کاربرد format painter در اکسل

کاربرد format painter در اکسل

ابزار Format Painter اکسل یکی از ابزارهای مفید این برنامه هست که آشنایی با اون میتونه برای دوستانی که تازه کار با اکسل رو شروع کردند مفید باشه. با استفاده از این ابزار می تونیم قالب بندی که روی یک آیتم مانند سلول، سطر یا تصویر انجام دادیم رو به سرعت روی آیتم های دیگه اعمال کنیم و نیازی نباشه تا تمام قالب بندی رو برای آیتم های جدید به صورت دستی انجام بدیم و با اینکار در زمان خودمون صرفه جویی کنیم.

برای اینکار پس از انتخاب آیتمی که قصد داریم قالب بندی اون رو روی آیتم های دیگه اعمال کنیم، از تب Home روی آیکون Format Painter کلیک میکنیم.

کاربرد format painter در اکسل

با اینکار اشاره گر ماوس به شکل قلم مو در میاد. حالا روی هر آیتمی که کلیک کنیم فرمت جدید روش اعمال میشه.

برای بهتر آشنا شدن با کاربرد Format Painter در اکسل تصویر زیر رو در نظر بگیرید:

کاربرد format painter در اکسل

فرض کنید میخوایم فرمت سطرهای سوم تا پنجم رو هم مانند سطر دوم کنیم. برای اینکار ابتدا سطر دوم یعنی سلول های A1 تا C1 رو انتخاب میکنیم. بعد از تب Home ابزار Format painter رو انتخاب میکنیم. حالا توسط ابزار Format Painter سطرهای سوم تا پنجم یعنی سلول های A2 تا C5 رو انتخاب میکنیم. با انجام اینکار فرمت سطر دوم روی سطرهای سوم تا پنجم اعمال میشه. یعنی فونت اونها تغییر میکنه، حاشیه سلولها به رنگ مشکی درمیاد و رنگ پس زمینه ستون دوم هر سطر خاکستری میشه.

کاربرد format painter در اکسل

نکته: اگر بخواهیم قالب بندی روی آیتم های مختلف اعمال کنیم میتونیم روی آیکون Format Painter دوبار کلیک کنیم. با اینکار می تونیم قالب بندی رو روی چند آیتم مختلف اعمال کنیم و نیازی به انتخاب دوباره ابزار Format Painter بعد از هر بار اعمال قالب بندی نباشه.

6 Comments on “کاربرد format painter در اکسل”

  1. سلام.
    نمیدونم چرا متن رو نمیتونم ازین راه کپی کنم؟!!! فقط افکت ها رو سلول ها کپی میشه بدون داده ها..
    دلیلش چی میتونه باشه؟

  2. سلام . ممنون از اینکه اطلاعات خوب خودتون را به اشتراک گذاشتید . برای من بسیار قابل استفاده بود. خیلی روان . خلاصه . مفید و کاربردی نوشته اید. عاااااااااااااالی . یک سوال داشتم . چند table در یک sheet ایجاد کرده ام . می خواهم اندازه سطر ها و ستون های هر table مختص به خودش باشد . الزامن هم اندازه نباشند . مثلن table 1 از سطر یک هست تا ۲۰ . table 2 از سطر ۲۱ تا ۴۰ . چون این دو table زیر هم قرار می گیرد قطعن اندازه ستون هایشان را که تنظیم می کنم هر دو تغییر می کند . این است که می خواهم بدانم آیا این امکان وجود دارد که ستون های یک table را تغییر بدهم بدون اینکه table دیگر تغییر کند . ممنونم

  3. با سلام و عرض ادب
    من میخوام کل سلول های یک sheet رو merge کنم به غیر از اون جدولی که در اون sheet طراحی کردم.باید چیکار بکنم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *