حل این مشکل معمولا نیاز دارید که کمی عرض ستونتون رو افزایش بدید تا مقدار محاسبه شده در ستون قابل نمایش باشه و یا اینکه فرمت سلولتون رو به گزینه مناسبی تغییر بدید. مثلا اگه فرمت سلولتون از نوع متن هست شاید لازم باشه تا اون رو به عدد تغییر بدید.

60 Comments on “خطاهای فرمول نویسی اکسل و معنی آنها”

 1. فرزانه حسینی

  باسلام خدمت شما
  چند روزی است که با آموزش های شما آشنا شدم. فایلی دارم که برای تعدادی از افراد ایمیل و رمز مجزا تعریف شده به اضافه یک سری اطلاعات دیگه؛ قرار است که به هر کدام از این افراد پیامک فرستاده شود که متن پیامک به این صورت است که: همکار محترم آدر س ایمیل شما …… و رمز شما …………. و آدرس سایت ………….. (که آدرس سایت برای همه مشترک است)، اما مشکلی که دارم این است که همه چیز درست نمایش داده میشه به جز آدرس ایمیل که درست نمایش داده نمیشه و ترتیب بهم خورده ای دارد؛ چه بکنم؟
  خیلی خیلی فوری
  ممنون از وقتی که خواهید گذاشت

  1. یاسین اسماعیل پور

   لطفاً فایلتون رو از طریق فرم تماس ارسال کنید ببینم مشکلش چیه.

 2. هادی

  سلام
  من فایلی دارم که درون ان چندین شیت وجود دارد میخواهم سر برگ همه شیت ها یکسان باشد طوری که اگر سلولی را در شیت اول تغییر دادم در کلیه شیت ها تغییر کند و نخواهم یکی یکی تغییر دهم چکار باید بکنم

  1. یاسین اسماعیل پور

   کافیه در تمام شیت ها مقدار سلول مورد نظر رو به سلول شیت اول لینک کنید. مثلا =sheet1!a1

 3. خانی

  سلام
  از اطلاعات خیلی خوب شما ممنونم
  زمانیکه یک جدول داریم ترکیب عدد و متن vlookup جواب نمیده یعنی من یک فایل دارم کد پرسنلی داریم می خوام کد پرنسلی که میزنم اسم پرسنل بیاد اما خطای name میده. لطفا راهنمایی کنید.
  همچنین می خوام وقتی مدرک تحصیلی وارد می کنم اسامی کل افراد با اون مدرک رو بیاره اما فقط اسم اولین کسی که اون مدرک داره میاره
  ممنونم

  1. یاسین اسماعیل پور

   در مورد اول فایلتون رو بفرستید بررسی میکنم. در مورد دوم تابع vlookup فقط اولین مورد رو برمیگردونه. اگر میخواید تمام موارد رو برگردونید باید از رذوشهای دیگه ای مثل advanced filter، pivottable و … استفاده کنید

 4. zohre

  سلام توی اکسل از یه ستون به بعد میخوام مثلا عدد1-28را تایپ کنم اما بعد از اینتر زدن یه عدد چهر رقمی ظاهر میشود.مشکل از کجاست

 5. Masood

  در استفاده از تابع vlookup وقتی موارد خواسته شده وجود ندارد وخطا #n /a روبرو میشم ميخوام به جای نماش این خطا عدد صفر رو نشون بده شما چه راه حلی رو پیشنهاد میدین؟

 6. Mojtaba

  سلام
  برنامه اکسل من، عمل تقسیم رو با علامت / (اسلش) انجام نمیده
  میدونید مشکلش کجاست؟

  1. یاسین اسماعیل پور

   سلام. از تنظیمات خود ویندوز باید علامت مربوط به تقسیم رو تغییر بدید.

 7. Masood

  سلام مجدد
  من اکسلی که برای vlookup استفاده میکنم اطلاعات کلیه کالا ها رو به صورت یکجا می دهد و ومحدوده اطلاعات هر کالا هر بار که گزارش میگیری متغییر هست حالا سوالم اينه تابعی هست که محدوده انجام عملیات رو برای ما بين تیتر این کالا تا کالای ديگه تعیین کنه؟

 8. علی

  با سلام
  مطالب شما خوب هستند ولی بعضا غلط درج شده است یا به طور صیحیح توضیح داده نشده. مثلا در همین صفحه خطای null# یا num# درست توضیح داده نشده است. خطالی num# مربوط به کوچک یا بزرگ بودن اعداد نیست. متن زیر را مشاهده کنید.
  Excel shows this error when a formula or function contains numeric values that aren’t valid.
  This often happens when you’ve entered a numeric value using a data type or a number format that’s not supported in the argument section of the formula. For example, you can’t enter a value like $1,000 in currency format, because dollar signs are used as absolute reference indicators and commas as argument separators in formulas. To avoid the #NUM! error, enter values as unformatted numbers, like 1000, instead.
  یا خطای Null# بحث اصلیش مربوط به محدوده های متقاطع است. اگر در فرمولی از آدرس سلول هایی که متقاطع نیستند با فاصله خالی وارد شوند این خطا مشاهده خواهد شد.
  This error is shown when you use an incorrect range operator in a formula, or when you use an intersection operator (space character) between range references to specify an intersection of two ranges that don’t intersect. An intersection is a point in a worksheet where data in two or more ranges cross.
  امیدوارم پیام من را هم در سایت قرار دهید. البته سایت شما نکات آموزنده بسیاری دارد ولی باید دقت بیشتری در درج مطالب شود. ممنون از شما.

  1. یاسین اسماعیل پور

   درود بر شما جناب رحمان زاده
   سپاس از محبتتون. حضور شما باعث افتخار بنده هست

 9. مجتبی

  سلام من یه آدرس دهی از شیت دو به شیت یک دادم می خوام یه سری اطلاعات از شیت یک به شیت دو بیاد بشینه بعد از طریق ماکرو اونارو پرینت بگیرم و اطلاعاتی رو که نشسته تو شیته یک از شیت دو پاک بشه و از طریق همون آدرس دهی اطلاعات طرهای پایینی بیاد بشینه تو شیته یک ولی بعد پرینت از طریق ماکرو ارور !ref# میده حتی مطلق هم میکنم جواب نمیده دلیلش چیه ؟ ممنون

  1. یاسین اسماعیل پور

   فایلت رو بفرست دوست عزیز. اینطوری نمیتونم بگم اشکال کارت کجاست باید فایلت رو ببینم

 10. احسان

  با سلام قبل از اعداد در اکسل علامت ‘ ایزن ظاهر میشود که نمیشه هیچ کار ریاضی رو عدد انجام داد علت چیست….با تشکر

 11. مهرداد

  سلام . من چند شیت دارم و میخوام که جمع اعداد شیتها رو در یک شیت دیگری قرار بدم بطور جداگانه در سلولها. که بعضی از اعداد رو قرار میده ولی در بعضی سلولها valueمینویسه

 12. مرتضی

  سلام
  این ارور بخاطر چی میتونه باشه؟
  when the first character is an equal (=) or minus (-) sign ,excell thinks its a formula

 13. akram

  سلام
  من یک سری داده دارم که بعضی سلول ها به خاطر نبود مقدار داده، N/A# به جاشون هست الان هر فرمولی که میزنم چه AVERAGE و… نهایت کار جواب N/A# است چرا؟

 14. sara

  2.82E-05
  سلام دوستان من اعدادم در فایل اکسل که از یک نرم افزاری کپی پیست کردم و گذاشتم اینجوری نشون می ده. کسی می دونه چاره چیه؟

