استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

آموزش اکسل امروز ما راجع به آشنایی با Conditional Formatting در اکسل هست. همونطور که میدونید به تازگی یک رای‌گیری در خصوص موضوع مورد علاقه برای آموزش بین کاربران سایت انجام میشه و موضوعی که بیشترین رای رو بیاره آخر هفته در موردش مطلب نوشته میشه. این هفته آموزش ابزار Conditional Formatting رای بیشتری آورد و با دو روز تاخیر به دلیل مشکلات سایت آموزش این ابزار رو شروع میکنیم. البته پوشش مبحث Conditional Formatting در اکسل به دلیل تنوع کاربردش و بخش های مختلفی که داره در یک مطلب امکان پذیر نیست و طی چند بخش در مورد این ابزار صحبت خواهم کرد.

کاربرد Conditional Formatting در اکسل:

خب بریم سر اصل مطلب. اول ببینیم ابزار Conditional Formatting چی هست و چه کاربردی میتونه داشته باشه. همونطور که میدونید ما میتونیم از ابزارهای مختلف استفاده میکنیم تا اهمیت اطلاعات خاصی رو نشون بدیم یا توجه کسی که داره اطلاعات رو میخونه جلب کنیم. مثلاً اگر مطلبی خیلی مهم باشه اون رو در نوشته خودمون Bold میکنیم یا رنگش رو قرمز میکنیم. اینکار به شما و کسی که احتمالا داره از فایلها و گزارشات شما استفاده میکنه کمک میکنه که وقتی به اطلاعات موجود نگاه میکنه دید بهتری پیدا بکنه و بهتر اطلاعات رو درک کنه. ابزار Conditional Formatting اکسل هم همینکار رو انجام میده با این تفاوت که ما شرط مورد نظرمون رو روی یک محدوده خاص تعیین میکنیم و هر سلولی که اون شرط رو داشته باشه طبق فرمتی که ما تعیین کنیم فرمت بندی میشه. حالا اگر سلولی مقدارش تغییر کنه با توجه به مقدار جدید فرمت بندی اون هم تغییر خواهد کرد. در واقع با Conditional Formatting ما میتونیم فرمت سلول ها رو به صورت پویا و داینامیک تغییر بدیم و نیازی نیست تا هر بار که مقدار سلول تغییر میکنه به صورت دستی خودمون فرمت سلول رو تغییر بدیم. برای اینکه بحث بهتر باز بشه جدول زیر رو ببینید:

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

این جدول معدل دانشجوها رو در سالهای مختلف نشون میده و هر دانشجویی که معدلش پایین تر از عدد 12 باشه مشروط هست. (یادش بخیر :)‌ ) . حالا اگر کسی که میخواد فایل شما رو ببینه دنبال این باشه که ببینی چه دانشجوهایی در چه سالی مشروط شدن شاید تو دید اول خیلی اینکار براش راحت نباشه.

حالا اگه جدول ما مثل شکل زیر باشه :

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

همونطور که میبینید در اینجا چون معدل های زیر 12 با رنگ قرمز مشخص شدند میتونیم با یه نگاه به سرعت تمام مشروطی‌ها رو پیدا کنیم.

انجام مثال Conditional Formatting:

خب ببینیم این مثال رو چطوری باید با ابزار Conditional Formatting در اکسل پیاده کنیم. اول جدولی مشابه جدول زیر رو داخل  اکسل ایجاد کنید.

دانشجو/سال 1390 1391 1392 1393 1394
حسن زاده 12 19 20 11 17
علوی 18 16 18 16 14
رضایی 8 13 20 9 8
محسنی 12 20 8 11 18
هاشمی نسب 12 20 20 18 12
جوان 15 10 20 16 9
موسوی 12 10 15 12 14

حالا مثل تصویر زیر از تب HOME رو گزینه Conditional Formatting کلیک کنید و در منویی که باز میشه از بخش Highlight Cells Rules روی گزینه Less Than کلیک کنید.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

با اینکار پنجره زیر باز میشه.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

حالا در قسمت  سمت چپ عد 12 رو بنویسید و در قسمت سمت راست هم Light Red Fill With Dark Red Text رو انتخاب کنید و اوکی کنید. حالا روی گزینه OK کلیک کنید. همونطور که میبیند سلول هایی که مقدار اونها کمتر از 12 هست به صورت خودکار به رنگ قرمز تغییر میکنند. اگر مقادیر سلول ها رو تغییر بدید متوجه میشید که به صورت خودکار بسته به مقدار سلول فرمت اون تغییر میکنه.

خب حالا که یه مثال ساده رو انجام دادیم بیایم یکم دقیق تر به گزینه‌های موجود در ابزار Conditional Formatting اکسل نگاه کنیم. ابزار Conditional formatting اکسل شامل بخش های تصویر زیر هست:

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

به طور کلی میشه این بخش ها رو به دو قسمت تقسیم کرد. بخش اول یعنی پنج گزینه اول Rule ها و قواعد از پیش آماده شده‌ای هستند که برای اعمال سریع شرط ها میتونیم از اون ها استفاده کنیم. بخش دوم هم برای تعریف قواعد توسط خود کاربر، ویرایش یا حذف قواعد و سایر موارد به کار میره. به صورت مختصر بخش های مختلف Conditional Formatting رو با هم مرور میکنیم. در آموزش های بعدی هر بخش رو به صورت مفصل تر بررسی خواهیم کرد.

 • Highlight Cells Rules: با استفاده از این بخش میتونیم مشخص کنیم که اگر مقدار سلول با شرط مشخصی مطابق بود به رنگ خاصی دربیاد. مثلا اگر مقدار سلول کمتر از 10 بود رنگ سلول زرد بشه یا اگر مقدار سلول بیشتر از 15 بود رنگ سلول به سبز تغییر کنه.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Top/Buttom Rules: با استفاده از این بخش میتونیم قسمت مشخصی از سلول ها رو به رنگ خاصی در بیاریم. مثلاً پنج معدلی که از همه بیشتر هستند رو به رنگ زرد در بیاریم.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Data Bars: این بخش زمانی استفاده میشه که بخوایم یک نوار پیشرفت یا همون Progress Bar رو داخل سلولها نمایش بدیم. مثلاً سلولی که مقدارش بیشتر از همه هست نوار پیشرفت اون کامل هست و سلول هایی که مقدارشون کمتره به هممون نسبت دارای طول نوار پیشرفت کمتری هستند.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Color Scale: وقتی از این بخش استفاده کنیم رنگ سلول‌ها بسته به مقداری که دارند به صورت پیوسته از رنگی به رنگ دیگه تغییر میکنه. مثلاً میتونیم تعیین کنیم که پایین ترین مقدار دارای رنگ قرمز باشه و هرچقدر مقادیر افزایش پیدا میکنه رنگ سلول به سمت سبز تغییر کنه.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • Icon Set: با استفاده از این بخش میتونیم در کنار سلول‌ها علامت خاصی رو قرار بدیم. مثلاً نمرات بالاتر از 15 چراغ سبز، بین 12 تا 15 چراغ زرد و کمتر از 12 چراغ قرمز داشته باشند.

 استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

 • New Rule: اگر بخوایم از قواعد آماده اکسل استفاده نکنیم از این بخش میتونیم خودمون شرطمون رو تعریف کنیم و تمام جزئیات اون رو مطابق میل خودمون تنظیم کنیم.
 • Clear Rules: با این استفاده از این گزینه میتونیم قواعدی رو برای سلول‌ها تعریف کردیم حذف کنیم.
 • Manage Rules: در این بخش میتونیم قواعدی که ساختیم رو ویرایش کنیم، حذفشون کنیم، اولویت اعمال اونها رو تغییر بدیم یا قاعده جدیدی رو تعریف کنیم.

استفاده از Conditional Formatting در اکسل (بخش اول)

دانلود فایل نمونه:

[private role=specialsubscriber]ConditionalFormatting1.sample.worksheet.ir[/private]

تمرین:

[private role=specialsubscriber]در جدول قبل قواعد Conditional Formatting رو به شکلی تعرف کنید که سه معدل بالاتر از سایر معدل ها به رنگ سبز، معدل های بالای 16 به رنگ زرد و سه معدل آخر با علامت فلش قرمز رنگ به سمت پایین نمایش داده شوند.[/private]

در آموزش های بعد بیشتر با بخش های مختلف ابزار Conditional Formatting اکسل آشنا میشیم.

شاد و سربلند باشید.

368 Comments
 • فرناز
  Posted at 11:57h, 17 ژوئن پاسخ

  با عرض سلام و تشکر
  این جدول مربوط به ارزیابی شخصیت دانش اموزان می باشد.
  از لیست دانش اموزان در اکسل فردی با مشخصات دانش اموزی انتخاب و نمایش و جدول یک در هر ردیف فقط یکبار تیک دار شود و همزمان نیز در جدول شماره 2 در همان لحظه بطور اتوماتیک سل مورد نظر متانظر حروف انگلیسی تیک دار دارشود.
  در پایان جمع کل تعداد تیک ها در انتهای هر ستون و در هر جدول نمایش ودر صورت مساوی بودن بصورت رنگ سبز به معنای تایید در ایند .
  در جدول شماره 2 در سطر انتهایی که جمع هر ستون نمایش داده می شود .( به عنوان مثال) اگر جمع تعداد سل ابی رنگ بزرگتر ازتعداد سایر جمع ها ی سه ستون دیگر باشد متن خاصی که مربوط به ارزیابی شخصیت فرد مورد نظر باشد که شامل چند سطر توضیحات می باشد نمایش داده شود
  و اگر جمع سل سبز بزرگتر باشد نمایش متن خاصی که مربوط به ارزیابی شخصیت فرد مورد نظر باشد. و همچنین در مورد جمع سل های صورتی و کرم رنگ
  ودر صورت تساوی جمع دو سل نمایش ارزیابی هر دو شخصیت
  ودر صورت تساوی جمع سه سل نمایش ارزیابی هر سه شخصیت
  در صورت تساوی جمع چهار سل نمایش ارزیابی هر چهار شخصیت
  ضمنا با فرا خوانی دانش اموز دوم اطلاعات جدول بصورت خام و تیک نخورده در دسترس باشد . به همین ترتیب تا نفرات اخر

 • reyhane
  Posted at 23:50h, 06 ژوئن پاسخ

  سلام.
  من یه فایل اکسل دارم که 2 ستون آن تاریخ پایان اعتبار نوشته شده ( هم شمسی و هم میلادی). میخوام سه ماه قبل از رسیدن به اون تاریخ آلارم رنگی بدهد. و اگر اون تاریخ بگذرد با رنگ دیگه مشخص بشه.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • مجید
  Posted at 15:47h, 30 می پاسخ

  سلام من یه فایل دارم که fill series توش اعمال نمیشه و در کنار اسکرول conditional format میاد. همه سلول ها اینجوریه.چطور میتونم درستش کنم.ممنون

 • مجید
  Posted at 15:47h, 30 می پاسخ

  سلام من یه فایل دارم که fill series توش اعمال نمیشه و در کنار اسکرول conditional format میاد. همه سلول ها اینجوریه.چطور میتونم درستش کنم.ممنون

 • mostafa abedi
  Posted at 17:57h, 25 مارس پاسخ

  سلام وعرض تبریک سال نو من تو فایل اکسل دارم که هردو ستونی مربوط به کد ملی دارند ومخام دو فایل با هم مقایسه بشه ودر فایل اول مثلا کد های ملی که در فایل دوم هم بوده را رنگی کنه ممنون میشم راهنمائی بفرمائید

 • روزبه
  Posted at 11:13h, 12 فوریه پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  آیا امکانش هست پس از اجرای Conditional Formatting و شرط گذاری و ایجاد رنگ بندی های دلخواه در مورد هر سلول، رنگ هر ستون نمودار میله ای مطابق رنگ فرمت سلول مورد نظر تغییر کند(در رسم نمودار)؟

 • سعید
  Posted at 12:14h, 16 ژانویه پاسخ

  با سلام و احترام
  من یک فایل اکسل دارم که حدوداً شامل 1000 ردیف هست که اطلاعات شخصی پرسنل هست
  هرشخصی اطلاعات خانواده ش توی سلول های بعد از خودش هست من میخوام توی این فایل همسر پرسنل که اسم و اطلاعاتشون بعد از خود فرد اومده به رنگ مشخصی در بیاد که فرضا بدوم تمام سطرهای سبز رنگ همسر افراد هستن باید چیکار کنم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:15h, 16 ژانویه پاسخ

   لطفا کمی بیشتر در خصوص ستون هایی که در شیتتون دارید اطلاعات بدید تا بتونم بهتر راهنمایی کنم. آیا ستونی دارید که مشخص کنه این ردیف مربوط به فرد وابسته است

 • نظری
  Posted at 10:05h, 16 ژانویه پاسخ

  سلام. خسته نباشید.
  من یه فایل اکسل دارم که چند تا شیت داره. هر شیت به اسم یه معلم نامگذاری شده. تو هر شیت جدول هایی دارم که اسامی زبان آموزای هر معلم رو توش نوشتم. و مقادیر شهریه شون رو جلوش نوشتم.
  وقتی زبان آموز شهریه رو واریز میکنه سل اون رو سبز میکنم. و وقتی هنوز واریز نکرده سل رو قرمز میکنم. آیا امکان این وجود داره که یه شیت ایجاد کنم و هر ماه سل هایی که رنگشون قرمز هست توی اون شیت جدید نشون داده بشن تا من بدونم چه مقدار شهریه رو از چه افرادی طلب دارم؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:12h, 16 ژانویه پاسخ

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد من به شما اینه که به جای اینکه چندین شیت مجزا برای هر معلم داشته باشید، همه رو در یک شیت زیر هم قرار بدید و یک ستون اضافه کنید که نام معلم اونجا نوشته بشه. این خیلی فرمت استانداردتریه و بعدا در فرمول مویسی ها ها پیچیدگی کارتون رو کمتر میکنه

 • amin
  Posted at 19:30h, 15 ژانویه پاسخ

  سلام خسته نباشید من یک سری داده دارم میخوام جمع میکنم ولی چون عددها بزرگ هستن به جایی مثلا میلیون حرف mنوشته من چطوری میتونم این m رو با عدد میلیون جایگزین کنم که محموع چند عدد درست در بیاد؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:31h, 15 ژانویه پاسخ

   سلام ابتدا با استفاده از تابع substitute حرف m رو با کارکتر خالی (“”) جایگزین کنید. بعد نتیجه فرمول رو در 1000000 ضرب کنید. یه چیزی شبیه به این:
   =SUBSTITUTE(L140,"m","")*1000000

 • ALI KALATEH MARJANI
  Posted at 19:34h, 25 دسامبر پاسخ

  درود و هزاران درود برشما :
  چطور می تونیم رنگ خود مقدارِ نوشته شده داخل سلول رو تویه فرمول شرطی مشخص کنیم؟

 • رضا
  Posted at 17:44h, 21 دسامبر پاسخ

  با سلام و احترام خدمت دوستان گرامی.
  من دو تا فایل اکسل دارم که یکی از شیت ها در هر دو فایل کاملا مشابه هستش
  در یکی از فایلها در شیت مورد نظر تعداد زیادی کاندیشن تعریف کردم. الان می خوام همون کاندیشن ها رو در فایل دیگه برای شیت مشابه تعریف کنم. راهی داره کاندیشن ها رو یکجا روی اون فایل اعمال کنم؟یا باید توی اون فایل دوم هم کاندیشن ها رو مجددا یکی یکی تعریف کنم؟

 • Fatemeh
  Posted at 21:59h, 23 نوامبر پاسخ

  سلام و عرض ادب میخواستم در اکسل چنتا قیمت را وارد کردم و میخواهم کمترین مقدار رو ب رنگ قرمز در بیاره و در سطرهای بعدی هم. ب این شکل اعمال بشه
  ممنون میشم جواب بدین

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:52h, 02 دسامبر پاسخ

   سلام
   برای اینکار باید در conditional formatting گزینه new rule رو بزنید. بعد قسمت آخر use formula…
   بعد فرمول زیر رو بنویسید:
   =IF(A1=MIN($A1:$E1),1,0)
   در نهایت هم فرمت مد نظرتون رو انتخاب کنید(مثلا رنگ قرمز برای پس زمینه)

 • سجاد
  Posted at 11:29h, 04 نوامبر پاسخ

  مرسی که اینقدر قشنگ توضیح دادید ممممممنووووون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 17:20h, 05 نوامبر پاسخ

   خواهش میکنم سجاد جان. مرسییی از انرژی مثبت شما

 • بیتا
  Posted at 16:33h, 04 اکتبر پاسخ

  ضمنا چطور میشه مثل فایل شما، حالت F9 رو ایجاد کرد که با فشار دادن دکمه F9 حالت فرمت تغییر کنه؟
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:25h, 21 اکتبر پاسخ

   من چون از تابع Random برای تولید داده ها استفاده کردم به این شکل هست که با F9 تغییر میکنه

 • بیتا
  Posted at 16:31h, 04 اکتبر پاسخ

  با سلام و احترام
  من گزینه آخر تمرینتون رو نتونستم حل کنم (سه معدل آخر با علامت فلش قرمز رنگ به سمت پایین نمایش داده شوند)
  در صورت امکان راهنمایی کنید
  پیشاپیش خیلی ممنونم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:24h, 21 اکتبر پاسخ

   سلام بیتا جان. برای اینکار از منوی Conditional Formatting گزینه Icon sets رو انتخاب کنید. بعد با استفاده از Manage Rules برید و تغییرات لازم رو انجام بدید تو شرایط تخصیص آیکن ها

 • محمدرضا بهشتی
  Posted at 05:31h, 11 سپتامبر پاسخ

  سلام صبح بخیر
  چطور می شود از لیست کشویی یک مورد را انتخاب کرد که بعدش یک سلول دیگر بطور اتوماتیک انتخاب شود و محتویاتش در سلولی دیگر ثبت گردد مثلا از لیست کشویی سلول a1 یک مورد را که انتخاب کردم بطور اتوماتیک محتویات سلول b1 انتخاب و در سلول a2 ثبت شود
  مثال تعداد سلولهای زیر دارم
  d1,d2,d3,d4,d5 که درلیست کشویی a1 می شود انتخابشان کرد می خواهم با انتخاب هر کدام از اینها سلول
  b1 انتخاب و بطور خودکار در a2 ثبت گردد
  در واقع می خواهم از جزء به کل برسم
  انشالله توانسته باشم مشکلم و منظورم را رسانده باشم
  ممنون می شوم راهنماییم فرمایید

 • محمد نجفی
  Posted at 18:12h, 30 آگوست پاسخ

  با سلام من یک فایلی دارم که از چندین ستون و چند هزار سطر تشکیل شده و می خواهم در ستون آخر برای نام هایی که یکی هست یک کد بدهم مثلا هر چند تا محمد نجفی هست کدش بشه 1 و رضا بهرامی کدش بشه 2

 • بهرام
  Posted at 15:49h, 27 جولای پاسخ

  سلام من در یه سلول یه فرمول دارم بدین شکل ‘کاردکس 1’!$A$1 میخوام زمانی که این فرمول رو کپی میکنم توی یه سلول دیگه اون کاردکس 1 تبدیل به کاردکس 2 بشه باید چکار کنم
  قابل توجه که کاردکس 1 شیته
  ممنون میشم کمکم کنید

  • ALIREZA
   Posted at 06:25h, 17 سپتامبر پاسخ

   شما اون سلول رو مطلق کردی اگرم بخوای سلول دیگه ای رو مطلق کنی و باید سلول مورد نظر رو انتخاب کنی سپس کلید F4رو بزنی

 • مریم
  Posted at 10:40h, 05 جولای پاسخ

  سلام، ممنون از سایتتون
  میخواستم بدونم چه طور میشه مقادیر سلول هایی را که از مقدار مشخصی بزرگتر هستن، ستاره دار کرد. منظورم از ستاره این نماد * هست. چون در Conditional Formatting قسمت icon set استیکر ستاره هست که مورد نظر من نیست. در واقع یک جدول از نتایج آزمون t دارم که میخوام بر اساس سطح معناداری ستاره دار باشن. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • سعیده
  Posted at 11:35h, 28 ژوئن پاسخ

  چگونه میتوان اطلاعات شرطی را حذف کرد .مثلا اعداد کوچکتر از 1000حذف شود

 • پری
  Posted at 10:00h, 09 ژوئن پاسخ

  سلام وققتون بخیر
  من قبلا به اکسلم برنامه دادم که سطر ها یک در میان رنگی بشوند الان میخواهم 2 تا سطر را باهم ادغام کنم گزینه مرج غیر فعال هست .میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

 • afshin
  Posted at 16:41h, 21 مارس پاسخ

  سلام میشه لطف کنید بگید اگه ما بخوایم با نوشتن متن رنگ سلولهامون تغییر کنه چه روشی داره
  مثلا داخل یه سطر وقتی بنویسیم (عدم تایید)رنگ سطر قرمز بشه

  • محمد مومنی
   Posted at 10:14h, 26 آوریل پاسخ

   سلام

   در در کاندیشنال فرمتیگ به قسمت highlightcell rows بروید در اونجا گزینه equal to رو انتخاب ودر پنجره باز شده عبارتیکه می خواید رو تایپ کنید (عدم تایید ) سپس رنگ مورد نظر رو انتخاب و گزینه ok رو بزنید . خواهید که تمام عدم تایید ها به رنگ دلخواه شما نمایش داده می شوند

 • حیدرنژاد
  Posted at 15:34h, 17 فوریه پاسخ

  سلام با تشکر از راهنماییهایتون. من یک جدول از اعداد را دارم که هر روز یک ستون 25 تایی به ستون روز قبل اضافه میکنم. چه شرطی را باید بنویسم تا خواسته زیر اجرا گردد.: در هر ردیف اگر عدد امروز از عدد دیروز بیشتر بود رنگش زرد شود و اگر کمتر بود قرمز باتشکر

  • محمد مومنی
   Posted at 10:26h, 26 آوریل پاسخ

   سلام . شما باید از گزینه های Grater than (بزرگ تر از ) و less than (به معنی کوچک تر از ) استفاده کنید

   اول تمام 25 سلول رو انتخاب کنید . در کاندیشنال فرمتینگ در قسمت highlight cell rows به قسمت Grater than بروید . در پنجره باز شده فلش قرمز رنگ را بزنید و اولین سلول مربوط به دیروز را انتخاب کنید حالا از قسمت رنگ رنگ زرد رو انتخاب کنید . برای کمتر بودن گزینه less than رو انتخاب و مراحل گفته شده را تکرار و رنگ قرمز رو انتخاب کنید

 • علیرضا
  Posted at 12:34h, 12 فوریه پاسخ

  درود به همه
  من فایل اکسلی دارم که حدود 2000 ردیف داره و میخوام مقادیر که وارد ستون جدید میکنم اگه از مقادیر قبلی که در ستون کناری وارد شده بیشتر کمتر یا مساوی بود رنگ ها به تناسب تغییر کنه ولی خطای تعداد ردیف بالا رو میزنهConditional Formatting

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 09:58h, 16 فوریه پاسخ

   درود به علیرضا جان
   گمون نمی کنم مشکل از تعداد ردیف بالا باشه
   چون دو هزار ردیف عدد بالایی محسوب نمیشه
   من خودم تا پنجاه هزار ردیف هم از Conditional Formatting استفاده کردم
   جهت بررسی بیشتر و دقیق تر ، اگه می تونید فایل تون رو برام ارسال کنید تا علتش رو از نزدیک بررسی کنم
   و یا بجای Conditional Formatting میشه از ماکرونویسی استفاده کرد
   موفق باشین – خانیکی

 • مریم.
  Posted at 14:24h, 02 فوریه پاسخ

  سلام و تشکر از توضیحاتتون.
  این تمرین راچگونه در اکسل انجام بدهم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.
  ستون M را طوری تنظیم نمایید که هر کدام از این دامنه ها(25-30 خفیف.31-34 متوسط.35-40 قابل توجه . بیشتر از 41 مرگبار) را با یک رنگ متناسب نشان دهد.

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 08:40h, 03 فوریه پاسخ

   سلام مریم خانم
   انجام این کار خیلی ساده است و اصلا” پیچیدگی خاصی نداره
   از منوی Conditional Formatting قسمت New Rule را انتخاب کنید
   در صفحه ی باز شده ، گزینه ی Format all cells based on their values را انتخاب کنید
   و به راحتی با تعریف مینی موم و ماکزیمم و رنگ متناسب و دلخواهتان ، این کار را انجام دهید
   لازم به ذکره که چون شما چهار بازه دارین ، این کار رو باید برای تک تک بازه ها انجام بدین
   موفق باشین – خانیکی

   • ميلاد
    Posted at 08:14h, 17 می پاسخ

    سلام خسته نباشيد
    اقا چطور ميشه به اكسل تاريخ بديم بعد چند روز قبل اتمام تاريخ به ما اخطار بده يعني رنگ سلول عوض بشه

  • محمد مومنی
   Posted at 10:34h, 26 آوریل پاسخ

   سلام . شما باید از گزینه Between (به معنای مابین ) در کاندیشنال فرمتیگ استفاده کنید . برای اینکار به کاندیشنال فرمتینگ و گزینهhighlight cell rows برید . گزینه Between رو بزنید . در پنجره باز شده اعدای مه می خواهید ما بین آن ها رنگ مد نظرایجاد شود را بزنید . رنگ مدنظر رو انتخاب کنید و تمام

   توجه : برای هر بازه باید مسیر گفته شده را طی و متناسب با اعداد رنگ مدنظرتون رو انتخاب کنید

 • وحید
  Posted at 15:24h, 01 فوریه پاسخ

  سلام . یک سلول رو به یک محدوده تعریف شده لینک کردم . میخوام وقتی بعد از این که محدوده انتخاب میشه یا سلکت میشه رنگ اون محدوده متمایز بشه . آیا امکانش هست

 • جواد محمدی
  Posted at 23:48h, 09 ژانویه پاسخ

  سلام من میخوام تمام ردیفها به‌صورت ده تا ده تا کلا با رنگهای متنوع رنگبندی شه و در صورتی که از تعداد اطلاعات هرستون کم شد رنگ آن تغیر کنه چکار باید کنم

 • شهلا شعبانی
  Posted at 00:43h, 09 ژانویه پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من یه جدول اکسل خام دارم که میخوام در داخل اون کد ملی افراد و شماره موبایل آنها رو تایپ کنم.
  همونطور که میدونیم کد ملی شامل 10 رقم و موبایل 11 رقم می باشد.
  میخوام در نوشتن کد ملی اگر کمتر از 10 رقم و شماره همراه اگر کمتر از 11 تایپ شد سلول رنگی بشه. چطور میتونم این کار رو انجام بدم؟؟

  • علی
   Posted at 14:35h, 18 ژانویه پاسخ

   سلام
   با قسمت دیتا ولیدیشن اینکار قابل انجام می باشد

 • مهدی مرادی
  Posted at 22:14h, 08 ژانویه پاسخ

  با سلام
  لطفا راهنمایی بفرمائید در صورتیکه در Conditional Formatting در قسمت فرمول فیلتر رنگی شدن یک خط در میان را وارد میکنیم چطور میشود پس از اینکه ردیفهایی رو hidden میکنیم یک خط در میان هایلایت شده به هم نخورد و ترتیبشون رعایت بشه؟
  متشکرم

 • amir
  Posted at 15:15h, 06 ژانویه پاسخ

  سلام
  ممنون بابت توضیح کاملتون
  اما من میخام درمورد کلمات این طور باشه . مثلا کلمه سبز باشه قرمز باشه
  باید چطوری این کار رو انجام بدم؟

 • qassem erfani
  Posted at 13:55h, 29 دسامبر پاسخ

  سلام
  در مورد بازه تاریخ میشه بگید چیکار کنیم
  مثلا تا 10 روز گذشته باشه سبز از 10 تا 20 روز گذشته باشه زرد از 20 تا 30 روز قزمر بشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 00:30h, 30 دسامبر پاسخ

   سلام جناب عرفانی
   اگه تاریخ تون میلادیه :
   تاریخ روز رو منهای تاریخ مورد نظر کنید ، تعداد روز گذشته رو بهتون میده
   و اگر تاریخ تون شمسیه :
   توابعی هست که فاصله ی دو تاریخ رو بر حسب تعداد روز بهتون میده
   و بر اساس تعداد روز گذشته ، رنگ سلول رو تعریف کنید
   موفق باشین – خانیکی

 • بهروز
  Posted at 10:53h, 20 دسامبر پاسخ

  عالیییییییییییییییییییییییییییی

 • farah
  Posted at 18:00h, 14 دسامبر پاسخ

  چقدر خوب توضیح دادید سپاس

 • زارع
  Posted at 18:12h, 22 نوامبر پاسخ

  سلام علیکم
  خیلی متشکرم
  عالی بود

 • فائزه
  Posted at 17:36h, 25 اکتبر پاسخ

  بسیار عالی بود ممنون

 • سهراب زنجانی تبار
  Posted at 12:08h, 13 سپتامبر پاسخ

  درود بر شما،لطفا راهنمایی بفرمایید،با تغییر اطلاعات یک سل و زدن اینتر رنگ اطلاعات وارده تغییر کند باسپاس

 • سهراب زنجانی تبار
  Posted at 12:06h, 13 سپتامبر پاسخ

  درود بر شما،لطفا راهنمایی بفرمایید،با تغییر اطلاعات یک سال و زدن اینتر رنگ اطلاعات وارده تغییر کند باسپاس

 • سهراب
  Posted at 12:05h, 13 سپتامبر پاسخ

  درود بر شما، با ادیت اطلاعات یک سل و زدن اینتر در اکسل رنگ اطلاعات تغییر کند با سپاس

 • سهراب
  Posted at 12:03h, 13 سپتامبر پاسخ

  درود بر شما،لطفا راهنمایی بفرمایید،با تغییر اطلاعات یک سال و زدن اینتر رنگ اطلاعات وارده تغییر کند باسپاس

 • سمان
  Posted at 03:27h, 30 آگوست پاسخ

  سلام شبتون بخیر
  یه سوال داشتم،امکانش هست راهنماییم کنید؟ممنون میشم
  میخوام تو یکی از سلولهای ردیف بنویسم انجام شد یاهرعبارت دیگه ای ،بعد به محض نوشتن اون عبارت اون ردیف کات بشه و به شیت دیگه اضافه بشه

 • mehdi f
  Posted at 18:52h, 19 آگوست پاسخ

  سلام
  من دو ستون شماره تلفن دارم . میخوام شماره هایی که در ستون اول تکراریه با سلوا مجاور خودش در ستون دوم جایگزین بشه. ممنون میشم که راهنمایی کنید

 • فرهاد
  Posted at 10:29h, 15 آگوست پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  من یک فایل دارم که داخل یکی از ستون هاش ساعت با فرمت ساعت دقیقه و ثانه وجود دارد و میخواستم در این ستون خانه هایی که فاصله زمانیشون زیر 3 دقیقه است رنگی بشه آیا راهکاری داره؟یا باید بصورت دستی اننخاب بشه؟

 • سارا
  Posted at 10:16h, 20 جولای پاسخ

  باسلام و روز بخیر،
  اخیرا یه مشکل خیلی بزرگی روی فایل های اکسل من ایجاد شده که هیچ جا راه حلی براش پیدا نکردم امیوارم حداقل شما بونید کمکم کنید.
  مشکل اینه که وقتی چندتا فایل اکسل باز میکنم همه میان روی یه اکسل باز میشن، مشابه برنامه PDF که در واقع فایل ها بصورت تب باز میشن. ولی درصورتی که من میخوان هر وقت فایلی رو باز میکنم روی یک برنامه اکسل جدا باز شه.

 • محمد
  Posted at 17:06h, 13 جولای پاسخ

  سلام. چجوری میتونم بگم وقتی از تاریخ این سلول مثلا 10 روز رد شد رنگش عوض شود?

 • فری جون
  Posted at 14:32h, 05 جولای پاسخ

  سلام. چجوری میتونم بگم وقتی از تاریخ این سلول مثلا 10 روز رد شد رنگش عوض شود?

 • شاعره
  Posted at 11:28h, 19 ژوئن پاسخ

  سلام به همگی
  وقت بخیر🌱
  من بالا سمت چپ برخی از فیلد های فایل اکسلم یک علامت مثلثی کوچک قرمز رنگ میبینم
  میدونید چیه؟

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 19:56h, 19 ژوئن پاسخ

   سلام به شما
   بله ، اون علامت حاکی از اینه که در این خونه ، Comment یا توضیحی نوشته شده است
   شما در هر یک از خونه های اکسل میتونید ، علاوه بر اطلاعاتی که داخل اون خونه درج میشه
   با رایت کلیک روی اون و انتخاب گزینه ی Insert Comment ، براش توضیحی بنویسید
   این توضیح در داخل خونه درج نمیشه و در حالت عادی هم دیده نمیشه
   بلکه فقط موقعی که ماوس ، روی این خونه قرار میگیره ، این توضیحات نمایش داده میشه
   موفق باشید – خانیکی

   • یاسین اسماعیل پور
    Posted at 16:55h, 20 ژوئن پاسخ

    ممنون از توضیحاتتون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:56h, 20 ژوئن پاسخ

   پاسخ آقای خانیکی کاملا درست هست

 • PMSP
  Posted at 14:42h, 15 ژوئن پاسخ

  درود بر شما هموطن خوبم، وقتتان بخیر.
  جدولی از اعداد معمولی با 300 سطر و پنج ستون دارم و می خواهم در هر سطر، سلول کوچکترین عدد را رنگی کنم. با کاندیشنال می دانم چطور کار کنم ولی نمی دانم چه کاری باید کرد. گزینه های احتمالی را امتحان کردم جواب نداد. اگر وقت و حوصله داشتید لطفاً راهنمایی مختصری بفرمایید.

  • PMSP
   Posted at 16:29h, 25 ژوئن پاسخ

   درود…
   دوست گرامی پاسخ ما را نمی دهی؟

 • فاطمه قره دغلو
  Posted at 01:16h, 05 ژوئن پاسخ

  سلام خسته نباشید من تو صفحه اکسل دستم به چی خورده نمی دونم یکدفعه فرمت صفحه عوض شد و سلول هایی که توشون فرمول نویسی به کار رفته فرمول رو نشون میده تو همشون . چطوری درستش کنم؟

  • حامد
   Posted at 12:22h, 11 ژوئن پاسخ

   سلام
   کلید ترکیبی Ctrl+~
   رو بزنید

 • حسین قادری
  Posted at 09:50h, 04 ژوئن پاسخ

  باسلام و تشکر …. میخواستم هر سلولی که مقدار ندارد عدد صفر قرار داده شود . چطوری انجامش بدم . ممنون.

 • Ailar
  Posted at 21:37h, 24 می پاسخ

  سلام
  وقت بخیر . من یک سلول دارم که در حال تغییر است میخوام برایش در یک سلول دیگر حد مشخص کنم . یعنی بگم اگر در این سلول عدد A باشد به 20% عددA رسید قرمز بشه اگر بالاتر رفت و عدد شد B در اینصورت ملاک دیگر 20% عدد B می باشد که باید قرمز شود اما در صورتیکه عدد پایین آمد و شد عدد C ملاک همان 20% بالاترین عدد باشد .یعنی ملاک دیگر عدد B می ماند . یعنی همیشه 20% بالاترین عددی که سلول به خود دیده ملاک عمل باشد که رنگ سلول قرمز شود .
  امکان دارد راهنمایی بفرمایید .
  متشکرم

 • پاکلد
  Posted at 05:34h, 16 می پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من یک ستون اطلاعات دارم که اسم 15 نفر داخلش هست.
  یک جدول اطلاعات دارم که نام 300 نفر با بقیه اطلاعاتشون داخلش هست، حال میخوام یک ستون جدید به این جدول اضافه کنم و هر سطری که اسم یکی از این 15 نفر داخلش هست بنویسم “علمی” . میخوام این کار رو یکبار انجام بدم ، نه اینکه 15 بار find بزنم چون تعداد زیاد هست. چطور میتونم این کار رو بکنم
  ممنونم بابت راهنمایتون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 01:33h, 17 می پاسخ

   سلام. شما باید از ترکیب تابع match و تابع iferror و تابع if استفاده کنید. فرض کنید اون ۳۰۰ تا تو ستون a باشه و اون ۱۵ تا تو ستون c. اونوقت توی b1 فرمول زیر رو بنویسید کپی کنید تا پایین:
   =if(iferror(match(a1,c:c,0),0)>0,”علمی”,””)

 • ali
  Posted at 23:56h, 08 می پاسخ

  سلام وقت بخیرجناب اسماعیل پور زمانی که در قسمت find کلمه ایی جستجو میکنم کادر ردیف (سطر)کلمه پیدا شده به رنگ سبز کمرنگ نشون میده ایا این امکان وجود داره رنگ پیش فرض سبز به رنگهای دیگر تغییر داد تا دید بهتری پیدا کند ممنون میشم راهنماییم کنید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:15h, 09 می پاسخ

   سلام علی جان. به طور خلاصه اگر بخوام بگم نه. مگر با VBA پیشرفته که واقعا به زحمتش نمیارزه. تنها کاری که میتونم بهتون پیشنهاد کنم تغییر قالب اکسل هست که این رنگ رو هم عوض میکنه شاید یکم بهتر شه براتون. موفق باشید

 • Farshad
  Posted at 13:13h, 07 می پاسخ

  سلام
  من چطور میتونم یه سلول بسازم که به درصد رنگ بشه مثلا وقتی تو سلول مینویسم ۱۰۰ درصد کل سلول رنگ شه و وقتی دوباره مینویسم ۵۰ درصد نصف سلول رنگی شه
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:39h, 08 می پاسخ

   سلام. حوابتون رو در کامنت بالا دادم

 • Farshad
  Posted at 13:12h, 07 می پاسخ

  سلام
  من چطور میتونم یه سلول بسازم که به درصد رنگ بشه مثلا وقتی تو سلول مینویسم ۱۰۰ درصد کل سلول زنگ شه و وقتی دوباره مینویسم ۵۰ درصد نصف سلول رنگی شه

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:39h, 08 می پاسخ

   سلام فرشاد جان. برای اینکار میتونی از بخش Data Bar که در همین پست راجع بهش صحبت کردیم استفاده کنی. با این تفاوت که باید یه سری تغییرات به شرح زیر رو بدی:
   1- بعد از انتخاب گزینه Data Bars کل سلولت رنگی میشه. حالا از بخش Conditional formatting گزینه Manage rules رو انتخاب میکنی و در پنجره ای که باز میشه روی Rule ای که ایجاد کردی دوبار کلیک میکنی تا پنجره تنظیمات باز بشه. بعد در قسمت Maximum گزینه Type رو روی Number قرار میدی و Value رو هم مینویسی 100. همین کار رو برای Minimum انجام میدی و Value رو صفر میزاری. موفق باشی

 • امیر عباس طاهریان
  Posted at 02:27h, 06 می پاسخ

  با سلام
  من میخوام اگر منفی شد بزنه بد و اگر مثبت شد بزنه بس
  برای این کار از چه طریقی میتونم؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:14h, 06 می پاسخ

   سلام امیر جان
   برای اینکار میتونی از تابع if استفاده کنی.

 • amir
  Posted at 14:09h, 02 می پاسخ

  سلام
  من میخام رنگ یک سطر را با استفاده از ستون تاریخ هایلایت کنم منظورم اینه که شرطی بزارم که فقط سطر تاریخ مورد نظرم هایلایت بشه ممنون میشم راهنمایی فرمایید

 • Mahsa
  Posted at 13:59h, 01 می پاسخ

  سلام من میخوام داده ی کیفی که دارم رو به کمی تبدیل کنم، ایا در اکسل این امکان وجود داره؟ مثلا همچین دستوری وجود داره : “در تمام سلول های زرد رنگ عدد ۱ را قرار بده”

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 05:13h, 02 می پاسخ

   سلام ، مهسا خانم
   این کار با ماکرونویسی در اکسل قابل انجام هست
   برای دیدن نمونه های متنوعی از ماکرونویسی بر روی نام کامل بنده در بالا کلیک کنید
   موفق باشید – خانیکی

 • غلامعباس کاوش پور
  Posted at 19:47h, 20 آوریل پاسخ

  درود بر شما
  ممکنه راهنمائی بفرمایید که توابع زیر رو چطور میشه در یک سل نوشت.
  الان در حال حاضر در دو سل جداگانه نوشته شده
  =INDEX(DO_Tbl,MATCH(AC,C6:C54,0),MATCH(Cw,W5:AK5,0))
  =IF(Pantry=”A”,DO+0.3,IF(Pantry=”Z”,DO-1.2,DO))

 • محمدرضا بهشتی قزوینی نژاد
  Posted at 08:42h, 18 آوریل پاسخ

  سلام
  در یک فرم از چندین تکست باکس طراحی کردم می خواهم بعد از وارد کردن اطلاعات درون تکست باکسهاو زدن دکمه ثبت در تیبل لیستم ثبت گردد و برای مرتبه بعد هم به زیر آخرین ثبت اطلاعات جدیدم اضافه شود و هیچکدام پاک نشوند … ممنون می شوم کد دستوری ایش را به من بگویید . سپاسگزارم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 22:51h, 18 آوریل پاسخ

   سلام محمدرضا جان. برای اینکه مقدار یک TextBox رو در شیت اکسلت قرار بدی باید در ایونت Commandbutton خودت از کدی شبیه کد زیر استفاده کنی:

   Private Sub CommandButton1_Click()
   ActiveSheet.Cells(1, 1) = TextBox1.Text
   End Sub

 • sam
  Posted at 21:42h, 15 آوریل پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من در یک فایل اکسل ساعت قرار دادم
  میخواهم در هر ساعت ردیفی که ساعت در یک از سلول ها نوشته شده رنگی بشه یا فقط خود همون سلول اگر میشه راهنمایی کنید
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 00:03h, 16 آوریل پاسخ

   سلام. برای اینکار باید از گزینه New Rule در Conditional formatting اکسل استفاده کنید و شرط رو برابر بودن سلولتون با سلولی که ساعت رو درش قرار دادید بزارید

 • بابک اوحدی
  Posted at 16:08h, 11 آوریل پاسخ

  salam
  تنظیم a date occurring برای دو هفته آینده
  برای دو هفته امکان پذیره ؟
  میشه کمکم کنید ، من خیلی مبتدی هستم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 20:29h, 13 آوریل پاسخ

   سلام بابک جان. برای اینکار شما نمیتونی از اون گزینه استفاده کنی. اگر سلولت فرضا A1 باشه باید گزینه New Rule رو بزنی و بعد در قسمت فرمول فرمول زیر رو بنویسی:
   =IF(a1=TODAY()+14,1,0)
   حالا دکمه format رو بزنی و فرمت مدنظرت رو انتخاب کنی

 • mrf20
  Posted at 20:01h, 06 آوریل پاسخ

  سلام یاسین جان فایل رو برات فرستادم میشه راهنمایی کنی ممنون میشم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 00:05h, 11 آوریل پاسخ

   سلام. من فایلتون رو دیدم. شما باید از فرمول sumproduct استفاده کنید. چون میخواید هم شرط روی ستون داشته باشید و هم سطر. من یه مثال میزنم اینجا خودتون روی فایلتون پیادش کنید فرض کنید من جدول زیر رو دارم و میخوام فقط اونهای که سر ستونشون a هست و سطرشون c هست و مقدارشون هم از یک بزرگتره رو جمع کنم.

   باید فرمول زیر رو بنویسم :

   =SUMPRODUCT(($B$2:$G$20)*–($B$2:$G$20>=1)*–($A$2:$A$20=”c”)*–($B$1:$G$1=”a”))

 • mrf20
  Posted at 00:33h, 05 آوریل پاسخ

  با سلام ببخشید تو سوال قبلی منظورم اینه که سلولهای مورد نیاز برای شمارش و جمع زدن چند سلول در میان می باشد و پشت سرهم نیست من یک قسمت از فرمول رو براتون میفرستم چون فرمولی که من نوشتم طولانی و میخواهم هم با هم جمع بشه و هم تعدادش شمارش بشه یعنی تعداد سلولها از N8 و O8 شروع میشه تا N228 و O228 ولی پشت سرهم نیست .
  =IF(O2=”موارد مخالف صفر Shift_A”;COUNTIF(N8;”>0″)+COUNTIF(N13;”>0″)+COUNTIF(N18;”>0″)+COUNTIF(N23;”>0″)+COUNTIF(N28;”>0″)+COUNTIF(N33;”>0″)+COUNTIF(N38;”>0″) و الی آخر این قسمتی از فرموله برای تعداد- تا N228 و برای سلول O هم و همچنین برای جمع و همانطور که می بینید سلولها 5 تا در میانند – امیدوارم توانسته باشم منظورم رو برسونم فرمولی باشه که بتوان همه COUNTIF یا SUMIFها رو ادغام کرد قبلا از جوابگویی شما ممنون و سپاسگزارم.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:16h, 05 آوریل پاسخ

   سلام. لطفاً نمونه فایلتون رو برام بفرستید ببینم چطوریه تا بهتر بتونم کمکتون کنم

 • محمدرضا
  Posted at 01:13h, 03 آوریل پاسخ

  با سلام اول تشکر میکنم از توجه و همکاری و همراهی و راهنمایی شما
  من دو سطر دارم از N6 تا ABG6 که در هر سلول به ترتیب نوشته شده است SHIF_A و SHIFT_B یعنی در سلول N6 نوشته شده SHIFT_A و در سلول O6 نوشته SHIFT_B و به همین ترتیب تا سلول ABG6 و در زیر آن در سلول N8 تا ABG8 تایمهای کارکرد نوشته شده است اگر بخواهم تعداد تایم مربوط به هر شیفت را با تابع COUNTIF بشمارم باید برای هر شیفت 361فرمول بنویسم میشه فرمول خلاصه تری نوشت که تعداد تایم بزرگتر از صفر را برای هر شیفت بده و تایمهای هر کدام از شیفتها رو جمع بزنه. ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:38h, 03 آوریل پاسخ

   سلام محمدرضا جان
   برای شمارش تعداد تایم های بزرگتر از صفر میتونید از تابع countifs و برای جمع تایم شیفت ها از تابع Sumifs استفاده کنید.

 • کریم ولی الله
  Posted at 06:13h, 12 مارس پاسخ

  چطور میتونم با کلیک کردن روی یک سلول , سلول مورد نظر رنگی شده و با کلیک بعدی سلول بحالت اول برگردد . ممنون

 • مصطفی
  Posted at 13:20h, 19 فوریه پاسخ

  سلام من یک مشکلی دارم خوشحال میشم که کمکم کنید. من سه سطون دارم ستون اول( شماره فاکتور) ستون دوم (نام محصول) و ستون سوم (درصد تخفیف) می باشد که در درصد تخفیف چند سلول خالی هست که میخوام پر بشوند هماهنگ با شماره فاکتور مثلا هرجا که شماره فاکتور 101020 باشه سه درصد تخفیف بخوره و هر جا شماره فاکتور 101030 باشه 2 درصد و شماره فاکتور 101040 خالی یا صفر بمونه. ممنونم از لطفتون

 • مصطفی
  Posted at 13:18h, 19 فوریه پاسخ

  سلام من یک مشکلی دارم خوشحال میشم که کمکم کنید. من سه سطون دارم ستون اول( شماره فاکتور) ستون دوم (نام محصول) و ستون سوم (درصد فروش) می باشد که در درصد تخفیف خانه های خالی هست که میخوام پر بشوند هماهنگ با شماره فاکتور مثلا هرجا که شماره فاکتور 101020 باشه سه درصد تخفیف بخوره و هر جا شماره فاکتور 101030 باشه 2 درصد و شماره فاکتور 101040 خالی یا صفر بمونه. ممنونم از لطفتون

 • پریا ترابی
  Posted at 15:58h, 11 فوریه پاسخ

  با عرض سلام
  من با استفاده از conditional formating دو ستون از داده هامو رنگی کردم. حالا اگه بخوام اون داده هایی که در هر دو ستون به طور همزمان رنگی هستند از داده هام حذف شه چیکار باید بکنم؟

 • mrf20
  Posted at 01:45h, 04 فوریه پاسخ

  با سلام و تشکر از همراهی و همکاری شما دوستان گرامی
  من به سهم خود از شما سپاسگزارم
  خواستم بدانم که:
  1. اگر بخواهیم اطلاعات یک شیت با همان فرمتها و فرمولهای تعریف شده در شیت دیگر عینا کپی شود و این شیت همیشه با اندک تغییر شیت 1 همزمان تغییرات ثبت شود چون شیت 1 همیشه اطلاعات جدید به آن اضافه می شود؛ چه باید کرد؟
  2. یک فایل اکسل رو طراحی کردم و میخواهم طوری بشه که امنیت قفلش بالا باشه و قفلش به هر حالی نشکنه و اینکه اگر بشه کدی یا قفلی باشه که از کپی کردن فایل بر روی سیستم دیگه جلوگیری کنه و یا برای انتقال و کپی این فایل پسورد بخواد راه حلش چیه؟
  ممنون از راهنمایی هایتان!!!!!

 • پریا
  Posted at 08:12h, 03 فوریه پاسخ

  با سلام
  مشکل من اینه که در یک شیت چندین فرمول در سل های مختلف وجود داره و همه به هم ارتباط داره در نهایت یکی از سل ها به عنوان ورودی داده در نظر گرفته شده و یک سل دیگر خروجی این محاسبات است حالا من اگر بخواهم یک ستون اعداد را به عنوان ورودی داده در نظر گرفته و برای هر یک از اعداد محاسبات را انجام بدهد و در مقابل آن عدد جواب محاسبه را نشان دهد چه باید بکنم

 • mehdi
  Posted at 16:26h, 27 ژانویه پاسخ

  با سلام. مطالبتون بسیار آموزنده هستند. بسیار عالی

 • mars
  Posted at 10:48h, 23 ژانویه پاسخ

  واقعا عالی و مفید
  ممنونم

 • f.b
  Posted at 15:11h, 21 ژانویه پاسخ

  با سلام
  سپاس از مشاوره رایگان شما
  قصد دارم در Conditional formating فرمولی بنویسم که تغییرات کاهشی یا افزایشی از سلول a2 تا a3 را همراه با نماد فلش پایین و بالا در سلول مجاوراین دو سلول نشون بده.

 • mrf20
  Posted at 21:24h, 19 ژانویه پاسخ

  با سلام و با سپاس از توجه شما به سؤالات و راهنمایی شما که موجب حل مشکلات من و دوستان میگردد و خداوند ان شاءا… در ادامه زندگی مشکل گشای راهتان باشد.
  من میخوام در یکی از سلولهای اکسل که قیمت را وارد میکنم و در سلول دیگر متن و عدد را که نمیخوام کاربران دیگر متوجه محتویات این دو سلول شوند می خواهم اعداد و محتویات آن را به صورت پسورد نمایش دهد راهی به جز vb هست تابعی یا تنظیمات خاصی که بتوان آنرا انجام داد ممنون میشوم از راهنمایی شما

 • آیسان
  Posted at 10:37h, 04 ژانویه پاسخ

  با سلام
  میخوام با کمک conditional formatting یک فرمول برای ستون تعریف کنم به طوری باشه که اگر سل ای پر بود سل بعدی اش خالی بود بیاد تاریخ سل قبلی رو منهای تاریخ امروز کنه و اختلاف زمانی رو پیدا کنه و اگر نتیجه کمتر از 20 بود سبز بشع و بیشتر از 21 بود قرمز بشه و تنها سل بعد اش باشه نیاد باقی سل های همون ستون رو هم بررسی کنه…. چطور ممکنه؟ چون قراره توی اون ستون تاریخ روز آنالیزهای دوره ای ام رو وارد کنم.

 • حنیف
  Posted at 15:11h, 02 ژانویه پاسخ

  سلام
  ببخشید من فایلی دارم با 500 ردیف ،نیاز دارمیک مقادیر موجود در سلول های یک ستون رو بررسی کند و اگر مقدار مورد نظر من را داشت، رنگ آن سطر تغیر کنند (مثال : محتویات سلول “واریز قبض آب ” و غیره ، میخوام تعیین کنم هرجا درون سلول مقدار “قبض” رو دید رنگ آن سطر را زرد کن
  از conditional formating استفاده کردم اما نتونستم جواب مورد نظرم رو بگیرم( یا فقط سلول رو رنگی یا اینکه باید مقدار سلول رو به صورت کامل بهش بدم “واریز قبض آب” اما من میخوام هرجا “قبض” رو دیدی سطرش رو رنگی کنه
  ممنون میشم کمک کنید

  • 597396
   Posted at 13:37h, 01 ژوئن پاسخ

   سلام
   کافیه در قسمتی که کلمه قبض رو مینویسید قبل و بعدش از ستاره استفاده کنید.
   یعنی اینجوری بنویسید: *قبض*

 • marjani
  Posted at 10:01h, 01 ژانویه پاسخ

  عالی بود ممنونم .

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:29h, 19 ژانویه پاسخ

   ممنونم.

 • سمانه حجازی
  Posted at 13:52h, 30 دسامبر پاسخ

  سلام

  میخوام اگر هر سلول از داده ها مثلا به عبارت “الف” رسید و سلول بعدی عبارت “ب” بود، این دو سلول پشت هم در تمام شیت ها با رنگ مشخص بشن.
  اگه راهنماییم کنید ممنون میشم.

 • محمد
  Posted at 20:13h, 29 دسامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من یه اکسل دارم میخوام وقتی داخل یه سلول عددی وارد شد کل اون سطر رو رنگی کنه میشه راهنمایی کنید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 08:46h, 30 دسامبر پاسخ

   سلام
   فرض کنید میخواید اگر ستون A پر شد کل سطرهای جدول رنگی بشه. برای اینکار باید کل جدولتون رو انتخاب کنید. بعد در conditional Formatting گزینه new rule و اون قسمت آخر یعنی Use a formula رو انتخاب کنید. حالا در قسمت فرمول عبارت زیر رو بنویسید:
   =if($a1<>“”,1,0)
   و بعد هر رنگ سلول و فونتی که میخواید رو انتخاب کنید

  • Samar
   Posted at 21:37h, 16 می پاسخ

   با سلام وقت بخیر ، من یک فرم اکسل دارم و باید مشخص کنم که به ازای یک سری اعداد در سلول رو به رو یکسری اعداد دیگه مشخص بشه مثلا به ازای ۸ عدد ۴۰ به ازای ۲۰ عدد ۳۰ و … اما از هر طرقی فرمول را می نویسم نمیشه ممنون میشم راهنمایی نمایید

   • یاسین اسماعیل پور
    Posted at 01:19h, 17 می پاسخ

    سلام. برای اینکار میتونید از تابع vlookup استفاده کنید

 • حامد
  Posted at 10:57h, 04 دسامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  چطور میشه 2تا سلول باهم مساوی قرار داد مثلا a2=g12 که همه چیزش یکی باشه از اطلاعات داخل سلول گرفته تا رنگ خود سلول و رنگ نوشته داخل سلول؟ ( منظورم کپی پیست کردن نیست از طریق فرمول نویسی در واقع من می خوام وقتی تغییراتی تو یه سلول انجام میدم از قبیل رنگ و نوشته و… تو 20 تا سلول دیگه هم اون تغییرات انجام بشه)

 • حامد
  Posted at 10:43h, 04 دسامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  چطور میشه 2تا سلول باهم مساوی قرار داد مثلا a2=g12 که همه چیزش یکی باشه از اطلاعات داخل سلول گرفته تا رنگ خود سلول و رنگ نوشته داخل سلول؟

 • arman
  Posted at 16:17h, 18 نوامبر پاسخ

  سلام
  من میخواستم در یک ستون داده های بیشتر از سه تکرار به بالا رو پیدا کنم که متاسفانه در بخش duplicate values فقط دو تکرار به بالا رو نشون میده

 • پارسا
  Posted at 13:57h, 13 نوامبر پاسخ

  سلام
  مطالبتون بسیار ارزشمند است
  سپاس

 • فریادی
  Posted at 13:35h, 31 اکتبر پاسخ

  سلام آقای اسماعیل پور
  سپاس بخاطر مطالب ارزشمندتون، ببخشید برای فیلتر همزمان دو داده ی متفاوت از یک ستون، ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:22h, 02 نوامبر پاسخ

   سلام دوست عزیز
   برای اینکار کافیه ابتدا از تب home گزینه فیلتر رو برای ستون مدنظرتون فعال کنید و بع تیک هر دو گزینه موردنظرتون رو در بخش فیلتر بزنید

 • بینام
  Posted at 18:08h, 26 اکتبر پاسخ

  سلام خسته نباشید اقای اسماعیل پور
  میخواستم اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید
  من لیست تراکنش بانکیم رو به صورت فایل اکسل دانلود کردم
  میخواستم لیست تراکنشم رو فقط با یک کارت بانکی خاص از بین کلی تراکنش پیدا کنم و اگه امکانش هست محاسباتی بین واریز و انتقال پول بین این کارت انجام بدم
  تاحدودی از اکسل سر در میارم ولی نه به صورت حرفه ای
  تقریبا ی فرمت کلی از کار رو میدونم که حالا شاید این هم اشتباه باشه که مثلا اول باید از یک ستون خاص اون شماره کارت مخصوص سرچ بشه بعد از ستون واریز و برداشت حالا نسبت به رنگ اون عدد که قرمز یا ابی هست(توی لیست تراکنش بانک ملی به این شکل هست /واریز به رنگ ابی و برداشت به رنگ قرمز)
  بین اون اعداد واریز و برداشت حالا نسبت به رنگ عدد یا ستون بغل که کلمه واریز یا برداشت نوشته شده تفکیک بشن و در اخر مجموع این اعداد به همدیگه تفریق بشن
  بیشتر فک کنم فلوچارت نوشتم 🙂

 • anis
  Posted at 11:59h, 17 اکتبر پاسخ

  سلاااام
  بسیار مفید بود
  ممنونم یه دنیا

 • efaf
  Posted at 11:57h, 17 اکتبر پاسخ

  سلام.ببخشید من میخوام محتوای هرسلولی رو که تغییر دادم رنگش عوض بشه باید چکار کنم.ممنون از مطالب مفیدتون

 • مختار پیرحیاتی
  Posted at 14:40h, 09 اکتبر پاسخ

  با سلام،

  من یه فایل اکسل دارم که بنا به نیاز با رنگهای مختلف مشخص شده. آیا راهی وجود داره که بتوانم تعداد رنگهای مختلف رو شمارش کنم و تعادا رو بهم بده؟؟؟

 • alireza
  Posted at 22:21h, 07 اکتبر پاسخ

  سلام
  ایا میتوان لیست کشویی در سلول اکسل رو 2 کارکتر رو انتخاب کرد؟؟؟؟؟؟؟؟
  مثلا در انتخاب مرد و زن هم بشه مرد و هم زنو انتخاب کرد

 • بینام
  Posted at 17:45h, 02 اکتبر پاسخ

  سلام خسته نباشید اقای اسماعیل پور
  میخواستم اگه امکانش هست منو راهنمایی کنید
  من لیست تراکنش بانکیم رو به صورت فایل اکسل دانلود کردم
  میخواستم لیست تراکنشم رو فقط با یک کارت بانکی خاص از بین کلی تراکنش پیدا کنم و اگه امکانش هست محاسباتی بین واریز و انتقال پول بین این کارت انجام بدم
  تاحدودی از اکسل سر در میارم ولی نه به صورت حرفه ای
  تقریبا ی فرمت کلی از کار رو میدونم که حالا شاید این هم اشتباه باشه که مثلا اول باید از یک ستون خاص اون شماره کارت مخصوص سرچ بشه بعد از ستون واریز و برداشت حالا نسبت به رنگ اون عدد که قرمز یا ابی هست(توی لیست تراکنش بانک ملی به این شکل هست /واریز به رنگ ابی و برداشت به رنگ قرمز)
  بین اون اعداد واریز و برداشت حالا نسبت به رنگ عدد یا ستون بغل که کلمه واریز یا برداشت نوشته شده تفکیک بشن و در اخر مجموع این اعداد به همدیگه تفریق بشن
  بیشتر فک کنم فلوچارت نوشتم 🙂

  • Parand
   Posted at 12:41h, 26 نوامبر پاسخ

   سلام شما باید از فیلتر ها یا split استفاده کنین

 • شکوهی
  Posted at 11:22h, 23 سپتامبر پاسخ

  در همین مبحث اگر رکوردهای ما شامل عدد نباشه چطور باید علامتگذاری کرد ؟ مثلا ستونی داریم شامل اسامی مختلف، میخواهیم مشخص کنیم نامهایی که کمتراز مقدار مشخصی تکرار نشده اند را بما نمایش بده.

 • جواد نامنی
  Posted at 16:16h, 08 سپتامبر پاسخ

  سلام و عرض مطالب ارائه شده فوق العاده است دستتون درد نکنه . درخواست راهنمایی :
  یک سلول حاصل جمع چند سلول دیگه است و برای حاصل جمع آن چهار وضعیت مشخص شده که به ازای هر کدوم از ان حالتها رنگ سلول فرق می کنه (با کمک Conditional Formatting ) حالا می خوام برای هرکدام از این حالات یک توضیح که ذر یک سلول دیگه نوشته شده تغییر رنگ بده . مثلا اکه جمع سلول شد کمتر از 40 رنگ سلول خودش میشه زرد و در سلول توضیحات هم رنگ سلول زرد بشه . اگه بشه راهنمایی کنین سپاسگزارم

 • sogand
  Posted at 08:59h, 04 سپتامبر پاسخ

  سلام خسته نباشید. ممنون میشم اگر بتونید کمکم کنید. اگر من دو تا ستون مثلا A , B با مقادیر مختلف داشته باشم و بخوام در صورتی که ستون B مقادیرش از ستون A کمتر بود تغییر رنگ بده باید چکار کنم؟

 • بهنام
  Posted at 12:11h, 31 آگوست پاسخ

  سلام و عرض ادب ، من می خواهم ماکزیمم یک ستون زنگش عوض شود ، چگونه این کار امکان پذیر است

 • لیلا
  Posted at 12:27h, 17 آگوست پاسخ

  باسلام واحترام
  من میخواستم تو اکسل بتونم یک ستون a اعداد باشه و کنارش ستون بعدی b اهداف باشه و رقم ستون a هرزمان که تغییر کرد و به رقم ستون b نزدیک شد یا همون عدد شد رنگ ستون a سلول مربوط به اون عدد تغییر کنه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:14h, 17 آگوست پاسخ

   سلام
   در این کامنت توضیح دادم.

 • سجاد
  Posted at 15:08h, 07 آگوست پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  چطوری میشه پیش فرض گزینه true , false در چک باکس ها رو به yes , no تغییر داد ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 • سارا
  Posted at 19:56h, 25 جولای پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  به نظرتون امکانش هست که سلول های یک ستون بعدازیک مدت زمان (مثلا30روز)به طورخودکار رنگی بشوند؟
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:53h, 27 جولای پاسخ

   سلام. خیر امکانش وجود نداره که رنگ سلول ها خود به خود عوض بشه. مگر اینکه اون سلول ها یه فرمولی داشته باشند و یه conditional formatting که بعد از سی روز بخاطر تغییر مقادیر اون conditional formatting روشون اعمال شده باشه.

 • امید
  Posted at 11:09h, 16 جولای پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان.
  من به یک مشگل خوردم میخوام کمکم کنید .ممنون میشم.
  من برای گیم سنترم یک برنامه نوشتم و خیلی کارمو راحت کرده فقط میخوام با دست ساعت رو وارد نکنم
  با کلیک کرن موس این کار انجام بشه وساعت فعلی رو برام ثبت کنه
  ممنون میشم فرمول رو با ذکر مثال برام بنویسید .
  بازم ممنون میشم از شما

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:58h, 22 جولای پاسخ

   سلام. اینکار نیاز به کمی دانش VBA داره.شما باید در قسمت کدنویسی VBA شیت مدنظرتون کد زیر رو بنوییسید:
   Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
   If Target.Count = 1 Then
   Target.Value = Time()
   End If
   End Sub

 • zahra
  Posted at 14:24h, 15 جولای پاسخ

  سلام . میتونید راهنمایی کنید چطور میتونیم تصویری که جدول دارد را به اکسل لنتقال و در ان تغییرات ایجاد کنم؟ مثلا یک ستون کم بشه ؟
  متشکرم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:55h, 15 جولای پاسخ

   سلام. متاسفانه امکان انتقال جدول داخل تصویر به صورت مستقیم به اکسل وجود نداره. فایل نمونه انتهای مطلب رو دانلود کنید

 • zahra
  Posted at 14:59h, 13 جولای پاسخ

  سلام وقتتون به خیر
  من میخوام رنگ سلولم با استفاده از مقادیری که در ستون دیگه هست تغییر کنه، با conditional formatting میشه اینکارو کرد؟؟ اگه میشه توضیح میدین لطفا

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 18:25h, 13 جولای پاسخ

   سلام زهرا خانم.
   بله میشه. ولی توضیحش یکم مفصله اینجا تو کامنت نمیشه کامل توضیح داد. سعی میکنم مختصر توضیح بدم. برای اینکا شما باید از گزینه New Rule بخش آخر یعنی “use a formula to determine which cells to format” رو انتخاب کنید. حالا اینجا هر فرمولی دلتون میخواد بنویسید. این فرمول میتونه وابسته به مقدار یک سلول دیگه باشه. انشالله در اولین فرصت به صورت یه پست این آموزش رو منتشرش میکنم چون مورد مفیدیه.

   • zahra
    Posted at 14:19h, 14 جولای پاسخ

    ممنون از پاسختون ولی من تا اینجاشو میدونستم، اینکه اونجا تو اون فیلده چی بنویسم رو نمیدونم.
    میخوام بگم تو یه ستونی اگه مثلا کلمه فروش دیدی بیا تو یه ستون دیگه اون سلول رو مثلا سبز کن. اینو میشه بگین چه طور باید انجام بدم.
    ممنونم ازتون.

    • یاسین اسماعیل پور
     Posted at 12:43h, 15 جولای پاسخ

     فرض کنید شما میخواید اگر تو A1 تا A100 کلمه فروش بود سلولهای متناظر در B1 تا B100 رنگی بشن. برای اینکار گام های زیر رو انجام بدین:
     1- سلول های B1 تا B100 رو انتخاب کنید.
     2- در conditional formatting گزینه use a formula to determine which cells to format رو انختاب کنید
     3- در پنجره ای که باز میشه در بخش format values where this formula is true فرمول =IF(IFERROR(FIND(“فروش”,$A1),0)>0,1,0) رو بنویسید.
     4- در قسمت فرمت، رنگ و فونت و سایر موارد رو مشخص کنید

 • س.شادی
  Posted at 17:29h, 12 ژوئن پاسخ

  سلام من با این گزینه موارد تکراری را به رنگ قرمز درآوردم حالا میخواهم تمامی سلولهایی که الان قرمز هستند پاک شوند. تعدادش خیلی زیاده . میشه راهنماییم کنید؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:04h, 13 ژوئن پاسخ

   سلام. از ابزار Remove Duplicates استفاده کنید

 • جاسبر
  Posted at 16:10h, 05 ژوئن پاسخ

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم راهی هست که اعداد تک تک سلولی های یک ستون مثلا منهی اعداد تک تک سلول های ستون کناری اون بشه و حاصل این تفریق در تک تک سلول های دیگه نمایش داده بشه
  نمیدونم تونستم واضح سوالم رو بپرسم یا نه

  • جاسبر
   Posted at 16:24h, 05 ژوئن پاسخ

   مثلا
   ستون A -ستون B ستون C
   10 – 3 =7
   12 – 9 =?
   15 – 6 =?
   11 – 8 =?
   10 – 6 =?
   .
   .
   .

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:50h, 10 ژوئن پاسخ

   سلام. ممنون. بله به سادگی اینکار امکان پذیره تو سلول c1 بنویسید:
   =a1-b1
   بعد کپی کنید تا پایین

   • جاسبر
    Posted at 14:08h, 10 ژوئن پاسخ

    ممنون از پاسختون
    ولی منظورم این بود که اگه ما با یک برنامه دیگه ای مثلا vb
    بخواییم تک تک این سلول ها رو پرکنیم و شاید هزاران یا شاید میلیونها عدد این وسط لازم باشه روشون عملیات محاسباتی انجام بشه
    راه دیگه ای جز کپی کردن نداره
    مثلا برای عملیات جمع کل سلول های یک ستون از کد =SUM(H:H)
    استفاده میکنیم آیا کد مختصری نیست که لازم به کپی کردن نباشه و…
    ی سوال دیگه هم داشتم
    وقتی از ابزار Conditional Formattingاستفاده میکنیم و محدوده عددی تعیین میکنیم برای هر سلول که اگه فلان عدد بود رنگ سلول مثلا به رنگ قرمز تغییر پیدا کنه
    آیا روشی هست که حالا این سلول های قرمز همراه با اطلاعاتی که در همان ردیف هست رو داخل shettدیگه ای بشه لیستشون کرد؟

    • یاسین اسماعیل پور
     Posted at 14:40h, 11 ژوئن پاسخ

     اول از همه بگم این که میگم کپی کنید مننظورم این نیست که دستی کپی کنید تا پایین. ماوستون رو ببرید روی گوشه پایین سمت راست سلول که یه مربع سبز کوچک دار. اشاره گر ماوستون یه علامت به علاوه مشکی میشه که رو اون دوبار کلیک کنید تا انتها خودش کپی میشه. اگر هم کار خاص دیگه ای میخواید انجام بدید میشه از طریق VBA انجام داد اما واسه مثالی که شما زدید هیچ نیازی به VBA وجود نداره

     • جاسبر
      Posted at 15:04h, 19 ژوئن

      سلام خسته نباشید
      منظور من هم کپی دستی نبود
      ولی این دابل کلیک کردن روی +مشکی رنگ رو من امتحان کردم نمیشه اتفاق خاصی نمی افته وقتی دوبار کلیک میکنم
      این قابلیت از ورژن خاصی به بالا اضافه شده یا همه ورژن های اکسل این قابلیت رو دارن؟
      من از آفیس 2013استفاده میکنم

     • یاسین اسماعیل پور
      Posted at 18:46h, 21 ژوئن

      خیر در تمام نسخه های اکسل این قابلیت وجود داره

    • Parand
     Posted at 12:46h, 26 نوامبر پاسخ

     بله میشه
     شما در اولین سطر که با استفاده از فرمول
     مثلا بنویسید
     = اسم سلول اول منهای سلول دومتون
     حالا تو هر ادرسی ک هستین
     بعد اینتر تا نتیجه بیاد
     بعد مربع پر رنگ گوشه سمت راست سلول رو با ماوس بگیرین و تا اونجا ک میخواین عملیات تفریق انجام شه بکشید، حالا یک پنجره کوچیک اون گوشه پایین میاد روش کلیک کنین و auto fill formula یا formatting رو انتخاب کنین

 • الهه
  Posted at 13:27h, 23 می پاسخ

  سلا روز بخیر
  میخام که امار بگیرم از فروش هام.یعنی مثلا از یه محصول چه تعدادی فروش رفته و هر وقت که اون محصو رو اضافه کنم به لیستم تعداد به روز باشن

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:55h, 25 می پاسخ

   سلام لطفا دقیق تر توضیح بدید تا بشه راهنمایی کرد. اطلاعاتتون تو کدوم ستون هستند و …

 • Hossein
  Posted at 00:40h, 20 آوریل پاسخ

  سلام
  اگه بخوای معدل حساب کنی باید چیکار کرد به طوری که با تغییر اعداد معدل هم تغییر کند

 • Ashkan8525
  Posted at 11:13h, 12 آوریل پاسخ

  با سلام من یه ستون دارم که بعضی از سلول ها اسامی ذکر شده بعضی هم خالیه. میخوام اونایی که تووش تکست هستش رنگی بشه
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • مهدی7
  Posted at 10:32h, 05 مارس پاسخ

  با سلام وخسته نباشید :
  می خواهیم وقتی در یک سلول کلمه عالی نوشته شد رنگ کلمه عالی به سبز تبدیل شود.
  درهمان سلول اگر کلمه خیلی خوب نوشته شود رنگ کلمه خیلی خوب به آبی تبدیل شود
  درهمان سلول اگر کلمه خوب نوشته شود رنگ کلمه خوب به قرمز تبدیل شود
  موارد بالا با conditional formattingبا تشکر

 • منصور
  Posted at 21:17h, 14 فوریه پاسخ

  سلام خسته نباشید. من در یک سلولی مثلا WW20 شرطی را نوشته ام که مثلا اگر مقدار سلول X1 بزرگتر از مقدار سلول X2 بود ،متن ” قابل قبول ” واگر کوچکتر بود متن “غیر قابل قبول ” نوشته شود.
  حالا سوال اینست چگونه میتوان برای هر کدام از حالتهای ذوگانه فوق رنگهای مثلا قرمز یا سبز را هم انتخاب کنم ؟

 • تقی یوسفی
  Posted at 16:33h, 12 فوریه پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من برای یک سلول rule تعریف میکنم که اگر این سلولh8 مقدارش کمتر از سلول مثلا f8 باشه به رنگ سبز در بیاد. حلا اینو میخوام کپی کنم به سلولهلی دیگر در همان ستون h ولی وقتی اینکار میکنم سلول مرجعی رو که باید مقدارش رو چک کنه f8 هست. در حالی که میخوام h9 سلول مرجعش f9 باشه الی اخر . چون باید بشینم یکی یکی سلولهار رو تعریف کنم که به علت حجم زیاد نشدنیه. ممنون میشم راهنمایی کنید

 • مرتضی
  Posted at 09:04h, 04 فوریه پاسخ

  سلام بنده چه جوری میتونم در یک ستون از اکسل بشمارم که یک سلول قبل از کلمه ای خاص مانند کلمه شهریار چه کلمه ای قرار دارد.
  ممنونم

 • حسین
  Posted at 21:03h, 01 فوریه پاسخ

  سلام
  ممنون از راهنمایی ساده و پر کاربرد شما در واقع من یک کاربر تازه کار هستم اما توضیحات آنقدر شیوا بیان شده بود که مشکل من حل شد. بازهم از شما تشکر می کنم

 • Farnoosh
  Posted at 03:01h, 03 ژانویه پاسخ

  سلام، ممنون از اطلاعات مفیدتون
  توی یک ستون چندین cell دارم که بعضیاشون چندین بار تکرار شدن، من میخوام اون cell هایی که بیشتر از پنج بار تکرار شدن رو نگه دارم بقیه کمتر پنج بار رو نمیخوام، باید چیکار کنم؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:30h, 03 ژانویه پاسخ

   سلام. توی ستون کناریش با استفاده از تابع COUNTIFS اکسل تعداد تکرارشون رو بشمارید و بعد با فیلتر کردن تکرارهای کمتر از پنج اون سطرها رو پاک کنید

 • مائده
  Posted at 07:59h, 29 دسامبر پاسخ

  سلام و‌خسته نباشید
  من یک مشکلی توی فایل هام دارم. وقتی برای یک تیبل از کاندیشن استفاده می کنم بعد از یه مدتی به تعداد سطر ها در کاندیشن منیجر اضافه میشه و هی تولید میشن. در حالی که من همون اول برای کل تیبل یک شرط گذاشتم. (البته داخل تیبل مرتب اطلاعات ثبت می شن)
  چطوری میتونم این مشکل رو رفع کنم؟ ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:42h, 29 دسامبر پاسخ

   سلام. عجیبه نباید این مشکل وجود داشته باشه. اگر برای کل تیبلتون شرط رو نوشته باشید با اضافه شدن سطر خودکار محدوده شرطتون باید آپدیت بشه. ورژن آفیستون چنده؟

   • مائده
    Posted at 07:53h, 30 دسامبر پاسخ

    ورژن آفیس ۲۰۱۶ و محدوده آپدیت میشه اما یه شرط هایی به طور خودکار اضافه میشن که همون فرمولهارو دارن ولی برای محدوده های کوچکتر که نمیدونم برای چی ساخته میشن! مثلا برای یک سطر یا یک سلول یه شرط ساخته می شه! و همینطوری به تعدادشون اضافه می شه!

    • یاسین اسماعیل پور
     Posted at 15:26h, 31 دسامبر پاسخ

     میتونی فایلت رو بفرستی مائده جان یه نگاهی بهش بندازم؟ عجبیه نباید اصلا اینطوری باشه.

     • مائده
      Posted at 14:58h, 02 ژانویه

      از فایل های محل کارم هست نمیتونم بردارم. توی کاندیشن منیجر همه ی شرط ها یه گزینه ی stop if true دارن. اون باید فعال باشه؟

     • یاسین اسماعیل پور
      Posted at 15:41h, 02 ژانویه

      اون گزینه stop if true کارش چیز دیگست و مربوط به این قضیه نمیشه. وقتی میگید تیبل منظورتون یک رنج هست یا واقعا format as table کردید اون رنج رو؟

 • سید هادی
  Posted at 09:52h, 22 نوامبر پاسخ

  تمامی آموزشهای مروط به conditional formatting در خصوص اعداد گفتین فقط .

 • سید هادی
  Posted at 09:50h, 22 نوامبر پاسخ

  البته لیست من یک لیست ماهیانه هستش که در طول هر روز دارای 6 شیفت 8 ساعته کاری هستند ( پمپ بنزین) که نفرات تقریبا مشخصی در اون مشغول بکار هستند .

 • سید هادی
  Posted at 09:48h, 22 نوامبر پاسخ

  با سلام خدمت شما استاد گرامی .
  من در اکسل یک جدول ایجاد کردم که ترکیبی از اسامی نفرات هستش که در طول ماه در یک مکانی مشغول به کار هستند و میخام توی هر سلول اسم هر نفر که وارد بشه اتوماتیک رنگ زمینه و یا رنگ فونتش (فرقی نمیکنه کدومش) تغییر پیدا کنه . ممنون میشم اگه راهنماییم کنین .

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 09:13h, 26 نوامبر پاسخ

   سلام. خب از همین conditional formtting میتونید استفاده کنید.باید یک New Rule تعریف کنید و بعد با گزینه آخر یعنی use a formula… اینکار رو انجام بدید. تو بخشش شرطش مینویسید که مقدار سلول خالی نباشه و بعد تو بخش فرمت هر فرمت دلخواهی که بخواید (رنگ سلول، فونت و …) رو اعمال میکنید. انشالله فرصتی بشه بقیه بخش های conditional formatting رو هم میدم

 • يوسف
  Posted at 15:57h, 21 نوامبر پاسخ

  با سلام و خسته نباشيد
  من توي اكسل يه ماكروي ساده براي براي رنگي كردن سلول هاي دلخواه به كار بردم
  مثلا يك جدول تمام ماه سال و تاريخ اون ماه . با زدن يك كليد تركيبي اون ماكرو اجرا ميشه
  مثلا مرخصي رنگ زرد
  استعلاجي رنگ آبي
  غيبت رنگ قرمز

  از روش جمع سلول ها پيش رفتم ولي چون توي اكسل از ماكرو استفاده ميكردم موقع نشون دادن خطا ميداد

  از اين روش :
  كد نويسي :
  Function GetColorCount(CountRange As Range, CountColor As Range)
  Dim CountColorValue As Integer
  Dim TotalCount As Integer
  CountColorValue = CountColor.Interior.ColorIndex
  Set rCell = CountRange
  For Each rCell In CountRange
  If rCell.Interior.ColorIndex = CountColorValue Then
  TotalCount = TotalCount + 1
  End If
  Next rCell
  GetColorCount = TotalCount
  End Function
  و بعدش

  از تركيب shift+3
  و تعيين محدوده و مقدار
  نتيجه حاصل ميشد

  الان ميخوام يه ماكرو بنويسم با كليد تركيبي
  موقع استفاده از كليد تركيبي جمع سلول هاي رنگ زرد رو بهم نشون بده

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 09:09h, 26 نوامبر پاسخ

   سلام یوسف جان
   امروز پاسخ سوالت رو به صورت یک پست منتشر میکنم

 • قاسم اسماعیلی
  Posted at 11:45h, 11 نوامبر پاسخ

  سلام بر همه دوستان خاصه دوستانی که در زمینه اکسل همکاری دارند دست وپنجه همه درد نکنه وعلی الخصوص اقای اسماعیل پور تا باشه از این سایت ها وکارهای خوب وعلمی باشه

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:02h, 11 نوامبر پاسخ

   درود بر شما جناب اسماعیلی عزیز
   ممنون از لطفتون. امیدوارم همه بتونیم کنار هم دانشمون رو بیشتر کنیم

 • جوان
  Posted at 22:29h, 07 نوامبر پاسخ

  سلام.وقت بخیر.
  من میخوام وقتی داخل فایل اکسل به نحوی از فرمت کاندیشنال استفاده کنم که وقتی در یک ردیف در داخل سلول مشخص شده اون ردیف نوشته میشه خیر رنگ ستون قرمز بشه و اگه نشوته میشه بله سبز میشه.
  مام هر فرمولی که مینویسم این مشکل پیشس میاد که مثلا در ردیف اول که مینوسم بله تمام ردیف ها رو سبز میکنه و نوشتن خیر توی ردیف های دیگه اثری نداره.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  باتشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:03h, 10 نوامبر پاسخ

   سلام
   فرض کنید مقادیر شما در سلول های a1 تا a10 قرار دارند:
   1- تمام سلولهای a1 تا a10 رو انتخاب کنید
   2- از گزینه conditional formatting گزینه highlight cell rules و بعد گزینه equals to رو انتخاب کنید
   3- در بخش چپ مقدار عبارت خیر رو بنویسد و در بخش راست رنگ قرمز رو انختاب کنید
   4- همین مراحل رو برای عبارت بله طی کنید فقط در مرحله آخر رنگ رو سبز کنید

 • محمد لسانی
  Posted at 21:53h, 17 اکتبر پاسخ

  سلام
  ببخشید شاید من نتونستم منظورم رو برسونم
  فرض کنین در یک صفخه مقادیر زیادی از این حاصل جمع ها داریم -حالا من میخوام فقط این حاصل جمع ها را در دیک صفحه جداگانه کپی کنم-ولی نمیتونم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:54h, 21 اکتبر پاسخ

   سلام بازم من منظورتون رو متوجه نشدم لطفا فایلتون و برام از طریق تماس بفرستید

 • محمد لسانی
  Posted at 20:34h, 17 اکتبر پاسخ

  سلام خسته نباشین
  آیا میشه وقتیکه چند عدد رو از طریق تابع جمع زدی – فقط حاصل جمع رو به یک صفحه جدید کپی کنیم؟
  مثلاً =E1+E4+E6 و سلولی رو که حاصل این جمع است به صفحه دیگه کپی کنیم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:25h, 17 اکتبر پاسخ

   سلام
   بله میشه فرض کنید شما این فرمول رو در سلول E1 شیت1 نوشتید و میخواید مقدار نتیجه در شیت 2 هم نمایش داده بشه. کافیه در یکی از سلول های شیت 2 بنویسید =E1

 • مریم جوانمردی
  Posted at 20:28h, 29 سپتامبر پاسخ

  خیلی ممنون خدا خیرتون بده

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 09:35h, 30 سپتامبر پاسخ

   خواهش میکنم

 • Rahmati
  Posted at 11:10h, 29 سپتامبر پاسخ

  سلام
  چطور میشه یک سلول رو لینک کنیم رو سلول دیگه به طوری که با تغییر فرمت سلول اول سلول دوم هم همون تغییر رو بکنه؟؟؟

 • حمیدرضا
  Posted at 15:46h, 19 سپتامبر پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  چطور میتونم به صورت دینامیک ابعاد سلولها رو تغییر بدم بطور مثال چطور میتونم با گذاشتن یک شرط عددی ابعاد سلول رو تغییر بدم
  با تشکر

 • پروانه
  Posted at 17:16h, 14 آگوست پاسخ

  سلام و روز بخیر
  من یک ردیف از یک فایل اکسل رو که شامل اعداد با بافرمت درصد و همچنین سلولهای خالی بود به یک ردیف از یک فایل اکسل دیگه paste linkکردم و تمام سلول هایی که در فایل مرجع خالی بود در فایل مقصد صفر نشون داده میشه.من با میخوام یه شرطی بزارم که اگر در سلولهای خالی فایل مبدا صفر وارد شد در سلول فایل مرجع سبز بشه ولی چون با استفاده از فایل پیست لینک سلول مقصد در هر حالتی صففر را نشون میده(چه فایل مبدا پر شده باشد یا نباشد) این شرط را بزارم سلول همیشه سبز هست و نمیشه فهمید آیا عددی در فایل مبدا وارد شده یا خیر؟

 • علی عبداللهی
  Posted at 13:30h, 27 ژوئن پاسخ

  سلام
  من سه گروه از اعداد دارم با سه رنگ مجزا. یک سلول هم دارم که جمع کل این اعداد رو بهم نشون میده.
  می خوام رنگ این سلول براساس رنگ یکی از این سه گروه عدد تعیین بشه طوری که سلول همرنگ گروهی بشه که مجموع ارقامش از اون دو گروه دیگه بیشتر باشه.
  ممنون میشم راهنماییم کنین

 • سحر
  Posted at 12:11h, 11 می پاسخ

  سلام خسته نباشید من میخواستم که در یک ستون در اکسل که شامل نام یا نام خانوادگی است،تمام نام خانوادگی هایی که مشابه هم هستتد ،به یک رنگ در بیاد،که از این طریق خطای کارم پایین بیاد و چشمی متوجه تغییر فامیل بشم،چطور میتونم این کارو قبل از شروع کار سریع انجام بدم،مثال های شما مربوط به اعداد هستند

  • مرتضی
   Posted at 14:00h, 15 می پاسخ

   سلام سحر برو روی ستون نام یا نام خانوادگی یا هرچیز دیگه ای که میخوای ردیف های تکراری شو پیدا کنی از منو home-conditional formating-highlight cells rules- duplicate values ایتنر کن همه ردیف های تکراری پیدا میکنه .