 15. hamid hadadi

  سلام
  خسته نباشيد
  واقعا سايت عالي دارين
  بنده فايل اكسلي دارم كه اطلاعات يك انبار در اون ثبت شده و مدتيه كه با اين خطا مواجه ميشم البته فايل كار ميكنه ولي خب نگرانم فايلم بعدا باز نشه چون حاوي اطلاعات انبار شركتي كه در اون كار ميكنم هستش متن خطا رو ارسال ميكنم
  careful we found one or more circular references in your workbook that might cause your formulas to calculate incorrectly.FYI: A circular references can be a formula that refers to its own cell value, or refers to a cell dependent on its own cell value.
  با تشكر و خسته نباشيد.

 16. maryam

  سلام خسته نباشید من زمانی ک مطلبی را در یک سلول می نویسم این مطلب ب طور خودکار در 10 خونه همون ستون کپی می شه. میشه کمکم کنید؟

 17. مهیلا

  سلام.من فایلی دارم مربوط ب حسابداریه.چن شیت داره.الان میخوام یه شیت جدید بسازم.=قرار میدم ولیvalue میده.شیتی که میخوام این کارو بکنم فاقد اطلاعاته.یعنی یک شیت جدید ک بگید نوعی اشتباه از داده رو به عنوان ورودی فرمول استفاده کردید میشه راهنمایی کنید

 18. fada

  سلام من فرمول نوشتم تقسیم دوتا خانه رو اشتباه جواب میده ولی همون دو عدد رو می نویسم جواب دیگری میده چرا؟

 19. karvan

  سلام .من چند سالیه6تا کارتکس انبار داری درست کردم و کار میکنم .چند روزیه هیچ فورمول جدیدی نمیتونم بزنم اما تو صفحه جدید کار میکنه .ریست فورمول هم کردم

 20. حسین زاده

  با سلام و خسته نباشید.
  من یه مشکلی تو اکسل دارم اونم اینه که از حاصلضرب یک عدد اعشاری (گرد شده تا 2 رقم اعشار)در یک عدد صحیح در فرمولی استفاده میکنم اما اکسل تو محاسبات از گرد شده این عدد استفاده نمیکنه درنتیجه اشتباه محاسباتی بوجود میاد چطور میشه این مشکل رو حل کرد؟؟؟؟

  1. leomasih

   سلام شما احتمالا از قسمت format cell انتخاب کردید که دو رقم اعشار رو نشون بده در صورتیکه این کار فقط برای نمایش عدد هست و عدد رو گرد نمیکنه… برای گرد کردن عدد تا 2رقم اعشار بسته به اینکه میخواید به پایین گرد کنید یا بالا باید از تابع های RoundUp یا RoundDown استفاده کنید در اینصورت دیگه مشکلی پیش نمیاد …

 21. محسن جمشیدی

  سلام
  من برای کنترل انبار از اکسل استفاده میکنم. صفحه ای شامل یک سری از اقلام انبار که با فرمولهای ساده کم و زیاد میشه. با اینکه همه چی بنظر خوب پیش میره و خطایی هم رخ نموده ولی اکسل بعضی از سلولها رو با پیغام inconsistent formula نشون میده. دلیلش از چی میتونه باشه
  سپاس از این همه توجه به سوالات مختلف

 22. احمدی

  سلام و خسته نباشید، یک سری اطلاعات پرسنلی دارم که در اکسل وارد کردم، برخی از اطلاعات متن و برخی دیگر عدد است، در سلولی که عدد وارد کردم، گوشه سلول به صورت مثلث سبز و خطا رو اعلام میکند، و من از format cell متن رو به عدد تغییر میدم ولی درست نمیشه، باید چیکار کنم؟

 23. عالیه

  با سلام و خسته نباشید..من یه سری اطلاعات تواکسل وارد میکنم که یه ستون متعلق به کد ملی افراده..میخاستم بپرسم چکار کنم که وقتی دو کد ملی مشابه وارد شده باشه خطا بده..ممنون