 • angel
  Posted at 11:51h, 26 آوریل پاسخ

  با سلام و تشکر
  من میخوام اطلاعاتم رو در یک ستون دو تا درمون رنگی کنم، یعنی مثلا دوتا زرد دو تا سفید
  چطوری این کار رو انجام بدم؟

 • خانم راستی
  Posted at 11:41h, 25 آوریل پاسخ

  سلام
  وقتی در جدول متن و اعداد باشه و بخواهیم فقط اعداد بزرگتر از مثلا 1000 رنگی شود چکار کنیم چون برای من همه متن ها هم علاوه بر اعداد بزرگتر از 1000 هم رنگی می شوند
  لطفا راهنمایی کنید
  متشکرم

 • عباس
  Posted at 11:29h, 25 مارس پاسخ

  با سلام درصد تغیرات یک عدد رو گرفتم و می خواهم آنهایی که بالای 10% تغییر دارند رو مشخص کنم چگونه این کار رو انجام بدمو تشکر

 • داوود
  Posted at 17:43h, 04 مارس پاسخ

  با سلام
  سه سلول رو در نظر بگیرید. طوری که فرمول سلول سوم این باشه که اگه عدد سلول یک از دو بزرگتر باشه، سلول 3 رو فیل کالر کن. حالا من اینو از طریق use formula to determine which cells to format بدست اوردم و میخوام همین فرمول رو به سلولهای پایینتر کپی کنم. آیا این شدنیه؛ اگه شدنیه چطور؟
  سپاس

 • حسين
  Posted at 18:01h, 13 فوریه پاسخ

  سلام ميخواهم يك سطون عدد را بعلاوه 5 كنم

  • ashkan
   Posted at 15:05h, 16 ژانویه پاسخ

   سلام
   چه جوری میشع وقتی روی یک سلول کلیک می کنیم کل آن سطر رنگی شود ؟؟؟

 • محسن بوربور
  Posted at 09:03h, 07 فوریه پاسخ

  آقا صادق عزیز سلام
  جواب شما خیلی راحته نیاز به if نویسی نیست
  هرموقع با تغییرات رنگ در سلولهای کار داشتی باید بری سراغ formatting
  موارد زیر رو دنبال کن امیدوارم مشکلت حل بشه
  1- ستونی که قراره اعداد داخلش ثبت بشن انتخاب کن
  2- از منوی home روی conditional formatting کلیک کن
  3- highlight cells rules / between رو انتخاب کن
  4- سمت چپ عدد 1 و سمت راست بینهایت مثلا 200 میلیون قراربده ok کن
  5- هرگاه سلولی رو خالی (blank) یا صفر(null) قرار بدی رنگش تغییر نمی کنه
  کار تمومه 🙂

 • صادق
  Posted at 18:13h, 06 فوریه پاسخ

  سلام
  سوالی دارم
  میخواهم اگر در یک سلول عددی وارد کردیم آن سلول رنگ خاصی شود و در غیر این صورت تغییری نکند
  من این دستور را =IF(J11>=0;1;IF(J11<0;1;0)) زدم ولی عمل نکرد
  مشکل کجاست؟

 • محسن
  Posted at 14:06h, 06 فوریه پاسخ

  آقا مسعود غزیز
  مواردی که می گم به ترتیب دنبال کن لطفا
  امیدوارم مشکلت حل بشه
  1- از منوی Home/Conditional Formatting رو انتخاب کن
  2- Highlight Cell Rules را انتخاب کن
  3- از قسمت Equal to ، سمت چپش عدد مورد نظرت مثلا 6 و سمت راست رنگ مورد نظرت مثلا سبز رو انتخاب کن
  4- اینکار رو برای بقیه ی اعداد مورد نظرت مثلا 1 و 3 نیز با رنگ های زرد و آبی تکرار کن
  5- ستون اعداد رو انتخاب و از منوی data/sort کن
  کار تمومه 🙂

  • reza
   Posted at 14:49h, 11 جولای پاسخ

   سلام
   آقا محسن من چطوری میتونم با شما تماس بگیرم؟؟

 • محسن
  Posted at 13:50h, 06 فوریه پاسخ

  semohammadi عزیز سلام
  شما باید ستونی که اعداد رو درج کردی انتخاب کنی
  بعد راست کلیک و از منوی موجود Format cell را انتخاب کن
  بعد از لیست موجود TEXT رو انتخاب کن
  البته اگه جمع اعداد به کارت نمی یاد حالت General یا Number رو به حالت TEXT تغییر بده
  بعد Conditional formatting سلولی که عدد 1000 ثبت شده رو شرط Equal انتخاب کن
  تمام 🙂

 • semohammadi
  Posted at 12:14h, 22 ژانویه پاسخ

  با سلام من یه مشکلی دارم تو اکسل
  اکسل فرق بین 10E2 , 1000 رو تشخیص نمیده و هر دو رو 1000 می فهمه بنابراین نه کاندیشنال درست کار می کنه نه کانت نه vlookup
  میشه راهنمایی کنید؟

 • مسعود
  Posted at 09:06h, 03 ژانویه پاسخ

  با سلام
  چگونه میتوان فیلدهای تکراری در یک ستون رو رنگی و سپس بر اساس آن( رنگی بودن ) مرتب نمود و فیلدهای تکراری از یک نوع را بصورت یک در میان رنگی نماید ( مثلارنگ سبز و رنگ زرد )
  مثال : در یک ستون مثلا اعداد زیر را داریم (12 مورد )
  6
  2
  3
  6
  1
  5
  4
  6
  3
  6
  3
  1
  فیلدهای تکراری روکه رنگی شده و بر اساس ردیف هم مرتب شده بصورت یک در میان رنگی نماید که بهتر قابل نمایش باشد فیلدهای اول و دوم که یکسان هستن ( 1 ) به رنگ سبز و فیلدهای سوم و چهارم و پنجم که یکی هستن ( 3 )
  به رنگ زرد و فیلدهاب بعدی که یکسان هستن به رنگ سبز در بیاد منظورم این است که فیلدهای تکراری یکسان به صورت یک در میان به دو رنگ مجرا مشخص شوند تا بهتر قابل مشاهده باشند
  مثلا به صورت زیر در بیاد
  1
  1
  —————- سبز
  3
  3
  3
  —————– زرد
  6
  6
  6
  6
  —————– سبز
  با تشکر از شما

  • niloo
   Posted at 08:16h, 11 نوامبر پاسخ

   با سلام اگر پاسخ سوالتون رو پیدا کردید لطفا به من هم بگید

   • یاسین اسماعیل پور
    Posted at 10:31h, 11 نوامبر پاسخ

    سلام
    تا جایی که من میدونم اینکار با ابزار Conditional formatting امکان پذیر نیست و نیاز به کد نویسی VBA داره که عملا زیاد جالب در نمیاد.

 • V.GH
  Posted at 17:34h, 21 دسامبر پاسخ

  باسلام
  چگونه میتوان درCOMBO BOX درDEVELOPER با انتخاب یک آیتم درBOX اول چند ایتم در BOX دوم انتخاب شود.

 • سونیا
  Posted at 11:19h, 18 دسامبر پاسخ

  سلام
  من میخواستم اگر یه سلول تیک داشته باشه تمامی سلول های اون ردیف رنگی بشن، امکانش هست؟
  لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون

 • امید
  Posted at 02:28h, 12 دسامبر پاسخ

  سلام با تشکر از آموزش های کاربردی شما. من می خواهم از یکسری شماره پلاک یکی رو جستجو کنم به محض پیدا شدن رنگی بشه ورنگی بمونه لطفا راهنمایم کنید

 • somaye
  Posted at 16:46h, 10 دسامبر پاسخ

  با سلام
  بنده میخوام نوشته هایی که بارنگ دیگه ای مشخص هستند مثلا قرمز،در هنگام پرینت نشون داده نشوند چکار باید بکنم؟

 • عطا
  Posted at 11:48h, 04 دسامبر پاسخ

  با سلام
  در فیلتر کردن در یک ستون وقتی تیک یک مربع را می زنم و تنها آنرا انتخاب می‌کنم همه داده‌ها دوباره نشان داده می‌شود درصورتیکه فقط باید مربع انتخاب شده نشان داده شود. مشکل چه چیزی است؟ لطفاً راهنایی کنید
  jatay1348@gmail.com
  متشکرم

  • پویا ایمانی
   Posted at 06:14h, 01 می پاسخ

   سلام وقتتون بخیر
   من هر روز ی گزارش کار باید بنویسم
   چجوری میشه وقتی ی تاریخ تو اکسل وارد میشه یا تاریخ عوض میشه
   شماره نامه هم تو همون فایل تغییر کنه؟

  • پویا ایمانی
   Posted at 06:14h, 01 می پاسخ

   سلام وقتتون بخیر
   من هر روز ی گزارش کار باید بنویسم
   چجوری میشه وقتی ی تاریخ تو اکسل وارد میشه یا تاریخ عوض میشه
   شماره نامه هم تو همون فایل تغییر کنه؟

 • علي حاتمي
  Posted at 11:57h, 23 نوامبر پاسخ

  سلام
  مي خواهم اعداد در يك ستون هر 20 تا به يك رنگ باشد تا با فيلتر كردن رنگ من 20 سلول مشخص داشته باشم
  به طور مثال يك ستون دارم از يك تا هزار مي خواهم با استفاده از فيلتر رنگ با 20 عدد از اين اعداد در ارتباط باشم

 • مجتبی
  Posted at 14:34h, 22 نوامبر پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  لطفا راهنماییم میکنید که چطور میتونم با کلیک روی استانهای یک نقشه رنگ اون استان عوض بشه.ممنون

 • مجتبی
  Posted at 14:33h, 22 نوامبر پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  لطفا راهنماییم میکنید که چطور میتونم با کلیک روی استانهای یک نقشه رنگ اون استان عوض بشه

 • مصطغی
  Posted at 10:18h, 22 نوامبر پاسخ

  با عرض سلام و عرض ادب واحترام خدمت مهندس عزیز
  من دو تا SHEET دارم و می خوام کلیه مقادیر ستون A در شیت اول رو با مقادیر ستون A در شیت دوم مقایسه کنه و اگر وحود داشت رنگش سبز و اگر وجود نداشت رنگش قرمز بشه و می خواستم ببینم باب استفاده از Conditional Formatting ابن کار امکان پذیره با باید ماکرو نوشته بشه .
  ممنون از مطالب مفیدتون

 • پیمان
  Posted at 19:37h, 11 نوامبر پاسخ

  باسلام و خسته نباشید اگه ممکنه آموزش جستجو در Conditional Formatting را بطوریکه عبارات خواسته شده در جدول پایه رنگی بشه را آموزش بدهید چون خیلی برای جستجو در محیط اکسل کاربردی است

 • hoda
  Posted at 00:02h, 30 اکتبر پاسخ

  مرسی بابت راهنمایی هاتون🌷

 • مهسا
  Posted at 15:59h, 23 اکتبر پاسخ

  سلام
  خسته نباشید و خدا قوت
  میخواستم بدونم میشه اطلاعاتی رو در دو شیت داشته باشیم و با تغییر تو یک شیت اطلاعاتی که تو شیت دیگه هست متناسب با فرمول و داده هایی که بهش دادیم تغییر کنه؟
  اگه تو اکسل میشه اینکارو کرد میشه بهم بگید چجوری؟
  ممنون از سایت خوبتون
  تشکر

 • محمد
  Posted at 11:58h, 22 اکتبر پاسخ

  با سلام
  در اکسل برای چند برای چند سطرفرمول … AVE تعریف کردیم چون عدد ندارد فرمول به حالت !0/DiV# ظاهر می شود
  چه فرمولی باید تعریف کنیم که اگر میانگین عدد نداشت آنگاه خانه مریوطه خالی باشد(یعنی به حالت !0/DiV# نباشد) در غیر این صورت عدد نوشته شود.

 • ahmad
  Posted at 22:58h, 15 اکتبر پاسخ

  سلام دوستان یسوال لطفا کمکم کنید
  بنده در sheet 1 یه چک لیست دارم و در sheet 2 مقادیر موفق ناموفق وعدم همکاری رو داشته باشم و میخوام وقتی مثلا موفق انتخاب شد چک لیستم سبز بشه و ناموفقم زرد بشه و عدم همکاریم قرمز بشه چیکار کنم؟
  باید قبل از ایجاد چک لیست اینکارو بکنم یا بعدش؟؟؟؟؟؟

 • Mr.Mim
  Posted at 20:14h, 20 سپتامبر پاسخ

  سلام
  قبل از هر چی ممنون ازم از وبسایت خوبتون معمولا اینجور وبسایت ها که خوب و ساده توضیح داده باشن کم هست و حالا سوال:
  چجوری میشه اینو تعریف کنیم که در صورتی که :
  شرط اول a2 بزرگتر از صفر باشد
  شرط دوم b2=0 یا b2>=a2 بود سلول ما قرمز شود
  حال این شرط رو برای کل ستون a و b بنویسیم.

 • شامین
  Posted at 11:13h, 03 سپتامبر پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  یه سوال داشتم چطور میشه یک محدوده از سلول ها پس از برقراری شرط قفل شود و قابل تغییر نباشد

  • محمد
   Posted at 12:39h, 22 اکتبر پاسخ

   سلام سلول های مورد نظر را انتخاب کنید و از قسمت Format Cells-Protectionگزینه Lockedرا تیک بزنید و کل sheet را قفل کنید

 • صالحي
  Posted at 14:20h, 09 آگوست پاسخ

  با سلام
  لطفاً بفرماييد با استفاده از conditional farmatting چگونه بايد براي سلول ها فرمول تعريف كرد كه:
  مثلاً اگر جواب فرمول منفي شد و كمتر از 100 % شد : به صورت اتوماتيك سلول قرمز شود
  و برعك
  اگر جواب فرمول مثبت شد و بيشتر از 100 % شد : به صورت اتوماتيك سلول سبز شود

  با تشكر فراوان

 • Behzad
  Posted at 18:21h, 01 آگوست پاسخ

  سلام ،آقای اسماعیل پور لطفا راهنمایی کنید که چطور میشه چند فایل اکسل رو بجای اینکه تک تک فایل های اکسل رو باز کنم و کپی کنم تو یک فایل اکسل بیاد بطورخودکار خودش لینک بشه و تمام اطلاعات رو از چند تا فایل اکسل کپی کنه و یا در واقع خوانده بشه و ثبت بشه .با تشکر

 • سعید
  Posted at 11:31h, 01 آگوست پاسخ

  سلام من میخوام مثلا سول a1 اگر تعداد کارکتر ان از 13 رقم کمتر یا بیشتر بود به رنگ قرمز در بیاد
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 • ابراهیم
  Posted at 13:53h, 22 جولای پاسخ

  سلام
  خسته نباشید
  من میخوام یک ستون مثلا ستون A سلول هاش فقط یک فرمت خاص رو بگیره و اگر غیر از این بود و رفت سلول بعدی مثلا رنگش عوض بشه یا پیغام خاصی بده با مسیج باکس
  فرمتم اینه YYYY123456-7 یعنی اول چهار تا حرف انگلیسی بعد شش تا عدد یه فاصله بعد یه عدد دیگه البته این حروف و اعداد هر بار تغییر میکنند شرط اینه که چهار رقم اول حرف انگلیسی باشه بعد 7 رقم با اون فرمت
  اگه میشه راهنکمایی کنید
  باتشکر

 • آرش احمدی
  Posted at 11:31h, 06 جولای پاسخ

  با سلام excel 2007 Home- Format painterپیدا نمیکنم

 • واحد اداری مالی
  Posted at 10:15h, 29 می پاسخ

  لطفا جواب بدید واقعا نیاز دارم الان

  • ن
   Posted at 15:53h, 21 ژوئن پاسخ

   با vlook up

 • واحد اداری مالی
  Posted at 15:41h, 27 می پاسخ

  سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت بسیار عالی تون
  من یه لیست پرسنل دارم که هرماه کارکرد اون ها رو قراره تو اکسل محاسبه کنم یعنی از سیستم کارکرد رو بگیرم و داخل اکسل تحلیل کنم واسه همین یه شیت دارم که نام پرسنل با مشخصات واحدهاشون نوشته شده.چه راهی وجود داره که وقتی از سیستم کارکرد رو میگیرم(بصورت اکسل) همون رو کپی کنم داخل شیت خودم بصورتی که خود اکسل نام ها رو تشخیص بده و عددهارو جلوی اسم هرکدوم جا گذاری کنه و من دیگه دستی عددها رو وارد نکنم.و اینکه هر ماه پرسنل ممکنه اضافه یا حذف بشه

  • ن
   Posted at 15:52h, 21 ژوئن پاسخ

   پیدا کردم با vlook up انجام دادم

 • الهام مرکزی
  Posted at 08:47h, 17 می پاسخ

  سلام آقای مهندس اسماعیل پور
  ممکنه راهنمایی بفرمایید چطور میتوانم سل های با متن رنگ قرمز را کد 1 و سلهای با متن آبی را کد 2 بدهم
  با تشکر

 • عبدی
  Posted at 14:28h, 14 می پاسخ

  سلام
  در یک نمودار Scatter چگونه می توان نقاط را گروه بندی کرد و رنگ نقاط هر گروه با گروه بعدی متفاوت باشد؟

 • عطا
  Posted at 09:02h, 24 آوریل پاسخ

  آقای مهندس سلام
  آیا می توان در یک ستون بزرگترین عدد را انتخاب و در یک سلول نوشت؟

 • مسعود
  Posted at 10:48h, 20 آوریل پاسخ

  سلام. من یک فایل اکسل دارم که تعداد زیادی Conditional Formatting در اون استفاده کردم. بسیاری از خونه های این فایل دارای حداقل سه تا CM هست که مثلا یکی از اونها رنگ خونه رو عوض میکنه، یکی دیگه رنگ نوشته رو عوض میکنه و دیگری فونت رو بولد و آندرلاین میکنه. اما اگر در مورد یک خونه مثلا دو تا از شرطها برقرار بشه که فرضا اولی رنگ خونه رو عوض میکنه و دومی فونت رو بولد و آندرلاین میکنه، شرط دوم مجددا رنگ خونه رو به Automatic تغییر میده. چه کار باید بکنم که شرط بعدی شرایط شرطهای ماقبل رو از بین نبره؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 • sima_624
  Posted at 12:30h, 16 مارس پاسخ

  سلام روز به خیر
  من ی سوال داشتم: ممنون میشم جواب بدین. اگه بخوام دقیقا از ابتدای محلی که اطلاعات وارد می کنم تا آخرین نقطه ای که اطلاعات را وارد می کنم برام border رسم کنه به چه صورت باید از conditional formatting استفاده کنم؟

 • omid
  Posted at 21:46h, 13 مارس پاسخ

  سلام
  دوست عزیز ستون a تا d ورودی داده های منه در ستون e نسببت a/b را حساب کردم در ستون f شرط گذاشتم اگر e بین 5تا 5.2 بنویس”کارت درسته” اکر 5.20تا 5.7 بگه “صبر کن” و اگر بین 5.7 تا 6 بگه کارت اشتباهه
  حالامن میخوام بین 5 تا 5.2 که کارم درسته با رنگ مشخص بشه مثلا اگر 5 تا 5.10 سبز باشه اگر بین 5.1تا 5.15 زرد و 5.15 تا 5.20 هم قرمز

  اینو چجوری درست کنم؟؟؟؟

 • عبدالرحمن
  Posted at 08:09h, 12 مارس پاسخ

  سلام
  وقتتون بخیر
  من یه جدول با استفاده از combobox درست کردم که سه تا گزینه داره یکی درصد، یکی نسبت و یکی هم مقدار اصلی. حالا میخوام با انتخاب هرکدوم از این سه گزینه اعدادی که نمایش داده میشه با فرمت خودشون باشن مثلا درصد بصورت درصدی باشه، نسبت اعداد اعشاری رو تا دورقم اعشار نمایش بده و اون مقدار اصلی رو هم به همون صورت خودش نمایش بده. باید چکار کنم؟؟؟
  ممنون از مطالب خوبتون

 • شهاب
  Posted at 00:42h, 05 مارس پاسخ

  با سلام و تشکر بابت توضیحات خوبتون. برای مدرسه باید نمرات رو رد کنیم. میخوام همه اعداد بعد از فعل و انفعالات و محاسباتی که انجام میشه تا دو رقم اعشار تعریف بشه اما به یه مشکلی میخورم. عدد صحیح رو هم با دو رقم اعشار نشون میده مثلا 17/50 درسته اما عدد 17 رو میزنه 17/00 لطفا توضیح بدید چی کار کنم که همه اعداد صحیح فقط خود عدد و بقیه اعداد رو تا دو رقم اعشار نشونم بده. ممنون و سپاسگذارم.

 • zohre choobi
  Posted at 15:42h, 28 فوریه پاسخ

  با تشکر از مطالب خوبتون.
  من می خوام عضویت ویژه داشته باشم.
  چیکار باید بکنم؟

 • هادی
  Posted at 11:25h, 25 فوریه پاسخ

  سلام. من یک فایل دارم که توی یک ستونش اسامی افراد تایپ میشه.میخوام در یک شیت دیگه اسامی افراد و تعداد دفعات تکرار هرکدوم رو داشته باشک . اسامی افراد هم مشخص نیست که بخوام لیست براش دذست کنم و فقط مقدارشو محاسبه کنه اکسل (فرم شکایت از پرسنل هست)
  ایا راهی داره ؟راهنمایی میفرمایید.

 • hosein
  Posted at 18:13h, 07 فوریه پاسخ

  سلام
  سوال : 10 شیت داریم که گردش حساب پرسنل رو وارد کردیم و هر شیت برای یک نفر
  حال اگر بخواهیم مانده شیتها یعنی مانده بدهکاری یا بستانکاری پرسنل رو یکجا در شیت 11 داشته باشیم فرمولی اگر دارد بفرمایید.
  با تشکر

 • Ali
  Posted at 21:40h, 05 فوریه پاسخ

  آقا دم شما گرم
  خدا قوت

 • ستاره سمنانی
  Posted at 09:24h, 01 فوریه پاسخ

  سلام عالی بود تشکر

  یه سوال هم دارم میبخواهم حلقه for بنویسم
  قرار دو تا ستون در هم ضرب بشن ..به جای اینکه چندبارضربل ودا بنویسم راهی داره که یکدفعه دستوری مثل
  For I=1 to 20
  Ai*bi
  نوشت؟
  این دستور را کجا باید تایبپ کرد با چه فرمتی؟
  تشکر

 • سها
  Posted at 20:10h, 24 ژانویه پاسخ

  سلام.میشه لطف کنید جواب سوال من را بدهید.

  • leomasih
   Posted at 14:44h, 25 ژانویه پاسخ

   سلام
   سوالتون چیه؟

   • majed
    Posted at 12:36h, 30 ژانویه پاسخ

    سلام چطوری میتونم سلول های یه ستون رو ،در صورتی که وجه تمایزشون فرمت سلول ها هست رو از هم جدا کنم؟
    مثلا توی یه ستون فرمت بعضی سلول ها دلار انتخاب شده بعضی ها ریال میخوام جداشون کنم.
    ممنون
    خیلی ضروریه

 • شیدا
  Posted at 15:14h, 16 ژانویه پاسخ

  متشکرم

 • شیدا
  Posted at 12:08h, 16 ژانویه پاسخ

  سلام
  ببخشید چطور می تونم توی یک لیست اسامی که با یک حرف خاص شروع شده اند و سرچ کنم و سلول هاشو رنگی کنم؟
  متشکرم

  • leomasih
   Posted at 14:01h, 16 ژانویه پاسخ

   سلام
   1دونه سلول از اسم هاتون رو انتخاب کنید بعد از منوی Conditional formatting گزینه ی new rule رو انتخاب کنید و از صفحه ی باز شده گزینه ی use formula to… رو انتخاب کنید بعد توی قسمت پایین باکسی هست که باید فرمول وارد کنید اگر اسم هاتون فارسی هستند از فرمول زیر استفاده کنید
   =LEFT(F4,1)=”م”
   که البته اینجا من حرف میم رو گذاشتم شما حرف مورد نظر رو انتخاب کنید از قسمت Format هم رنگ بندی موردنظرتون رو انتخاب کنید با اینکار این فرمول فقط برای سلول اول انجام میشه حالا برای اینکه برای کل ستون مورد نظر انجام بشه از منوی Conditional formatting گزینه ی manage rules رو بزنید توی صفحه ای که باز شد لیست condition هایی که انجام دادید میاد از اونجا از قسمت applies to همین condition اخیر، کل ستون مورد نظرتون رو انتخاب کنید…
   اگر هم میخواید اون حرف هر بار متفاوت باشه و با وارد کردن دستی عوض شه یه سلول رو برای اینکار انتخاب کنید و در فرمول بالا بجای حرف میم بزنید مساوی با همون سلول مورد نظر

 • kerio
  Posted at 11:26h, 27 دسامبر پاسخ

  با سلام
  در اکسل من میخواهم در قسمت format cell و تب Number و بخش category به قسمت custom یک فرمولی را اضافه کنم مثل #,##0.00 ولی هربار که وارد صفحه جدیدی از اکسل میشوم این فرمول پاک میشود. کجا باید برای همیشه آن را تعریف کنم ؟
  با تشکر فراوان

 • عبداله
  Posted at 08:49h, 26 دسامبر پاسخ

  سلام وخسته نباشی
  ایا امکانش هست تو سلولهای شرطی بجای رنگ مثلا الارم صوتی مثل یه صدای بوق شنیده بشه؟

 • Alireza_NvM
  Posted at 22:48h, 21 دسامبر پاسخ

  سلام.خسته نباشید.من میخواستم بنویسم که بزرگترین عدد رو با یه رنگ نشون بده کوچیک ترین عدد رو هم با یه رنگ دیگه اگه میشه کمک کنید ممنون.

  • leomasih
   Posted at 09:15h, 22 دسامبر پاسخ

   از منوی conditional formating گزینه ی equal to رو انتخاب کنید و در قسمتی که باید مقدار وارد کنید از تابع max برای بیشترین مقدار و از min برای کمترین مقدار استفاده کنید و برای هرکدوم رنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید مثلا برای تابع max برای محدوده ی A1 تا A4 به اینصورت میشه (که شما محدوده ی مورد نظر خودتون رو در فرمول قرار بدید)
   =max($A$1:$A$4)

 • Hamid
  Posted at 13:17h, 15 دسامبر پاسخ

  مهندس جان مرسی از مطالب جامع و کاملی که ارایه. میدی

 • rezaexcel
  Posted at 15:35h, 02 دسامبر پاسخ

  سلام سرور گرانقدر من هرقدر تلاش کردم نتونستم در این ابزار برای یک سلول تعریف کنم تا در صورت برقراری یک شرط سایز فونت سلول تغییر کنه !!؟؟ تمام اجزای فرمت سلول قابل برنامه ریزی هست بغیر از نوع و سایز فونت اگر راهی هست ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • سیدمحمود
  Posted at 13:51h, 26 نوامبر پاسخ

  سلام
  از مطالب خوبتان استفاده کردم. عالی بود .
  لطفا مرا راهنمایی کنید :
  در سلول h1 سه عدد مد نظر است : 0 و 1 و 2
  اگر مقدار آن 0 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 زرد رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 1 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 قرمز رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 2 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 مشکی رنگ باشد.
  فرمول آن را بلد هستم .این فرمول باید در تمام خانه ها تکرار شود . این تکرار زمان بر است . لطفا بگویید چه طور زمان را کمتر کنم.

  • leomasih
   Posted at 23:23h, 02 دسامبر پاسخ

   نیاز نیست در تک تک سلول ها فرمول رو بنویسید.سلول های a1 تا e1 رو انتخاب کنید بعد از قسمت conditional formating گزینه ی new rule رو بزنید و از گزینه هایی که هست آخرین گزینه یعنی use a formula to … رو انتخاب کنید بعد تو کادری که باید فرمول رو بنویسید سلول h1 رو انتخاب کنید و مساوی صفر بذارید و رنگ مورد نظرتون رو انتخاب کنید چون اینجا 3 رنگ متفاوت با 3مقدار متفاوت میخواین 3بار باید این کارو انجام بدید.
   قسمت قابل توجهش اونجاست که همه ی اون سلول ها رو با هم انتخاب کنید تا نیاز نباشه دونه دونه انجام بدین

 • سیدمحمود
  Posted at 13:50h, 26 نوامبر پاسخ

  سلام
  از مطالب خوبتان استفاده کردم. عالی بود .
  لطفا مرا راهنمایی کنید :
  در سلول h1 سه عدد مد نظر است : 0 و 1 و 2
  اگر مقدار آن 0 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 زرد رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 0 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 قرمز رنگ باشد.
  اگر مقدار آن 2 بود فونت سلول های a1 وb1 وc1 وd1 وe1 مشکی رنگ باشد.
  فرمول آن را بلد هستم .این فرمول باید در تمام خانه ها تکرار شود . این تکرار زمان بر است . لطفا بگویید چه طور زمان را کمتر کنم.

 • malihe
  Posted at 14:53h, 23 نوامبر پاسخ

  با سلام چطور می توانم فقط بعضی از ویژگی های یک سلول را روی سلول های دیگر اعمال کنم؟

  • leomasih
   Posted at 23:26h, 02 دسامبر پاسخ

   وقتی یک سلول رو copy میکنید و میخواید paste کنید (با کلیک راست) گزینه ی paste special داره که گزینه های متفاوتی داره
   اگر هم فقط بخواید حالت های گرافیکی و ظاهری سلول رو کپی کنید از ابزار format painter میتونید استفاده کنید …

 • Abolfazl
  Posted at 23:13h, 21 نوامبر پاسخ

  سلام ببخشید من در اکسل در بخش indexو matchمشکل دارم وقتی و جدول کشیده میشه و معدل کل هرکدوم رو می‌نویسیم
  برای اینکه اتوماتیک بگه کدوم بیشتره و اسم
  اون که بیشتر هستش هم بنویسیه و وقتی مقدار معدل کمتر رو افزایش دادیم اونم اتوماتیک با اسم بگه این بیشتره و تغییر کنه با چه فرمولی بریم ؟ تا آخر میریم ولی داخل تغییر معدل گیر میکنیم تغییر معدل میده ولی اسم رو تغییر نمیده

 • ayat
  Posted at 18:09h, 07 نوامبر پاسخ

  سلام میخواستم یک شماره مثلا” شماره کارت یک فرد رو با نامش لینک کنم بصورتیکه اگه اسمشو تو یه سل زدم تو سل بعدی شماره کاتش بیفته از کجا برم راهنماییم کنید ممنون میشم . از سایت خوبتون هم متشکرم

 • ayat
  Posted at 18:08h, 07 نوامبر پاسخ

  باسلام میخواستم یک شماره مثلا” شماره کارت یک فرد رو با نامش لینک کنم بصورتیکه اگه اسمشو تو یه سل زدم تو سل بعدی شماره کاتش بیفته از کجا برم راهنماییم کنید ممنون میشم . از سایت خوبتون هم متشکرم

 • سپهر
  Posted at 17:46h, 04 نوامبر پاسخ

  سلام
  ممنون از اطلاعات مفيدتون ميخواستم بدونم چجوري ميتونم تو اكسل تعريف كنم كه وقتي تو يه محدوده يه كلمه خاص بود تو يه سلول غير از اون ناحيه همون كلمه رو نشون بده! ايا بايد از conditional Formatting استفاده كنم؟!

 • ناصر
  Posted at 01:38h, 30 اکتبر پاسخ

  سلام دوستان این فرمول میتونه برعکس عمل کنه یعنی وقتی شماره ۱۲ رو میزنیم رنگ قرمز در بیاد ۱۵ رو بزنیم رنگ ابی در بیاد لطفا کمکم کنید

 • محمد پ
  Posted at 13:27h, 23 اکتبر پاسخ

  سلام.
  1.برای تغییر رنگ کادر دور cell فعال باید چیکار کرد ؟
  2.برای اینکه cell فعال هایلایت بشه با رنگ دلخواه چیکار باید کرد .رو هر cell تک کلیک کنیم میخوام رنگش تغییر کنه

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:32h, 31 اکتبر پاسخ

   سلام محمد جان
   برای اینکار نیاز به کدنویسی VBA هست. شما باید روی زبانه شیت مدنظرتون راست کلیک کنید و در رخداد selectionchange تعریف کنید که سلول انتخاب شده رو کادرش رو رنگی کنه. متاسافنه توضیح کاملش در کامنت امکان پذیر نیست چون یکم طولانی میشه محمد جان

 • مصطفی
  Posted at 17:38h, 22 اکتبر پاسخ

  سلام
  میشه درصد سوالات کنکور رو با اکسل محاسبه کرد؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 01:36h, 23 اکتبر پاسخ

   سلام. بله درصورتی که اطلاعاتش رو داشته باشید میشه حساب کرد

 • ناصر
  Posted at 10:53h, 16 اکتبر پاسخ

  چقد تو خوبی …

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:29h, 17 اکتبر پاسخ

   ممنون ناصر جان

 • masoud
  Posted at 17:36h, 04 اکتبر پاسخ

  خیلی عالی بود
  فقط خواستم ازت تشکر کنم
  مرسی

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:29h, 17 اکتبر پاسخ

   مرسی

 • سعید
  Posted at 07:58h, 03 اکتبر پاسخ

  خدا خیرت بده

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:28h, 07 اکتبر پاسخ

   ممنون

 • محمد
  Posted at 12:10h, 01 اکتبر پاسخ

  باسلام و سپاس چطوری میشه همین قوانین رو برای یک shape در جدولمون ایجاد کنیم، مثلا تعریف کنیم وقتی فلان سلول برابر یا عدد 2بود این شیپ رو رنگی کن و اگه 3 بود یک شیپ دیگه رو رنگی کن؟

 • narges.azizi
  Posted at 00:19h, 30 سپتامبر پاسخ

  سلام اقای مهندس اسماعیل پور بابت اطلاعات مفیدتون واقعا ممنون.

 • leila
  Posted at 14:38h, 26 سپتامبر پاسخ

  پیدا کردم هورااا
  ابتدا محدوده ی
  دی دو تا اف دو رو انتخاب میکنیم بعدش از کاندیشنال فرمتینگ قسمت نیو رل .فرمول . این فرمول رو مینویسیم”پاس”= b1 =
  تمام.

 • leila
  Posted at 14:13h, 26 سپتامبر پاسخ

  با سلام
  مطالب خیلی مفیدی در این سایت است .ان شاالله سالم و پر انرژی باشید همیشه.
  چطور میشه از طریق condtinalformating دستوری ایجاد کرد که با نوشتن یک سری سلول رنگی شوند
  مثال در سلول b1 نوشته شود پاس سلولهای d2 الی f2 رنگی شود.ممنون میشم کمکم کنید.
  وبا تشکر از حسن نیت سازنده و گرداننده سایت

 • s.b
  Posted at 08:53h, 04 سپتامبر پاسخ

  با سلام و تشکر از مطالبتون که تا حالا بسیار مفید بودن…
  سوالی داشتم که چطور می شه یک ردیف رو بر حسب ارزش یک سلول رنگی کرد؟
  (مثلا اگر A2 ارزشش زیر 100 باشه خود .A2 ,.. B2 , C2 , D2 , E2 ,F2, ,… رنگش زرد بشه)
  ممنون میشم.

  • leomasih
   Posted at 23:32h, 02 دسامبر پاسخ

   کل ستون رو انتخاب کنید و از قسمت conditional formating گزینه new rule و بعد گزینه ی use a formula to … رو انتخاب و در کادر مشخص سلول A2 رو انتخاب کنید و بزنید <100 و رنگ مورد نظر رو هم انتخاب کنید.

 • ماریا مهنی پور
  Posted at 17:27h, 24 آگوست پاسخ

  سلام
  چطور می توان در یک سطر یا ستون ماکزیمم داده ها را سبز مینیمم داده را قرمز کرد.

  • leomasih
   Posted at 23:40h, 02 دسامبر پاسخ

   سطر یا ستون مورد نظر رو انتخاب کنید بعد از گزینه ی top 10 یا bottom 10 میتونید برای ماکزیمم مینیمم استفاده کنید فقط دقت کنید که مقدار 10 رو باید به 1 نغیر بدید چون 10 به ترتیب 10 مقدار بیشتر رو رنگ میکنه وقتی 1 باشه فقط ماکزیمم رو رنگ میکنه

 • Amir
  Posted at 11:38h, 06 آگوست پاسخ

  سلام
  خسته نباشید
  من میخوام تو هر سلول کد رنگ RGB رو بزنم بعد بهم رنگ مربوط رو نشون بده
  اصلا همچنین چیزی امکان داره؟؟
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:48h, 06 آگوست پاسخ

   سلام محمدجان
   بله امکانش وجود داره. ولی نیاز داره که به برنامه نویسی VBA مسلط باشید

 • arash ranjbar
  Posted at 00:34h, 01 آگوست پاسخ

  درود بر مهندس گرامی
  در مورد نحوه اجرا و ایجاد منوی کرکره ای راهنماییم کنید.
  باتشکر از سایت باحالتون
  شاد باشید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 08:01h, 02 آگوست پاسخ

   سلام. منظورتون منوهای پایین افتادنی هست؟ اگر بله میتونید با استفاده از Data Validation ایجاد کنیدش

 • tarane
  Posted at 18:03h, 27 جولای پاسخ

  سلام روز بخیر
  ببخشید من یک سری دیتا دارم….که به ترتیب 7 رقم جمع باید بشه …..ولی با انجام دادن چند تای اول ،ودابلکلیک این کار ادامه پیدا نمیکنه نمیدونم…….برای اینکه یک ستون فاصله هست اینجوری میشه یا خیر……چون ستون به ستون اطلاعات هست که باید 7تا 7 جمع شوند و در یه ستوندیگر پیدا شوند….چی کار باید کنم؟

  • msdhamzeheian
   Posted at 13:38h, 01 آگوست پاسخ

   سلام برای انجام شدن فرمول با دابل کلیک، اکسل سلول های ستون کناری رو در نظر میگیره و به اون تعداد فرمول رو اجرا می کنه.

 • ammar
  Posted at 18:09h, 14 جولای پاسخ

  دمت گرم..

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 02:09h, 22 جولای پاسخ

   قربانت

 • nadi
  Posted at 15:18h, 03 جولای پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات و راهنمایی های خوبتون

 • zahra
  Posted at 12:24h, 23 ژوئن پاسخ

  سلام. ممنون از اطلاعات و راهنمایی های خوبتون
  یه سوال دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید..
  یک جدول شامل:
  یک ستون اسامی افراد و یک ستون نمرات آنها …
  *اسامی* افرادی که نمرات آنها بالای 15 شده است ، قرمز شود..

 • نظر علی قاسم پور سجیدان
  Posted at 01:17h, 17 ژوئن پاسخ

  عالی بود متشکرم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:18h, 20 ژوئن پاسخ

   مرسی دوست من

 • mahmoodshock
  Posted at 10:52h, 16 ژوئن پاسخ

  سلام و تشکر از اطلاعات بسیار مفید سایت خوبتون!
  سوال من این بود که آیا میتوان با یک شرط کلیه سلوهای مربوط به یک ردیف از جدول به رنگ خاصی تغییر کند.
  مثلا میخوام بگم اگر سلول مثلا C1 برابر “تعطیل” بود ، تمام سلولهای ردیف 5 مثلا از C1:C8 به رنگ قرمز تغییر یابد.
  سپاس ویژه!

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:08h, 16 ژوئن پاسخ

   سلام. بله. امکانش وجود داره. باید از بخش MANAGE RULES گزینه NEW RULE و سپس گزینه آخر …..USE FORMULA رو انتخاب کنید و فرمول شرطی مدنظرتون رو بنویسید

 • پدرام داد
  Posted at 22:30h, 11 ژوئن پاسخ

  سلام دوست عزیز
  من یسری دیتا دارم که تو ستون اول بعضی هاشون duplicate هستن ولی تو ردیف با هم تفاوت دارن، میخواستم ببینم راهی هست که سلول های مشابه merge بشن؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:02h, 12 ژوئن پاسخ

   سلام پدرام جان
   به جز ماکرو نویسی و انجام کار به صورت دستی من راه دیگه ای نمیدونم که بشه این کار رو در اکسل انجام داد

   • پدرام داد
    Posted at 16:11h, 12 ژوئن پاسخ

    ممنون دوست عزیز

    • یاسین اسماعیل پور
     Posted at 15:06h, 14 ژوئن پاسخ

     خواهش میکنم پدرام جان

 • مسعود
  Posted at 20:35h, 07 ژوئن پاسخ

  سلام.خیلی ممنون از ـموزش های جامع شما

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:05h, 09 ژوئن پاسخ

   قربانت مسعود جان

 • انجام پروژه های اکسل در اینجا
  Posted at 01:05h, 07 ژوئن پاسخ

  سلام ، فاطمه خانم
  بله ، دقیقاً میشه !
  ابتدا از طریق Format Cells و انتخاب برگه Number ، فرمت زمان را انتخاب کنید و سپس از Conditional Formatting استفاده کنید
  موفق باشید – خانیکی
  0919-302-6452

 • فاطمه
  Posted at 11:13h, 06 ژوئن پاسخ

  باسلام، میشه توی conditional formating ساعت تعریف کرد؟ مثلا بگیم اگر از 15 دقیقه بیشتر بود رنگش قرمز بشه.

 • amin
  Posted at 11:28h, 26 می پاسخ

  ممنون یاسین جان

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:01h, 26 می پاسخ

   قربانت امین جان

 • amin
  Posted at 21:12h, 25 می پاسخ

  میخوام فرمولی که توی conditional formating نوشتیم برای یک سری دیگه از سلول ها هم کپی کنم کی مجبور نشم بنویسم, میخاستم ببینم چطور میشه این کار رو انجام داد.
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 00:55h, 26 می پاسخ

   سلام امین جان
   برای اینکار باید از قسمت conditional formatting گزینه manage rules رو انتخاب کنی و بعد در قسمت applies to رنج مدنظرت رو دوباره مشخص کنی

 • Greenechem
  Posted at 12:14h, 20 می پاسخ

  ممنون.
  عالی بود…

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 20:07h, 20 می پاسخ

   خواهش میکنم
   موفق باشی دوست من

 • Majid BK
  Posted at 14:03h, 30 آوریل پاسخ

  سلام یاسین جان
  از سایت خیلی خیلی خیلی خوبت ممنونم. آموزشهای شما عالی هست و بسیار مفید.
  میخواستم برای یکی از ستون های فایل اکسلم از ویژگی تشخیص تکرار conditional formating استفاده کنم تا جلوی ثبت های تکراری من رو بگیره اما یه مشکلی هست. وقتی شماره ای رو ثبت میکنم که با یکی از شماره های آن ستون تنها یک رقم (رقم یکان آن – رقم سمت راست) تفاوت دارد، به اشتباه آن را شماره تکراری در نظر گرفته و تغییر رنگ میدهد. در حالی که این ها دو شماره مجزا هستند. با کد نویسی هم (استفاده از if و countif) نتونستم مشکل رو حل کنم. خودم فکر میکنم احتمالاً بخاطر اینکه عدد ستونها 16 رقمی هستند و این قابلیت (Conditional Formating) نمیتونه برای 16 رقم دقیق عمل کنه، باعث این مشکل شده. اگه راه حلی دارید کمکم کنید. ممنون.

  • msdhamzeheian
   Posted at 15:32h, 03 جولای پاسخ

   دقیقا برای شماره کارتها همچین مشکلی وجود داره. دلیلش هم TEXT نبودن فرمت سلولتونه.
   اگر فرمتشون تکست باشه مشکل حل میشه در غیر این صورت اگر نامبر یا جنرال باشه اتوماتیک عدد آخر به صفر تبدیل میشه.

 • Amir
  Posted at 12:55h, 16 آوریل پاسخ

  با سلام
  من اکسلی دارم که میخام در صورت تغییر رنگ یک سلول ، در شیت دیگری برای این سلول عدد ذکر بشه و شمارش بشه .
  بطور مثال من چهار سلول را رنگ آبی کردم عدد چهار در سلولی دیگر نمایش داده شود .
  آیا این امکان وجود دارد ؟
  سپاس

 • Pasha
  Posted at 19:08h, 06 آوریل پاسخ

  سلام توروخدا کمکم کنید
  من به هرکی میگم جوابی برام نمیاد!!!
  من یه بانک اطلاعات تو اکسل دارم که نزدیک 10000 تا ردیف داره
  میخوام اونایی که تو فیلد نام یکسان هستند کل سطر تو یه فایل اکسل دیگه لینک بشه!
  یعنی مثلا یک نفر 20 بار خرید کرده از ما ، میخوام برای اون شخص یک فایل جدا درست کنم و اطلاعات خرید اون شخص اتوماتیک تو فایل خودش لینک بشه.
  خواهشا کمکم کنید
  ممنون

 • امید
  Posted at 18:18h, 26 مارس پاسخ

  سلام دوست گرامی
  من با اکسل فاکتوری رو طراحی کردم که نیاز دارم وقتی فرمت یک سلول رو تغییر میدم مثلا رنگش رو عوض میکنم سلول دیگه ای هم دقیقاً همون تغییرات داخلش انجام بشه ولی متأسفانه نمیدونم از چه راهی میتونم فرمت یک سلول رو به سلول دیگه اضافه کنم
  اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید

  • msdhamzeheian
   Posted at 15:35h, 03 جولای پاسخ

   سلام با استفاده از ابزار Format painter توی تب home مشکلتون حل میشه (آیکنی که شکل قلم مو هست)

 • مجید عبدالهیان
  Posted at 10:47h, 29 فوریه پاسخ

  سلام
  خیلی ممنون
  واقعا گیر همین بودم تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:24h, 09 مارس پاسخ

   سلام مجید جان. خداروشکر که تونستم کمکی بهت بکنم دوست من

 • Saeedeh hosseini
  Posted at 12:03h, 10 ژانویه پاسخ

  با سلام و ممنون از مطالب عالی و کابردیتون و واقعا ممنونم
  قسمت دوم مبحث Conditional formatting روی سایت گذاشته شده یا فعلاً خیر؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 01:07h, 18 ژانویه پاسخ

   فعلا خیر

 • behrooz
  Posted at 11:35h, 30 دسامبر پاسخ

  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 18:47h, 06 ژانویه پاسخ

   مرسی بهروز جان

 • بنی حسینی
  Posted at 21:40h, 16 دسامبر پاسخ

  سلام جناب اسماعیل پور ممنون از سایت خوبتون و راهنمایی های ارزنده تون.
  من میخوام سلولهای یکی از ستونهام به شرط اینکه بر یک عدد خاص قابل تقسیم بوده و باقیمانده اش صفر باشه یه رنگ خاص بشه. لطفا راهنمایی کنید. با تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 18:20h, 06 ژانویه پاسخ

   سلام جناب بنی حسینی.
   برای اینکار میتونید از بخش فرمول نویسی در ابزار Conditional formatting استفاده کنید

 • karia
  Posted at 11:52h, 04 دسامبر پاسخ

  سلام و ادب و تشكر بخاطر مطالب بسيار آموزنده،
  بنده در آلمان زندگى ميكنم و در حال حاضر در يك كمپ پناهندگى كه بيش از چهار هزار نفر جمعيت دارد مشغول بكارم.برنامه كنترل اتاقها و تعداد تختها و همچنين اشخاص را در اكسل طراحى كرده اند و تعداد تختهاى خالى و اتاقهاى خالى بصورت متغير و پس از اعمال تغييرات جديد بصورت اتوماتيك بالاى صفحه ظاهر ميشود.
  سؤالم اين است چطور اين تغييرات بصورت اتوماتيك در بالاى صفحه ظاهر ميشود.
  جواب اين موضوع كه چطور رنگ اتاقهاى خالى و تختهاى خالى تغيير پيدا ميكند را در مطلب پر محتواى حضرتعالى يافتم،با بازديد اين سايت و بدست آوردن اطلاعات مفيد از فردا در محل كارم ديگر براى هر مشكلى مجبور نيستم با برنامه نويس و شركت طراحى كننده فرم ساعتها تلفنى جر و بحث كنم.ورك شيت دات آى ار كليد حل مشكلاتم ميشود.
  ممنون مهندس عزيز اميدوارم يه روزى بياى آلمان و بتوانم لطفت رو جبران كنم.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 02:47h, 15 دسامبر پاسخ

   سلام دوست من. انشالله هرجا که هستید موفق باشید. در خصوص سوالی که فرمودید به احتمال بسیار قوی اینکار از طریق زمان بندی اجرای دستورا VBA انجام میشه

 • a.y
  Posted at 12:01h, 12 نوامبر پاسخ

  البته لازم به ذکر است که conditional formatting باید برای سلولی نوشته بشه که در ان حاصل ضرب دو سلولی رنگی نوشته شده است.یعنی با توجه به فایلی که براتون فرستادم سلول p10

 • a.y
  Posted at 08:40h, 12 نوامبر پاسخ

  سلام اقای اسماعیل پور. در قسمت تماس با من فایلم رو اپلود کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.اگه لطف کنید فایل پاسخ رو به ایمیلم بفرستید ممنون میشم.

 • a.y
  Posted at 18:10h, 11 نوامبر پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من یه جدول ضرب دارم که کنارش دو خانه به رنگ های زرد و قرمز وجود دارد که در خانه زرد یکی از اعداد سطری و در خانه قرمز یکی از اعداد ستون جدول ضرب نوشته شده است. میخوام با استفاده از conditional formatting دستوری بنویسم ک سر ستون های جدول ضرب را بر اساس اعدادی ک در خانه های رنگی نوشته شده تغییر رنگ بده. ممنون میشم اگه کمک کنید.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:28h, 11 نوامبر پاسخ

   سلام. خب اینکه خیلی سادست با خوندن مطالب همین نوشته باید بتونی انجامش بدی. بازم اگر مشکل داری فاییلت رو بفرست تا روی فایل برات راهنمایی کنم

 • ابراهیم
  Posted at 11:53h, 02 نوامبر پاسخ

  مهندس جان عالی

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:53h, 02 نوامبر پاسخ

   قربانت ابراهیم جان

 • ABBAS
  Posted at 13:44h, 08 اکتبر پاسخ

  دمت گرم خیلی باحالی

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 22:01h, 12 اکتبر پاسخ

   ممنون عباس جان. شما هم همینطور

 • ندا احمدی زاده
  Posted at 02:06h, 09 سپتامبر پاسخ

  با سلام
  سپاس فراوان بخاطر آموزش گام به گام و با حوصله شما

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:04h, 09 سپتامبر پاسخ

   درود بر شما ندا خانوم
   سپاس از مهربانی شما

 • reza irandost
  Posted at 13:40h, 13 آگوست پاسخ

  خیلی ممنون از لطف شما

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:07h, 13 آگوست پاسخ

   خواهش میکنم

 • rezairandost
  Posted at 20:49h, 12 آگوست پاسخ

  با سلام خدمت شما دوست عزیز
  اگر در قسمت Conditional formating در یک سلول چند نوع فرمت اعمال کرده باشیم وبخواهیم یکی از انها را حذف کنیم به طوری که بقیه فرمتها باقی بماند چه باید بکنیم ؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 00:04h, 13 آگوست پاسخ

   سلام دوست عزیز
   باید سلولی که روش چند فرمت اعمال کردید رو انتخاب کنید بعد از بخش Conditional Formatting گزینه Manege Rules رو انتخاب کنید و بعد فرمت مدنظرت رو با گزینه Delete حذف کنید.

 • phsnos
  Posted at 20:58h, 09 آگوست پاسخ

  واقعا سایتت معرکس، خداییش از تمام سایتای مرتبطی که تا حالا دیدم بیشتر برام سود داشته و کلی تو کارم جلو افتادم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 23:48h, 09 آگوست پاسخ

   مرسی از لطفت

 • محمدعلی
  Posted at 22:11h, 02 آگوست پاسخ

  با سلام.
  برای شناسایی اعداد تکراری در دو ردیف اکسل که از duplicated values استفاده میکنیم، چرا برخی مواقع فقط یک ردیف آن رنگی میشود و عدد تکراری آن در ردیف کناری رنگ نمیشود؟
  با تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 01:47h, 03 آگوست پاسخ

   قاعدتا نباید این مشکل پیش بیاد. لطفا فایلتون رو بفرستید تا بررسی کنم

 • hamidreza
  Posted at 01:07h, 11 جولای پاسخ

  با تشکر از مطالب و مثال های کاربردی تون.
  ی سوال لطفا راهنمایی کنید
  اگر خواسته باشیم سلول های مشترک دو ستون AوB رو تغییر رنگ بدیم و یا مشترک هاشونو تو ی ستون C بریزیم از چه راهی باید اینکارو انجام بدیم،
  ضمن تشکرفراوان ممنون میشم با ی مثال راهنماییم کنید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:47h, 11 جولای پاسخ

   سلام حمیدرضا جان. میتونی با استفاده از تابع Match و بخش شرط فرمولی Conditional Formatting اینکار رو انجام بدی. کافیه برای هر ستون یه شرط با تابع Match رو ستون دیگه بنویسی.

   • lhlidalida
    Posted at 13:23h, 12 جولای پاسخ

    اگر بهست میتوانید یک فای اکسل تخصصی اکسل رارا به ب ه ماگ بر مطظعدذرا معرفی کنید خیلی سپاسگذارم
    لیداة فم

    • یاسین اسماعیل پور
     Posted at 17:08h, 12 جولای پاسخ

     متاسفانه دیدگاهتون ناخوانا ثبت شده

 • rayati
  Posted at 11:54h, 01 جولای پاسخ

  کاربر ویژه دیگه چیه !؟ :/

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 04:21h, 02 جولای پاسخ

   کاربران ویژه افرادی هستند که بصورت تخصصی با اکسل کار میکنند و مایلند در قبال پرداخت هزینه آموزش های تخصصی تری رو دریافت کنند. اولویت اول من اینجا هم این افراد هستند که اکسل براشون یه ابزار تخصصی هست و به صورت جدی در کارشون با این ابزار درگیر هستند و در آینده بخشی از آموزش هایی که اینجا ارائه میدم ویژه این دسته از دوستان خواهد بود.

   • ALIREZA
    Posted at 12:03h, 26 سپتامبر پاسخ

    سلام میخواستم بپرسم چه کنم که در حال وارد کردن شماره تلفنهای مختلف در یک ستون اگر شماره ای تکراری بود بهم پیغام بده یا اینکه نگذاره اون شماره ثبت شه

 • وحدت نوری
  Posted at 16:57h, 26 ژوئن پاسخ

  با سلام وخدا قوت
  من از مطالب سایتتون خیلی استفاده کردم و ازتون ممنونم بابت آموزش هاتون
  من یک مشکلی دارم توی یه فایل از تابع MIN(IF استفاده کردم که یک شرط داره
  حالا می خوام از دوشرط استفاده کنم یعنی همون تابع ولی این دفعه دو شرط رو داشته باشه چی کار کنم ؟؟؟

  • lida
   Posted at 13:15h, 12 جولای پاسخ

   باسلام و احترام
   مطالب سایتتون بسیار مفید و کاربردی است ، بسیار استفاده کردم و بینهایت سپاسگذارم با

   • یاسین اسماعیل پور
    Posted at 17:08h, 12 جولای پاسخ

    سلام. باعث افتخاره که براتون مفید بوده

    • شهاب
     Posted at 21:12h, 28 آوریل پاسخ

     درود
     اگر بخواهیم در جدول تایپ شده تمام سل هایی که که به طور مثال نوشته مصالح دارد را به رنگ دلخواه در بیاوریم چه کاری باید انجام داد ؟

Post A Comment