 24. آذین

  با سلام
  لطفا فوری است.در اکسل فرمول را درست مینویسم اما اکسل درست اجرا نمیکند.مثلا برای سطر اول عدد را درست محاسبه کرده است ولی برای اعداد زیری برای مخرج کسر سرخورد جاهای دیگر را انتخاب کرده و پیام null میدهد.تنظیمات را چجوری تنظیم کنم؟

 25. kazem

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من میخوام اطلاعاتی مربوط به ساعت را تبدیل به ثانیه کنم و فقط یک عدد بر حسب ثانیه بده
  نمیدونم چرا تبدیل نمیشه و من هر کار میکنم اسکل انجام نمیده برای مثال میخوام 00:01:13.2تبدیل کنم به ثانیه
  سوال دیگمم این هست که فرمول مینویسم اصلا محاسبه صورت نمیگیرد
  مثلا دوتا سل را میخوام به صورت خیلی ساده جمع کنم A293+B293=
  جواب عدد نیمده همین فرمولو نشون میده A293+B293=
  واقعا دلیلشو نمیدونم لطفا کمک کنید فوق العاده فوریه

 26. karbar

  با سلام
  داده های من در اکسل دارای یک ستونی است که دارای مقادیر ده به توان منفی 5 است به عنوان نمونه مقدار یک سلول برابر ( 5.83455E-05) است . برای حذف قسمت (E-05) از چه روشی می توان استفاده کرد؟
  سپاس

 27. مرادی

  سلام خسته نباشید من ردیف رو شماره گذاری کردم از فایند برای پیدا کردن عدد دلخواهم استفاده می کنم اما وقتی مشابه عدد من در ستونهای دیگه هم هست اول میره اون رو پیدا میکنه و عدد ردیف خودم رو مشخص نمی کنه علتش چیه چرا ؟؟؟؟؟؟

 28. ابراهیمی

  با سلام
  یک مشکل در اکسل برای من پیش امده و آن اینست که:
  جمع ستونها را که اعداد داخل آن فرمت hh/mm دارند را هم جمع میکنم، حاصل جمع صفر میشود.
  لطفا راهنمایی کنید.

 29. علی

  با سلام. موقعی که یک سطر رو (مثلا عنوان یک جدولی رو) در اکسل (ورژن 2016) merge میکنم و بعد توش یک متن رو مینویسم. بعد وقتی روی سلولای دیگه کلیک میکنم اون متن ناپدید میشه از محلش و وقتی هم یکبار کلیک میکنم روی سلول merge شده متن فقط تو آدرس بار توابع (نوار سفید بالای برگه) میاد و توی سلول نشون داده نمیشه ولی فقط وقتی دوباره روی همون سلول merge شده دبل کلیک میکنم متن مشخص میشه و برمیگرده سر جاش. لطفا دوستانی که در این زمینه اطلاعی دارید راهنمایی بفرمایید. آیدی تلگرام : @deyali
  سپاسگزارم

 30. مژگان

  با سلام
  میخواستم بدونم چرا در اکسلم نمیتونم دو عدد را تقسیم کنم تقسیم انجام نمیشه و عملکرد تقسیم را همان ممیز میخواند

 31. Nooshin

  69 + 29 = 3
  دو تا لیست دارم
  یکی 69 تا و
  یکی 29 تا
  اشتراک بین این دو لیست شده 3
  میخواستم بدونم این 3 چند در صد میشه؟
  یعنی اشتراک چند در صد میشه؟
  اشتراک بین 69 و 29 شده 3
  یه فرمول میخواستم برای اکسل؟؟
  با تشکر …..

 32. vooroojak

  سلام
  مشکل دوست عزیزمون Mojtaba رو من هم دارم. هیچ جوره نمیدونم چطور درستش کنم. لطفا راهنمایی مرحله به مرحله بنویسید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *