تابع IF اکسل و نحوه بکار بردن آن

تابع IF اکسل و کاربرد آن

تابع IF اکسل و نحوه بکار بردن آن

سلام. بالاخره با تاخیر طولانی دوباره در خدمت دوستان هستم. این روزها درگیر مشکلات سرور سایت و جابجایی اون به یک سرور بهتر بودم (و البته هنوز هم درگیر این جابجایی هستم) و به دلیل جابه‌جایی و سایر مشکلات وقت کمتری برای نوشتن بود. در آموزش اکسل امروز با تابع IF اکسل آشنا میشیم. اگر شما کمی با اصطلاحات برنامه نویسی آشنا باشید احتمالا با مفهوم شرطی IF آشنا هستید. در زبان های برنامه نویسی وقتی از IF استفاده میکنیم میخوایم یک شرط رو بررسی کنیم و بر اساس اینکه اون شرط درسته یا نه دو کد متفاوت رو اجرا کنیم. مثلا بررسی کنیم که آیا موجودی انبار بزرگتر از صفر هست یا خیر. اگر موجودی بزرگتر از صفر بود پیام تامین کالا و در غیر اینصورت پیام مواجه با کسری کالا رو به کاربر نشون بدیم. کاربرد تابع IF اکسل هم به همین شکل هست. یعنی ما شرطی رو تعیین میکنیم و بسته به اینکه شرط برقرار باشه یا نه مقادیر متفاوتی رو به عنوان نتیجه تابع بر میگردونیم. در ادامه بیشتر با کاربرد تابع IF اکسل آشنا خواهیم شد.

 قاعده کلی تابع IF اکسل:

=IF(مقدار در صورت برقرار نبودن شرط[اختیاری],مقدار در صورت برقرار بودن شرط,شرط)

حالا با هم نگاهی به پارامترهای تابع IF اکسل بندازیم:

 • شرط: این پارامتر شرطی رو که قرار هست تابع IF اکسل چک کنه تعیین میکنه. این پارامتر میتونه یک عدد، مقدار یک سلول یا یک عبارت شرطی مثل A1>10 باشه.
 • مقدار در صورت برقرار بودن شرط: در صورتی که شرط تعیین شده در پارامتر اول برقرار باشه، این پارامتر به عنوان نتیجه تابع برگردونده میشه. این پارامتر میتونه هر چیزی باشه. از یک مقدار عددی ساده تا یک فرمول خیلی پیچیده.
 • مقدار در صورت برقرار نبودن شرط: زمانی که شرط تعیین شده در پارامتر اول صحیح نباشه مقدار این پارامتر به عنوان نتیجه تابع برگردونه میشه. تعیین این پارامتر اختیاری هست. اگر شما این پارامتر رو تعیین نکنید و شرط تعیین شده در پارامتر اول هم صحیح نباشه عبارت False به عنوان نتیجه تابع در سلول قرار داده میشه.

مثالی برای استفاده از تابع IF اکسل:

فرض کنید ما جدولی مثل جدول زیر داریم که در اون موجودی و سفارش مشتری برای هر کدام از کالاهای ما وجود داره و هر روز بروز رسانی میشه:

نام کالا موجودی انبار درخواست وضعیت
قطعه شماره 1 10 186
قطعه شماره 2 191 25
قطعه شماره 3 131 160
قطعه شماره 4 121 150
قطعه شماره 5 53 10
قطعه شماره 6 171 56
قطعه شماره 7 83 116

حالا ما میخوایم با استفاده از تابع IF اکسل فرمولی رو در ستون وضعیت بنویسیم که در صورتی که موجودی انبار هر قطعه بزرگتر یا مساوی درخواست مشتری بود وضعیت کالا قابل ارسال و در صورتی که موجودی انبار کمتر از درخواست مشتری بود وضعیت کالا به عدم موجودی تغییر کنه. خب ببینیم چطوری برای حل این مساله باید از تابع IF اکسل استفاده کنیم.

 • گام اول- تعیین شرط:

ما قراره با مقایسه موجودی کالا و درخواست مشتری تصمیم گیری کنیم. زمانی وضعیت کالای ما قابل ارسال هست که موجودی بزرگتر یا مساوی درخواست باشه. بنابراین شرط ما B2>=C2 هست.

 • گام دوم – تعیین مقدار تابع در صورت برقرار بودن شرط:

در صورتی که موجودی ما بزرگتر یا مساوی درخواست باشه وضعیت کالای ما قابل ارسال هست. بنابراین عبارت “قابل ارسال” رو به عنوان نتیجه تابع در صورت برقرار بودن شرط تعیین میکنیم. دقت کنید که عبارات متنی حتما باید بین دو علامت نقل قول قرار داشته باشند.

 • گام سوم – تعیین مقدار در صورت برقرار نبودن شرط:

در صورتی که موجودی کمتر از درخواست باشه وضعیت کالای ما عدم موجودی هست. بنابراین عبارت “عدم موجودی” رو به عنوان نتیجه تابع در صورت برقرار بودن شرط تعیین میکنیم.

در پایان تابع IF اکسل ما به شکل زیر کامل میشه:

=IF(B2>=C2;”عدم موجودی”;”قابل ارسال”)

حالا این فرمول رو در سلول D2 مینویسیم و بعد فرمول سلول D2 رو در سلول های D3 تا D8 کپی میکنیم. با اینکار جدول ما به شکل زیر در میاد:

نام کالا موجودی انبار درخواست وضعیت
قطعه شماره 1 10 186 عدم موجودی
قطعه شماره 2 191 25 قابل ارسال
قطعه شماره 3 131 160 عدم موجودی
قطعه شماره 4 121 150 عدم موجودی
قطعه شماره 5 53 10 قابل ارسال
قطعه شماره 6 171 56 قابل ارسال
قطعه شماره 7 83 116 عدم موجودی

دانلود فایل آموزش:

[private role=specialsubscriber]IF.sample.worksheet.ir[/private]

تمرین:

 

[private role=specialsubscriber]فرض کنید جدول زیر به صورت روزانه برای شما ارسال میشه:

گروه کالا نام کالا مقدار فروش
ماوس ماوس نوع 1 17
ماوس نوع 2 21
ماوس نوع 3 20
مانیتور مانیتور 1 47
مانیتور 2 45
مانیتور 3 0
کیبرد کیبرد مدل 1 48
کیبرد مدل 2 35
کیبرد مدل 3 27

همونطور که در این جدول میبینید گروه کالا فقط در مقابل اولین کالای هر گروه قرار داره و اگر شما بخواید به عنوان مثال از تابع SUIMIF برای جمع مقدار فروش هر کالا استفاده کنید دچار مشکل میشید. با استفاده از تابع IF اکسل فرمولی در ستون چارم بنویسید که جدول شما به شکل زیر دربیاد و گروه کالا برای تک تک کالاها در مقابلش نمایش داده بشه تا بشه از این ستون برای توابعی مثل SUMIF استفاده کرد:

گروه کالا نام کالا مقدار فروش گروه
ماوس ماوس نوع 1 36 ماوس
ماوس نوع 2 18 ماوس
ماوس نوع 3 50 ماوس
مانیتور مانیتور 1 39 مانیتور
مانیتور 2 14 مانیتور
مانیتور 3 43 مانیتور
کیبرد کیبرد مدل 1 28 کیبرد
کیبرد مدل 2 9 کیبرد
کیبرد مدل 3 40 کیبرد

 

[/private]

امیدوارم از این آموزش اکسل استفاده کرده باشید.

1,100 Comments
 • Ali
  Posted at 09:41h, 27 ژوئن پاسخ

  سلام…
  یه سوال داشتم…
  اگه بخوام تابعی بنویسم که به عنوان مثال اگر مقدار سلولی با عدد یا حروف خاصی شروع یا تموم بشه جلوش یا در سلول دیگری عبارت مد نظرمو بنویسه باید چکار کنم…؟

 • محمد حسین حقیقی
  Posted at 23:22h, 25 می پاسخ

  با سلام و عرض ادب و تشکر از آموزش های عالیتون
  می خواهم تقاضا کنم لطفاً راهنمایی فرمایید:
  مقدار خرید یک سهم از موجودی اولیه کسر و فروش سهم و سود به مبلغ موجودی اضافه شود. برای این منظور تلاش زیاد و از سه تابع if & sumif & sumifs کمک گرفتم لاکن متاسفانه رقم صحیح نمایش داده نمی شود. بطور مثال
  خرید فروش موجودی اولیه سود مانده
  100 200 300 10 410
  در این حالت می خواهم در قسمت مانده ضمن مشاهده مانده معامله از تفاضل خرید سهم و کسر از مانده، مبلغ سود یا زیان از موجودی کسر و نیز در صورت فروش به موجوی افزوده شود

 • محمدرضا
  Posted at 12:13h, 10 می پاسخ

  سلام
  من گزارشی دارم که یکی از ستون ها شامل سه نوع محصول میشه. چجوری میتونم در دو ستون مجزا آمار دقیق از تعداد هر محصول را داشته باشم
  مثلا محصول A محصول B محصولC دارم و میخام بدونم پایان ماه اسم هر محصول چندبار تکرار شده
  ممنون

 • رسول
  Posted at 00:14h, 26 مارس پاسخ

  آقای اسماعیل پور با درود و خسته نباشید من مدت زیادی که با اکسل کار می کنم ولی حالا فرمول را طبق دستورات لازم نوشتم وهیچ گونه ایرادی را هم پیغام نمیده ولی جواب را نمیده تمام مواردی که یک سلول ممکن جواب نده را هم بررسی کردم ولی باز هم جواب نمیده

 • shahab shoraka
  Posted at 02:58h, 11 مارس پاسخ

  سلام

  1 سطر و 3 ستون دارم ، میخوام اگر ستون 2 و 3 خالی نبودن سلول ستون 1 هایلایت بشه.

  ممنون میشم راهنمایی کنین

 • یاس
  Posted at 10:09h, 29 دسامبر پاسخ

  کد وضعیت ستون جدیدی که میخوام وضعیت
  s1 عالی s1 عالی
  s2 عالی s2 عالی
  s3 خوب s4 عالی
  s4 عالی s6 عالی
  s5 بد
  s6 عالی

  پیرو سوالم منظورم همچین چیزیه

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:15h, 07 ژانویه پاسخ

   سلام دوست عزیز
   من کاملا منطورتون رو متوجه شدم. برای پیاده سازی این مساله چند راه وجود داره. من دوتاش رو میگم:
   1 – با استفاده از تب Data و گزینه from table/range محدوده مدنظرتون ار انتخاب کنید و بعد از ویرایش در power query در یک شیت دیگه لودش کنید
   2- براش VBA بنویسید

 • یاس
  Posted at 09:58h, 29 دسامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر ممنون از آموزشهای مفیدتون
  یک سوال دارم.من یک فایل اکسل دارم یک ستون کد به صورت تکس هست(مثلا کد s1) و یک ستون وضعیت اون کدها به صورت تکس (مثلا خوب، بد، عالی) میخوام فرمولی بنویسم که در یک ستون اون کدهایی که وضعیتشون مثلا عالی هست رو برام پشت سر هم بدون فاصله بیاره. با استفاده از IF راحت میشه نوشت ولی در یک ستون اگر شرط برقرار نباشه یک سلول خالی میمونه مثلا اونایی که “عالی” هست رو تو ستونی که فرمول تعریف کردم اینجوری میاره(S3.S2.S1.خالی(شرط برقرار نباشه). خالی(شرط برقرار نباشه).S6و…) نمیخوام بینش خالی باشه اصلا نمیدونم تونستم منظورمو بگم.در ضمن با فرمول FILTER که در اکسل 2021 هست میدونم میشه ولی به اونم دسترسی ندارم. راه دیگه ای وجود داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • یاس
  Posted at 09:56h, 29 دسامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر ممنون از آموزشهای مفیدتون
  یک سوال دارم.من یک فایل اکسل دارم یک ستون کد به صورت تکس هست(مثلا کد s1) و یک ستون وضعیت اون کدها به صورت تکس (مثلا خوب، بد، عالی) میخوام فرمولی بنویسم که در یک ستون اون کدهایی که وضعیتشون مثلا عالی هست رو برام پشت سر هم بدون فاصله بیاره. با استفاده از IF راحت میشه نوشت ولی در یک ستون اگر شرط برقرار نباشه یک سلول خالی میمونه مثلا اونایی که بالاست رو تو که ستون اینجوری میاره(S1.S2.S3.خالی(شرط برقرار نباشه). خالی(شرط برقرار نباشه).S6و…) نمیخوام بینش خالی باشه اصلا نمیدونم تونستم منظورمو بگم.در ضمن با فرمول FILTER که در اکسل 2021 هست میدونم میشه ولی به اونم دسترسی ندارم. راه دیگه ای وجود داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • وحید نیک
  Posted at 10:22h, 27 دسامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  میخوام یه ستون مصرفی دارم که هر با وارد کردن عددی از انبار کم کنه و وقتی مقدار جدیدی در ستون مصرفی وارد کردم از مقدار جدید انبار کم کنه
  مثلا موجودی انبار 100 هستش یبار توی مصرفی 10 وارد میکنم موجودی میشه 90 باز با وارد کردن 10 بیاد از 90 کم کنه بشه 80

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:43h, 28 دسامبر پاسخ

   سلام وحیدجان
   میتونی خیلی ساده از فرمول sum استفاده کنی. فرض کن ستون اعداد مصرفی B باشه و موجودی اولیه یعنی همون عدد 100 هم در سلول C1 باشه. توی D1 بنویس:
   =C1-Sum(B:B)

 • MOHAMMAD MAHDI FOROOZAN
  Posted at 09:40h, 30 نوامبر پاسخ

  سلام خسته نباشيد
  من دوتا شيت جدا دارم كه در هر شيت مقدارعددي بعضي از سلولها يكي هستند ميخواستم راهنمايي كنيد به جه صورت ميتونم فرمولي داشته باشم كه شيتها رو مقايسه كنه و عددهيي رو كه مثل هم هستند رو عددي كه اضافه هست رو حذف كنه و ستوني جدا بده بهم و يا اينكه حداقل عدد هاي شبيه به هم رو بيدا كنه و بهم نشون بده خيل خيل تشكر از شما

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:37h, 02 دسامبر پاسخ

   سلام دوست عزیز
   برای اینکار میتونی از تابع match استفاده کنی

 • مجید
  Posted at 17:50h, 07 اکتبر پاسخ

  در ستون A کدهای ملی بدون صفرهای اول آنها نوشته شده است. (یعنی کدهای ملی 8 ، 9 یا 10 رقمی هستند.) در سلول B2 فرمولی بنویسید که صفرهای مورد نیاز هر ردیف را در کنار آن قرار دهد و تمام کدها 10 رقمی شوند.

 • سایه نیک صفت
  Posted at 11:41h, 08 سپتامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر یه خواهشی داشتم از حضورتون
  من برای سر کارم به ی فرمول نیاز دارم اموزش های توی گوگل رو دیدم چیزی متوجه نشدم
  میخواستم بین یک ستون تاریخ و ستون ساعت برام شرطی ایجاد شه که مهلت زمان رو براش تعیین کنم مثلا یه مهلت زمان 8 ساعته میخوام و ی مهلت زمان 4 ساعته
  من تو PsS پوز هستم میخوام هر تیکت خدمات که از طریق دستگاه پوز برام ثبت میشه متوجه شم اگر از 8 ساعت یا 4 ساعت گذشت جریمه برای بچه هام بزارم و بهم نشون بده
  مثلا اگر تیکت رول میاد ساعت 16:00 روز 17 ام تا 8 ساعت ایندش بهم زمانشو نشون بده چقدر مهلت داره یا منفی بخوره که اونقدر از مهلته گذشته و بهم نشونش بده

 • behnam
  Posted at 03:28h, 22 آگوست پاسخ

  سلام
  میشه فرمولی برام بنویسید که
  مثلا مقدار عددی که در خانهA1 وارد می کنیم, اگر بزرگتر یا مساوی عدد 10 بود داخل همان خانه عدد 10 تایپ شود و بیشتر از ده تایپ نشه

  • behnam
   Posted at 01:48h, 08 سپتامبر پاسخ

   ظاهرا سازنده این سایت یا اکسل بلد نیست یا حال نداره جواب بده

 • مهری
  Posted at 12:50h, 15 آگوست پاسخ

  سلام خسته نباشید میشه برام یه فرمول شرطی بنویسین مثلا بنویسین که اگه مقدار خروجی بیشتر و مساوی یک شد (ااون رو برا من نشون بده هایلات کنه اونروزی که داده خروجی من بیشتر از یک شده)
  ممنون میشم

 • ALI
  Posted at 02:47h, 13 آگوست پاسخ

  درود خدا خسته نباشید میخواستم فرمولی توی اکسل بنویسم که شرط بندی ههاش اینجوری باشه:اگر Sمثبت فرض بشه وZمنفی قواعد ضربشون رو میخوام شرطی بشه برام وتوی دو ستون بنویسمشون و جوابشون توی ستون سوم برام نوشته بشه.
  SS>>S
  SZ>>Z
  ZZ>>S
  ZS>>Z

 • ز
  Posted at 18:36h, 25 ژوئن پاسخ

  سلام .
  1داده ورودی در سلول A1را چک نماید در صورت مضرب 3بودن قسمت شماره 2را
  انجام دهد و در غیر اینصورت قسمت شماره 3را انجام دهد
  .2در این قسمت سلول B1را چک کند اگر بزرگتر از مقدار سلول A1باشد قسمت
  شماره 4را انجام دهد و در غیر اینصورت قسمت 5را انجام دهد.
  .3در این قسمت به اندازه مقدار سلول B1که عدد تصادفی بین 2و 11است کاراکتر #
  را در سلول D2چاپ کند.
  اینو چطوری حلش کنم.

 • کوشا
  Posted at 12:28h, 17 ژوئن پاسخ

  با سلام
  من به ی فرمول به صورت زیر نیاز دارم لطفا راهنمایی کنید:
  دوتا فایل اکسل دارم، شامل دو ستون حاوی اسم و سمت
  میخواهم اگر اسم های داخل دو فایل باهم یکی بودند ستون سمت فایل دوم در فایل اول جایگذاری شود.

 • بهناز
  Posted at 17:51h, 05 ژوئن پاسخ

  سلام وقت بخیر
  نیاز به یک فرمول دارم
  به اینصورت که ستون A اعدادی داره که تغییر میکنن و اعداد ستون B با فرمول و طبق ستون A بدست می آیند. عدد مورد نظر من در ستون A مثلا 43 است که ممکن است یک بار در سطر 10 یکبار در سطر 25 باشد (مکان 43 متغییر است). فرمولی که نیاز دارم: در ستون A هر جایی که عدد 43 بود عدد مقابل آن در ستون B را به من نشان دهد.

 • سجاد محمدی
  Posted at 17:06h, 01 ژوئن پاسخ

  با سلام و تشکر
  م خواستم ببینم تابع ذیل به چه شکل نوشته میشود:
  B3 مساوی با اگر A3 صفر یا کمتر از صفر باشد کلمه تسویه شد نوشته شود و اگر بیشتر از صفر بود خلی بماند

 • نیما توکل
  Posted at 16:05h, 06 می پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  بنده سایتی دارم و میخواهم با برنامه حسابداریمون موجودی و قیمت هارو سینک کنم.
  برای مثال وقتی از لرنامه حساب داری خروجی میگیرم یه کد محصول هست و یه تعداد موجودی کالا و یه قیمت
  حالا از محصولات سایت هم میتونم ب همین ترتیب خروجی بگیرم
  ولی میخواستم ی فرمولی برای اکسل بنویسم که:
  ی کد محصول بیاد ور داره از سطرِ کد های کالا که از برنامه حسابداریمون اکسپورت گرفتیم
  و بیاد مطابقت بده با کد های محصولاتی که من از سایت اکسپورت گرفتم، و وقتی پیدا کرد اون کد محصولی که از اکسپورت برنامه گرفته و مطابقت داد با کد محصول اکسپورت سایت، بیاد تعداد موجودی و قیمت فروشِ همون کد محصولی که از برنامه حسابداری گرفته رو جایگزین سلول هایی که میگم بکنه.
  اینطوری بگم ک مثلا
  ستون A با دورو ور 7 هزار سلول کد های محصولات اکسپورت شده از برنامه حسابداریه. ستون B تعداد موجودی های کالاییست و ستون C قیمت فروش!

  ستون E شروع کد های محصولات اکسپورت شده از سایته. ستون F موجودی، و ستون G قیمت.

  حالا یه فرمول میخواهم بیاد A1 رو کدش رو حفظ کنه و بیاد تو کل 8 هزار تا سلولی که تو E هست و کد های سایته بگرده و وقتی پیداش کرد و مطابقت داد بیاد موجودی و قیمت هارو یکی کنه
  مثلا A1 رو توی E2 پیدا میکنه، بیادش B2 رو با F2 و همچنین C2 رو با G2 یکی کنه.

 • محمدرضا عزیزی
  Posted at 21:31h, 17 آوریل پاسخ

  سلام
  خسته نباشید یزرگواران
  من یک بانک اطلاعاتی nدر اکسل دارم که مربوط به ثبت نام وام بازنشستگان هست .میخواهم یک منوی ورود اطلاعات ثبت نام ایجاد کنم که فرد با وارد کردن کد پرسنلی خود و عدم وجود این کد در بانک اطلاعاتی مجاز به ثبت نام شود و پس از آن نام – نام خانوادگی و تاریخ روز جاری را بعنوان تاریخ ثبت نام وارد کرده و مشخصات او به آخر بانک اطلاعاتی اضافه شود ممنونم اگر دوستان عزیز راهنمائی فرمایند.

 • علی
  Posted at 01:06h, 30 مارس پاسخ

  سلام در فایل اکسل می خوام شرط بزارم بارش بالای1mmرا برام پیدا کنه وبقیه را حذف کنه چگونه باید شرط بنویسم؟ وبعد در کدوم قسمت بنویسم شرط را؟

 • محمدرضا عزیزی
  Posted at 14:02h, 19 مارس پاسخ

  سلام
  خسته نباشید یزرگواران
  من یک بانک اطلاعاتی دارم که مربوط به ثبت نام وام بازنشستگان هست .میخواهم یک منوی ورود اطلاعات ثبت نام ایجاد کنم که فرد با وارد کردن کد پرسنلی خود و عدم وجود این کد در بانک اطلاعاتی مجاز به ثبت نام شود و پس از آن نام – نام خانوادگی و تاریخ روز جاری را بعنوان تاریخ ثبت نام وارد کرده و مشخصات او به آخر بانک اطلاعاتی اضافه شود ممنونم اگر دوستان عزیز راهنمائی فرمایند.

 • سارا
  Posted at 11:07h, 08 فوریه پاسخ

  خیلی ممنون من پیدا کردم چیکار کنم مشکل اینجا بود که من سلول رو مطلق میکردم

 • سارا
  Posted at 10:31h, 08 فوریه پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من دو عدد در دو ستون متفاوت دارم میخام که اکسل این دو ستون رو مقایسه کنه و در صورت افزایش ستون دومی ,عدد اون ستون رو برای من به رنگ دلخواه نشون بده چطوری اینکارو انجام بدم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید البته تو قسمت CONDITIONAL FORMATING انجام میدم ولی فقط برای یه سلول میشه نه برای کل ستون

 • احمد بهجتی
  Posted at 14:35h, 06 فوریه پاسخ

  سلام وقت بخیر چطور می تونیم در یک ستون وقتی عددی تکراری وارد می کنیم خطا بزنه و اعلام کنه تکراریه

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 14:19h, 07 فوریه پاسخ

   سلام جناب بهجتی
   شما با کمک از تابع COUNT و محاسبه تعداد تکرار هر عدد در اون ستون می تونید بفهمید که تکراریه
   و بر اساس تعداد تکرار و با کمک امکان Conditional Formatting می تونید مثلا” با تغییر رنگ سلول به کاربر اعلام خطا کنید
   موفق باشین – خانیکی

 • Sajjad
  Posted at 00:13h, 02 فوریه پاسخ

  سلام لطفا در صورت امکان برام فرمولی بتویسین که مثلا وقتی اسم یکی رو مینویسم،آدرس،طرفو تو یک سلول دیگه بنویسه

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 10:35h, 02 فوریه پاسخ

   سلام سجاد جان
   برای انجام این کار می تونید از تابع VLookup استفاده کنید
   آموزش مربوط به این تابع رو از همین سایت مطالعه کنید و ازش الگو بگیرین
   موفق باشین – خانیکی

 • سجاد
  Posted at 17:48h, 27 ژانویه پاسخ

  سلام وقتتون بخیر من از طریق فرمول نویسی سن افراد تومجموعه رو براساس تابع today استخراج کردم مثلا 1y 5m 25d حالا میخام فرمولی بذارم که این شخص وقتی به سن 17 سال و 11 ماه و30روز رسید اون سلول رنگی بشه. لطفا راهنماییم کنید.

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 10:02h, 30 ژانویه پاسخ

   سلام سجاد جان
   اگه شما بتونید تاریخ روز و تاریخ تولد شخص رو بصورت تفکیک شده داشته باشین
   یعنی سال و ماه و روز رو برای هر دو تاریخ بصورت جداگانه داشته باشین
   با کمک دستور IF و مقایسه این اعداد ، می تونید بفهمید که آیا این شخص به سن قانونی رسیده است هست و یا خیر ؟!
   به فایل توابع کاربردی تاریخ هجری شمسی در وبلاگ منم سری بزنید
   شاید کمک تون کنه و براتون مفید باشه
   موفق باشین – خانیکی

 • Aida
  Posted at 16:28h, 18 ژانویه پاسخ

  سلام خسته نباشید مشکل این فرمول بنده چی هستش. (“”;,IF(B2=MAX($B$2:$G$2),B1=
  که در اصل میخواد که بیشترین فروش رو توی اون بازه پیدا کنه و هرکدوم بیشترین بود اسم اون ماه مربوطه رو که تو ستون B1هست رو بنویسه ولی ارور داره این فرمول مشکل کجاست؟؟

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 18:13h, 18 ژانویه پاسخ

   سلام آیدا جان
   بگمانم مشکل فرمول تون از اون علامت نقطه ویرگول هست که بین ویرگول و کوتیشن گذاشته شده است
   و در واقع علامت نقطه ویرگول اضافیه و باید حذف بشه
   موفق باشین

 • setareh
  Posted at 04:03h, 24 دسامبر پاسخ

  سلام میشه راهنمایی کنید این فرمول چه مشکلی داره
  اگر c5کوچکتر از b5 بود عدد 0 باشد و اگر بزرگتر بود c5 رواز b5 کم کنید
  =IF(C5B5=(C5-B5))

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 09:42h, 24 دسامبر پاسخ

   سلام ستاره خانم
   فرمول تون خیلی مشکل داره
   بایستی فرمول رو بصورت زیر بنویسین :
   IF(C5>B5,C5-B5,0)
   موفق باشین – خانیکی

 • محمد سلمانی
  Posted at 19:46h, 15 دسامبر پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت همه عزیزان.خواهش میکنم منو راهنمایی کنید چند روزه دارم دنبال راه این قضیه میگردم پیداش نمیکنم تو اینترنت. من یه جدول دارم که با ایف و اند کلی شرط براش گذاشتم و نتیجه نهایی جدول در روبروی اسم طرف، بصورت دو کلمه : “مردود” “قبول” (true/false)
  درج میشه . همه چی عالیه و درست میکنه ولی فقط مشکل اینجاست که وقتی فرمولم رو تو سطرهای پایین و خالی جدول paste میکنم ، توی همه سطرهای خالی که هنوز دیتا وارد نکردم کلمه ” مردود” نمایش داده میشه که زیاد جالب نیست و توی ذوق میزنه . میتونید منو راهنمایی کنید بگید چطوری میشه توی سطرهایی که دیتا وارد نشده،نتیجه فرمول هم نمایش داده نشه >؟؟؟؟؟
  در آخر از همگی شما تشکر میکنم که همچین سایت خوب و کاربردی راه اندازی کردید و زحمت پشتیبانی اون رو میکشید

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 22:21h, 15 دسامبر پاسخ

   سلام جناب سلمانی
   کافیه که فرمول تون رو داخل یه IF دیگه بگذارین
   که اگر خانه ها تون بدون دیتا باشه ، نتیجه فرمول تون تهی باشه
   مثل فرمول زیر :
   IF(A1=””,””,F1)
   در این فرمول اگه خانه A1 بدون دیتا باشد ، نتیجه ی فرمول تهی است
   و اگر در خانه A1 دیتا داشته باشد ، فرمول F1 محاسبه خواهد شد
   کافیست که شما بجای A1 یکی از خانه های اصلی دیتا را تعریف کنید
   و بجای F1 فرمول قبلی تان را جایگزین نمایید
   موفق باشین – خانیکی

   • محمد سلمانی
    Posted at 11:21h, 16 دسامبر پاسخ

    الهی قربونتون برم آقای خانیکی،اگه دم دستم بودید یه ماچ گنده میکردمتون.4 روز داشتم سرچ میکردم.بالاخره راه حل شما جواب داد .

    واقعا بزرگواری میکنید که تو این شرایط بدون هیچ توقع و چشمداشت به کسایی که نمیشناسید و حتی ندیدیشون اینطوری محبت میکنید و کارشون رو راه میندازید. واقعا سپااااااااااااااااااس مهندس

    • محمد قاسم خانیکی
     Posted at 12:13h, 16 دسامبر پاسخ

     خواهش می کنم جناب سلمانی
     نظر لطف شماست
     من کار خاصی نکردم
     پیروز و سربلند باشین

 • Pouyan
  Posted at 15:06h, 15 دسامبر پاسخ

  سلام خسته نباشید ،
  میخواستم بدونم که اشکال این فرمول چیه؟ ممنون میشم زودتر جواب بدین
  (((IF(B3<10,"M",IF(B3<14,"Z",IF(B3<17,"B",IF(B3<20,A,N
  وقتی وارد میکنم ، به فرمتش گیر میده.
  ممنون

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 18:46h, 15 دسامبر پاسخ

   سلام پویان جان
   سلامت باشی
   اشکالش این بود که حروف A و N رو مثل دیگر حروف داخل کوتیشن نگذاشته بودی
   بصورت زیر اصلاح میشه و کار میکنه
   IF(B3<10,"M",IF(B3<14,"Z",IF(B3<17,"B",IF(B3<20,"A","N"))))
   موفق باشی – خانیکی

 • آسمان
  Posted at 17:23h, 11 دسامبر پاسخ

  سلام خسته نباشید
  میشه لطفا راهنمایی کنین
  من میخوام فرمولی بنویسم دراکسل که مثلا اگر محتوای سلولB برابر باشد با محتوای سلولA به اضافه 1 (B2=A2+1) جواب را بنویسد OK

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 22:13h, 11 دسامبر پاسخ

   سلام به شما
   سلامت باشین
   فرمول تون میتونه اینطوری باشه :
   IF(B2=A2+1,”OK”,””)
   موفق باشین

 • SEH
  Posted at 10:02h, 01 دسامبر پاسخ

  سلام
  اشکال این فرمول چیه؟
  =IF(D4>=D4,”(D4-E4)”,IF(E4>D4,”0”))

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 10:11h, 01 دسامبر پاسخ

   سلام به SEH عزیز !!!
   اشکال کاملا” مشخصه
   در شرط اول تون ، مقدار یک خونه رو با خودش مقایسه کردین که همیشه برابره
   پس شرط اول همیشه برقراره
   و نتیجه ی فرمول فوق مستقل از اینکه چه مقادیری توی خونه ها باشه
   همیشه عبارت متنی یا رشته ایه (D4-E4) خواهد بود !!!

  • Aida
   Posted at 16:24h, 18 ژانویه پاسخ

   سلام خسته نباشید مشکل این فرمول بنده چی هستش. (“”;,IF(B2=MAX($B$2:$G$2),B1=
   که در اصل میخواد که بیشترین فروش رو توی اون بازه پیدا کنه و هرکدوم بیشترین بود اسم اون ماه مربوطه رو که تو ستون B1هست رو بنویسه ولی ارور داره این فرمول مشکل کجاست؟؟

  • Payuon Saeed
   Posted at 18:14h, 20 ژوئن پاسخ

   سعید هستم
   میخاستم یه فرمول برام بنویسین که اگر سلول A2کوچکتر از A3باشه عدد A3 رو منهای عدد ۹۹۹۹ بکنه بعد با عدد A2جمع کنه در سلول A1بنویسه
   ممنون

 • masuod
  Posted at 19:37h, 20 نوامبر پاسخ

  با سلام و خسته نباشید ممنون از اینکه به سوال من جواب دادید و مشکل من را حل کردید امیدوارم که همیشه در کارهایتان موفق باشید با تشکر

 • masuod
  Posted at 21:22h, 19 نوامبر پاسخ

  با سلام و خسته نباشید.
  در فرمول نویسی با تابع if اگر علامت مساوی داشته باشیم ایراد از فرمول میگیرد مثل مورد زیر لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  (B14>17,”عالی”,IF(B14>15,”خیلی خوب”,IF(B14>10,”خوب”,IF(B14=10,”ضعیف”,””)))
  ببخشید هر کار کردم درست نشد. مسئله این است که ایراد گرفته شده در مورد استفاده از علامت مساوی میباشد.اون قسمت اول فرمول مربوط به آخر آن میباشد.

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 14:57h, 20 نوامبر پاسخ

   سلام آقا مسعود
   بنظر میرسه که این فرمول شما ، یک IF و یک پرانتز کم داشت
   مشکل از علامت مساوی نبود
   من اون رو بصورت زیر اصلاح کردم و بخوبی کار میکرد و جواب میداد
   =IF(B14>17,”عالی”,IF(B14>15,”خیلی خوب”,IF(B14>10,”خوب”,IF(B14=10,”ضعیف”,””))))
   فرمول فوق رو کپی کنید و از آن استفاده کنید
   موفق باشید – خانیکی

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 15:03h, 20 نوامبر پاسخ

   آقا مسعود
   نکته قابل توجه در کپی فرمول اینست که
   بعلت قرارگرفتن در سایت علامت ” تغییر می کند
   که بایستی پس از کپی شدن با کاراکتر صحیح آن با کمک امکان Find و Replace جایگزین و اصلاح گردد
   بازهم موفق باشین – خانیکی

  • قاسمی
   Posted at 08:21h, 28 آوریل پاسخ

   سلام وقت بخیر
   میخواهم شرطی بین دو شیت بنویسم با این مزمون که اگر در شیت اول خانه f3 عدد یک وارد شد در شیت دوم اگر در همان خانه عدد یک وارد شد خطا بدهد

 • ماهانی
  Posted at 19:20h, 10 اکتبر پاسخ

  سلام.
  بنده عین مطلب شماروانجام دادم اماخطای VALUEبهم میده چه کنم؟
  باتشکر

 • lsvd;jh
  Posted at 13:43h, 21 سپتامبر پاسخ

  سلام محبت بفرمایید که اگر بخواهیم نتیجه جبری سلولA1 و A2 در A3 نمایش داده شود با این شرط که اگر نتیجه بزرگتر از صفر بود حاصل به رنگ سبز واگر 0 بود زرد وچنانچه منفی بود به رنگ قرمز نشان داده شود بسیار ممنونم

 • مرضیه
  Posted at 09:24h, 07 سپتامبر پاسخ

  سلام من میخوام در اکسل فرمولی بنویسم که اگر سلول b بزرگتر مساوی سلول a بود بقیه سلول های کناریش غیر فعال بشه ولی اگه نه سلول کناریش باز باشه تا بتوان عدد اضافه کرد

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 12:48h, 09 سپتامبر پاسخ

   سلام مرضیه خانم
   انجام کار شما ، با ماکرونویسی ممکنه
   به این ترتیب که با تحقق شرط شما ، سلول و یا سلولهایی قفل و یا باز بشن
   درصورت تمایل ، برای دریافت آموزش ، اطلاعات و یا توضیحات بیشتر ، بر روی نام کامل من در بالا کلیک نمایید
   موفق باشید – خانیکی

 • حسین
  Posted at 15:55h, 25 جولای پاسخ

  سلام.
  وقت بخیر
  من تو اکسل یه جدولی دارم که میخوام اگ عدد فلان انتخاب شده خصوصیات یک جدول دیگرو بیاره اینجا بنشونه.
  مثالم هم برای ورود و خروج و ماه های سال هستش.
  یعنی 31 خونه دارم به تعدا روز های ماه اگر طرف از لیست مرداد را انتخاب کرد تعطیلات و روزهای مرداد ماه بیاد بشینه تو جدول اصلی و اگه شهریور انتخاب کرد تعطیلات شهریور و همین ترتیب تا 12 ماه سال.
  باتشکر

 • احسان
  Posted at 18:49h, 20 جولای پاسخ

  با سلام
  بنده یک تابع شرطی نوشتم برای بار کدخوان که اگه بارکد کالا عدد 45014601 باشه بنویسه درست، در غیر اینصورت بنویسه نادرست
  اگه بخوام وقتی بارکد کالا خوانده میشه بارکد نادرست را با رنگ قرمز و بارکد درست با رنگ سبز نشون بده، بدون زدن کلید اینتر، چیکار باید بکنم؟
  یه جورایی مثل ستون IN / OUT
  ممنونم
  (“IF(A3=45014601;”CORRECT”;”FALSE

  • پریسا
   Posted at 17:44h, 10 اکتبر پاسخ

   سلام
   مشکل من توی کوچکتر وبزرگتر نوشتن توی فرمول نویسی اکسل که هر کاری میکنم لب تابم علامتها رو نمیاره لطفا اگه کسی بلده توضیح بده. ممنون

   • محمد قاسم خانیکی
    Posted at 19:41h, 11 اکتبر پاسخ

    سلام پریسا خانم
    گرچه خیلی بعید می دونم که صفحه کلیدی باشه که نتونه علائم رو تایپ کنه
    اما یه راهش اینه که از منوی Insert و قسمت Symbol با انتخاب فونت مورد نظرتون ، کاراکتر دلخواه تون رو کپی کنید
    قطعا” راه فوق ، یک راهکار اساسی نیست
    و مشکل تون باید با انجام تنظیماتی در ویندوز بصورت اساسی حل بشه
    موفق باشین – خانیکی

 • Shokoohi
  Posted at 10:12h, 17 جولای پاسخ

  در مثالی که برای Maxifs نوشتید اگر بخواهیم وقتی مقدار بزرگتر را پیدا کرد یک مقدار دیگر را که در سلول دیگری قرار دارد جایگزین کند چه باید بکنیم ؟

 • محمد
  Posted at 11:14h, 06 ژوئن پاسخ

  سلام
  بی زحمت میخوام تو لیستم وقتی یه نفر غیبت کرده داخل سلولش کسری کار بخوره

 • قدیری
  Posted at 11:40h, 01 ژوئن پاسخ

  سلام من می خوام یه فرمول بنویسم برای رتبه بندی مثلا بگم اعداد بالای 18 عالی بیشتر از 15 خوب و بیشتر از 10 ضعیف و کمتر از 10 رو خیلی ضعیف نشون بده
  می شه لطفا راهنماییم کنید

 • zara
  Posted at 18:11h, 31 می پاسخ

  سلام، وقت بخیر
  من میخوام ی فرمول بنویسم برای انبارداری که تعداد کالا رو دارم و تعداد جنس که هر موقع از انبار اون جنس خارج میشه یک دونه از اون کالای انبار کم بشه- من چطوری میتونم این و فرمولش و بنویسم که با خروج جنس که من تعدادش و کم میکنم اتوماتیک یک دونه از تعداد کالا کم بشه؟ و اینکه اون جنس هم زمان نیاز به چند کالا داره که میخوام با کسر جنس همه اون کالاها تعدادشون یکی کم بشه؟ امیدوارم خوب توضیح داده باشم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 17:41h, 02 ژوئن پاسخ

   شما باید ایتدا یه جدول واسط ایجاد کنید که این نسبت هر کالا در جنس رو مشخص کنه. اگر فایلتون رو ببینم بهتر میتونم کمکتون کم

   • Zara
    Posted at 16:07h, 05 ژوئن پاسخ

    ممنون راهنمایی کردین. چطوری میتونم فایل رو براتون بفرستم؟

 • فائزه
  Posted at 15:51h, 31 می پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من دو تا فایل اکسل دارم، یکی حاوی مشخصات و شماره تماس هست، میخوام توی فایل دوم وقتی اسم طرف وارد شد اتوماتیک شماره تماس طرف رو توی این فایل اضافه کنه
  راهی وجود داره؟ میتونید بهم راهنمایی بدین؟

  با تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:31h, 01 ژوئن پاسخ

   سلام فائزه خانم
   بله اینکار به استفاده از تابع vlookup امکان پذیره

 • ساغر
  Posted at 14:18h, 11 می پاسخ

  سلام.ووقت به خیر
  در اکسل نتایج نظرات رو درج کردیم مثلا جلوی نام هر شخص, در ستون b یکی از مقادیر خوب متوسط و ضعیف درج شده. حالا میخوام درصد بگیرم که چند درصد نظرات خوب چند درصد متوسط و چند در صد ضعیف بوده. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 08:54h, 12 می پاسخ

   سلام. جوابتون رو در کامنت قبل دادم

 • ساغر
  Posted at 14:17h, 11 می پاسخ

  سلام.ووقت به خیر
  در اکسل نتایج نظر سنجی رو درج کردیم مثلا جلوی نام هر شخص, در ستون b یکی از مقادیر خوب متوسط و ضعیف درج شده. حالا میخوام درصد بگیرم که چند درصد نظرات خوب چند درصد متوسط و چند در صد ضعیف بوده. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 08:53h, 12 می پاسخ

   سلام ساغر جان
   برای اینکار میتونید از ابزار PivotTable استفاده کنید که به راحتی این تحلیل رو بهتون میده.

 • leila
  Posted at 16:41h, 09 می پاسخ

  ممنون از پاسخگویی شما

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:50h, 09 می پاسخ

   خواهش میکنم. همونطور که گفتم راهش اینه که با FV ارزش پول رو ببری به آینده ببینی چقدر میشه

 • leila
  Posted at 14:37h, 09 می پاسخ

  سلام
  اگر بخوام بدونم فروشی که انجام شده و در قبال اون فروش چک ها با تاریخ زمانی متفاوت دریافت گردیده از لحاظ ارزشی چقدر ضرر کردیم از چه فرمولی می تونم استفاده کنم.
  با تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:31h, 09 می پاسخ

   سلام لیلا جان. سوال شما بسته به خیلی موارد مثل نرخ بهره و … داره. ولی به طور کلی میتونید از توابع مالی مثل PV یا FV استفاده کنید.

 • الهه شهپرنیان
  Posted at 22:00h, 07 می پاسخ

  سلام وقت بخیر
  سوال من اینه من یه اکسل دارم که مربوط به عدد پلمپ کنتور برق هست میخوام یه فرمولی بدم که توی ستون ها عددم از ۱۰ رقم کمتر بشه بهم ارور بده برای مثال عدد من ۹۷۱۰۷۴۲۰۴۳ هست اما موقع تایپ و سرکار من یه عدد کمتر بزنم میخوام بدونم چیکار کنم که در صورتی که اشتباه زدم پاک بشه

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 05:48h, 08 می پاسخ

   سلام الهه خانم
   پاک شدن اعداد اشتباه ، به راحتی ممکن نیست
   اما بهترین راه براتون ، استفاده از Conditional Formatting هست که در منوی File وجود داره
   با این ابزار رنگ خونه رو بر اساس عدد داخل اون میتونه تغییر کنه
   مثلا” اعداد غیر مجاز رو با رنگ قرمز و اعداد مجاز رو با رنگ سبز بهتون نشون بده
   آموزش نحوه کار با این ابزار در همین سایت خوب هست ، می تونید ازش استفاده کنید
   موفق باشید

   • یاسین اسماعیل پور
    Posted at 10:59h, 08 می پاسخ

    ممنون از پاسختون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:59h, 08 می پاسخ

   سلام الهه جان. شما از ابزار Data Validation هم میتونی استفاده کنی که توضیحات کاملش رو در لینک زیر نوشتم:
   استفاده از ابزار Data Validation در اکسل
   فرض کنید میخواید در سلول A1 این عدد رو بنویسید. باید برای اینکار در قسمت Allow گزینه custom رو انتخاب کنید و بعد فرمول زیر رو در بخش فرمول بنویسید:
   =if(len(A1)>=10,1,0)

  • جعفر
   Posted at 16:16h, 05 ژوئن پاسخ

   با سلام در tab data از قسمت data validation می تونید تعداد کاراکترها رو درقسمت text length تعیین کنید تو این قسمت greater than استفاده کنید که بایستی عدد 9 را وارد کنید با تشکر جعفر

 • یاسر
  Posted at 10:51h, 05 می پاسخ

  با سلام و عرض ادب خدمت مهندس عزیز
  سوال من اینه که:اگر بخام بفهمم که آیا مقدار یک سلول در یک محدوده داده وجود دارد یا نه,از چه فرمولی باید استفاده کنم؟
  مثلا فرض کنید یک ستون داده دارم به اسمMine. و میخواهم بفهمم که

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:00h, 05 می پاسخ

   سلام یاسر جان. سوالتون بصورت ناقص ارسال شده ولی با توجه به قسمت اول سوالتون حدس میزنم که جواب سوالتون تابع Match هست. موفق باشید

  • nazanin
   Posted at 14:51h, 10 جولای پاسخ

   سلام.
   وقتی تابع if رو مینویسم، داخل سلول عدد صفر میشه.
   چیکار باید کرد؟

   • محمد قاسم خانیکی
    Posted at 15:21h, 10 جولای پاسخ

    سلام نازنین خانم
    میتونی نتیجه رو در یک تابع IF دیگه قرار بدی که اگه حاصل صفر بشه ، بجاش خونه رو خالی بگذاره
    یعنی مقدار خونه رو برابر با “” قرار بدی
    موفق باشی – خانیکی

 • فاطمه
  Posted at 14:42h, 28 آوریل پاسخ

  سلام من یه سوال دارم خیلی مهمه واسم . میشه توضیح بدید من یه لیست نظرسنجی دارم حالا میخوام بجای همه ی کاملا موافقم ها عدد4 ، موافقم ها عدد 3 ، نظری ندارم ها عدد 2 و مخالفم ها عدد 1 بذارم. چجوری ایننکارو انجام بدم؟

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 05:58h, 29 آوریل پاسخ

   سلام بر شما
   اگر همه این کلمات دقیقا” درست تایپ شده باشند :
   راحت ترین و سریع ترین راه اینه که ، با زدن کلید Ctrl+F و انتخاب گزینه Replace آنها را با عدد جایگزین کنید
   فقط مراقب کلمه ی “موافقم” باشید ، چون در دو کلمه مشترکه !
   موفق باشید – خانیکی

 • sadra
  Posted at 18:56h, 22 آوریل پاسخ

  سلام
  اگر بخواییم فرمول زیر رو بنویسیم چجوری باید نوشت؟
  نمره های زیر 9.5 رو fail و نمره های بزرگتر مساوی 9.5 و کوچکتر مساوی 10 رو 10 نمایش بده و نمره های بزرگتر مساوی 17 رو 20 رد کنه در غیر اینصورت خود عدد رو نمایش بده

 • علی
  Posted at 21:15h, 10 آوریل پاسخ

  سلام جناب اسماعیل پور این فرمول یعنی چی؟؟
  =IF(C4=””,””,VLOOKUP(C4,’تعریف کالا’!$A$1:$D$979,3,FALSE))
  چرا بعد c4= دو تادبل کوت خالی گذاشته و معنیش چی میشه؟؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 23:39h, 10 آوریل پاسخ

   سلام علی جان. این فرمول میگه اگر سلول C4 خالی بود، مقدار سلول رو خالی بذار. در واقع دبل کوتیشن به معنی یک رشته خالی هست.

 • mh.Nasirian
  Posted at 01:33h, 02 آوریل پاسخ

  سلام

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 03:13h, 02 آوریل پاسخ

   سلام 🙂

 • یونس
  Posted at 18:40h, 13 مارس پاسخ

  سلام یک جدول دارم با سه گزینه فروش کل,فروش کارتخوان و مغایرت میخواهم مبلغ فروش کل از مبالغ کارتخوان ها کم شود و اضافه یا کم بودن را در قسمت مغایرت نمایش دهد با if با تشکر

  • روح اله عنایتی
   Posted at 22:15h, 03 آوریل پاسخ

   سلام
   اگر در تار یخ مثلا xشیت۱سلول روبروی ی عددی باشد .و در شیت ۲ همان تاریخ xباشد و همان عدد روبروی تاریخ x بخواهیم انتقال بدهیم بهمین شکل تا پایان ماه انتقال صورت گیرد نحوه فرمول نویسی چگونه هست با تشکر کسی می تونه کمکم کنه

   • یاسین اسماعیل پور
    Posted at 11:22h, 05 آوریل پاسخ

    سلام روح الله جان.
    برای اینکار کافیه از تابع vlookup استفاده کنی.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:54h, 09 آوریل پاسخ

   سلام یونس جان. شما نیازی به if ندارید. فرض کنید فروش کل در سلول A1 هست و فروش کارتخوان در سلول b1. برای بدست آوردن مغایرت در سلول c1 فرمول زیر رو بنویسید:
   =b1-a1

 • مرضیه
  Posted at 13:18h, 01 مارس پاسخ

  سلا م دوستان من یه سوال دارم توی اکسل یه ستون دام که اسامی یه سری افراد رو نوشته و در ستون روبروی اون مشخص شده که چند هکتار زمین دارن . مخوام بدونم میشه شرط گذاشت که به طور مثال تعداد افرادی رو که بالای 10 هکتار زمین دارند چند نفر هستند.

  • جعفر
   Posted at 16:25h, 05 ژوئن پاسخ

   سلام مرضیه خانم
   ساده ترین راه اونه که اونارو sort کنی.
   راه دیگه اینه که از تابع if استفاده کنی و بگی که اونایی کهبالای 10 هکتار دارند رو یک بزار و بعد …

 • Marzban Hadian
  Posted at 13:30h, 27 فوریه پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت مهندس یاسین عزیز
  من یه فاکتور فروش دارم توی اکسل میخواستم بدونم چجوری فرمول نویسیش کنم که بصورت خودکار خودش شماره فاکتور بزنه جوری که از همین یک فاکتور جهت صدور استفاده کنم فاکتورهای صادر شده هم ذخیره شن توی ی فایل به خصوص بطور مثال وقتی یک فاکتور واسه مشتری صادر شد با شماره فاکتور ۱۰۰۱ فاکتور بعدی بشه ۱۰۰۲ و به همین ترتیب
  بازم ممنون میشم که هرچه زودتر راهنمایی کنید

 • حسین
  Posted at 16:18h, 03 فوریه پاسخ

  سلام
  میخوام تواکسل که فرمول میدم برای یکسری کالاها مالیات شامل بشه برای بقیه کالا شامل نشه فرمولش چه جوریه میشه لطفا راهنمایم کنین.باتشکر

 • پدرام
  Posted at 09:39h, 30 ژانویه پاسخ

  سلام من کارشناس حسابداری هستم یک جدول داریم که در این جدول شماره چک وجود دارد ممکنه شماره چک ها پشت سره هم مثلا 123456789 باشد و اعدادی هم هست که 1458769پشت سره هم نمیباشد برای اینکه بتوان تمامی اعداد پشت سره هم مرتبط کرد و یک سلول بالا و یک سلول پایین خالی باشد که بتوان اعداد مشاب را رنگی کرد و سرعت تشخیض بالا برد باید از چه فرمولی استفاده کرد مممنون میشم جواب منو بدین

 • خانه هوشمند الفا
  Posted at 08:50h, 25 ژانویه پاسخ

  سلام من یه فرمول میخوام که اینجوری محاسبه کنه: وقتی در یک سلول قیمت محصول رو وارد میکنم اگر بین 0 تا یک ملیون بود 10 درصدش رو محاسبه کنه، اگر یک ملیون تا 3 ملیون بود 15 درصد و اگر سه ملیون تا 5 ملیون بود 20 درصد محاسبه کنه.

  • Neda
   Posted at 10:44h, 15 جولای پاسخ

   سلام وقتتون بخیر میخواستم یه ستون که عدد دارم اگر بیشتر از ۲ سلولم صفر بود کل ستون صفر کنه چه اگه کمتر از ۲ سلولم صفر بود همه اعدادمو گزارش کنه جوری تعریف کنم ؟

 • محمد
  Posted at 23:48h, 24 ژانویه پاسخ

  با عرض سلام وتشکر.درستون a1تا a20 ازسال 1340تا 1360مینویسیم ودرستون b1تا b20 شاخصهای متفاوتی داریم.میخواهیم درستون هایc هر سالی را نوشتیم شاخص متناظر ان را در ستون d برای ما بنویسد.لطفاً راهنمای کنید.

 • سیما
  Posted at 11:51h, 21 ژانویه پاسخ

  سلام یه سوال داشتم
  یه فرمول میخوام اگه داخل یک کلمه ما نوشتیم سفید عدد 100 اگه نوشتیم قرمز عدد 200 رو برامون نشون بده.ممنون میشم

 • AliReza
  Posted at 18:29h, 19 ژانویه پاسخ

  سلام. میخوام حاصل جمع یک ستون رو در یک سلول محاسبه کنم به شرط اینکه اگر جمع ستون به صفر رسید دیگه جمع انجام نشه و فقط صفر نمایش بده. مثلا جمع A1 تا A5 میشه 15 اما A6 عدد -18 است ولی میخوام حاصل جمع این اعداد 0 بشه ولی A7 اگر 5 بود حاصل 5 بشه.امیدوارم منظورم رو رسونده باشم.

  • AliReza
   Posted at 20:44h, 19 ژانویه پاسخ

   مثال ساده تر همیشه حاصل ستون بزرگتر از صفر باشد و اگر حاصل آن منفی شد عدد نمایشی صفر باشد. این فرمول دقیقا چیه

 • علی رضا
  Posted at 17:03h, 02 ژانویه پاسخ

  با سلام و تشکر از مهندس عزیز ، دریک شیت تعداد زیادی ردیف داریم که هر ردیف از دو ستون تشکیل شده که در یکی از ستونها نام کالا و در دیگری اعدادی موجود است ، حال میخواهیم در شیت دیگری ردیف هایی که در شیت قبلی عدد صفر دارد دیده نشود و ردیفهایی که اعداد دارند را نمایش دهد . با کمال احترام

 • یوسفی
  Posted at 16:43h, 28 دسامبر پاسخ

  سلام ، میخوام دستوری بنویسم که اگر عدد سلولی منفی باشد همان عدد با کلمه بدهکاری نمایش داده شود و همچنین اگر مثبت باشد عدد با متن طلبکاری نمایش داده شود

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 09:01h, 29 دسامبر پاسخ

   =if(a1<0,a1&" بدهکاری",a1&" طلبکاری")

 • فاطمه
  Posted at 10:47h, 23 دسامبر پاسخ

  سلام میخوام یه دستور با if بنویسم که اگر تفاضل دوتا ستون کمتر مساوی 5 و بیشتر از 0باشد مقدار ستون b3را ضربدر 0.05 کند این دستور درسته؟ همش مقدار صفر رو میده
  (IF(0<D3-C3<=5,B3*0.05,0=

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:43h, 24 دسامبر پاسخ

   سلام. فرمولتون صحیح نیست. برای اینکار از فرمول زیر استفاده کنید:
   =if(and(d3-c3<=5,d3-c3>0),b3*0.05,0)

   • shila
    Posted at 12:35h, 27 دسامبر پاسخ

    سلام وققتون بخیر. ببخشید سوال من این هست که میخوام شرط بزارم که اگر در یک جمله کلمه ای که میخوام وجود داشته باشه عبارت A و در غیر اینصورت عبارت B را نمایش بده؟
    به عنوان مثال در یک سلولی نوشته شده” امروز تعطیل است” میخوام در سلول دیگری شرط بزار که اگر کلمه” تعطیل در این جمله وجود داشت عبارت A و در غیر اینصورت عبارت B را نمایش بده؟
    میشه راهنماییم کنید که چطوری باید اینکارو انجام بده؟
    و سوال دومم اینهست که میخوام شرط بزارم اگر در یک سلولی چیزی نوشته شده باشه A و اگر اون سلول خالی هست B را نمایش بده
    خیلی ممنون میشم اگر جوابم را بدید

    • یاسین اسماعیل پور
     Posted at 09:09h, 29 دسامبر پاسخ

     سلام.
     برای قسمت اولتون باید از تابع Find و IF استفاده کنید.
     قسمت دوم سوالتون هم میشه چیزی شبیه فرمول زیر:
     =if(A1=””,”B”,”A”)

 • mania
  Posted at 15:59h, 15 دسامبر پاسخ

  سلام روزتون بخیر
  میخوام یه فاکتور بزنم که بعد از اینکه لیستمو درست کردمو حالت کشوییش کردم اتوماتیک مبلغش بیاد یا اینکه کد محصول رو که بزنم تمام اطلاعاتش به صورت اتومات با مبلغ فی وارد شه لطفا راهنماییم کنین که چکار کنم
  سپاسگذارم…..

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 09:35h, 22 دسامبر پاسخ

   سلام. برای اینکار میتونید از تابع VLOOKUP استفاده کنید

 • nari
  Posted at 14:11h, 10 دسامبر پاسخ

  سلام من تو اکسل تو یه سلول هم عدد دارم هم حروف مثل spd1sik07309 میخوام فقط اعداد آن بلد شود

 • mj
  Posted at 09:31h, 03 دسامبر پاسخ

  با سلام و تشکر
  “من یک فرمول شرطی میخام که مبلغ قابل پرداخت رو محاسبه کنه، به این صورت که اول کد تخفیفی که به خریدار تعلق میگیره رو بررسی کنه که چنده بعد اگر کد تخفیف 0 بود، محاسبه کنه که اگه رنج درخواست کالا بین یک تا 1000 بود درخواست در 200 ضرب بشه و مبلغ محاسبه بشه و اگه رنج درخواست کالا از 1000 تا 2000 بود درخواست در 250 ضرب بشه و مبلغ محاسبه بشه و اگر رنج درخواست بالای 2000 بود تعداد درخواست در 300 ضرب بشه و مبلغ قابل پرداخت محاسبه بشه.
  حالا اگه کد تخفیف 0 نبود و یک بود محاسبه کنه که اگه رنج درخواست کالا بین یک تا 1000 بود درخواست در 180ضرب بشه و مبلغ محاسبه بشه و اگه رنج درخواست کالا از 1000 تا 2000 بود درخواست در 160 ضرب بشه و مبلغ محاسبه بشه و اگر رنج درخواست بالای 2000 بود تعداد درخواست در 150 ضرب بشه و مبلغ قابل پرداخت محاسبه بشه.
  و در آخرین مرحله اگر کد تخفیف نه 0 بود نه یک و 2 بود، محاسبه کنه که اگه رنج درخواست کالا بین یک تا 1000 بود درخواست در 140 ضرب بشه و مبلغ محاسبه بشه و اگه رنج درخواست کالا از 1000 تا 2000 بود درخواست در 130 ضرب بشه و مبلغ محاسبه بشه و اگر رنج درخواست بالای 2000 بود تعداد درخواست در 110 ضرب بشه و مبلغ قابل پرداخت محاسبه بشه.”

 • mahmood hoseini
  Posted at 14:29h, 03 نوامبر پاسخ

  باسلام
  چرا در فرمولی که دیروز ارسال کردم @ به کارکرد چسبیده وداخل کروشه بود اما در قسمت دوم فرمول @ جدا از دستمزد روزانه آمده

 • mahmood hoseini
  Posted at 08:54h, 03 نوامبر پاسخ

  با سلام ممنون از راهنمایی شما

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:01h, 03 نوامبر پاسخ

   خواهش میکنم

 • mahmood hoseini
  Posted at 15:38h, 02 نوامبر پاسخ

  کاربرد [@] در فرمول نویسی چیه میتونید راهنمائی کنید
  برای نمونه فرمل زیر
  =IF([@کارکرد]*[@[دستمزد روزانه ]]=0;””;[@کارکرد]*[@[دستمزد روزانه ]])

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:17h, 02 نوامبر پاسخ

   سلام. این نوع فرمول نویسی در table استفاده میشه. وقتی مینویسید [[@کارکرد]] یعنی مقدار ستون کارکرد در سطر جاری

 • سید اسماعیل
  Posted at 22:27h, 29 اکتبر پاسخ

  باسلام خدمت دوستان عزیز
  بنده طبق درخواست مدیرعامل شرکتمون برای تهیه لیستی نیاز به کمک دارم . به اینصورت که برای یکسری از پرسنل امتیاز داده بشه ، مثلاٌ اینکه در سلول A وقتی تایپ میکنم جانباز در سلول B امتیاز عددی خاصی بهش داده بشه .
  مثلاً داده مدرک تحصیلی : زیردیپلم ، دیپلم ، کاردانی ، کارشناسی و ارشد ، حالا هر گدوم از اینا که وارد شد بهش امتیاز داده بشه (زیردیپلم:۲ ، دیپلم:۴ ، کاردانی:۶ ، کارشناسی:۸ و ارشد:۱۰)
  ممنون میشم اگه کمکم و راهنمایی کنید . با تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:25h, 02 نوامبر پاسخ

   سلام. لطفا مطلب مربوط به تابع vlookup رو مطالعه کنید

 • Talib hussein
  Posted at 19:16h, 07 اکتبر پاسخ

  سلام
  سوالم این بود اگر متر و طول و عرض ضرب شود متر مکعب را بدهد و متر مربع را صفر نشان دهد و اگر متر و طول ضرب شود متر مربع نشان بدهد و متر مکعب صفر شود
  که از برنامه نویسی شرطی استفاده می شود
  اگر لطف کنید ممنون میشم جواب بدین

 • میثم
  Posted at 17:20h, 02 اکتبر پاسخ

  IF(J78>=300000000,1615000+(J78-300000000)*0.025%)
  ,IF(J78<=50000000,30000,SUM((J78-50000000)*0.035%)+(30000))

  سلام من این دوتا فرمول IF را میخام تو درتو دریک سلول بنویسم نمیشه میشه کمکم کنید

 • faezehabbasi
  Posted at 15:22h, 26 سپتامبر پاسخ

  سلام ببخشید واحدfont sizeو Column Width چیه؟ واینکه.وظیفه تجزیه محتوای سلو لهای صفحه گسترده برعهده کدوم ابزاره؟ممنون

 • محسن
  Posted at 17:31h, 23 سپتامبر پاسخ

  سلام

  میخوام اگر N6=A بود S6/C6 در غیر اینصورت R6/B6 اما خطای #Name میزنه ، چرا ؟
  با سپاس
  اینم فرمولم :

  (IF(N6=A;S6/C6;R6/B6=

  • محمد
   Posted at 16:05h, 29 دسامبر پاسخ

   فرمولتون اینطور بنویسید
   (IF(N6=”A”;S6/C6;R6/B6=

   • یاسین اسماعیل پور
    Posted at 20:39h, 29 دسامبر پاسخ

    مرسی محمد جان

 • حميدي
  Posted at 10:08h, 08 سپتامبر پاسخ

  سلام
  من ميخوام يك جدول بر اساس داده هاي شيت ديگر درست كنم كه وقتي شماره كارت فرد را در يك سلول وارد مي كنم نام و نام خانوادگي فرد را در سلول ديگر وارد نمايد

 • FATEMEH
  Posted at 16:27h, 07 سپتامبر پاسخ

  سلام و خدا قوت برای مطالب مفیدتان
  من میخواستم یه فرمولی بنویسم نمیدونم چرا نمیشه
  میخوام تو یه ستون اگر 1 و2 هست بنویسه W اگه 3و4 هست V و اونی که 5 هست هیچی و اونی که 6و7 هست بنویسه U
  اینو نوشتم جواب نمیده
  IF((H=1,2);”W”:IF(H=3,4);”v”;IF(H=6,7);”U”)

 • علی
  Posted at 15:26h, 27 آگوست پاسخ

  سلام
  شرمنده اگر بخواهیم سلولی مشروط به شرط خاصی رنگش تغییر کنه باید چکا کنیم ؟
  مثلا اگر عدد داخل سلول بالای 1000 باشه قرمز , اگر بین 1000 تا 10000 باشه سبز و …
  پیشاپیش ممنون از لطفتون

 • امیر
  Posted at 17:31h, 24 آگوست پاسخ

  باسلام و خسته نباشید
  من یه محدوده ای از بازه های زمانی دارم که میخوام بین دو بازه زمانی خاص نامگذاری کنم. مثلا بین تاریخ ۲۱ مارس – ۲۰ آوریل فروردین نامگذاری شه و بقیه هم بدین ترتیب.
  و بصورت if تودرتو میخوام استفاده کنم. با if و and تقریبا میشه. ولی در مرحله تودرتو به مشکل میخوره. ثانیا نمیدونم امکانش در اکسل هست که به سال در فرمول نیازی نباشه. طوری که در فرمول گفته شود “از این ماه و روز تا فلان ماه و روز بشود مثلا فروردین” و سال ذکر نشه.

  ممنون میشم راهنمایی کنید
  با سپاس

 • MUSIO
  Posted at 13:16h, 05 آگوست پاسخ

  سلام و عرض ادب و احترام
  من این خط فرموا رو دارم با دستور IF ولی نمیدونم چرا فقط دستور اول رو اجرا میکنه و سراغ باقی دستورات نمیره ممنون میشم راهنمایی بکنید
  IF((L10>=18);”A”;IF(L710&0<L1010&L10<=0;"D";IF(L9=18)

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:24h, 05 آگوست پاسخ

   سلام دوست عزیز
   بخش دوم فرمول شما اشکال داره. بجای “&” شما باید از تابع AND استفاده کنید. نمونش رو تو کامنت ها نوشتم بررسی بفرمایید

 • nayer
  Posted at 12:08h, 31 جولای پاسخ

  سلام خسته نباشید از راهنماااییهاتون ببخشید من یه سوال دارم از خدمتون.
  یک سلول دارم ک موجودی انبار رو نشون میده حالا میخوام وقتی که تعداد موجودی انبارم کمتر از 100 شدسلولش قرمز بشه که یع هشدار باشه برام؟؟؟؟؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:18h, 31 جولای پاسخ

   سلام. برای اینکار از conditional formatting استفاده کنید

 • میبدی
  Posted at 21:47h, 28 جولای پاسخ

  سلام وقت بخیر استد ارجمند بنده یه سوال دارم والبته خیلی آماتور هستم لطفا نخندید دوستان
  من باید یه کد بسازم که به این صورت در بیاد
  دورقم اول سال- چهر رقم کد مخصوص ثابت – یک رقم جنسیت -یک رقم نوع تحصیلات -چهار رقم برای هر فرد مخصوص و دورقم اخر هم 01 یا 02 بسته به دوره شخص در بیاد( 98301212250001) چکار کنم ؟
  اصلا فرمول شرطی لازمه ؟واقعا اگر کمک کنید لطف بزرگی میفرمائید برای یه مرکز خیریه هست
  اسامی جنسیت نوع مدرک و .. مشخص کردم اما این کد نمیتونم فرمولش بنویسم براشون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:56h, 29 جولای پاسخ

   سلام. این چه حرفیه ما همه داریم اینجا یاد میگیریم و هیچکس از اول همه چی رو بلد نبوده. احتمالاً باید از همین تابع IF استفاده کنید. لطفاً دقیق تر بفرمایید چه ستون هایی دارید و فرمت فایلتون چیه تا بهتر راهنماییتون کنم.

 • hreza
  Posted at 16:07h, 23 جولای پاسخ

  سلام
  چگونه میتوان از ستونی که به فرض 1000 عدد دارد هر ده عدد از این ستون یک عدد میانگین به ما بدهد؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:56h, 27 جولای پاسخ

   سلام. برای اینکار باید از ترکیب دو تابع offset و row استفاده کنید. فرض کنید مقادیرتون در ستون a قرار دارند. حالا فرمول زیر رو در b1 بنویسید و کپی کنید تا پایین:
   =AVERAGE(OFFSET($A$1:$A$10,(ROW()-1)*10,0))

 • سید علی اکبر عربی
  Posted at 20:07h, 16 جولای پاسخ

  سلام.میخواستم بپرسم که من در اکسل فاکتور فروشی دارم ومیخوام اگر ردیف قیمت مثلابیشتر از ۱۰۰۰۰تومان باشد قیمت کالا قرمز بشود واگر تغیرش بدی یعنی کمش کنی خونه اون قیمت رنگ قرمزی اش برود چی کار کنم؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:00h, 22 جولای پاسخ

   سلام. برای اینکار باید از Conditional formatting استفاده کنید

 • SAEID
  Posted at 10:39h, 06 جولای پاسخ

  سلام . من میخوام اینجوری باشه که اگر مقدار داخل سلول 0 بود عدد 4.63 نشون داده بشه و اگر عدد بزرگتر از 0 بود خود همون عددی که نوشته شده باشه.(یعنی تغییر نکنه).
  چجوری باید فرمولش رو بنویسم؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:54h, 06 جولای پاسخ

   سلام سعید جان. اگر کوچکتر از 0 بود چی قرار نمایش داده بشه؟

   • SAEID
    Posted at 15:20h, 06 جولای پاسخ

    کوچکتر از صفر نداریم جناب مهندس. فقط میخوام سلولهایی که صفر هستند رو مقدار مشخصی بزاره.
    از دستور replace هم میشه برای اینکار استفاده کرد ولی میخوام بدونم میشه با فرمول هم اینکارو انجام داد یانه؟

    • یاسین اسماعیل پور
     Posted at 18:03h, 06 جولای پاسخ

     سلام مجدد سعید جان. با این حساب اگر مقدار مدنظر شما در سلول a1 قرار داشته باشه میتونید از فرمول زیر استفاده کنید:
     =if(a1=0,4.63,a1)

 • رسول
  Posted at 12:19h, 26 ژوئن پاسخ

  سلام فرمول این تمرینی که هست چی میشه هر چی که میزنم در نمیاد

 • otatc
  Posted at 13:06h, 25 ژوئن پاسخ

  سلام
  1- اگه جنسی تا 50میلیون ارزش داشته باشه حق بیمه ش میشه 7200
  2- اگه بین 50میلیون تا 2میلیارد باشه به ازای هر یک میلیونی که از 50 بیشتر باشه 350 تومن به حق بیمه اضافه میشه
  3- برای بالای 2میلیارد تا 10 میلیارد هم به ازای هر یک میلیون افزایش مبلغ 700 تومن به حق بیمه اضافه میشه
  با چه فرمولی می تونم یه خروجی درست بگیرم؟
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:56h, 25 ژوئن پاسخ

   سلام. فرض کنیم ارزش جنس شما در سلول a1 قرار داشته باشه. در اینصورت فرمول میشه:
   =if(a1<50000000,7200,if(and(a1>=50000000,a1<2000000000),7200+floor.math((a1-50000000)/1000000)*350,7200+floor.math((a1-2000000000)/1000000)*700))

 • جمال
  Posted at 14:35h, 25 آوریل پاسخ

  با سلام ببخشید یه فرمول میخوام که مثلا اعدادی رو که دارم اگه بزرگتر از 3960 بودن رو همان 3960 در نظر بگیره و اگر کوچکتر از 3960 بودن خود همان عدد رو نشون بده.

 • m
  Posted at 16:33h, 09 مارس پاسخ

  سلام میشه لطفا دراین مورد کمکم کنید!
  یه لیست ازنمره هاوواحدهای هردرس یک دانشجو رو داریم الان میخوایم معدل رو محسابه کنیم ولی یک نمره زیر۱۰داریم ازچه تابعی وچجوری باید استفاده کنیم تابدونیم این نمره رو چقدر باید تغییر بدیم که معدل به ۱۲برسه??!

  • امید
   Posted at 22:04h, 16 مارس پاسخ

   سلام
   فرض کنیم تعداد واحدها 8 تا باشند
   و معدل در سلول A1 نشان داده شده
   و معدل مورد نظر عدد 12 است
   توجه: هر کدام از داده ها می تواند بنابر بر هدفتون تغییر کند
   فرمول:
   A1*8-12*8=
   جواب مساوی مقدار عددی است که کم دارید تا به معدل 12 برسد

 • حسین
  Posted at 13:52h, 02 مارس پاسخ

  سلام
  در صورت امکان میخواستم بهم کمک کنید . من در شرکتی نوپا و کوچک کار میکنم که برای جمع کار کرد کارگر ها نیاز به یک فرمول دارم که نمیتونم تو اکسل پیاده کنم . یا که اصن امکان داره یا نه
  مثال
  ما 6 تا کارگر داریم که در طول سال در بیرون از دفتر به نصب کنتور مشغول هستند ، که هر کدام 6 نوع نصب انجام میدهند
  نوع کارها : نصب – تغییر – جمع اوری – محل – سطح – مسیر که قیمت های این کار ها متغیره .
  نفرات : کارگر 1 – کارگر 2- کارگر 3- کارگر 4- کارگر 5- کارگر 6
  لیست گزارشی که تهیه میکنم به صورت ستونی است . ستون کارگر ها با نام اکیپ نصاب – نوع نصب ، همان شش نوع نصب
  برای اینکه جمع خودکار نصب های انجام شده با قطر متغیر این افراد به صورت جداگانه در جدولی در یک شیت دیگر یا انتهای گزارش به تفکیک اسامی نمایش داده بشه باید چکار کنم .
  اکیپ نصاب نوع نصب قطر تعداد مبلغ
  کارگر 1 نصب 1/2-3/4-1″ جمع خودکار auto جمع خودکار auto
  کارگر 2
  کارگر 3
  کارگر 4
  کارگر 5
  کارگر 6
  و اینکه یک شیت دیگر هست که فیل گزارش روزانه افراد در اونجا ثبت میشه به صورت ستونی

  • حسین
   Posted at 14:05h, 02 مارس پاسخ

   یعنی در صورتی که نوع نصب کارگر 1 را انتخاب میکنم تعداد نصب های انجام شده در گزارش روزانه که کارگر 1 انجام داده نمایش داده شود .

 • رسولی
  Posted at 23:23h, 08 فوریه پاسخ

  سلام من میخوام در تابع if متن بیشتر از ۲۵۵ کاراکتر وارد کنم. در واقع برای کارنامه توصیفی مثلاً خیلی خوب یک توضیح و خوب و … توضیحات بعدی را وارد کنم. با متن کمتر از ۲۵۵ کاراکتر میتوانم ولی بیشتر نمیشود. چکار باید بکنم؟

 • علی
  Posted at 09:30h, 15 ژانویه پاسخ

  توضیحاتتون عالی بود مممنونم

 • علی بشارت دوست
  Posted at 11:27h, 10 ژانویه پاسخ

  با سلام
  دوستان اگر بخواهیم بطور مثال جدول فوق رو داشته باشیم و در آخرین خانه از هر سطر عبارتی مثل ” در فروشگاه از گروه کالای (( ماوس )) با نام کالای (( ماوس 1 )) به مقدار (( 36 )) دستگاه به فروش رسیده است ” رو بصورت تایپی داشته باشیم به طوریکه عبارات داخل پارانتز بصورت خودکار از خانه های مربوط به خودشون فراخوانی شوند چه دستوری بایستی بکار برد

  از لطفتون ممنونم

  • امید
   Posted at 22:31h, 16 مارس پاسخ

   سلام
   از ترکیب & استفاده کنید
   عبارات ثابت را داخل ” ” و عبارات متغیر را نام سلول بنویس و بین هر کدام & قرار بده.
   توجه:
   امکان دارد عبارات پشت سر هم بهم بچسبند
   راه حل 1: موقع نوشتن عبارات ثابت در ابتدا و انتهای آن با کلید Space یک فاصله اضافه بزنید.
   راه حل2: بین هر عبارت ” ” دو کوتیشن با یک فاصله خالی قرار بده.
   A1 نام کالا ((موس))/ B1 نوع جنس ((موس1)) / C1 تعداد
   فرمول با راه حل 2 !!!
   =”در فروشگاه از کالای” &” “& A1 &” ” & “با نام کالای” &” “& B1 &” ” & “به مقدار” & C1 & ” ” & “دستگاه به فروش رفته است.”

 • محمد اسماعیلی
  Posted at 10:30h, 08 ژانویه پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  من میخاستم بدونم چجوری میشه مبنای رند کردن رو تغییر داد.چون خود اکسل اتوماتیک اگر 5 به بالا باشه به بالا رند میکنه دیگه، من میخوام مبنا عدد 8 باشه نه عدد 5
  مثلا وقتی تعیین میکنم تا دو رقم اعشار رند کنه، اگه عدد سوم بزرگتر از 8 بود به بالا رند بشه و اگه کوچکتر از 8 بود به پایین.
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:20h, 08 ژانویه پاسخ

   سلام دوست عزیز. تا جایی که من میدونم خود تابع round اینکار رو نمیکنه و باید از ترکیبی مشابه زیر استفاده کنی:
   =IF(MOD(A1;10)>=8;ROUNDUP(A1;-1);ROUNDDOWN(A1;-1))

 • سمینو
  Posted at 14:04h, 04 دسامبر پاسخ

  سلام مهندس
  من مشکلی دارم که در جمع و تفریق جداولم میخوام علامت منفی وجود نداشته باشه یعنی اگر عددی در جمع و تفریق و درصد گرفتن منفی شد به مثبت تبدیلش کنه امکانش هست راهنمایی بفرمایید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 17:00h, 04 دسامبر پاسخ

   سلام دوست عزیز. برای اینکار میتونید از تابع ABS استفاده کنید

 • علی
  Posted at 16:06h, 19 اکتبر پاسخ

  سلام.
  میخواستم بدونم چطوری یک شرط رو محدود کنم یعنی مثلا میخوام دانش آموزی که بالا 17 معدلشه 1 نمره پاداش بگیره ولی نمیخوام که اگه 20 شد باز 1 نمره بگیره لطفا سریع کمکم کنید . ممنون میشم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:53h, 21 اکتبر پاسخ

   سلام دوست عزیز
   در شرطون از and استفاده کنید. مثلا:
   =IF(AND(A2>17;A2<20);1;0)

   • ج . عابدینی
    Posted at 09:36h, 14 سپتامبر پاسخ

    با سلام مهندس جان خواهشا مطالب رو دقیقتر به دوستان راهنمایی کنید.
    اشتباه اول: شما نوشتین بزرگتر از 17، بس با این شرط خود 17 شامل نمیشه
    اشتباه دوم:شما نوشتین کوچکتر از 20 ، اگه معدل 19 و خورده ای باشه که معدل از 20 به بالا میره؟؟؟
    راهنمایی شما باید از دو IF و دو AND استفاده کنید

    • ج . عابدینی
     Posted at 09:39h, 14 سپتامبر پاسخ

     =IF(AND(D119);20;IF(AND(D1>=17;D1<=19);D1+1;D1))

     • ج . عابدینی
      Posted at 09:52h, 14 سپتامبر

      یا این فرمول
      =IF(AND(D1>=17;D119;D1<20);20;D1))

 • آشوری
  Posted at 09:22h, 28 آگوست پاسخ

  سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  من یه فایل دارم که میخوام توش میانگین بگیرم ولی شرط داره و با شرط بعضی سلول ها صفر میشه. ولی نمیخوام سل های صفر جزو میانگینم حساب شه. راهنمایی می فرمایید که از چه روشی میشه فرمول نوشت؟
  ممنونم

 • زهرا
  Posted at 11:53h, 28 جولای پاسخ

  سلام من یک جدول در اکسل طراحی کردم که بین ستون اول و دوم میخوام ارتباط برقرار باشه. یعنی اگر روی یک سلول از ستون اول کلیک کردم بهم نشان بده با چه سلول هایی از ستون دوم ارتباط داره. این کار در اکسل امکان پذیر هست؟ مثلا سلول 3 A با سلول های B3 تا 6B ارتباط داره.

  • Omid Azin
   Posted at 19:11h, 22 ژوئن پاسخ

   سلام.
   برید تو قسمت Formulas و گزینه Trace Precedents رو کلیک کنید تا ارتباط سلول ها رو بهتون نشون بده
   موفق باشید

 • حسین
  Posted at 15:18h, 11 جولای پاسخ

  سلام اقا صفرم میخوایم عدم موجودی بزنه چطور

 • عبدالخانی
  Posted at 10:50h, 02 جولای پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  من یک ستون تاریخ درم و یک ستون ازاسامی 5 نفر که میتونن تکرار بشن.
  میخوام در یک سلول خارج از این محدوده اگر تاریخ مورد نظر من با تاریخ ستونی که تاریخ داره یکه باشه اسم اون شخص که تو سلول مجاور هست رو نشون بده.
  ممنون.

  • Omid Azin
   Posted at 19:22h, 22 ژوئن پاسخ

   سلام
   سوال شما با یه Vlookup ساده حل میشه
   =VLOOKUP(E1,A:B,2,0)

 • Mohamad.s
  Posted at 22:00h, 22 می پاسخ

  درود
  یک ستون در فایل اکسل مربوط به تاریخ می باشد( تاریخ دوره آموزشی که کارمندان سپری کردن و بعد از 60 ماه دوباره باید دوره تجدید شود) میخوام شرط بزارم برا این ستون
  به این صورت که اگر زمان از 48 ماه گذشت سل مربوط به تارخ رو برام رنگ زردش کن. مثال: فلان کارمند در تاریخ92/06/20 دوره رو گذرونده،و میخوام سیستمی بهم آلارم بده زمان تجدید دوره نزدیک.
  اگر از 60 ماه گذشت سل تاریخ مربوطه رو برام قرمز کن.
  سپاس از لطفتون

 • احمدپور
  Posted at 21:58h, 07 آوریل پاسخ

  سلام به جدول دارم به این شکل
  تا مبلغ ۵۰۰ کارمزد ۵ درصد
  از ۵۰۱ تا ۱۰۰۰ کارمزد ۴ درصد
  ار ۱۰۰۱ تا ۲۰۰۰ کارمزد ۳ درصد و به این ترتیب. میشه فرمولی کمکم کنید بنویسم که میزان کارمزد رو محاسبه کنه. با تشکر احمدپور

 • افشبن
  Posted at 18:43h, 04 مارس پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من یک تابعی رو میخاستم آماده کنم البته با استفاده از دستور If تو در تو و And به اینصورت که اگر مثلا
  IF(AND(I2=”سیستم_قاب_ساختمانی”,J2=”دیوارهای برشی بتن آرمه ویژه”),6
  (البته کپی پیست کردم ریخت بهم) و اینفرمول نویسی خیلی طولانی میشه و در نهایت پس از اتمام کار اجازه نمیده که اوکی کنم و ارور میده که فرمولت خیلی طولانی هست ممنون میشم کمک کنید که باید از چه دستوری استفاده کنم یا چه راهکاری رو انجام بدم که مشکلم برطرف بشه ممنون

 • قانون جذب
  Posted at 14:34h, 01 مارس پاسخ

  سلام متشکر بابت آموزش

 • نازنین زهرا
  Posted at 17:01h, 21 فوریه پاسخ

  سلام
  فرمولی میخواستم که از طریق اون بشه باانتخاب کلمه مورد نظر از لیست کشوییوب اطلاعاتش دست پیدا کنیم.
  مثلا اگر در سلول A1 نام محصول باشد و لیست کشویی برای نام ک شامل 5 مورد است داشته باشیم و
  همچنین در مقابل نام محصول لیست کشویی از مارک داشته باشیم و همچنین سلول دیگر شامل لیستی از توان محصولات باشد.
  حال در سول مربوط به براورد قیمت میخواهیم سلولی بنویسیم که باانتخاب هر موردوقیمت ان را دقیقا بخواند و در سلول بنشاند.
  لطفا جواب را ایمیل کنید
  ممنووون

  • Omid Azin
   Posted at 19:27h, 22 ژوئن پاسخ

   سلام
   شما ایمیلی رو برای ارایه پاسخ اعلام نکردید.
   شما بایست برید در قسمت Data و گزینه Data Validation رو انتخاب کنید و از اونجا در تب Setting قسمت Allow رو مطابق List قرار دهید و در قسمت نمایان شده Source ستونی رو که باید در لیست کشویی نمایش داده شود رو انتخاب نمایید.
   موفق باشید

 • doorsa
  Posted at 12:09h, 20 ژانویه پاسخ

  سلام اینجوری که مشخصه به هیچ سوالی جواب نمی دید؟؟؟ چون کامنتا بدون جوابه…

 • محمد
  Posted at 11:16h, 11 ژانویه پاسخ

  سلام متشکر بابت آموزش عالی سایت یک سوال داشتم
  میشه داخل یک ستون شرط های مختلفی نوشت و اون شرط ها داخل کار هم خلل ایجاد نکنند
  مثلا در ستون a یک سری کد داریم که هر کد مربوط به یک نفر است و دفعات زیاد تکرار شده می خواهم درستون c یک if بنویسم مثلا سلول c2=if(a2=2514;”mohammad”;””) و تا آخر ستون کد2514 رو به اسم محمد بزنه و برای رذیف بعدی مثلا c3=if(a3=8754;”ali”;c3) وشرط قبلی رو کنسل نکنه و اگه اشتباه بود خود محتوای سلول رو نشون بده (c3) چون ردیف ها خیلی زیادن نمی خواهم از if های تو در تو استفاده کنم

  • Omid Azin
   Posted at 19:36h, 22 ژوئن پاسخ

   سلام
   بله ولی مستلزم این هست که بعد از هر دستور پرانتز رو ببندید تا تداخل ایجاد نشه.

 • Mostafa991
  Posted at 11:18h, 04 ژانویه پاسخ

  سلام وقتی بخواییم ی تابع با دو شرط برای یک سلول بنویسیم باید چه کار کنیم؟
  مثلا میخوام بنویسیم اگر سلول بین -484 تا 484 بود خودش را بنویسد ولی اگر بزرگتر از 484 بود ، 484 بنویسد و اگر کوچکتر از -484 بود ،-484 بنویسد
  ممنون

  • مسعود
   Posted at 14:02h, 28 ژانویه پاسخ

   باید از چند IF داخل هم استفاده کنید (IFهای تودرتو)
   یعنی بگین اگر سلول بزرگتر از 484 بود (شرط اول) بنویس +484 (مقدار در صورت درست بودن شرط) و بعد در قسمت (مقدار در صورت نادرست بودن شرط) مجددا از IF استفاده کنید و بگین اگر سلول کوچکتر از 484 بود بنویس -484 و در غیر این صورت خود سلول را بنویس

 • pari
  Posted at 10:10h, 04 ژانویه پاسخ

  سلام روزتون بخیر
  ممنون از وقت و سخاوتتون در آموزش
  من می خوام با if فرمولی بنویسم که اگه شماره تلفنی که وارد می کنم توی ردیف مثلا B وجود داشته باشه خروجی “تکراری”باشه در غیر این صورت شماره تلفن جدید را کپی کنه در آخرین سلول خالی ردیف B
  میدونم از if -else باید استفاده کنم ولی چینش شرطها و دستور کپی در آخرین خانه ردیف B را نمی دونم اگه امکانش هست راهنماییم کنید

 • naser
  Posted at 12:43h, 01 ژانویه پاسخ

  سلام اقایاسین خسته نباشید-من میخام تابعی بنویسم که وقتی یک اسم را تایپ میکنم یک شماره خاص را ازیک شیت مقابلش برام بیاره-مثلا باتایپ اسم طرف شماره پرسنلی اون فرد را بیاره توسلول روبروی اسمش
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:52h, 01 ژانویه پاسخ

   سلام ناصرجان. شما باید از تابع vlookup یا ترکیب دو تابع index و match استفاده کنطو. آموزش هر دو مورد در سایت موجود هست

 • ناصر حسنی
  Posted at 11:02h, 27 دسامبر پاسخ

  سلام خسته نباشید مهندس . مهندس من میخواستم از تابع if استفاده کنم ولی نمیدونم چجوری بکار ببرم ممنون میشم راهنمایی کنیین
  به این ترتیب که اگر g5-h5 بزرگتر از صفر یا همان مثبت باشه جواب را در سلول
  i5 و اگر g5-h5 کوچکتر از صفر یا همان منفی باشه جواب را در سلول j5 قرار بده
  بسیار سپاسگزارم از راهنمایی هاتون.

 • fam
  Posted at 22:27h, 22 دسامبر پاسخ

  سلام آقا یاسین
  ممنون میشم راهنماییم کنید، یه فرمول میخوام تا باهاش بتونم، سرعت عملکرد نیروها رو در ماموریت های مختلف بصورت عالی، خیلی خوب، متوسط و ضعیف نشون بده.
  به این صورت که اگه مدت زمان انجام ماموریت شماره یک تا 40 دقیقه طول بکشد= عالی و اگه تا 50 دقیقه طول بکشد= خیلی خوب و اگه تا1 ساعت طول بکشد= متوسط و اگر بیشتر از 1 ساعت طول بکشد= ضعیف نشان داده شود.
  و برای ماموریت شماره دو تا 50 دقیقه = عالی تا 1 ساعت= خیلی خوب تا 1:15 = متوسط و بیشتر از 1:15= ضعیف لطف بزرگی میکنید اگه راهنماییم کنید.

 • mNm
  Posted at 17:05h, 20 دسامبر پاسخ

  سلام
  من میخوام یه فرمول داخل سلول m3 بنویسم که اگر حاصل منهی K3 و L3 کوچیکتراز 10000 بود داخل سلول m3 نوشته شه 0 و اگر بزرگتر بود هر عددی که هست نوشته شه
  ممنون میشم زود جواب بدید

  • Omid Azin
   Posted at 19:49h, 22 ژوئن پاسخ

   باسلام
   جواب شما این میشه فکر کنم
   =IF(K3-L3>10000,0)

 • سیدعلی
  Posted at 13:16h, 20 دسامبر پاسخ

  با سلام در کارنامه دانش آموزان می خواهیم از if استفاده کنیم یعنی نمره بالای 18 عالی ، نمره بین 15 تا 18 متوسط ، نمره بین 12 تا 15 ضعیف و نمره زیر 12 خیلی ضیف ثبت شود
  چگونه فرمول بنویسم

 • مازیار
  Posted at 12:42h, 14 دسامبر پاسخ

  باسلام
  ممنونم از راهنمایی و این توجه بسیار خوبتون بابت جواب دادنها
  بنده یه فرمول میخوام بنویسم ولی نمیدونم باید چیکار کنم
  ممنونم میشم اگه جواب بدید
  اگه بخوام یه سلول بالای 2000000میلون بودش اون رقم بالاتر منهای کنه در 10% باید چیکار کنم
  مثلا اگه 2500000 بودش فقط 500000 هزارو منهای 10% کنه
  ممنون میشم اگه جواب بدید

  • SEYED
   Posted at 13:11h, 23 ژوئن پاسخ

   A1= سلول
   (“”؛(0.1-)*(A1-2000000)؛IF(A1>2,000,000

 • asy
  Posted at 13:26h, 13 دسامبر پاسخ

  سلام اگر وضعیت عادی و نمره کل بزرگتر مساوی ۱۰ باشد قبول اگر نباشد مردود اگه میشه بگین اینو چجوری وارد کنم

 • mt
  Posted at 14:14h, 09 دسامبر پاسخ

  سلام
  من میخوام تابع شرطی برای یک بازه بدم، یعنی IF(F5=”a1:a5″;2;0)= ولی جواب نمیده.
  میخوام با لیست کشویی در یک خانه اگر از خانه a1 یا a2 و یا … تا a5 انتخاب شد 2 بده در غیر این صورت بده 0.
  ممنون میشم اگر کمک کنید.

 • صفرزاده
  Posted at 17:02h, 06 دسامبر پاسخ

  سلام
  لطفا فرمول با شرط زیر روجهت سلول M47 برام بنویسید . بسیار سپاسگزارم

  اگر مقدار سلول M47 مساوی یا بیشتر از 160 بود نتیجه بشود 100
  اگر مقدار سلول M47 کمتر از 160 و بیشتر یا مساوی 155 بود نتیجه بشود 95
  اگر مقدار سلول M47 کمتر از 155 و بیشتر یا مساوی 150 بود نتیجه بشود 90
  اگر مقدار سلول M47 کمتر از 150 و بیشتر یا مساوی 145 بود نتیجه بشود 85

 • عباس
  Posted at 12:30h, 05 دسامبر پاسخ

  =IF(M5>=100;500000*M5%)(M5>=110;750000*M5%)(M5>=120;1000000*M5%) سلام .من میخوام همچین فرمولی تو یه خونه باشه چیکارکنم

 • Shaghayeghh
  Posted at 09:51h, 02 دسامبر پاسخ

  با سلام اگر بخواهیم یک نموداری در جدول باشه ولی در محاسبه قیمت ها لحاظ نشه چه جوری باید انجام بدیم!?

 • فرهاد
  Posted at 08:57h, 28 نوامبر پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من میخوام فرمولی رو در یک سلول مثلا” C1 بنویسم که مقدارسلول مثلا” A1 رابخواند و اگر درست بود مقدار آن را در سلول B1 بنویسد ایا اکسل این کارو انجام میده؟

 • Omid ahaei
  Posted at 13:30h, 25 نوامبر پاسخ

  سلام دوسته عزیز خوبید
  دوست عزیزم من ی جدول از یک فروشگاه رو درست کردم ک میخام ب ازای خرید مشتریان بهشون تخفیف بدم ک ب طور مثال هر کسی ک 50000تومن خرید کرد 5 درصد
  کسی ک 100000 تومن خرید کرد 10 درصد
  و کسی ک 200000تومن یا بیشتر خرید کرد 15 درصد تخفیف بدم
  ممنون میشم اگه بتونید راهنماییم کنید دوسته عزیز
  با تشکر

 • elham1380
  Posted at 00:04h, 25 نوامبر پاسخ

  این الان کاملشه؟

 • اسماعیلی
  Posted at 10:07h, 22 نوامبر پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  من اگر در هر ردیف بخواهم از یک خانه یک عدد را بخواند و بر اساس آن عدد مقدار مورد نظرم را بگذارد با چه دستوری بنویسم
  مثلا: اگر عدد 8بود در خانه دیگر219.1 را لحاظ کند
  یا اگر 6بود عدد168.3را لحاظ کند
  ممنونم

 • ghasedak
  Posted at 13:22h, 18 نوامبر پاسخ

  سلام
  توی اکسل این قابلیت وجود داره که بگیم از این دوتا سلول، فقط یکیش میتونه پر باشه؟یعنی اگر مثلا A1 مقدار گرفت، دیگه A2 مقدار قبول نکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟)
  اگر میشه، لطفا راهنمایی کنید.

 • MOHAMAD
  Posted at 10:53h, 18 نوامبر پاسخ

  IF(C3 ,” “,IF(C4=” “now(),C4),” “)مهندس سلام من هرچی این کد را میزنم ارور میدهد

 • شاه محمدی
  Posted at 08:22h, 15 نوامبر پاسخ

  سلام
  سوالم اینکه در اکسل زمانی که بخواهیم دو سلول را از هم کم کنیم بجای جواب ، علامت مثبت و یا منفی وارد کند چگونه انجام دهم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • sama
  Posted at 20:04h, 13 نوامبر پاسخ

  سلام مهندس شب خوش.من این کد رو هرچی مینویسم ارور میده اگه میشه کمکم کنید
  =IF(B12>=81 ;”بد”;IF(B12>=36
  ;”متوسط”;”خوب”))

  • امید
   Posted at 21:47h, 16 مارس پاسخ

   سلام
   علامت ” را اصلاح کن و با فونت انگلیسی بنویسش.

  • ج . عابدینی
   Posted at 15:21h, 15 سپتامبر پاسخ

   سلام
   خود سوال اشتباه است
   اولا اینکه شما شرطی قرار دادید که بزرگتر از 36 باشد یک جواب و کوچکتر از 81 یک جواب، که در این حالا جواب با اولویت اول می باشد در هر صورت اگر عدد مساوی و بزرگتر از 36 باشد جواب “بد” می شود
   دوما از علامت کوتیشت استفاده گردد””

 • حسين
  Posted at 11:27h, 12 نوامبر پاسخ

  سلام جناب اسماعيل پورعزيز.
  اگه بخواهيم مقاديري همچون باركد ارجاع دفاتر بيمه تأمين اجتماعي يا كد ملي آنها را به گونه اي ذخيره كنيم كه به محض ثبت مجدد شماره كدهاي ذخيره شده با دست يا باركدخوان در ليستهاي بعدي ,بلافاصله نام صاحب دفترچه ظاهر شده ونيازي به نوشتن مجدد اسم افراد نباشيم , ازچه فرمولي بايد استفاده كنيم,
  در ضمن راه حل نمايش اعدادو ارقام بالاي مثلا” 13-12 رقمي در جدول چيست. چون معمولا” بالاي 12-10 رقم را با صفر نشان مي دهد.
  سپاس از لطفتون.

 • ALI
  Posted at 18:30h, 11 نوامبر پاسخ

  سلام
  ببخشید مزاحم شدم اگر زحمتی نیست سوال من را جواب دهید
  اگر بخواهیم یک عدد را با اعداد بوجود آمده ستونهای مجاور مقایسه کنم و زیر آنها از کو چکترین به بزرگترین عدد بدست آمده را مشخص نمایم مثلا زیر آنها ترتیب یک دو سه …. را مشخص نمایم چطور می توانم از دستور IF استفاده نمایم
  ممنون و سپاسگذارم

 • maryamafshari
  Posted at 15:55h, 10 نوامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  میشه با if دستور رنگ کردن سلول رو داد؟؟؟
  مثلاً در صورتیکه موجوده خونه سبز بشه و در غیر این صورت قرمز؟؟؟؟

  • ج . عابدینی
   Posted at 15:25h, 15 سپتامبر پاسخ

   سلام ، خیر. اما راحترین راه از CONDITIONAL FORMATTING استفاده شود

 • علی
  Posted at 22:47h, 08 نوامبر پاسخ

  سلام جناب اسماعیل پور عزیز
  میخواستم بدون زمانی که ما میخوایم پورسانت یک شخص و محاسبه کنیم از این فرمول استفاده میکنیم a1*3% ولی اگه بخوایم شرط بزاریم که اگه این شخص از 20000 هزار تومان بیشتر فروش کرد 4% محاسبه بشه و بالعکس چه فرمولی رو باید بنویسیم
  ممنون از راهنماییتون

  • SEYED
   Posted at 13:20h, 23 ژوئن پاسخ

   (A1*.03؛A1*0.4؛IF(A1>200000

 • علی
  Posted at 15:26h, 08 نوامبر پاسخ

  سلام اقای اسماعیل پور عزیز
  اگه من بخوام پورسانت یک شخص و محاسبه کنم از این فرمول استفاده میکنم a1*3%=
  ولی اگه بخوام واست شرط بزارم که در صورتی که از مبلغ 20000 تومان بیشتر فروش کرد درصد پورسانت 4 % بشه و یا بلعکس باید چه فرمولی رو بنویسم
  متشکر از راهنمایتون

 • هادی
  Posted at 10:38h, 08 نوامبر پاسخ

  سلام
  با چه دستوری میشه در بخش
  value if false
  در تابع if ، عمل no action راانجام داد؟
  به معنای دیگر در صورت برقرار نشدن شرط هیچ واکنشی انجام ندهد؟
  یا چه تابعی هست که فقط در یک صورت (صحیح بودن یا غلط بودن) خروجی بدهد؟
  ممنون از وقتی که قرار میدید.

  • مسعود
   Posted at 14:03h, 28 ژانویه پاسخ

   در جایی که لازم دارید یه گیومه باز و بسته کنید.
   یعنی علامت “” قرار بدید

 • شهاب
  Posted at 16:44h, 04 نوامبر پاسخ

  سلام دوستان یک if تو ifای نوشتم در زیر برین حالشو ببرین
  اگه در سلول اولی که مد نظرتون هستش یک روز هفته رو بنویسید خود به خود روز بعدشو براتون مینویسه.
  ممنون از یاسین عزیز که اینو برا دوستان با اسمم انتشار میده.
  در یک سلول کپی شود و در سلول d4 روز هفته مورد نظر نوشته شود روز بعد شو براتون نشون میده
  اگه خلاق باشین خیلی کارا میتونید باهاش انجام بدین
  این فرمول hf فرمول عجیبیه….
  =IF(D4=”جمعه”;”شنبه”;IF(D4=”شنبه”;”یکشنبه”;IF(D4=”یکشنبه”;”دوشنبه”;IF(D4=”دوشنبه”;”سه شنبه”;IF(D4=”سه شنبه”;”چهارشنبه”;IF(D4=”چهارشنبه”;”پنجشنبه”;IF(D4=”پنجشنبه”;”جمعه”;IF(D4=”جمعه”;”شنبه”;”شهاب”))))))))

 • مسیح اله
  Posted at 10:44h, 23 اکتبر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  فایلی دارم که هر هفته بروز می کنم و اعداد جدید در یک سطر جدید به فایل اضافه می شوند و یکی از سلولها میزان موجودی است که هر هفته عدد متغییری می باشد که وارد فایل می شود من در گزارش گیری که انجام می دهم برای گزارش کل سال موارد وارده و توزیعی هر روز باهم جمع شده و موارد سال را تشکیل می دهند در حالی که موجود سال باید آخرین موجودی روز آخر باشد و در واقع باید آخرین موجودی وارد شده در فایل به ردیف جمع سالانه فایل انتقال پیدا کنه و موجودی روزهای گذشته وارد نشه. حالا چطور می توانم این را فرمول نویسی کنم.
  ممنون از لطفتون

 • سپند صادقیان
  Posted at 14:01h, 20 اکتبر پاسخ

  درود
  یک ستون در فایل اکسل مربوط به تاریخ می باشد( تاریخ دوره آموزشی که کارمندان سپری کردن و بعد از 60 ماه دوباره باید دوره تجدید شود) میخوام شرط بزارم برا این ستون
  به این صورت که اگر زمان از 48 ماه گذشت سل مربوط به تارخ رو برام رنگ زردش کن. مثال: فلان کارمند در تاریخ92/06/20 دوره رو گذرونده،و میخوام سیستمی بهم آلارم بده زمان تجدید دوره نزدیک.
  اگر از 60 ماه گذشت سل تاریخ مربوطه رو برام قرمز کن.
  سپاس از لطفتون

 • مهرداد
  Posted at 14:11h, 18 اکتبر پاسخ

  با سلام خسته نباشید اگه بخوام بگم در صورتی که جمع ستون A1+a2 برابر با عدد وارده در ستون a3 شود در ستون A4 بنویسد صحیح و در غیر این صورت بنویسد اشتباه یا رنگ کادر a3 تغییر گردد

 • شکری
  Posted at 11:47h, 18 اکتبر پاسخ

  سلام
  اگر بخوام بگم تو اکسل:
  داده های کوچکتر از 1000روتوی یه ستون دیگه برام نمایش بده چی بنویسم

 • هستی
  Posted at 15:58h, 24 سپتامبر پاسخ

  سلام مرسی بابت اموزش
  اگر بخوایم بگیم مازاد مبلغ بالاتر از 2000000 روتا 4000000را 10% و بالاتر از4000000 رو 15% محاسبه کندچ فرمولی میخواد
  با تشکر فراوان

 • لیلا
  Posted at 10:05h, 24 سپتامبر پاسخ

  سلام
  یک سوال دارم چرا بخش اول شرطم فقط اجرا میشه بقیش اجرا نمیشه من یک لیست دارم با انتخاب گزینه های از اون می خوام فی تغییر کنه ولی نمیشه ؟
  =IF(B3=”قاب مهتابی آیسان 40×1 وات ساده بدون بالاست “;$J$3:$J$3; IF(B3=”قاب مهتابی آیسان 40×1 وات رفلکتوربدون بالاست”;$I$3:$I$3; IF(B3=”قاب مهتابی آیسان 40×1 وات دکوراتیو بدون بالاست”;$H$3:$H$3)))

 • alirezasayyari
  Posted at 13:23h, 23 سپتامبر پاسخ

  هستم واز مطالب استفاده میکنم

 • BAHAREH
  Posted at 20:33h, 22 سپتامبر پاسخ

  من از رو دست استادم فیلم گرفتم حتی!بعد میام اونو رو کامپیوتر خونه انجام میدم نمیشه چراا?
  با تابع های زیر این مشکلو دارم:
  SUMIF
  RANK
  کاش میشد کل جدولم نشون بدم ببینین اصلا بعد کمک کنین:( اینجوری هرچی چیز ساده س بلدم. سختا میمونه. چ فایده
  فک میکنم مشکل از این علامت باشه” ; ” چی بزنم جتش کح درست دربیاد !!!

 • ila
  Posted at 09:17h, 09 سپتامبر پاسخ

  سلام مهندس ایا امکان معرفی کتاب هم دارید لطفا یک خوب هم معرفی کنید با تشکر

 • 3990173162
  Posted at 01:13h, 09 سپتامبر پاسخ

  سلام ممنون میشم جواب بدید.اگه در یک شیت مثلا ۱۸۰۰۰ داده داشته باشیم مثلا نام شرکت های مختلف که در این ۱۸۰۰۰ داده خیلی از شرکتها چندین بار با مبالغ مختلف تکرار شده اند چه طور میشه فرمول داد که مبالغ شرکتهای مثل هم یا تکراری رو باهم جمع کنه.

 • nima09123852133@gmail.com
  Posted at 21:44h, 07 سپتامبر پاسخ

  سلام
  باتشکر آقای اسماعیل پور عزیز که با صبر حوصله پاسخ میدن واقعا جای تشکر داره
  من ی لیست کشویی دارم که سه تا کلمه داره و میخام براساس هر کدام از این کلمات “متر”و”وزن”و” تعداد”
  در سلول دیگری فرمولی بنویسم که اگر در سلول a1 کلمه متر بود سلول c4*d4/g4 بشه
  در واقع نسبت به هرکدام از این کلمات ممکن است فرمول تغییر داشته باشد
  ممنون میشم کمکم کنید.

 • azimi212
  Posted at 15:23h, 07 سپتامبر پاسخ

  سلام در تابع شرطی if آیا میشه فرمولی نوشت که مثلا اگر ستون A دکتر باشه در مقابلش ستونB عدد200 بنویسه؟لطفا راهنمایی کنید

 • محمد قناعی
  Posted at 12:53h, 07 سپتامبر پاسخ

  سلام . در رابطه با هزینه های یک پروژه دو تا جدول دارم در یک جدول اطلاعات مربوط به خرید کالا رو به ردیف مینویسیم مثلا :
  ردیف تاریخ شرح کالا مقدار واحد فی قیمت فروشنده نحوه خرید ( در ردیف زیر این سلول سه تا سلول هست :
  نقدی چکی نسیه
  و در جدول دوم اطلاعات مربوط به خرید های نسیه را ثبت می کنیم . برای اینکه در جدول دوم مجبور به تکرار اطلاعات جدول اول نشویم در هر ردیف میخواهیم شرطی را قرار دهیم که هردیف جدول اول اگر در سلول نسیه علامت ” * ” وجود داشت ، کل اطلاعات اون ردیف تا قبل ازنحوه خرید ، عینا به جدول دوم انتقال پیدا کنه ودر غیر این صورت عملی انجام نگیره ، لطفا راهنمایی کنید . با تشکر

 • محمدذوالفقارخانی
  Posted at 11:38h, 31 آگوست پاسخ

  سلام دوست عزیز
  باتشکرازاین که لطف فرموده وازمعلومات خودبه دیگردوستان کمک میکنید
  سوال من این است اگربخواهیم برای یک سلول شرط بگذاریم یعنی بطورمثال اگرسلول 1 بزرگتراز1باشدسلول 2یک شود واگرکوچک ترازیک بودصفرشود؛برای این کارچه فرمولی بایدنوشت
  ممنون ازمحبت شما
  محمدذوالفقارخانی

 • insurance
  Posted at 17:19h, 30 آگوست پاسخ

  بسیار عالی بود. سپاسگزارم

 • Behrooz
  Posted at 14:58h, 30 آگوست پاسخ

  جناب مهندس سلام
  من یه جدول دارم در اکسل و می خوام از تابع if برای انجام آن استفاده کنم
  ممنون میشم کمکم کنید
  اگر در ستون c مبلغ بين 700 الي 1200 بود عدد ستون c در 6% ضرب شود
  اگر در ستون c مبلغ بين 1200 الي 1800 بود عدد ستون c در 7% ضرب شود
  اگر در ستون c مبلغ بين 1800 الي 2500 بود عدد ستون c در 8% ضرب شود
  اگر در ستون c مبلغ بين 2500 الي 3500 بود عدد ستون c در 10% ضرب شود
  و اگر از 3500 بیشتر بود عدد ستون C در 12% ضرب شود.

  سپاسگذارم

 • سوگند
  Posted at 16:19h, 29 آگوست پاسخ

  با سلام سوگند هستم
  اگر در یک شیت اطلاعاتی بزنیم و بخواهیم در شیت دوم نیز همان اطلاعات را بزنیم بعد اگر یکی از اطلاعات شیت دوم را اشتباه بزنیم به ما اعلام کند اشتباه زدیم اگر با رنگ نشان دهد خوب است و همچنین اگر در شیتی خواستیم اعدادی وارد کنیم و تکراری زدیم به ما اعلام کند خواهش میکنم سریع جواب را بهید چون ددر کارم دچار مشکل شدم ممنون

 • فرزانه
  Posted at 15:43h, 29 آگوست پاسخ

  با سلام و خسته نباشيد
  يه سوال داشتم ؟؟؟
  ميخواستم ببينم در اكسل اين امكان داره در خونه اول نام و در خونه دوم كد بنويسم زماني كه در خونه سوم نام مينويسيم خود به خود كد نوشته شود؟؟

 • ali
  Posted at 11:05h, 27 آگوست پاسخ

  سلام خسته نباشید من به مشکلی درز اکسل بر خوردام ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنید ،در یک سلول فرمول محاسباتی را وارد می کنم که با عمل انجام شده عددی با اعشار به من میدهد ولی من می خواهم عدد را به پایین یا به بالا گرد کند باید چه فرمولی را به سلول بدهم.
  مثال 6.2222 را به 7 گرد کند یا 5.88 را به 5 رند کند
  با تشکر.

 • ali
  Posted at 11:04h, 27 آگوست پاسخ

  سلام خسته نباشید من به مشکلی درز اکسل بر خوردام ممنون میشم اگه بتونین کمکم کنید ،در یک سلول فرمول محاسباتی را وارد می کنم که با عمل انجام شده عددی با اعشار به من میدهد ولی من می خواهم عدد را به پایین یا به بالا گرد کند باید چه فرمولی را به سلول بدهم.
  مثال 6.2222 را به 7 گرد کند یا 5.88 را به 5 رند کند
  با تشکر

 • مشهوری
  Posted at 11:11h, 16 آگوست پاسخ

  با سلام
  احسنت خیلی عالی و به درد بخور بود.
  تشکر

 • hadi
  Posted at 08:53h, 10 آگوست پاسخ

  سلام
  خسته نباشید و منون از کمک هاتون
  من میخوام ی تابع بنویسم ک خونه های a1-a2 رو در خونه b1 بنویسه و خونه b2 رو خالی بگداره و دوباره a3-a4 رو در خونه b3 بنویسه (در کل منظورم همون پر کردن یک در میان خانه های b هستش)این فرمول رو میخوام برای حدوده 2000خونه تکرار کنم و نمیشه یکی یکی بنویسم ممنون میشم کمک کنید.متشکر

 • رویا
  Posted at 11:21h, 07 آگوست پاسخ

  باسلام ببخشد میخواستم بدونم اگه در یک ردیف درصد ضایعات بود مثلا 2/33و ردیف پایین 4/66 و الا آخر و اگه من بخواهم که یک فرمول بزنم که اگه درصد بالا تر از 2 است رنگ خونه زرد بشه چه فرمولی باید بزنم؟

 • لیلا
  Posted at 00:46h, 07 آگوست پاسخ

  با سلام وخسته نباشید.
  من میخواستم از یک ستون اعداد یک ستون دیگر بسازم توسط فرمول .ولی برای سه رنج ازاعداد فرمولهای متفاوتی دارم.مثلا برای بازه بین 4و3 از یک فرمول استفاده میکنم .برای 5و6 از یک فرمول دیگه وبرای6و7 از یک فرمول دیگه .وفرمولهام هم پیچیده هستند. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • ahmad
  Posted at 03:12h, 04 آگوست پاسخ

  سلام یه سوال دارم ممنون میشم جواب بدین
  اگه a1=1 a2=2 a3=3 a4=4
  b1=1/1/95 b2=2/1/95 b3=3/1/95 b4=4/1/95
  حالا برای c1 اگه با b1مساوی بودa1 بشه و اگه با b2 مساوی بود a2 بشه واگه با b3 مساوی شد a3 بشه و اگه با b4 مساوی شد a4 بشه ممنون میشم کمکم کنید

 • محمد
  Posted at 12:03h, 03 آگوست پاسخ

  سلام
  اگر چهار محدوده داشته باشم به این صورت که:
  بین 90 تا 100 وضعیت الف
  بین 80 تا 90 وضعیت ب
  بین 70 تا 80 وضعیت ج
  کمتر از 70 وضعیت مردود
  فرمول نویسیش به چه صورت میشه؟
  ممنونم

 • الهام
  Posted at 21:18h, 02 آگوست پاسخ

  با عرض سلام ، من یک سوال داشتم. برا کارهای مربوط به پایان نامه م باید از فرمول نویسی اکسل استفاده کنم. ولی متاسفانه ب جز ضرب و تقسیم و جمع ساده هیچ فرمول دیگه ای رو نمیشه بنویسم. یعنی تا مینویسم ارور میده کلا فرمول نویسی نمیکنه. هم آفیسم رو عوض کردم چند سری هم ویندوز رو ولی باز هم نتیجه ای نگرفتم. ممنون میشم اگر راهنمایی کنید یک ماهه درگیرم هیچ کسی نتونست مشکلمو حل بکنه.

 • بهزاد
  Posted at 01:36h, 31 جولای پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید
  اگر بخوایم شرط بذاریم که در صورتی که اعداد دو سلول در اکسل با هم برابر و هر دو کمتر از 10 باشن true و در غیر این صورت false باشه چه فرمولی باید بنویسیم.
  باتشکر

 • محسن
  Posted at 11:09h, 27 جولای پاسخ

  سلام در ستونی فرمولی دارم که مقدار حضور را نشان میدهد ( مثلا: 2:20 ) . می خواهم این عدد به صورت دقیقه محاسبه شود ( 140)

 • morteza
  Posted at 10:47h, 25 جولای پاسخ

  سلام
  من برای سلولی سه شرط گذاشته ام که اگر حاصل تفریق سلول مورد نظرکمترازصفرباشد بدهکاربزرگترازصفرطلبکارومساوی صفرتسویه باشد این فرمول
  درفایل افرادی که حاصل تفریق سلول با (-) مشخص می شود درست جواب می دهد اما برای کسانی که (0) نشان می دهد را برابرطلبکاریا همان عدد بزرگتر از صفر
  می شناسد چگونه باید این مشکل را حل کنم
  قبلا ازراهنمایی شما سپاسگزارم

 • علی شهسوار
  Posted at 20:27h, 17 جولای پاسخ

  سلام. خسته نباشید. ببنید من با اکسل برنامه نوشنم که تو اون از a1 تا a5 جمع کنه. بعد جوابشو تو a6 بریزه. من می خوام بدونم آیا فرمولی هست که اگر من a1تا a4 عدد داشتم جوابشو تو a5 بریزه. یا ممکنه من ۶ عدد داشته باشم جوابشو تو a7بریزه.

 • shayan25611390
  Posted at 10:53h, 15 جولای پاسخ

  باسلام
  عذر خواهم سوالی داشتم ممنون میشم جواب بدهید
  یک تاریخ شمسی دارم بطور مثال 1396/01/01 که میخواهم فرمول یا تابعی استفاده کنم که 4 ماه بعد رو محاسبه کنه و درستونی دیگر 1396/04/01 رو محاسبه کنه (قابل ذکر است که وقتی 5 مینویسم بیانگر ماه می باشد )

 • ali_toosi1970
  Posted at 09:11h, 15 جولای پاسخ

  سلام اگر بخواهم در ستونی از اول تا آخر (بدون محدودیت ردیف) اعدادی را وارد کنم و اگر جمع اعداد مثلا به ۲۰۰۰ رسید دیگه عددی را جمع نکند و پیغام بدهد .چطور نوشته میشود؟؟

 • امیر
  Posted at 15:16h, 12 جولای پاسخ

  سلام جناب اسماعیل پور
  سلام یک مشکل دارم ممنون میشم کمکم کنید .
  3 شیت با 3ستون و 3سطر دارم دارم میخواهم فرمولی بنویسم که اعداد ستون یک از سطر یک از هر شیت در شیت چهارم به ترتیب زیر یکدیگر در هر سطر قرار گیرد

 • عباس
  Posted at 16:07h, 11 جولای پاسخ

  سلام
  شرطی می خواهم که در جدولی اگرمتن ستون اول وعدد ستون دوم مطابق شرط بود اعداد آن ردیف انتخاب و در شیت بعدی جمع و مرتب شود.
  بعنوان مثال:
  ستون 1 ستون 2
  پرچین 46 11,365 11,365 11,365 90
  چمن 47 150 150 150 94
  چمن 46 150,126 150,126 142,000 94
  چمن 47 191,110 191,110 191,110 95

 • محمدرضا
  Posted at 14:11h, 05 جولای پاسخ

  سلام
  یه فایل اکسلی حقوق دارم که در قسمت مالیات حقوق در بعضی مواقع برای یکسری افراد مالیات متعلق به فرد منفی می شود که از مالیات معاف است .می خوام راهنماییم کنید که چطور می تونم عملیاتی انجام دهم که عدد منفی در این قسمت به صفر تبدیل شود یا به عبارتی عدد مالیاتم بزرگتر یا مساوی صفر قرار گیرد
  با تشکر از شما

 • نیما
  Posted at 14:05h, 05 جولای پاسخ

  سلام
  وقت بخیر
  یک ستون که تعدادی از سلولهش -1 و تعدادی هم +1 و تعدادی از سلولها هم خالی و بدون اطلاعات هستند
  چطور می تونم جمع تعداد سلولهایی که اعداد در آنها درج شده (فارغ از انکه +1 یا -1 باشند) رو محاسبه کنم ؟

 • KEYVAN
  Posted at 15:18h, 04 جولای پاسخ

  سلام مهندس عصرتون بخیر
  من فرمول ضرب دو تابع مثل این نوشتم =(E3*D3) حالا میخوام یه فرمول دیگه بهش اضافه کنم که اگه E3 کمتر از یک باشه همون یک رو بنویسه و اگر بیشتر شد که همون حاصلضرب دو عدد رو بنویسه ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .

 • amir.sohrabnejad@hotmail.com
  Posted at 09:22h, 04 جولای پاسخ

  سلام من یک کاربر مهمان هستم و اینکه میبینم جناب آقای یاسین اسماعیل پور اینقدر با حوصله و دقت و صبر با تمام اعضا رفتار خوب و شایسته دارم لذت میبرم
  آفرین آفرین آفرین

 • جواد
  Posted at 09:54h, 01 جولای پاسخ

  سلام میخوام شرط بگذارم اگه جمع چند فیلد منهای 2000000 ریال اگه بزگتر از 2000000 ریال باشد ضربدر 5% کند اگه کوچکتر از 2000000 بود جواب بشود صفر. ممنون میشم سریع جواب بدهید با تشکر.

 • M
  Posted at 13:35h, 30 ژوئن پاسخ

  با سلا م اگه در یک ستون(مثلا H10:H2000) بخواهم شرط بگذارم که اگه BMIبدن عالی ، خیلی خوب ، نسبتا خوب ، خوب(G10:G2000) بود واسه من نرمال بودن رو نمایش بده و اگه ضعیف(G10:G2000) بود را چاقی و اضافه وزن نمایش بده چه فرمولی باید بنویسم

 • تجارت فردا
  Posted at 20:18h, 28 ژوئن پاسخ

  سلام وقت بخیر

  در بخش “مقدار در صورت برقرار نبودن شرط” اگر ما 2000 سطر داشته باشیم به چه شکل میشود مثلا:
  if(c$1=a1;b1;if(c$1=a2;b2;if(c$1=a3;b3

  برای 2000 تابه آیا باید 2000 بار این فرمول نوشته شود؟

 • aliashourian
  Posted at 16:07h, 28 ژوئن پاسخ

  سلام
  لطفن بفرمایین چطور میتونم نحوه ی اضافه کردن COMBOBOX و همچنین آموزش در این خصوص رو توی سایت شما ببینم.
  ممنون

 • اسماعیل
  Posted at 14:07h, 22 ژوئن پاسخ

  لطفا راهنمایی کنید یه فرمول میخوام که به ازای هر ساعت کار ۷ دقیقه استراحت باشه

 • رضا
  Posted at 12:16h, 19 ژوئن پاسخ

  سلام و عرض احترام
  فایلی دارم که میخواهم مثلا هر موقع اسم قطعه بنده اصلی رو در A1 تایپ کردیم در D1 , C1 نام موارد مصرفی و وزن خالصش رو بیاره. چطور میتونم اینکار رو انجام بدم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • tooraj
  Posted at 09:48h, 18 ژوئن پاسخ

  عرض ادب خدمت استاد عزيز
  سوالي كه داشتم ازخدمت شما چطور ميشود درفورمول sum بازه يا محدوده را متغير نمود طوري كه هنگامي كه اعداد جديد را روي سلولي كه فورمول sum نوشته شده insert ميكنيم در محدوده جمع قرار بگيرد
  با نهايت سپاس

 • MReza7
  Posted at 10:46h, 13 ژوئن پاسخ

  این دستور if رو چطوری میشه کوتاه کرد؟
  =IF(A16=Sheet2!D2;Sheet2!A2;
  IF(A16=Sheet2!D3;Sheet2!A3;
  IF(A16=Sheet2!D4;Sheet2!A4;
  IF(A16=Sheet2!D5;Sheet2!A5;
  IF(A16=Sheet2!D6;Sheet2!A6;
  IF(A16=Sheet2!D7;Sheet2!A7;
  IF(A16=Sheet2!D8;Sheet2!A8;
  IF(A16=Sheet2!D9;Sheet2!A9;
  IF(A16=Sheet2!D10;Sheet2!A10;
  IF(A16=Sheet2!D11;Sheet2!A11;
  IF(A16=Sheet2!D12;Sheet2!A12;
  IF(A16=Sheet2!D13;Sheet2!A13;
  IF(A16=Sheet2!D14;Sheet2!A14;
  IF(A16=Sheet2!D15;Sheet2!A15;
  IF(A16=Sheet2!D16;Sheet2!A16;
  IF(A16=Sheet2!D17;Sheet2!A17;
  IF(A16=Sheet2!D18;Sheet2!A18;
  IF(A16=Sheet2!D19;Sheet2!A19;
  IF(A16=Sheet2!D20;Sheet2!A20;
  IF(A16=Sheet2!D21;Sheet2!A21;
  IF(A16=Sheet2!D22;Sheet2!A22;
  IF(A16=Sheet2!D23;Sheet2!A23;
  IF(A16=Sheet2!D24;Sheet2!A24;
  IF(A16=Sheet2!D25;Sheet2!A25;
  IF(A16=Sheet2!D26;Sheet2!A26;
  IF(A16=Sheet2!D27;Sheet2!A27;
  IF(A16=Sheet2!D28;Sheet2!A28;
  IF(A16=Sheet2!D29;Sheet2!A29;
  IF(A16=Sheet2!D30;Sheet2!A30;
  IF(A16=Sheet2!D31;Sheet2!A31;
  IF(A16=Sheet2!D32;Sheet2!A32;
  IF(A16=Sheet2!D33;Sheet2!A33;
  IF(A16=Sheet2!D34;Sheet2!A34;
  IF(A16=Sheet2!D35;Sheet2!A35;
  IF(A16=Sheet2!D36;Sheet2!A36;
  IF(A16=Sheet2!D37;Sheet2!A37;
  IF(A16=Sheet2!D38;Sheet2!A38;
  IF(A16=Sheet2!D39;Sheet2!A39;
  IF(A16=Sheet2!D40;Sheet2!A40;
  IF(A16=Sheet2!D41;Sheet2!A41;
  IF(A16=Sheet2!D42;Sheet2!A42;
  IF(A16=Sheet2!D43;Sheet2!A43;
  IF(A16=Sheet2!D44;Sheet2!A44;
  IF(A16=Sheet2!D45;Sheet2!A45;
  IF(A16=Sheet2!D46;Sheet2!A46;
  IF(A16=Sheet2!D47;Sheet2!A47;
  IF(A16=Sheet2!D48;Sheet2!A48;
  IF(A16=Sheet2!D49;Sheet2!A49;
  IF(A16=Sheet2!D50;Sheet2!A50;
  )))))))))))))))))))))))))))))

 • MReza7
  Posted at 10:34h, 13 ژوئن پاسخ

  با سلام
  من فرم دستور پرداخت دارم که وقتی اسم شرکت مربوط رو میزنم شماره حساب و شماره شبا و غیره میاد. الان مشکلم اینجاست که دونه دونه نوشتم اگه اسم شرکت ایکس بود این شماره حساب دوباره یه if دیگه نوشتم اگه اسم شرکت ایگرگ بود این حساب و الی آخر. من دنبال این هستم که بشه با یه فرمول شرطی تک سطری کل ستون شرکتها رو بررسی کنه و شماره حساب مورد نظر رو تو جدول قرار بده. به نظر شما با چه فرمولی میشه انجام داد؟

 • پریسا
  Posted at 15:18h, 11 ژوئن پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید میخوام اگر سلولی معادل یک کلمه خاص بود اون سلول به رنگ خاصی در بیاد لطفا راهنمایی منین ممنون

 • siamak
  Posted at 13:31h, 11 ژوئن پاسخ

  سلام و خسته نباشین. سوال.
  یک ستون از اعداد داریم که هر از چند گاهی با یک سری شرط هایی که اینجا ذکرشون مهم نیست یک واحد اضافه میشه. ما میخواییم اون خونه هایی رو که افزایش پیدا کرده رو رنگی کنیم. چه پیشنهادی دارین؟ ممنون

 • ناصر
  Posted at 10:43h, 08 ژوئن پاسخ

  سلام خسته نیاشید میخوام یه فرومل بنویسم که اگر مقدار یه سلول کوچکتر از یه سلول دیگه مقدار موجودی در یک سلول دیگه را برام بیاره میشه داخل یک سطر

 • کوروش حسینی
  Posted at 11:54h, 02 ژوئن پاسخ

  سلام خسته نباشید ببخشید من میخوام داده های یک ستون رو در پنج ستون مختلف؛ که اولین ستون در رنج صفرتا۳۰؛ دومین ستون از ۰تا ۹۰؛ سومین ستون از ۰تا ۱۸۰؛ جهارمین ستون از ۰تا ۲۷۰ و پنجمین ستون از۰تا ۳۶۰جدا کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 • سعید
  Posted at 13:19h, 01 ژوئن پاسخ

  و اگر
  Q6>1000 bood T11=T4*10+T5/100
  Q5<200 bood T11=T4*10+T5/100+2

 • سعید
  Posted at 13:17h, 01 ژوئن پاسخ

  و اگر Q51000 بود T11=T4*10+T5/100
  اینها هم در ادامه ی شرط بالا برای یک سلول هست

 • سعید
  Posted at 12:56h, 01 ژوئن پاسخ

  سلام
  ممنون بابت متن آموزشی
  اما من یه مشکلی دارم با این موضوع IF
  میخوام بنویسم اگر Q5>200 و Q6<1000 بود T11=T4*10+T5/100-4 اما هر کاری میکنم جواب نمیده
  میشه کمکم کنید

 • میترا احمدزاده
  Posted at 13:44h, 31 می پاسخ

  با سلام
  من یک تابع میخوام بنویسم که بااین شرط باشه
  که اگر سلول D6=عادی بود c2 رو بزاره اگر ویژه بود c4 بزاره اگر پیک بود c2 بزاره ولی خطا میده نمیدونم صحیحش چیه

 • vahid
  Posted at 10:04h, 30 می پاسخ

  با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز
  من دو فایل اکسل جدا دارم (شامل نام و نام خانوادگی و کدملی…..)
  میخوام فرمولی بنوسیم که کدملی مورد نظرو درفایل یکرو در فایل دوبگرده و اگر بود عدد1 رو بنویسه و اگه نبود عدد0
  ممنون میشم اگر فرمولشو بهم بگین
  باتشکر از فراروان

 • علیرضا
  Posted at 15:52h, 29 می پاسخ

  ممنونم از آموزشتون
  پیروز باشید

 • آیلر
  Posted at 16:10h, 28 می پاسخ

  سلام ممکن کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟
  من می خوام بنوسم اگرسلول cpm و k8 = cph جواب بده 900 و اگر هر چیزی غیر از این بود جواب بده 800

 • بهنام
  Posted at 08:32h, 28 می پاسخ

  سلام
  اگر در سلولی حرفی مثلا بتوان نوشت، در سلول دیگر if نوشت که اگر در سلول فوق g1 نوشته شود مقدار if، دویست یا اگرg2 باشد مقدار ۱۰۰و الی…
  چگونه می توان نوشت
  پیشاپیش متشکرم

 • ابراهیم
  Posted at 19:49h, 25 می پاسخ

  یه سوال دیگه: میخوام در سلول های پایین تر ستون فرمول رو کپی کنم و مقدار B1 باید ثابت باشه . ولی با کپی کردن توسط drag فرمول برای سلول های بعدی بهم میریزه و مقدار B2 و B3 …. میگیره؟

 • ابراهیم
  Posted at 19:42h, 25 می پاسخ

  جواب رو پیدا کردم گفتم شاید بدرد بخوره
  IF=(I3=””, (J_DIFF(F3,B1)),”Finish”)

  • بهار
   Posted at 14:24h, 28 می پاسخ

   این جواب کدوم سواله؟

 • ابراهیم
  Posted at 19:36h, 25 می پاسخ

  میخواهم روی سلول A1 روز شمار بگذارم و تا زمانی که در فلان سلول دیگر عبارتی درج نگردد این شمارش ادامه یابد.
  لطفا راهنمایی نمایید.
  من اینظور نوشتم ارور داد IF=(I3=””;=J_DIFF(F3,B1);”Finish”)
  در اینجا B1 تاریخ بروز است که هر روز ابدیت میشود و F3 تاریخ ثابت است که با تاریخ روز بررسی و تفاضل عددی آن محاسبه می گردد. و تا زمانی که در سلول I3 عبارت یا تاریخی ننویسیم این شمارش ادامه خواهد یافت به محض نوشتن مقدار شمارنده صفر شده و عبارت Finishدر A1 ظاهر می گردد.
  تشکر(لطفابهایمیل من هم ارسال نمایید iranboy7@gmail.com )

 • بهار
  Posted at 10:06h, 24 می پاسخ

  سلام .خسته نباشید
  من چطور میتونم تو اکسل با if شرط بذارم که اگه مقدار قم اون سلول کمتر از یه عددی شد رنگش تغییر کنه و مثلا قرمز بشه؟

 • abas
  Posted at 11:15h, 23 می پاسخ

  سلام آقای مهندس ممنون از آموزشتون
  من یه فایل دارم که تو یکی از ستونها نام مشتری هست میخام تو یه ستون دیگه بگم اگر هریک از سلولهای ستون اول مثلا دارای نام شیراز هست به من بده 1 در غیر اینصورت بده 2 چیکار باید بکنم

  • بهار
   Posted at 10:11h, 24 می پاسخ

   سلام.شما متونید از تابع if استفاده کنید
   توی سطر اول سلولی که میخواید جواب و اونجا نمایش بده انتخاب میکنید بعد مینویسید=شیراز
   بعد تو دومی میزنید 1و سومی 0
   اگه کسی هم جوابسوال منومیدونه بگه لطفا

 • saeid2511
  Posted at 23:20h, 22 می پاسخ

  سلام وقت بخیر
  اگر بخواهیم در سلول a1 شیت 2 شرط تععین کنیم که اگر مقدار a1 شیت 1 برابربا 1 بود مقدار عددی در سلول b1 شیت 1 را نمایش دهد چگونه باید فرمول بنویسیم ممنون

 • سید
  Posted at 09:13h, 22 می پاسخ

  با سلام
  من میخوام یک سلول با یک سلول دیگر مقایسه شود و در صورتی که بزرگتر بود رنگش قرمز شود و در صورتی که کوچکتر بود رنگش سبز بشود,امکانش هست که بنده را راهنمایی کنید آیا چنین امکانی در اکسل وجود دارد؟؟

 • zahra.p
  Posted at 11:10h, 20 می پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من میخوام تو اکسل فرمولی رو بزنم گه بشه کسری کار پرسنل منفی دیده بشه و از کارکرد روزانه شان کسر بشه میشه لطفا راهنمایی کنید.
  ممنون

 • حسن
  Posted at 15:45h, 16 می پاسخ

  سلام
  وقتی که شرط رو وارد میکنم و گزینه ; رو وارد میکنم هنگام اینتر زدن گزینه فوق به گزینه ؛ تبدیل میشه و کل فرمول خراب میشه

 • mahtab
  Posted at 18:35h, 15 می پاسخ

  سلام ببخشید می خواهم در یک فایل که دارای 3 ستوان شماره فاکتور -مبلغ فاکتور و توضیحات است در سل توضیحات اگر مبلغ فاکتور ماکزیمم ستون مبلغها بود شماره فاکتور درج شود شرمند خیلی فوریه

 • محمدحسین
  Posted at 19:49h, 13 می پاسخ

  دمت گرم ناموسا با اون که من اکسل رو تو مدرسه خوندم ولی شما عالی توضیح دادی مرسی واقعا

 • الهه
  Posted at 09:28h, 08 می پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  من یه سوال داشتم
  اگه بخوام بنویسم که: اگر a1و a2 هر دو بزرگتر از صفر بودند a1/a2)*b)رو چاپ کن و اگرa1 بزرگتر از صفر بود و a2=0 بود bرو چاپ کن و اگر a1=0 بود و a2 بزرگتر از صفر، 0 رو چاپ کن.
  ممنون میشم کمکم کنید

 • آتنا
  Posted at 14:40h, 07 می پاسخ

  سلام خسته نباشید
  من فایلی دارم که دو تا ستون تعداد تراکنش و میلغ تراکنش داره و میخوام در ستون سوم فرمولی بنویسم که بگم اگه ستون تداد تراکنش کوچیکتر از 62 بود غیرفعال و اگه بیشتر فعال و همینطور در ستون مبلغ هم کوچیکتر از 20000000 بود غیرفعال و بیشتر بود فعال بشه
  دو تا فرمول دارم اما جواب نمیگرم قسمتی رو درست نشون میده اما بیشترش رو اشتباهی غیرفعال میزنه
  اولی :
  iif([T]<61 or [M]=0 And [تعداد تراکنش اردیبهشت]=0 And [مبلغ تراکنش اردیبهشت]=62 And [تعداد تراکنش اردیبهشت]=20000001 And [مبلغ تراکنش اردیبهشت]<=1000000000);"فعال"))

 • Parisa
  Posted at 14:56h, 06 می پاسخ

  تو اکسل چه جوری میتونیم به یه خانه فرمول بدیم که فقط اعداد مثبت بیافته

  • siami
   Posted at 11:45h, 09 می پاسخ

   سلام
   اگه منظورتون اینه که سلول فقط اعدادمثبت را بپذیره ازقسمت DATA بخش DATA VALIDATION استفاده کنید.

 • siavash
  Posted at 22:21h, 02 می پاسخ

  با سلام وخسته نباشید…………خیلی سایت مفیدی داریید
  تو این تابع اگه بخواهیم بگیم اگراعداد بین 16 تا 20 بود بزنه عالی …..این بینشونو چه شکلی باید با فرمول بنویسیم؟؟؟؟؟؟

 • بابک
  Posted at 11:09h, 29 آوریل پاسخ

  سلام دوستان من یه شرط می خوام بنویسم توی اکسل . مثلا برای یه سلول شرطی بنویسم که اگر عدد بین 0 تا 9 وارد کردم رنگش سبز و اگر عدد بین 10 تا 30 بود ابی بشه و همینطور تا سه چهار تا رنگ ادامه بدم . اگه میشه راهنمایی کنید . ممنون

 • عطا
  Posted at 19:44h, 24 آوریل پاسخ

  با سلام با این فرمول می توان متن یا عدد یک سلول را مابین یک پرانتز نوشت
  مثال A1=1000 و هزار = A2
  “(“&A1&”)”=
  با تشکر

 • عطا
  Posted at 09:04h, 24 آوریل پاسخ

  آقای مهندس سلام
  آیا می توان در یک ستون بزرگترین عدد را انتخاب و در یک سلول نوشت؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:53h, 24 آوریل پاسخ

   سلام. بله کافیه از تابع Max استفاده کنید

 • الهام
  Posted at 12:11h, 22 آوریل پاسخ

  سلام من 66 تا زونکن دارم که شماره هاشون از 1 تا 66 هست و هرکدوم ی نام داره
  میتونم فرمول بدم ک اگ عدد 1 رونوشتم بنویس نامه ارسالی و ……
  و اگر امکانش هست راهنمایی بفرمایید

 • rezaseiami
  Posted at 15:09h, 20 آوریل پاسخ

  با سلام
  چطور میتونم شرط بدم که اگر مقدار عدد از یک مقدار بیشتر شد رنگ متن یا سلول رو عوض کنه
  مثلا در صورتیکه عدد بیشتر از 0 بود رنگ عدد یا سلول سبز و اگر کمتر شد قرمز بشه
  با سپاس

 • مرضیه
  Posted at 14:12h, 18 آوریل پاسخ

  سلام
  یه ستون عدد داریم که میخام کوچکترین عددی که منفی و صفر نباشه رو انتخاب کنیم. چه فرمولی برای این موضوع باید بنویسم؟
  ممنون میشم

 • عطا
  Posted at 09:32h, 18 آوریل پاسخ

  سلام آقای مهندس
  چطور در اکسل با استفاده از یک فرمول دستور نوشتن مطلبی را مابین دو پرانتز بنویسم؟
  برای مثال 1000 (هزار)

 • سحر
  Posted at 14:00h, 16 آوریل پاسخ

  با سلام من یه سوال داشتم میخواستم در اکسل این شرط رو بزارم که اگر جواب من منفی شد با رنگ قرمز به من نشون بده آیا این امکان رو داره ؟

 • saeed
  Posted at 08:37h, 16 آوریل پاسخ

  با سلام اگر بخام یک عد رو در چند سلوو بهم بده و بعدش بعلاوه یک بشه و در چند سلول دیگه نشونم بده چیکار باید بکنم حجم بالاس ممنون میشم کمک کنید مثلا
  12
  12
  12
  13
  13
  13

 • Mahdi
  Posted at 11:22h, 15 آوریل پاسخ

  با سلام یک نفر یه فایل اکسل برام فرستاده براش شرط گذاشته که 11 عدد نوشته شود و من الان 11 عدد هم مینویسم ارور میده میگه بیشتر یا کمتر از 11 حرف وارد کرده اید چیکار باید بکنم؟؟؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 • محمدحسین
  Posted at 12:25h, 14 آوریل پاسخ

  اموزش هاتون عالی و قابل فهم هست.ممنون

 • نیکی
  Posted at 16:24h, 10 آوریل پاسخ

  باسلام من یه فرمول رو میخام.
  میخام ساعت ورود رو به اضافه 9 کنم منهای خروج و اگر دقیقه اش بیشتر از 59 بود به ساعتش یک ساعت اضاف کند
  7:15+9-20
  جوابش میشه 4:25 ولی من نمیدونم چه چیزی در if بنویسم جواب 3:85 به من میده
  ممنون میشم به ایمیلم بفرستید

 • mina
  Posted at 09:38h, 08 آوریل پاسخ

  سلام میشه لطفا دراین مورد مرا راهنمایی بفرمایید
  اگر مجموع خرید بیش از یک میلیون ریال باشد 15% تخفیف و اگر کمتر 10 % تخفیف لطفا به چه صورت این را در اکسل پیاده کنم با تشکر

 • ابی
  Posted at 12:10h, 07 آوریل پاسخ

  سلام دوستان
  من تو زمینه اکسل مبتدی هستم یه درخواست از دوستان داشتم
  در مورد وام قرض الحسنه میخواستم بپرسم به فرض برای یه وام 36 قسطه بانک 3 کارمزد دریافت میکند به عنوان مثال یک وام 30000000 ریالی 36 قسط :
  قسط اول : 1200000 ریال بابت کارمزد سال اول ——> 30000000*0.04=1200000
  قسط سیزدهم : 800000 ریال بابت کارمزد سال دوم ——-> برای سال دوم مابقی وام در 4 درصد ضرب میشه 20000000*0.04=800000
  قسط بیست پنجم : 400000 ریال بابت کارمزد سال سوم —–> برای سال سوم مابقی وام در 4 درصد ضرب میشه 10000000*0.04=400000
  و الی آخر میخواستم فرمول این کارمزد ها رو با مبالغ متفاوت و کارمزد های مختلف محاسبه کنم لطفا راهنمایی بفرمایید

 • حمید نادری
  Posted at 13:39h, 05 آوریل پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  اگه امکان داره این فرمول رو تو ضیح بدبد
  IF(ISNA(VLOOKUP(G:G;ref!C:E;2;0));””;(VLOOKUP(G:G;ref!C:E;2;0)))

 • سیامک
  Posted at 12:27h, 05 آوریل پاسخ

  سلام خسته نباشید من داخل یک سلول فرمول شرطی زیر رو وارد کردم موقعی که انتر را میزنم خطا میده و روی عدد 10 در فرمول هایلایت میشه دلیلش چیه ؟ متشکرم
  if(m21>=10;m21*1000)=

  • مسعود
   Posted at 15:13h, 05 آوریل پاسخ

   فرمولتون باید سه قسمت داشته باشه، الان شما دو قسمت رو نوشتید

 • مهداد
  Posted at 10:03h, 05 آوریل پاسخ

  با سلام خدمت جناب مهندس
  میخواستم بدونم چطور میشه اینکارو انجام داد
  که نتیجه یکسری محاسبات اگر مثبت بود در سلول کسری نوشته شود و در سلول اضافات صفر نوشته شود اگر نتیجه محاسبات منفی بود در ستون اضافات به نمایش دراید و ستون کسری صفر نشان دهد با تشکر فراوان

 • mohhesabdar
  Posted at 19:34h, 31 مارس پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  جدول وسیعی داریم با سطر و ستون های زیاد بسیاری از سلول ها بدون داده می ماند چه طور می شود این سلول ها را با عدد صفر یا رنگ خاصی پر کرد؟

  • مسعود
   Posted at 15:17h, 05 آوریل پاسخ

   کل داده ها رو انتخاب کنید
   در تب home به قسمت find & select بروید
   گزینۀ go to special رو انتخاب کنید
   گزینۀ blanks رو تیک بزنید و ok کنید
   اینطوری کل سلول های خالی انتخاب میشه
   حالا کافیه در همون حالت عدد صفر رو بزنید و بعد همزمان ctrl و enter رو فشار بدید. وقتی کنترل و اینتر رو بزنید کل سلول های انتخابی صفر میشه

 • عطا
  Posted at 10:38h, 29 مارس پاسخ

  سلام آقای مهندس
  سال نو مبارک
  چطور با استفاده از یک فرمول دستور نوشتن مطلبی را مابین دو پرانتز بنویسم؟

 • میلاد مرادی
  Posted at 19:04h, 27 مارس پاسخ

  سلام جناب یاسین عزیز.یه پروژه کوچیک فرمولنویسی date اما سخت دارم.میخوام بهتون زحمت بدم.خودم نتونستم
  البته که بنده یه کاربر آماتور اکسل هستم.
  جسارتا بعنوان هدیه مبلغی رو هم تقدیمتون خواهم کرد اگر بتونید برام زحمتشو بکشی.مرسی عزیزم.
  09212346834
  منتظر تماس هرچه سریعترتون هستم
  خدا پشت و پناهتون

 • محمد
  Posted at 09:11h, 27 مارس پاسخ

  سلام
  عالی

 • مجتبی
  Posted at 23:59h, 17 مارس پاسخ

  سلام اقا یاسین. خسته نباشید. من میخوام وقتی سلول A10 رو برابر با سلول B10 قرار میدم ، سلول A11 هم برابر با سلول B11 باشه. ممنون میشم اگه راهنمایی کنید.

 • زهره
  Posted at 23:24h, 06 مارس پاسخ

  سلام میخوام تو if بنویسم
  کاربر مجاز است تا 4 رقم وارد کند طوری از if استفاده کنم که تو سلول کناری اعلام کند چند رقمی است

 • شیما
  Posted at 17:41h, 02 مارس پاسخ

  سلام
  اگه بخام شرطی بذارم که اگر برقرار بود مقدار 0.2 را نشان دهد و اگر برقرار نبود مقدار 0.1 را در سلول دیگری نشان دهد ینی یک فرمول وارد کنیم که با اون دو سلول پر بشن( در صورت برقراری هرکدوم از شرط ها)
  چطوری میتونم اینکارو بکنم؟؟ با تشکر

 • هادی
  Posted at 14:05h, 01 مارس پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید آیا میتوان برای یک لیست کشویی فرمان IF را اجرا کرد بطوری که هرکدام از قسمت آن لیست کشویی را انتخاب کرده یک مقدار یا متن در سلول انتخابی مان نمایش داده شود ؟ممنون از جوابگویی و وقتتان که لطف می نمایید …در غیر این صورت لطف بفرمایید بگویید که چگونه میتوان یک لیست کشویی را شرطی نمود به شکلی که با اتخاب هر کدام از گزینه های ان لیست ،یک مقدار یا یک متن در سلول دیگر به نمایش در آید ؟
  ممنون و سپاس مجدد دوست گرامی

  • مسعود
   Posted at 13:29h, 28 مارس پاسخ

   دو نوع لیست کشویی داریم، یکی در تب دیتا، در گزینه data validation و دیگری در تب developer به اسم combo box.
   از طریق Data validation نمیشه این کار رو کرد مگر در سلول های دیگه فرمول نویسی انجام بدید ولی از طریق combo box هر گزینه ای از لیست کشویی که انتخاب بشه با ازای اون یک مقدار در سلولی که شما دوست دارین قرار میده که شما از اون مقدار می تونید استفاده کنید.

 • یوسف
  Posted at 10:32h, 27 فوریه پاسخ

  سلام لطفاً برای مسئله زیر تابع بنویسید:
  در صورتی که سلول A1 خالی نباشد (یا پر باشد) در سلول A3 عدد 8 نوشته شود.
  متشکرم.

  • مروت
   Posted at 08:55h, 10 جولای پاسخ

   سلام خسته نباشید…ببخشید من میخواستم در اکسل فرمولی بنویسم که کد جنس هایی که مصرف نشده رو در یک شیت یا جدول دیگه بهم نشون بده…
   الان تو اکسلم یه ستون کد هست یک ستون وزن و یک ستون دیگر مقدار وزن مصرفی از ایناست که حالا من میخوام کد جنس ها باتوجه به اینکه وزن مصرف نشده یا مقداری از اون مصرف شده رو بهم نشون بده که ببینم چه کدهایی باقی مونده برام؟
   ممنون میشم کمک کنید

 • simin
  Posted at 11:46h, 26 فوریه پاسخ

  باسلام وادب
  یاسین عزیز میشه لطفا راهنمایی کنیدر اگردرسلول a1مقدار ۰۱۲یا۳۲۱یا۰۰۱باشد سلول b1مساوی ۱۵ واگردر a1 مقدار۲۰۳ یا۰۱۱یا۱۰۰باشد سلول b1مساوی ۴
  بعبا رتی
  سی تعریف جدید برای دو سلول a1وb1داشته باشیم
  ممنونم ازتوجه شما

 • حمید
  Posted at 09:02h, 26 فوریه پاسخ

  من سوالم را تحصیح میکنم سلولهای که خالی از( کلمه وعدد واعداد کمتر از ۱ یا منفی) همه با صفر مشخص شود

 • حمید بهرامی
  Posted at 00:48h, 26 فوریه پاسخ

  سلام اگر در محدوده مشخصی از سلولها مثلa1:bb55 سلولهای خالی و کلمه و عدد و اعداد کمتر از ۱ باشد را با صفر مشخص کنیم چه فرمولی میتوان برایش نوشت متشکرم

 • امیر
  Posted at 22:01h, 24 فوریه پاسخ

  سلام.
  ی سری پارامتر دارم حدود 6000تا می باشد.هر پارامتر در سلول مجزاست و من از این ها فقط عدد سومش نیاز دارم چجوری می تونم اینارو جدا کنم؟فقط 6عدد ،عدد توانی سوم نیاز دارم بقیش نمی خوام
  باتشکر
  PARAMETERS = 1.2090E+10 4.7215E+01 4.4580E+02 6.9208E+01 -1.0813E-01 9.0006E-05
  PARAMETERS = 1.2115E+10 -8.1713E+01 5.4336E+02 5.5426E+01 -2.9265E-02 2.2040E-05
  PARAMETERS = 1.2120E+10 1.5832E+00 3.9422E+02 6.6170E+01 -1.0377E-01 9.4730E-05

 • Mohsen
  Posted at 11:04h, 22 فوریه پاسخ

  سلام و تشكر از پاسخ هاي بسيار خوبتان
  آيا تابع IF امكان تشخيص رنگ زمينه سلول بعنوان شرط را دارد؟ مثلا آيا مي‌توان نوشت كه اگر رنگ زمينه چند سلول قرمز شد پس رنگ زمينه يك سلول ديگر را قرمز كن.

 • محمد
  Posted at 18:43h, 20 فوریه پاسخ

  با سلام میخواستم در سلی که دارم فقط عدد نوشته بشه ولی اگر عدد نبود سه حرف مورد نظر م که m’s’ f هست نوشته بشه یعنی فقط عدد و همین سه حرف با تشکر

 • محمد
  Posted at 17:26h, 20 فوریه پاسخ

  با سلام میخواستم در سلی کدارم فقط عدد نوشته بشه ولی اگر عدد نبود سه حرف مورد نظر م ک m’s’ f هست نوشته بشه یعنی فقط عدد و همین سه حرف

 • behrouz
  Posted at 15:36h, 20 فوریه پاسخ

  می خوام یه فرمول تو اکسل بنویسم که بتونه مقدار یه سلول رو که به صورتNA#هست رو به وسیله تابع forecastدرون یابی کنه.
  من دو ستون تو اکسل دارم که یکیش تاریخه و دومی قیمت. اما تو قسمت قیمت بعضی سلول ها عدد ندارند و به صورتNA#هستند. می خوام یه فرمول بنویسم که بتونه در ستون دوم اون سلول های که به صورتNA#هستند رو پیدا کنه و به وسیله تابع forecastمقدار اونو محاسبه کنه.
  نکته این که فقط برای محاسبه اون مقدار از 3 یا 4تا سلول قبلی استفاده کنه

 • رضا
  Posted at 07:58h, 20 فوریه پاسخ

  سلام
  اگه بخواهیم حاصل بدست آمده در یک سلول راشرط بذاریم که اگه عدد بدست آمده اعشار داشت اعشار بزرگتر از 000000.5 باشد رند به بالا بشود و اگه کوچیکتر از0000000.5 باشد رند به پایین شود.ممنون میشم راهنمایی کنید

 • neda
  Posted at 10:25h, 19 فوریه پاسخ

  سلام ببخشید میشه منو راهنمایی کنید ؟
  تعداد اسناد تقسیم به تعداد زونکن می شود اگر حاصل بین عدد 30 و 70 باشد . تعداد اسناد مبنای محاسبه قرار میگیرد در غیر این صورت اگر عدد کمتر از 30 می باشد تعداد زونکن *30 و اگر عدد حاصله بیشتر از 70 باشد تعداد زونکن *70 می شود .
  نحوه فرمول نویسی برای این به چه صورت است ؟

 • mehdi
  Posted at 12:23h, 12 فوریه پاسخ

  باسلام.
  اگه ما بخواییم با if درصد حساب کنیم چطوری میشه؟؟؟
  با تشکر از تو دوست عزیز

 • ELENA.RS
  Posted at 11:39h, 11 فوریه پاسخ

  سلام
  من یک فرمول میخوام بنویسم که سلولA1 رو ازG1 کم کن اگر A1>=G1بود
  میشه لطفا راهنماییم کنید
  =(B3-F3) IF(B3>=F3) اینجوری مینویسم نمیشه

 • امیر حسین
  Posted at 01:30h, 11 فوریه پاسخ

  با سلام خدمت شما آقای اسماعیل پور
  خیلی ممنون بابت اطلاع رسانی صادقنه و خوبتون .
  میخواستم بپرسم اگر نام یک مشتری را در یک ستون در چند جای مختلف داشته باشیم و در چند سلول جلو تر نیز در آمد کسب شده از همان مشتری را داشته باشیم و بخواهیم در یک شیت دیگر در یک سلول مجموع در آمد کسب شده از همان مشتری را که در شیت قبل جاهای مختلفی قرار داشته را نمایش دهد ، چه فرمولی باید بنویسیم؟
  متشکرم

 • محمدعلي
  Posted at 19:07h, 08 فوریه پاسخ

  سلام ضمن تشكر از راهنمايي هاي بجا و صحيح جنابعالي
  براي جدول زير چه فرمولي بنويسم
  تا 500 پذيرش 1050
  از 501 الي 1000 پذيرش 1250
  بالاتر از 1001 پذيرش 1400
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 • مدینه
  Posted at 20:54h, 07 فوریه پاسخ

  سلام… من داده هایی دارم که برق یک منطقه رو بررسی میکنه …خانه هایی که برق دارن (checked)و آن هایی که برق ندارند(unchecked) و من باید برای خانه هایی که برق دارند عدد1 و آن هایی که ندارند عدد0 وارد کنم …لطفا راهنمایی کنید…ممنونم

 • sajad
  Posted at 13:08h, 07 فوریه پاسخ

  aferin sana

 • مهدی
  Posted at 11:14h, 07 فوریه پاسخ

  با سلام
  اگه بخواهیم در محاسبه اضافه کار تابع بنویسیم چگونه عمل کنم چون درست درنمیاد
  مثلا حقوق مشمول 1800000 تقسیم بر 176 ضربدر مثلا (75ساعت) منهای 10 درصد
  تابع قابل عمل این فرمول چگونه نوشته میشه؟؟
  خیلی ممنون از لطفتون

 • اکبر
  Posted at 10:12h, 06 فوریه پاسخ

  با سلام خدمت شما
  یه سوال
  میخوام در یک سلول 9 کارکتر عدد وارد بشه و اگر کمتر از 8 کارکتر شد بجایش یک حرف بگذارد

 • محسن
  Posted at 23:58h, 04 فوریه پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  من یه سوال داشتم که توی اکسس فرمولم جواب میده ولی تو اکسل خیر.
  سه تا سلول با فرمت تاریخ دارم که زمان رسیدن کالا به سه شهر مختلف هست میخوام تو هر سلول که به ترتیب تاریخ رو وارد کردم تو سلول چهارم بر اساس اینکه داخل سلولهای سه گانه تاریخ خورده یا نه موقعیت کالا رو نمایش بده. مثل مثال زیر که اگر تاریخ تهران رو هم بزنم وضعیت تبدیل بشه به تهران
  از همکاریتون و وقتی که میگذارید صمیمانه سپاسگزارم.
  بندر عباس شیراز تهران وضعیت کنونی
  95/11/01 95/11/0 شیراز

 • فرشید
  Posted at 18:48h, 04 فوریه پاسخ

  سلام یه سوال برای تابع if
  مثلا سه تا سلول داریم a,b.c
  اگر a صفر باشه بشه b
  اگر a و b صفر باشه بشه c

 • سید حسین
  Posted at 11:19h, 04 فوریه پاسخ

  با سلام
  شرطی که من میخوام استفاده کنم به نظر خیلی ساده میاد ولی نمیدونم چرا انجام نمیشه
  میخوام بگم اگه سلول مقدار نداره یعنی خالی باشه برام صفر بذاره منظورم اینه که سلول خالی نمونه و یک عدد صفر بجاش گذاشته بشه
  راهنمایی بفرمائید ممنون میشم

 • mahdi.5789
  Posted at 00:39h, 03 فوریه پاسخ

  سلام و وقت بخیر
  با کمک شما یه عبارت شرطی نوشتم و درسته خدا رو شکر
  فقط تو جواب شرط میخوام یه عدد سه رقمی ثابت (مثلا 035) رو به آخر رقم های سلول دیگری اضافه بکنه
  منظورم اینه که جمع ریاضی نکنه و آخرش اضافه بشه
  مثلا عدد 1357 بشه 1357035
  تشکر

  • mahdi.5789
   Posted at 22:31h, 03 فوریه پاسخ

   جواب را یافتم.
   باید به جای علامت + از علامت & استفاده کرد.

  • مسعود
   Posted at 15:19h, 05 آوریل پاسخ

   فرمول concatenate هم همین کار رو میکنه

 • javadbaneshi
  Posted at 19:03h, 01 فوریه پاسخ

  سلام
  چگونه میشه مقدار عددی سلول هایی که صفر هست رو 5 واحد اضافه کرد و سلول بالایی مقدار صفر رو 5 واحد کم کرد؟؟
  اگه بصورت یکی یکی بخام انجام بدم چندین روز طول میکشه چون اطلاعات خیلی زیاده؟؟

 • فاطمه رضوی
  Posted at 11:20h, 01 فوریه پاسخ

  با سلام
  اگر بخواهیم ستون مانده (در مورد تنخواه در حسابداری) کلمه بدهکار یا بستانکار را در هر ردیف درست نمایش دهد چه فرمولی باید بنویسیم

 • پریسا
  Posted at 13:38h, 31 ژانویه پاسخ

  اقا من میخام بگم اگه اسم تو این ستونا نبود تو این ستون بیاد چطوری بگم

 • دادخواه
  Posted at 08:22h, 31 ژانویه پاسخ

  سلام
  خیلی عالی بود
  ازش استفاده کردم

 • مهدی
  Posted at 09:00h, 30 ژانویه پاسخ

  با عرض سلام و روز بخیر
  دو تا ستون داریم داخل هرستون در هر سلول یک کد مشتری در ستون دوم هم به همین شکل میخواهیم بگیم اگر کد های ستون اول تو ستون دوم باشه بزن yesاگر نبود بزن no ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • leomasih
   Posted at 20:38h, 31 ژانویه پاسخ

   سلام از فرمول زیر استفاده کنید
   توی این فرمول من برای ستون Bو C نوشتم شما ستون مورد نظرتون رو بنویسید…
   فرمول رو سایت بهم ریخته نشون میده اما کپی پیست کنید تو اکسل درست میشه:
   =IF(COUNTIF($C$4:$C$9,D4)=1,”yes”,”no”)

 • Mohammad
  Posted at 22:17h, 29 ژانویه پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما،
  سوالی در مورد فورمول نویسی در اکسل داشتم،
  اگر بخواهیم مابین دو عدد مانند 1200.343 و 1200.562 اعداد اعشاری رند به واحد 0.1 را شناسایی و جدا کنیم(در این مثال اعداد مورد نظر 1200.4 و 1200.5 هستند) یا مثال های مشابه دیگر.. در این حالت فورمول متناسب برای انجام این محاسبه چه خواهد بود؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید. خیلی منتظر شدم..
  با تشکر.

 • ارش
  Posted at 22:17h, 29 ژانویه پاسخ

  سلام خسته نباشید یه سوال
  میخواستم ببینم چطور فرمول بدم که وقتی مثل بلوک h19 تقسم بر مثلن e19 میشه اگر کوچکتر یا مساوی e19 باشه تقسم اونا رو نشون بده . اگر تقسیمشون بیشتر از ۱۰۰٪ شد واسمون تو بلوک که تقسم میشن بزنه ۱۰۰٪ یعنی بیشتر از ۱۰۰٪ نشون نده بعدم وقتی بیشتر شده به یه رنگ دیگه واسمون نشون بده . مثلن بشه قرمز
  تشکر

  • leomasih
   Posted at 20:46h, 31 ژانویه پاسخ

   فک کنم منظورتون این بود که اگر کمتر از یک شد تقسیم رو انجام بده اگر بیشتر شد بنویسه 1 یا 100 (اگر هم این نبود توی فرمول بجای کمتر از یک اسم سلول موردنظر رو بنویسید)
   =IF(B1/A1<1,B1/A1,1)
   فرمول بهم ریختس کپی پیست کنید توی اکسل درست میشه
   برای تغییر رنگ هم باید از conditional formatting استفاده کنید که توی منوی اون گزینه ی Greater than رو انتخاب کنید …

 • Tooka
  Posted at 13:34h, 26 ژانویه پاسخ

  سلام
  ضمن تشکر از سایت خوبتون
  میخواستم گزارشی تحت عنوان برنامه هفتگی درست کنم… در یک شیت کل فعالیتها با تاریخ بعدی اقدام ثبت شده اند. حالا میخام ازش گزارش بگیرم که مثلا فعالیتهای بین تاریخ13951010 الی 13951015 رو برام با تایع if بیاره، یعنی اگر تاریخ بین این دو عدد بود، بره از همون ردیف فعالیت بازخوانی کنه…
  چطور می تونم اینکار رو انجام بدم؟ ممنونم

  • leomasih
   Posted at 20:52h, 31 ژانویه پاسخ

   سلام با این فرمول ایشالا انجام میشه
   =IF(AND(A1>=$B$11,A1<=$C$11),B1,"")
   B11 وC11 که مطلق کردم مربوط به 2تاریخ موردنظری هست که وارد میکنیم ستون A هم ستون تاریخ هاست و ستون B ستون فعالیت ها و این فرمول باید توی یه ستون جداگونه نوشته شه …

 • محمدی
  Posted at 17:41h, 24 ژانویه پاسخ

  با سلام از تابع IF استفاده کردم درفرمولی شبیه مثالی که در توضیحات داده اید به عنوان مثال اگر مقدار یک سلول از یک رقم نه مقدار یک سلول گوچکتر یا مساوی باشد عبارت بلی در غیر اینصورت عبارت خیر را در سلول نتیجه درج نماید.اما محض ENTER رقم داده شده مشخص شده وروی آن EROR داده میشود. چون این رقم در سلولهای دیگر تغییر میکند ، ایراد کجاست ؟ لطفاً راهنمایی کنید
  ممنون

 • jalal
  Posted at 09:57h, 24 ژانویه پاسخ

  با سلام از تابع if برای متن هم میشه استفاده کرد؟مثلا در چند سطح حروف x w v d s a x r هست میخوام اگر سلول یا سلول هایی که دارای حروف x هست برام پیدا کنه؟

 • مهرداد
  Posted at 08:15h, 24 ژانویه پاسخ

  سلام من يه سوال ازتون دارم كه حتما بايد در موردش بهتون توضيح بدم لطف كنيد شماره تماس بهم بديد

 • سعید
  Posted at 23:01h, 22 ژانویه پاسخ

  سلام جناب مهندس وقتتون بخیر
  من میخواستم از تابع if استفاده کنم که اگر در این سلول چیزی بود در این یکی سلول نشون بده اگر نبود خالی بگذار و همین کار رو انجام دادم یه جا میشه یه جا نمیشه و چرا?

 • مهدی فیض ابادی
  Posted at 10:56h, 22 ژانویه پاسخ

  باسلام
  امکانش هست در اکسل یک منوی کشویی بازکنیم باچندعدد داده ویک تابع IFیاهرچیزدیگری تعریف کنیم که به ازای انتخاب هرایتم ازمنوی کشویی عددمربوط به همان ایتم که درشیت دیگری تعریف کردیم در سلول حاصل نمایش دهد.باتشکر

 • amirreza
  Posted at 09:43h, 22 ژانویه پاسخ

  با سلام
  اگر در اکسل بخواهیم تعریف کنیم اگر پارامتری مقدار بزرگتر از صفر داشت از در این فرمول را حل کن باید چه کدی بنویسیم با تشکر

 • مرضیه
  Posted at 09:19h, 22 ژانویه پاسخ

  سلام
  ی فرمول دارم به این شکل =I21-‘گزارش هفتگی کلی’!F55
  میخوام به این صورت بشه که: اگر j21>=0 باشه فرمول بالا در غیر اینصورت =0 باشد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سمانه
  Posted at 14:35h, 19 ژانویه پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  من می خواستم تابع IF را تعریف کنم برای اینکه اگر N بود دیگرسلولم بشود 280 هزارتومانی اگر M بشود 160 و اگر EN بشود 400 هزار تومان ولی نتونستم میشه لطف کنید کمکم کنید. باتشکر

  • leomasih
   Posted at 14:47h, 19 ژانویه پاسخ

   سلام باید از if تو در تو استفاده کنید باید 3تا if داخل هم بنویسید …

   • احسان ز
    Posted at 16:25h, 19 ژانویه پاسخ

    رییس جان حواب سوال منو هم محبت کن بده

    • leomasih
     Posted at 16:44h, 19 ژانویه پاسخ

     فرمولی رو که نوشتید متوجه نشدم G3 ، K3،F چیه بعد اون وست یه 3G3 نوشتید اون چیه؟؟
     کامل و واضح توضیح بدید لطفا

   • سمانه
    Posted at 10:08h, 22 ژانویه پاسخ

    میشه لطفا بگین دقیقا چگونه بنویشمش ، همش خطا می دهد

    • leomasih
     Posted at 14:59h, 25 ژانویه پاسخ

     من واسه خونه ی A1 مثال میزنم…
     دقت کنید این تغییرات تو همون خونه ای اتفاق میفته که فرمول رو می نویسید یعنی نمیشه فرمول رو توی یه سلول بنویسید و بش بگید سلول های دیگه ای رو تغییر بده…
     =if(A1=n,280,if(A1=M,160,if(A1=EN,400,””)))
     اینجا فرمول بهم ریختس واسه اینکه متوجه بشین چی نوشتم همین فرمول رو توی یکی از سلول ها کپی پیست کنید…

 • احسان ز
  Posted at 10:32h, 19 ژانویه پاسخ

  سلام خدمتتون عرض شود من دارم لایحه تاخیرات مالی رو واسه بدست اوردن تاخیر پرداخت
  از فرمول(3G3-F3؛K$3-F؛”پرداخت نگردیده”=IF(G3=
  محاسبه میکنم و جوابم میده اما واسه ماه های 31 روزه به مشکل میخورم و همچنین اینکه بعد که از اکسل میام بیرون و دوباره میرم اررو میده خطای VALUE
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  • احسان ز
   Posted at 11:06h, 19 ژانویه پاسخ

   G تاریخ واقعی پرداخت
   F تاریخ پرداخت طبق پیمان

 • mrf3030
  Posted at 01:16h, 19 ژانویه پاسخ

  سلام mrf3030 هستم سؤالی داشتم در رابطه با اینکه اگر ما سلولی داشته باشیم مثلا سلول d3 به عنوان سلول اصلی میخواهیم برای سلول d4 فرمولی بنویسیم که اگر در سلول d3 عدد 5 نوشته بشه در سلول d4 محتویات سلولهای a3 تا a6 توی همین سلول نمایش داده بشه به عبارتی لینک بشه و اگر عدد 6 نوشته بشه محتویات سلولهای a4 تا a10 نمایش داده و یا لینک بشه ولی از هر شرطی استفاده میکنم یه جاییش نادرسته اگر میشه راهنمایی کنید خیلی خیلی ممنون میشم. باز هم متشکر

 • mrf3030
  Posted at 01:13h, 19 ژانویه پاسخ

  سلام mrf3030 هستم سؤالی داشتم در رابطه با اینکه اگر ما سلولی داشته باشیم مثلا سلول d3 به عنوان سلول اصلی میخواهیم براس سلول d4 فرمولی بنویسیم که اگر در سلول d3 عدد 5 نوشته بشه در سلول d4 محتویات سلولهای a3 تا a6 توی همین سلول نمایش داده بشه به عبارتی لینک بشه و اگر عدد 6 نوشته بشه محتویات سلولهای a4 تا a10 نمایش داده بشه ولی از هر شرطی استفاده میکنم یه جاییش نادرسته اگر میشه راهنمایی کنید خیلی خیلی ممنون میشم. باز هم متشکر

 • آزیتا
  Posted at 23:28h, 15 ژانویه پاسخ

  سلام آقای اسماعیل پور وقت بخیر.میشه لطف کنین جواب سوالمو زود بدین
  1-اگه بخوایم دو تا تاریخی شمسی رو از هم کم کنیم باید چیکار کنیم؟مثلا 1395/4/10-1394/9/12
  طوری ک نتیجه منها سال وروز وماه و نشون بده .
  2-اگه بخوایم دریک ستونی ک چندین تاریخ سال نوشته شده بخوایم مثل تعداد سالهای 95 رو محاسبه کنه باید چیکار کنیم؟
  خیلی ممنون

 • مهدی
  Posted at 16:52h, 15 ژانویه پاسخ

  سلام .یه سوال داشتم.من انبار برق دارم و میخوام شماره ابتدا و انتهای کابل ها بعد از برش نسبت به مقداری که ازش استفاده میشه مشخص بشه به عنوان مثال
  شرح کالا مقدار استفاده شده محل برش شماره ابتدای کابل شماره انتهای کابل
  کابل 2.5*3 0 0 685 985
  کابل 2.5*3 60 ابتدا 745 985
  کابل 2.5*3 20 انتها 745 965
  الان این کابل وقتی 60 متر از ابتداش چیده شده و بالطبع از شماره ابتدای ان 60 متر بالاتر رفته.و وقتی از انتها 20 متر بریده شده از شماره انتها 20 تا کم شده .چطور دستوری بنویسم که وقتی ازش از قسمت ابتدا بریده میشه اون مقدار به شماره ابتدا اضاف بشه وقتی از قسمت انتها بریده میشه اون مقدار از شماره انتها کم بشه؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 20:33h, 15 ژانویه پاسخ

   سلام از فرمول زیر برای شماره ابتدای کابل استفاده کنید (در سلول e2 بنوسید و تا پایین کپی کنید):
   =if(d2="انتها";e1;e1-c2)
   از فرمول زیر برای شماره انتهای کابل استفاده کنید (در سلول f2 بنوسید و تا پایین کپی کنید):
   =if(d2="ابتدا";f1;f1-c2)

   • مهدی
    Posted at 09:22h, 16 ژانویه پاسخ

    سلام فرمول برا من نیومده

   • mt
    Posted at 14:20h, 09 دسامبر پاسخ

    سلام
    من میخوام تابع شرطی برای یک بازه بدم، یعنی IF(F5=”a1:a5″;2;0)= ولی جواب نمیده.
    میخوام با لیست کشویی در یک خانه اگر از خانه a1 یا a2 و یا … تا a5 انتخاب شد 2 بده در غیر این صورت بده 0.
    ممنون میشم اگر کمک کنید.

 • حامد
  Posted at 13:11h, 15 ژانویه پاسخ

  با سلام
  بنده 100 عدد در 100سطر در ستون a و 100عدد ديگر مرتبط با اونهارو در ستون b روبروي هر كدام از اعداد سطرها نوشتم، حالا مي خوام تو يه شيت ديگه فرمولي بنويسم كه آگر هركدام از اعداد ستون a نوشته بشه عدد روبروي آن در ستون a نوشته بشه
  ممنون ميشم خيلي واجبه برام

  • JAVAD1367
   Posted at 13:55h, 15 ژانویه پاسخ

   از تابع VLOOKUP میتونید استفاده کنید. در آموزش ها گذاشته شده

   • JAVAD1367
    Posted at 14:15h, 15 ژانویه پاسخ

    در شیت دوم بنویسید =VLOOKUP(A:A,’SHEET1′!A:B,2,0)

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 20:22h, 15 ژانویه پاسخ

   سلام. از فرمول vlookup استفاده کنید حامد جان

 • رضا پژمان
  Posted at 09:09h, 15 ژانویه پاسخ

  با سلام و عرض ادب
  من در اکسل می خوام یه فرمول بنویسم به این صورت باشه که : مثلا اگر در سلول A2 عدد که وجود دارد کمتر از صفر بود (یعنی منفی بود) عین عدد در B2 کپی شود در غیر اینصورت عدد صفر نوشته شود.
  ممنون از راهنمایی شما

  • leomasih
   Posted at 11:13h, 15 ژانویه پاسخ

   سلام این فرمول رو در سلول B2 کپی کنید
   =if(A2<0,A2,0)

   • رضا پژمان
    Posted at 16:06h, 15 ژانویه پاسخ

    سلام
    از شما ممنونم . جواب نداد

 • javad1367
  Posted at 15:06h, 14 ژانویه پاسخ

  سلام آقای اسماعیل پور
  ما 3 تا ستون داریم که تو ستون اول اسامی و در ستون دوم عدد باشه میخوام بگم اگه تو ستون دوم عدد بزرگتر از صفر باشه اسم متناظرش رو در ستون 3 بیار. در صورتی که پشت سر هم باشن

 • حمزه
  Posted at 09:08h, 14 ژانویه پاسخ

  (با سلام و حسته نباشيد
  من ميخوام در a2 تعريف كنم اگر در a1 عدد بالاي 2.7 بود ضربدر 100 كنه، ولي اگر زير 2.7 بود -50 كنه، جواب هم در خانه a2 باشه
  ممنونم واقعا)
  البته اين فرمولي كه رها جان گفت قبول نميكنه
  ممنون ميشم راهنمايي كنيد

  • leomasih
   Posted at 21:32h, 14 ژانویه پاسخ

   فرمول و شیوه همونی هست که خانوم رها گفتن…
   مطمئن شید که فرمول رو درست وارد میکنید…(توی کامنت ها فرمول ها بهم میریزه اما کپی پیست کنید درست میشه)
   اگر بازم درست نشد بجای علامت کاما (,) توی فرمول از علامت نقطه ویرگول (;) استفاده کنید …

 • مهسا میرایی
  Posted at 22:42h, 12 ژانویه پاسخ

  من یه سوالی دارم
  میخوام این فرمول رو بنویسم:
  اگر نوشته شده بود مهسا عدد صفر و در غیر این صورت عدد 1 رو نشون بده و همچنین اگر نوشته شد بود میرایی عدد صفر و در غیر این صورت عدد 1 رو نشون بده
  فقط قسمت اول رو بلدم
  if(e3=مهسا,1,0)
  قسمت بعدیش رو چه جوری بنویسم؟ 🙁

  • leomasih
   Posted at 23:39h, 12 ژانویه پاسخ

   سلام توی قسمت اول فرمول if از فرمول OR استفاده کنید به اینصورت:
   =IF(OR(A1=”مهسا”,A1=”میرایی”),0,1)

   • مهسا میرایی
    Posted at 20:51h, 14 ژانویه پاسخ

    مچکرم درست شد 🙂

 • حمزه
  Posted at 14:51h, 11 ژانویه پاسخ

  با سلام و حسته نباشيد
  من ميخوام در a2 تعريف كنم اگر در a1 عدد بالاي 2.7 بود ضربدر 100 كنه، ولي اگر زير 2.7 بود -50 كنه، جواب هم در خانه a2 باشه
  ممنونم واقعا

  • رها
   Posted at 16:01h, 11 ژانویه پاسخ

   سلام
   فکر می کنم این فرمول مدنظر شماست:
   =IF(A1>2.7,A1*100,A1-50)

 • علی
  Posted at 10:32h, 09 ژانویه پاسخ

  با سلام.
  میخواستم فرمول بنویسم اگر تو ستون اول “علی” بود و ستون دوم “رضا” یا “محمد” نوشته شده بود،آنگاه درصورتیکه ستون سوم زیر 20 شد،عدد را نشون بده.
  ببخشید خیلی اگر و اما داره:-D
  ممنون.

 • خاطره
  Posted at 17:11h, 08 ژانویه پاسخ

  سلام دوباره. من متوجه شدم که مشکل از فرمول نیست. فرمول درسته منتها وقتی فرمولی که در اولین سطر می نویسم رو میخوام برای کل سطرها بکار ببرم، فرمول کپی میشه در سطرهای بعدی ولی با همون اعداد سطر اول حساب میشه. یعنی نمیاد برای سطر 2 از اعداد سطر 2 استفاده کنه.

  • leomasih
   Posted at 20:44h, 08 ژانویه پاسخ

   قاعدتا نباید این مشکل رو داشته باشه و اتوماتیک فرمول رو تغییر میده …

 • رها
  Posted at 12:12h, 08 ژانویه پاسخ

  سلام
  میخوام در یک سلول اگر بین سید و اسم (سیدمحمد) فاصله نداره، فاصله بندازم اگر هم فاصله داره و یا اصلا سید نداره همون سلول را منتقل کنه،بهم گفتن از دو تابع if , left باید استفاده کنم
  می شه راهنماییم کنید
  سپاس

  • leomasih
   Posted at 21:59h, 08 ژانویه پاسخ

   سلام من این راه به ذهنم رسید:
   =IF(MID(F4,4,1)=” “,F4,REPLACE(F4,3,1,MID(F4,3,1)&” “))
   فرمول اینجا بهم ریختس اما کپی پیست کنید درست میشه
   من سلول F4 رو انتخاب کردم شما سلول مورد نظر خودتون رو انتخاب کنید …

   • رها
    Posted at 15:57h, 11 ژانویه پاسخ

    سلام
    متاسفانه با این فرمول نتونستم به جواب برسم 🙁

    • leomasih
     Posted at 17:52h, 11 ژانویه پاسخ

     مشکل از کجا بود؟
     چون من اینو امتحان کردم و مشکل نداشت!
     البته شاید راه آسونتری داشته باشه اما الان حضور ذهن ندارم متاسفانه …

 • خاطره
  Posted at 12:08h, 08 ژانویه پاسخ

  این فرمول رو هم نوشتم:
  =IF(AQ901<20,"1",IF(AND(AQ901<35),"2",IF(AND(AQ901<50),"3","4")))
  فقط 1 و 2 وارد میشه
  رده های 3 و 4 رو نشون نمیده

 • خاطره
  Posted at 11:49h, 08 ژانویه پاسخ

  سلام و وقت بخیر. با توجه به مطالبی که دوستان نوشتن، من این فرمول رو نوشتم:
  =IF(AQ3<20,"1",IF(AND(20<=AQ3<35),"2",IF(AND(35 <=AQ3<50),"3","4")))
  برای اینکه در ستونی اگر اعداد ستون AQ کوچکتر از 20 هستند عدد 1، اگر بین 20 تا 35 هستند عدد 2، اگر بین 35 تا 50 هستند عدد 3 و بالاتر از 50 عدد 4 رو نشون بده.
  اما شرط های میانی انگار اصلا اعمال نمیشن و فقط 1 و 4 رو نشون میده.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  • leomasih
   Posted at 12:38h, 08 ژانویه پاسخ

   خانوم نیاز به and نیست شما وقتی قسمت اول فرمول if رو شرط کوچکتر میذارید اگر برقرار نبود پس بزرگتر بوده و توی if دوم فقط کافیه بنویسید کوچکتر از 35 و همینجور تا آخر من قسمتی از فرمول رو پایین مینویسم:
   =if(A1<20,1,if(A1<35,2,if(A1<50,3,4)))
   امیدوارم متوجه شده باشید …
   قسمت سوم فرمول if بررسی میکنه که شرط برقرار نباشه حالا وقتی شرط شما کوچکتر از 20 هست پس اون میاد بیشتر از 20 رو بررسی میکنه اتوماتیک و شما اگر شرط if دوم رو بنویسید کوچکتر از 35 مثل اینه که بین 35 و 20 باشه …

   • HADI
    Posted at 15:55h, 08 ژانویه پاسخ

    سلام
    میشه ی راهنمایی هم به ما بدی
    تشکر

    • leomasih
     Posted at 22:03h, 08 ژانویه پاسخ

     سلام من کدتون رو خودم امتحان نکردم اما حدس میزنم بجای c4 باید بنویسید C:C با این کار کل ستون c رو انتخاب میکنه اما بقیه ی فرمولتون رو نمیدونم مشکل داره یا نه …
     مورد بعد اینکه درست یادم نیست اما فک کنم نوشتن مقدار یه رنج بزرگتر از یک درست نباشه …
     یعنی range(C:C).value>1 فکر نکنم بتونه انجام بده …

     • HADI
      Posted at 14:20h, 09 ژانویه

      تشکر
      فرمول که کپی کردم به هم ریخت
      تغییر دادم رنج ولی با ارور میده
      با if هم مینویسم فقط میتونم سه مقدار بدم

   • خاطره
    Posted at 16:16h, 08 ژانویه پاسخ

    تشکر میکنم برای پاسخ سریع تون. درسته بعد از خوندن یکی دیگه از پاسخهاتون متوجه فرمایشتون شدم. منتها با همین دستور هم فقط خروجی 2 میده. ممکنه به خاطر نسخه 2007 آفیس باشه؟!!! به نظرم میرسه شاید پرانتزها جاشون درست نیست!
    دستوری که نوشتم:
    =IF(AQ3<20,1,IF(AQ3<35,2,IF(AQ3<50,3,4)))

 • HADI
  Posted at 09:25h, 08 ژانویه پاسخ

  Sub test()
  If Range(“c4”).Value >= 1 And Range(“c4”).Value = 1301 And Range(“c4”).Value = 2801 And Range(“c4”).Value = 3801 And Range(“c4”).Value <= 5807 Then
  Range("n4").Value = ("d")
  End If
  End Sub
  من با مایکرو نوشتم برنامه رو جواب هم داد
  ولی میخوام بگم تمام ستون C و ستون N جواب بده ارور run-time-error-13-type-mismatch میده

 • amir
  Posted at 22:50h, 07 ژانویه پاسخ

  سلام جناب استاد، سوالی داشتم از خدمتتون.مثلا وقتی که بخواهیم، مقادیر غیر عددی مثلا علامت تیک و یا علامت ضربدر را با هم جمع یا تفریق کنیم چگونه باید عمل کنم؟ من معلم پایه ششم هستم و می خواهم ببینم که دانش اموزانم چند نفر سوال 1 ریاضی را تیک زدند؟ یا تیک نزدن؟ تیک زده را با هم جمع کنم، تیک نزده را با هم جمع کنم و در اخر درصد فراوانی، در همان سوال بگیرم. اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشوم. با تشکر

 • HADI
  Posted at 12:48h, 07 ژانویه پاسخ

  سلام
  میشه لطفا راهنمایی کنید

 • samane
  Posted at 16:42h, 06 ژانویه پاسخ

  سلام.خواهش میکنم جواب منو بدین

  • leomasih
   Posted at 18:10h, 06 ژانویه پاسخ

   واقعیتش من خوندم پیامتون رو اما هیچی نفهمیدم ازش که قراره چه اتفاقی بیفته!!
   اگه بتونید بیشتر توضیح بدین خوب میشه …

 • samane
  Posted at 20:53h, 05 ژانویه پاسخ

  سلام.وقتتون بخیر.نیازمند پاسخگویی سریع شما هستم.من یه مکعب بزرگ دارم که به بلوک های ریزی تقسیم شده و هر کدوم از این ریز بلوکها دارای مختصاتx.y.zهستند و یه مدل بلوکی دیگه هم دارم که اون هم دارای ریزبلوکهایی هستن ک اونا هم مختصات دارن و این ریز بلوک ها در اون مکعب بزرگ هم هستند.حالا من میخوام این مدل بلوکی دوم رو ببرم تو شکم اون مکعب بزرگه. یعنی بگرده اگه اون مختصات با مختصات ریز بلوکی در مکعب بزرگه یکی بود عبارت ore رو برام بنویسه وگرنهwaste.ممنون میشم از راهنماییتون(یعنی و مدل با هم ادغام بشن)

 • saeed
  Posted at 13:31h, 05 ژانویه پاسخ

  سلام لطف می کنید جواب سوال من رو بدید

  • leomasih
   Posted at 19:36h, 05 ژانویه پاسخ

   دوست عزیز کاری رو که میخواید انجام بدین رو بصورت یه مدل کوچیک تو اکسل درست کنید و فایل رو آپلود کنید تا بشه کمک کرد …

 • HADI
  Posted at 16:03h, 04 ژانویه پاسخ

  باسلام
  من 4 محدوده عدد دارم با 4 اسم مثلا از 1 تا 1000 علی از 1001 تا 2000 حسن و …
  میخوام فرمولی بدم که اگر در سلول A1 500 بود خودش اسم بنویسه
  اگه میشه یه راهنمایی بکنید
  تشکر

  • leomasih
   Posted at 13:10h, 07 ژانویه پاسخ

   باید از if تو در تو استفاده کنید …
   =if(A1<1000,"ali",if(A1<2000,"hasan",if(A1<3000,"mohammad","")))

 • saeed
  Posted at 11:53h, 04 ژانویه پاسخ

  سلام .من میخوام یک فرمول if برای این چهارچوب بنویسم
  نام حساب گردش بدهکار گردش بستانکار مانده بدهکار مانده بستانکار
  a *** ****
  که گردش بدهکار رو از گردش بستانکار کم کنه.اگه مانده مثبت بود در ستون مانده بدهکار بیاره و اگه منفی بود در ستون مانده بستانکار.
  امکان پذیر هست؟

 • mahdi
  Posted at 23:50h, 01 ژانویه پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  1) من فرمولهایی که برای دوستان گذاشتین کپی کردم اما پیغام خطا میداد راهنمایی میکنید چرا؟
  2)میخام فرمان بدم که یک سلول ثابت رو با متغیرهای یک ستون جمع کنه(مثال:a1تاa5 متغیر باشه رو با b1 که ثابته جمع کنه)ممنون

 • Saeed
  Posted at 10:56h, 31 دسامبر پاسخ

  سلام سوال من اینکه اگر ۳ سلول داده داشته باشیم به ترتیب بدهکار و طلبکار و جمع کل تابع IFرا چگونه بنویسم که اگر سلول طلبکار حاوی عدد بود واز صفر بزرگتر از جمع کل میزان طلب کسر شود و بلعکس اگر سلول بدهکار حاوی عدد بود و از صفر بزرگتر با جمع کل میزان بدهکاری جمع شود ونتیجه دریک سلول نمایش داده شود .سپاس

 • کمیل
  Posted at 09:51h, 31 دسامبر پاسخ

  سلام
  من میخوام در یک عبارت بگم اگر کلمه …… هست بهم بگه.
  مثلا در سلول نوشته: با سلام خدمت شما
  میخوام بگم در سلول هایی که کلمه سلام هست مشخص کنه
  ممنونم

  • leomasih
   Posted at 14:41h, 31 دسامبر پاسخ

   سلول های مورد نظر رو انتخاب کنید بعد از قسمت conditional formatting از قسمت highlight cell rules گزینه ی cells that contain رو بزنید و بعد تو پنجره ای که باز میشه کلمه ی مورد نظرتون رو بنویسید …
   با این کار سلول هایی که کلمه ی موردنظر توشون هست رنگی میشن

 • حسن
  Posted at 12:53h, 29 دسامبر پاسخ

  سلام با تشکر از مطالب ارزنده وای من است جدول را نوشتم در فرمول خطا c2را میده

 • علی
  Posted at 01:48h, 28 دسامبر پاسخ

  جناب لئومسیح باید عرض کنم که:دمــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــت گرم….
  ببخشید منزل نبودم زودتر ازتون تشکر کنم.

  • leomasih
   Posted at 12:00h, 28 دسامبر پاسخ

   سلامت باشی
   اگه درست متوجه شده باشم میخوای یه سلول 4 گزینه ی a,b,c,d رو داشته باشه و تو یکیشو انتخاب کنی
   واسه اینکار میتونی از data validation استفاده کنی.بعد جایی که نوشته allow گزینه ی list رو انتخاب کن و توی قسمت source چهار تا گزینه ای که میخوای رو بنویس (گزینه ها رو باید با علامت ویرگول جدا کنی)
   البته میتونی قبل از این کارا 4تا گزینه رو توی 4تا سلول جدا بنویسی و بعد اینجا توی قسمت source اون 4تا سلول رو انتخاب کنی.

 • علی
  Posted at 14:30h, 27 دسامبر پاسخ

  ببخشید.متوجه شدم خودم.ارگومانها توی اکسل من با ویرگول از هم جدا میشن نه با نقطه و ویرگول

 • علی
  Posted at 13:29h, 27 دسامبر پاسخ

  سلام.من چند روزه میخوام یک فرومول از همین مدل ایف بنویسم ولی اکسل من یک ارور میده.حتی همین مثال شما رو رو هم کاملا کپی کردم ولی بازم ارور رو میده.تتر ارور هست مایکروسافت اکسل و نوشته ما یک مشکل در فرمول شما پیدا کردیم.
  همین که شرط رو مینویسم مثلا میخوام بگم چی بزرگتر مساوی چی به قسمت دوم شرط گیر میده و قرمز مینویسدش.توی این ارور یک چیزهای مثل=1+1 هست.یا مثلا میگه نمیدونم روی فلان عدد اپاستروف بذار.اگر ایمیل دارید لطفا بگید من براتون عکس بذارم.خیلی نیاز دارم.لطفا راهنمایی بفرمایید

  • leomasih
   Posted at 14:26h, 27 دسامبر پاسخ

   احتمالا علامت جدا کننده ی فرمول توی سیستم شما متفاوت هست اگر از علامت , استفاده میکنید این بار علامت ; رو امتحان کنید …

   • علی
    Posted at 15:00h, 27 دسامبر پاسخ

    سلام.متوجه پیام شما نشدم اصلا.خیلی ممنون.یک جزوه ی چند صفحه ای چاپ کردم همین نکته رو خیلی ریز توی پانویس نوشته بود اجرا کردم درست شد.مرسی.
    یک سوال دیگه دارم اگر لط کنید جواب بدی ممنون میشم.
    من برای ثبت معاملاتم میخوام یک اکسل بنویسم که وقتی مثلا توی ستونbمینویسم خرید مثلا توی بقیه ستونها خودش اعمال لازم(جمع و تفریقهای قیمتهای خروج و ورود)رو خودش انجام بده.حالا من فرمولم رو به روش زیر نوشتم ولی ارور nameمیده
    =if(b2=buy,”d2-e2″,”e2-d2″)
    در ضمن من این فرمول رو توی ستو اچ نوشتم.منظورم از نوشتن ستون اینه که مثلا اگر نوع معامله خرید بود نقطه وود که بالاتر هست رو از نقطه حدضرر که پایین تره کم کن و بلعکس تا من بتونم اون اطلاعاتی که مدنظرمه رو ازش استخراج کنم.
    بنظرم توی مشکل باید ازاون جمع و تفریق ها باشه(در ضمن اگر میبینید من خیلی ناشیانه عمل میکنم حقیقت من از دیشبه برنامه اکسل رو میبینم)

    • leomasih
     Posted at 19:54h, 27 دسامبر پاسخ

     باید اون buy که نوشتید رو بین دو تا دبل کوتیشن بذارید یعنی اینجوری”buy”
     دوما که واسه اون دوتا عمل منها نباید دبل کوتیشن بذارید

     • علی
      Posted at 02:08h, 28 دسامبر

      استاد عزیز ببخشید فقط یک سوال دیگه:من اگر بخوام فرضا توی یک سلول این طور تعریف کنم که مثلا 4گزینه a,b,c,dبذارم و با توجه به شرایط یکی از این گزینه(فرض کنید میزان رضایتمندی باشه.یعنی aخیلی رضایتمند بودم ولی d اصلا رضایت نداشتم)رو انتخاب کنم باید چطور این حالت رو ایجاد کنم؟
      واقعا ببخشید که من امروز خیلی مزاحمتون شدم.

 • Amin reza
  Posted at 07:59h, 26 دسامبر پاسخ

  سلام ، ببخشید من یه سوال داشتم ، من یه سلول دارم که داخلش یه عدد نوشته شده ، که همیشه قابل تغییره ، میخام با یه سلول دیگه که اونم توش عدد نوشته شده و همیشه قابل تغییره ، جمع بشه و جوابش بیافته تو همون سلول اول ، لطف کنید نوع تابع و فرمولشو واسم بنویسیت ، پیشاپیش از راهنمایی تون ممنونم .

 • abolfazl
  Posted at 16:16h, 25 دسامبر پاسخ

  =IF(F4>500؛”خوب”)&IF(200<F4<500؛"متوسط")&IF(F4<200؛"بد") سلام این فرمول جواب نمیده میگین اشتباه کجاست؟

  • leomasih
   Posted at 17:56h, 25 دسامبر پاسخ

   اول که & گذاشتین که نباید بذارید دوم اینکه نوشتید F4 بین 500 و 200 که این خیلی غلطه.
   دقت کنید برای این کار نیاز نیست اینجوری بنویسید.شما توی if اول شرط کوچکتر بودن از 200 رو گذاشتید حالا درصورتی که کوچکتراز 200 نباشد (میشه قسمت سوم if اول) پس بزرگتراز 200 هست وحالا شما کافیه توی if بعدی بنویسید کوچکتر از 500 چون این if رو توی قسمت نقض شرط if قبلی نوشتید معنیش این میشه که F4 از 200 بزرگتره وحالا میخواید از 500هم کوچکتر باشه…
   وقسمت سوم if دوم میشه بزرگتر از 500 …
   واسه اینجور فرمولا با توجه به چیزی که گفتم 2تا if کافیه …

 • بهزاد
  Posted at 20:55h, 24 دسامبر پاسخ

  سلام .
  دوستان ، تابع vlookup با قرار دادن چند شرط if ، لطفاٌ توضیح بدید.ممنون

  بهزاد

 • nima
  Posted at 13:15h, 24 دسامبر پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  من میخواستم رابطه ای بنویسم که اعداد ستون رو برسی کنه اگه بیشتر از 170 بود بنویسه شامل وجریمه نمی شود اگه کمتر از 170 بود بنویسه شامل جریمه میشود و اگه از 130 کمتر بود بنویسه تخریب
  خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

  • leomasih
   Posted at 21:44h, 24 دسامبر پاسخ

   سلام برای یک سلول مثل A1 به اینصورت بنویسید و بعد با fill formating واسه بقیه ی سلول هاتون کپی کنید:
   =if(A1<130,"takhrib",if(A1<170,"jarime","jarime nemishavad"))
   البته من فینگیلیش نوشتم شما میتونید فارسی بنویسید …
   این فرمول مقدار سلول A1 رو بررسی میکنه …

 • یوسف
  Posted at 14:38h, 18 دسامبر پاسخ

  با سلام و احترام
  یه لیستی داریم که دارای دو ستون و تعداد سطرهای زیادی است.ستونها اعداد رو بصورت از تا نشون میدن.اگه بخوام عددی رو پیدا کنم باید با چشم کل سطرها رو بگردم.فرمولی هست که بتونه عدد مورد نظرم رو پیدا کنه و ردیفش بهم نشون بده؟
  با تشکر

  • leomasih
   Posted at 17:03h, 18 دسامبر پاسخ

   بله با تابع match میتونید این کار رو انجام بدین
   فرض کنید سلول A1 تا A100 عدد های شما باشه
   یه سلول دلخواه مثل C3 رو بعنوان سلولی که مقدار مورد نظرتون رو وارد میکنید تا پیدا بشه در نظر بگیرید و فرمول زیر رو توی یه سلول دیگه مثلا C4 بنویسید.به این ترتیب شماره ی ردیف عددی که تو سلول C3 برای جستجو وارد کردین رو در سلول C4 میبینید.
   =MATCH(C3,A1:A100,0)
   (فرمول بهم ریختس کپی پیست کنید درست میشه)

 • Mohammad
  Posted at 13:28h, 17 دسامبر پاسخ

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما،
  سوالی در مورد فورمول نویسی در اکسل داشتم،
  اگر بخواهیم مابین دو عدد مانند 1200.343 و 1200.562 اعداد اعشاری رند به واحد 0.1 را شناسایی و جدا کنیم(در این مثال اعداد مورد نظر 1200.4 و 1200.5 هستند) یا مثال های مشابه دیگر.. در این حالت فورمول متناسب برای انجام این محاسبه چه خواهد بود؟
  با تشکر.

 • Hamidjafarifard1@gmail.com
  Posted at 12:55h, 15 دسامبر پاسخ

  سلام تشکر
  بابت مطالب اموزنده ات

 • sara
  Posted at 09:01h, 15 دسامبر پاسخ

  سلام روز بخیر.
  من یم لیستی دارم که نام شهر ها داخلش هست هر شهر یک شماره ای داره مثلا مقادریر به صورت 15D یا 9D یا‌ 78 و …. است.حالا میخوام با شرط بگم اگه شماره ها به صورت D* بود(مثل 15D ) سلول شماره ضرب در ۱۵٪ شود اگر به صورت عدد بود (مثل ۷۸) سلول شماره ضربدر ۵٪ شود.
  به صورت شرط را اعمال کنم؟

 • جلالی
  Posted at 14:30h, 13 دسامبر پاسخ

  باسلام
  اگر در اکسل FORMAT CELL روی HH:MM باشد،برای مثال کاری که برنامه ریزی کریدم باید در 1 ساعت تمام شود ولی در واقعیت 2 ساعت زمان برده است که انحراف کاری ما 1- می شود این اختلاف ساعت منفی را چه طور باید تعریف کرد؟
  CELL1=01:00
  CELL2=02:00
  CELL3=باید اختلاف 1- ساعت شود
  ممن.ن میشم اگر راهنمایی بفرمائید اصلا هم چین چیزی درسته یا غلط؟

  • leomasih
   Posted at 16:29h, 13 دسامبر پاسخ

   با این فرمول میشه انجام داد (البته امیدوارم همه ی علامت ها رو نشون بده سایت)
   =IF(G5<G6,TEXT(G6-G5,"-hh:mm"),G5-G6)
   که سلول های g5 و g6 همون مقادیر ساعت ها رو میگیرن(فرمول اینجا بهم ریختس کپی پیست کنید درست میشه)

   • جلالی
    Posted at 18:16h, 27 دسامبر پاسخ

    با عرض سلام ممنون از پاسخ گویی شما ولی متاسفانه درست نشد اگر میشه شماره یا ایمیلی لطف کنید که با شما در تماس باشم و فایل رو در اختیار شما بگذارم تا اصلاح کنید ممنون میشم برای کار شرکت واقعا نیاز دارم .

  • leomasih
   Posted at 17:01h, 13 دسامبر پاسخ

   یه نکته ای که یادم رفت اینه که اعمال ریاضی نمیشه روش انجام داد یعنی مثلا این ساعتی که منفی هست رو با ساعتای دیگه جمع کرد.برای این کار نیاز به فرمولای دیگه هست…

 • مهدی
  Posted at 09:47h, 13 دسامبر پاسخ

  ببخشید آقا یاسین نه سینا 🙂

 • مهدی
  Posted at 09:46h, 13 دسامبر پاسخ

  سلام و خسته نباشید خدمت آقا سینا
  من به نوبه خودم تشکر میکنم از توضیحات عالی و سریعت
  یه سوالی در مورد فرمول IF برام پیش اومده اینه که برای شرط این فرمول ( شرط مساوی(=) دو تا سلول) وقتی دوتا از سلولها خالی(Blanks) هم باشند فرمول اونها رو هم در نظر میگیره ، راهی هست که فقط برای سلولهایی که پارامتر دارند فرمول عمل کنه و یا برای سلولهایی خالی 0 در نظر بگیره
  با تشکر

 • Behnaz
  Posted at 21:57h, 12 دسامبر پاسخ

  سلام
  من یک فرمول نوشتم که اکسل پیغام خطا به من میده
  if(H2=NULL;J2;H2)
  میخوام بگم اگه H2 ، NULL هست مقدار J2 رو قرار بده در غیر این صورت همون H2 رو بذار

  • leomasih
   Posted at 23:14h, 12 دسامبر پاسخ

   اگه منظورتون از null همون اخطار خود اکسل هست برای این کاری که میخواید بکنید باید از تابع iferror استفاده کنید

 • PEYMANEH
  Posted at 20:21h, 12 دسامبر پاسخ

  با سلام.من اعدادی در ستون دارم که می خواهم استانداردشان کنم.چطور باید این کار را انجام دهم بطوریکه مجموع اعدادبدست آمده یک شود؟ممنون

 • ابوالقاسم
  Posted at 17:34h, 12 دسامبر پاسخ

  با سلام یک فایل اکسل داریم با دو ستون، ستون اول نام افراد که امکان داره اسم یک نفر در این ستون چندین بار تکرار بشه و ستون دوم مقادیر عددی داریم حال میخواهیم چنانچه اگر جمع مقادیر عددی هر فرد از مقداری مشخصی بیشتر شد متوجه بشیم چکار باس بکنم کسی هس کمکم کنه؟

 • asghar
  Posted at 10:31h, 12 دسامبر پاسخ

  ممنون از راهنمايي شما

 • فاضل
  Posted at 15:32h, 11 دسامبر پاسخ

  سلام خسته نباشی. یه سوال داشتم میخواستم بدونم چگونه در IF عدد کوچکتر و از بزرگتر کم کنیم که جواب منفی در بیاد ..مثل بخوام 14 و از 20 کم کنم جواب 6- بشه.مرسی

  • leomasih
   Posted at 11:34h, 12 دسامبر پاسخ

   به if نیاز نیست شما بطور معمولی دو تا سلول رو از هم کم کنید اگه کوچکتر رو منهای بزرگتر کنید منفی در میاد!!

 • asghar
  Posted at 11:45h, 11 دسامبر پاسخ

  با سلام
  من يك فرمول Bmi (تناسب اندام) در اكسل به اين صورت(2 ^H5/(G5 = نوشتم كار ميكنه اما قبل از وارد كردن عدد سلول جواب به اين صورت #DIV/0! نشان ميده اگر ميشه منو راهنمايي كنيد.

  • leomasih
   Posted at 14:42h, 11 دسامبر پاسخ

   بخاطر سلولی هست که در مخرج کسر قرار داره اما در ابتدای کار مقداری واسش تعریف نشده اگه میخواین با این حال چیزی ننویسه این فرمولی که نوشتین رو داخل فرمول iferror بکار ببرین درست میشه.

 • علی شهمیری
  Posted at 14:05h, 10 دسامبر پاسخ

  جمع چندین سلول به شرط داشتن رنگ زرد بدون استفاده از countbycellcolor ؟
  جمع چندین سلول به شرط خالی بودن سلول کناری آن ؟

 • مسعود
  Posted at 10:23h, 10 دسامبر پاسخ

  با تشکر از مطالب مفیدتان
  سوال :
  من می خواهم اگر مقدار سلول برابر با مقدار مشخصی بود یک لیستی جهت نمایش نشان بدهد (شبیه همون کاری که data validation انجام میده )
  مثال : اگر سلول a1 برابر با “مدرک” بود لیستی از ” دیپلم و لیسانس و ارشد ” باز کنه
  اگر مقدارa1 برابر با “محل تولد” بود لیستی از شهرها ” تهران و اصفهان و…” باز کنه و ما انتخاب کنیم

  آیا چنین چیزی امکانپذیر می باشد ؟!!

 • fatemeh
  Posted at 15:25h, 09 دسامبر پاسخ

  سلام چجوری برای این دستور برنامه بنویسیم؟
  یک عدد دورقمی دریافت و درصورتی که بالاتر از 17-20باشد پیغام عالی بین15تا17 پیغام خوب و در غیر اینصورت ضعیف را نمایش بده؟

  البته من برای کامپوتر نمیخوام دبیر گفته الگوریتشمو بنویسید.(یعنی به صورت مراحل1-شروع2-متغیر هارا از ورودی بگیر……)
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:24h, 09 دسامبر پاسخ

   سلام. این سایت مربوط به آموزش اکسل هست. شما باید به سایت های مربوط به برنامه نویسی مراجعه کنید فاطمه خانوم

 • حسین
  Posted at 14:03h, 09 دسامبر پاسخ

  خیلی ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:23h, 09 دسامبر پاسخ

   خواهش میکنم

 • محمدحسین
  Posted at 12:35h, 09 دسامبر پاسخ

  سلام آقای اسماعیل پور. بنده میخوام داخل یه ستونم از تابع if استفاده کنم ولی نمیتونم انجام بدم و سوالم اینه: اگر حقوق فردی کمتر از 8000000 ریال است در ستونم عبارت “حداقل بگیر “ظاهر شود.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:23h, 09 دسامبر پاسخ

   سلام
   از این فرمول استفاده کنید:
   =if(a1<8000000;"حداقل بگیر";"")

 • حسین
  Posted at 00:48h, 09 دسامبر پاسخ

  سلام و تشکر از جواب هاتون. یه سوال داشتم ممنون میشم کمکم بکنید.
  من دو متغیر موهومی میخوام بسازم از یک متغیر که بتعداد ۳۶۰ تا هست. به اینصورت که در اولی مقادیر بالای ۳۰٪ میانگین ۱ و بقیه صفر باشن. و دیگری مقادیر پایین ۳۰٪ میانگین ۱ و بقیه صفر باشند.
  ممنون میشم کمکم کنید.

 • علی
  Posted at 23:04h, 07 دسامبر پاسخ

  یه سوال برای قسمت data validtion میشه کاری کرد که گزینه های انتخابی را رنگی نشان بدهد؟؟مثلا 123 را با رنگ قرمز و 2345 را بارنگ آبی ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  متشکر

 • علی
  Posted at 23:01h, 07 دسامبر پاسخ

  سلام
  ممنون از مطالبتون به درد من که واقعا خورد
  خسته نباشید

 • saeed
  Posted at 11:25h, 07 دسامبر پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  میخواهم در یک سطر شرط بگزارم که اگر مثبت شد نمایش بده – اگر منفی شد نمایش نده
  ممنون اگر راهنمایی کنید

 • محمد فاضل
  Posted at 23:19h, 06 دسامبر پاسخ

  با سلام اگر بخواهم ۱۸ تا سلول که با مقادیر عددی تکمیل شده را با تابع ایف بگم کمتر از ۴۰ ناکام و بیشتر از ۴۰ کامیاب چگونه بنویسم تابع ایف رو که جواب بده.

  • leomasih
   Posted at 12:00h, 07 دسامبر پاسخ

   به اینصورت:
   =if(B1<40,"yes","no")
   شما بجای yes و no کلمه های مورد نظرتون رو بنویسید.(اینجا فرمول بهم ریختس اما کپی پیست کنید درست میشه)
   ناگفته نماند این فقط برای یک سلول هست.برای بقیه هم به همین صورت هست.کافیه که علامت موس رو ببرید به گوشه ی سلول که بصورت یه علامت + سیاه دربیاد بعد کلیک کنید و به اندازه ی سلول های مورد نظر علامت رو پایین ببرید تا برای بقیه ی سلول ها هم این فرمول اجرا بشه.

 • یوسف
  Posted at 18:54h, 06 دسامبر پاسخ

  با سلام
  توی اکسل فرمولی هست که بتونه سلولی رو با تعداد سلئولهای زیادی مقایسه بکنه و از بین انها پیداش بکنه.مثلا:
  سلولa1 رو از بین سلوهایa8 تاa80 پیدا کنه.اگه مساوی داشت مثلا عدد 0 رو بنویسه و اگر نداشت 1 رو بنویسه؟
  شدیدا لازمش دارم.ممنونم

  • leomasih
   Posted at 19:40h, 06 دسامبر پاسخ

   بله به اینصورت:
   =COUNTIF(L:L,B5)
   این فرمول مقدار سلول b5 رو در ستون L میگرده و اگر موجود بود مقدار 1 رو میذاره اگر موجود نبود مقدار 0
   اگرم بخواین بجای 0 و 1 چیز دیگه ای نشون بده این تابع رو با if ترکیب کنید.

   • یوسف
    Posted at 12:52h, 07 دسامبر پاسخ

    سلام
    امتحان کردم نشد.منظور من از سوال اینه که: میخوام مقدار یک سلول را در ستون(مثلاk) سرچ کنه.اگه مقدار مشابه داشت جلوش 0 بذاره اگه نمونه مشابه نداشت عدد 1 بذاره.
    سوال بعد: چطوری میتونم مقادیر یک فرمول رو برای فرمول سایر سلولها ثابت کنم؟
    با سپاس فراوان

    • leomasih
     Posted at 01:02h, 09 دسامبر پاسخ

     رفیق همون فرمولی که گفتم این کارو میکنه یعنی مثلا مقدار سلول B5 رو تو ستون L جستجو میکنه البته اینها برای فرمولیه که من نوشتم و شما میتونی سلول و ستون دلخواه خودتو جایگزین کنی البته اینم گفتم که برعکس چیزی که شما گفتی رو انجام میده یعنی اگه باشه مقدار 1 رو نشون میده اگه نباشه مقدار0 که اگه بخوای برعکس باشه با این فرمول if درست میشه:
     =if(countif(L:L,B5),0,1)
     این فرمول رو کپی پیست کن جواب میده (مقدار خونه ی B5 رو تو ستون L جستجو میکنه)
     اگر باز فکر میکنی نمیشه من ایمیلم رو میذارم شما ایمیل بده و من اسکرین شات چیزی که گفتم رو میذارم واست.
     leomasih@yahoo.com

     • یوسف
      Posted at 10:22h, 10 دسامبر

      با سپاس فراوان از لطف حضرتعالی.
      خیلی لطفا بزرگی در حقم کردید.
      بازم ممنون

 • رحیمی
  Posted at 15:14h, 06 دسامبر پاسخ

  چطور می توانیم نمرات را کمتر 18 را رنگی و اسمهای روبروی نمرات رنگی نیز به همون رنگ تبدیل شوند ؟

 • بهار
  Posted at 14:51h, 06 دسامبر پاسخ

  سلام،
  من میخواستم یه سلول شرطی با این توضیحات داشته باشم، اگر سلول a بزرگتر مساوی ساعت 21:00 و سلول b کوچکتر مساوی 5:00 صبح روز بعد باشد آنگاه عدد 1
  ولی وقتی فرمول را مینویسم نمیتونم از فرمت ساعت استفاده کنم و در فرمول به من error میده که اونهم فکر میکنم بخاطر علامت : باشد. لطفا راهنمایی فرمایید.

  • leomasih
   Posted at 20:07h, 06 دسامبر پاسخ

   برای حل این مشکل باید ساعت مورد نظر رو که مثلا اینجا 21:00 هست رو داخل تابع timevalue قرار بدید در ضمن نیاز هست که بین 2تا ” ” قرار بگیره به اینصورت:
   =timevalue(“21:00”)
   یعنی در تابع if بجای اینکه بنویسید سلول a بزرگتر از 21:00 باید بنویسید سلول a بزرگتر از timevalue(“21:00”)
   امیدوارم که متوجه شده باشید
   اینجا فرمول ها رو بهم ریخته نشون میده اما کپی پیست کنید داخل اکسل درست میشه.

 • مصطفی
  Posted at 00:02h, 01 دسامبر پاسخ

  درود بر شما
  من جدولی دارم مبالغ پرداختی روزانه رو به گروه های مختلف کاری در کارگاه به ترتیب روز در ماه مینویسم.
  فرض کنید در ستون A1 (اسم گروه) ، در ستون B1 (مبلغ پرداختی به گروه) را مینویسم.
  حالا من میخوام در سلول D1 جمع مبالغی که در ستون A با گروه “سنگ کار” مشخص کردم رو خودکار جمع بزنه.
  چه فورمولی باید برای سلول D1 بنویسم که این کار رو برام انجام بده؟
  لینک جدول نمونه: http://uplod.ir/5rtn14o9hf4a/test.xlsx.htm
  ممنونم از راهنمایی شما …

  • leomasih
   Posted at 17:03h, 11 دسامبر پاسخ

   سلام اط این فرمول استفاده کنید:
   =SUMIF(A2:A10,”سنگ کار”,B2:B10)
   البته این فقط واسه ماه مهر هست بقیش هم به همین صورت بنویسید

 • مهدی
  Posted at 13:29h, 28 نوامبر پاسخ

  سلام مهندس
  چرا جواب این سوال داده نشد مشکل من هم هست.

  neda
  11.30.2015 در 7:03 ب.ظ

  سلام روز بخیر
  خیلی ممنون ار آموزش های عالیتون.استفاده کردم.
  جناب یه سوال داشتم از خدمتتون فقط خیلی فوریه.ممنون میشم
  میخوام یه فرمول بنویشم که مثلا اگر درصد تحقق هدف<= 40 بود در سلول عدد50.000-تومان بزنه
  اگر تحقق هدف بین 40 تا 50 بود در سلول عدد 0 رو بزنه
  اگر تحقق هدف بین 50 تا 70 بود ، 50 درصد دستیابی هدف *495000 تومان
  اگر تحقق هدف بین 70 تا 100 بود ،به نسبت دستیابی هدف * 495000 تومان
  شدنی هست؟ برای محاسبه پورسانت میخوام جناب مهندس
  با سپاس

  • leomasih
   Posted at 22:01h, 01 دسامبر پاسخ

   سلام
   اگه درست متوجه شده باشم میخواین موارد : کمتر از 40 ، بین 40 و 50 ، بین 50 تا 70 و بالای 70 بررسی بشن و درصورت اتفاق افتادن هر قسمت یک مبلغی رو بنویسه.
   برای این کار if تو در تو میشه نوشت.بهترین کار برای این مدل if ها اینه که اول رو کاغذ شرایطمون رو بنویسیم که حجم فرمول کمتر بشه که شرایط ایناست:
   40 & 50 & 70
   فرمولی که مینویسیم به اینصورت:
   =IF(G3<=40,"a",IF(G3<50,"b",IF(G3<70,"c","d")))
   که بجای a,b,c,d موارد مورد نظر رو باید بنویسید
   دقت کنید که در if اول اگر مقدار سلول کمتر کساوی40 نبود به این معنی هست که بزرگتره به همین علت برای if بعدی نیاز نیست شرط بزرگتر بودن از 40 رو بنویسید و همینطور برای بقیه …

 • پگاه
  Posted at 11:01h, 27 نوامبر پاسخ

  سلام ممنون از سایت مفید تون
  یه سوال داشتم
  یه سری داده دمای روزانه دارم از سال 1978 تا 2014 حالا بین اینها روزهای هست که اطلاعاتشون موجود نیست به عنوان میسینگ دیتا هستن حالا من میخوام سلول های که عدد ندارن رو برام 99 بزاره به جای سلول خالی چون داده هام زیاده نمیتونم دستی انجام بدم تو اکسل راه حلی وجود داره ؟

  • leomasih
   Posted at 21:47h, 01 دسامبر پاسخ

   سلام
   اول کل سلول های مربوطه رو انتخاب کنید( چه اونایی که پر هستند و چه اونایی که خالی هستند) بعد از سربرگ Home گزینه ی Find &Select رو کلیک کنید و بعد از اون گزینه ی Go to Special و درنهایت صفحه ای که باز شد گزینه ی Blanks
   با این کار سلول های خالی جدول شما انتخاب میشن و کار بعدی شما اینه که تایپ کنی 99 و بعد ctrl رو به همراه Enter بزنی.

 • abolfazlhelmi
  Posted at 17:53h, 23 نوامبر پاسخ

  سلام
  فرض کنین دو ستون داریم و میخایم اعدادی از ستون چپ که اسم یکسان در ستون راست دارند جمع بشن و در سلولی جداگانه زیر جدول نمایش داده بشن چیکار باید کرد؟

  • leomasih
   Posted at 17:06h, 11 دسامبر پاسخ

   از تابع sumif استفاده کنید
   =SUMIF(A2:A10,”اسم یکسان”,B2:B10)
   مثل این فرمول که بجای کلمه ی “اسم یکسان” کلمه ی مورد نظر خودتون رو بنویسید

 • حسن
  Posted at 12:13h, 23 نوامبر پاسخ

  خیلی ممنون بابت آموزش های خوب شما..

 • عطا
  Posted at 15:29h, 22 نوامبر پاسخ

  سلام دوستان
  لطفاَ اگه کسی از دوستان کمک کنه
  در یک ستون چگونه فرمولی بنویسم که بطور خودکار فقط آخرین سلول را از اولین سلول کسر کند و در سلول مورد نظر ثبت کند؟
  برای مثال در ستون A. از a1 تا a10 اختلاف سلول a2 با a1 و اگر در سلول a3 عددی اضافه شد فقط اختلاف آنرا با a1 و تا آخر (تا a10) در سلول a11 بنویسد؟
  با هر بار اضافه شدن فقط اختلاف آخرین سلول را با اولین سلول در a11 بنویسد؟ و همچنین این عدد را به اولین سلول شیت بعد منتقل نماید

  • leomasih
   Posted at 22:29h, 01 دسامبر پاسخ

   سلام چیزی که به ذهن من میرسه برای این کار با VBA راحتتر انجام میشه چون شما راحت با یه فرمول تعداد سلول های پر توی ستون مورد نظر رو میشمارید که عدد بدست اومده میشه ردیف آخرین سلول پر و براحتی اونو از سلول اول کم میکنید.اما با فرمول نویسی الان چیزی به ذهنم نمیرسه …

  • leomasih
   Posted at 23:40h, 05 دسامبر پاسخ

   سلام جواب شما رو پیدا کردم بدون vba
   فرض کنید ستونی که اعداد توش هستن ستون b باشه
   این فرمول مقدار آخرین عدد رو از اولین عدد کم میکنه (البته یه اشکال داره اونم اینه که وسطش نباید سلولی خالی باشه یعنی عددها باید توی سلول های پشت سر هم وارد شوند)
   اینم فرمول:
   =INDEX(B:B,COUNTA(B:B))-B1

 • حسن
  Posted at 11:01h, 22 نوامبر پاسخ

  با سلام
  اگه ما بخواهیم از بین سلولهای مثلا b3 تا b90 یکی را به صورت تصادفی انتخاب کنیم با این شرط که c3 تا c90 مساوی صفر باشد از چه فرمولی استفاده کنیم
  توضیح اینکه در در خانه های c3 تا c90 اعداد قرار دارند و ما فقط می خواهیم آنهایی که صفر هستند در فرمول تصادفی قرار گیرند

 • عطا
  Posted at 17:51h, 19 نوامبر پاسخ

  آقای مهندس برای چندمین بار سلام
  با تشکر از مطالب آموزنده تان
  در یک ستون چگونه فرمولی بنویسم که بطور خودکار فقط آخرین سلول را از اولین سلول کسر کند و در سلول مورد نظر ثبت کند؟
  برای مثال در ستون A. از a1 تا a10 اختلاف سلول a2 با a1 و اگر در سلول a3 عددی اضافه شد فقط اختلاف آنرا با a1 و تا آخر (تا a10) در سلول a11 بنویسد؟
  با هر بار اضافه شدن فقط اختلاف آخرین سلول را با اولین سلول در a11 بنویسد؟ و همچنین این عدد را به اولین سلول شیت بعد منتقل نماید.

 • امیر حبیبی
  Posted at 20:30h, 18 نوامبر پاسخ

  سلام برای اینکه ببینم چندتا عدد در اکسل دارم باید چکار کنم؟
  ببطور مثال می خوام ببینم چندتا معدل زیر 10 دارم از بین پنجاه نفر
  ممنون میشم پاسخ بدید کارم گیره

 • reza
  Posted at 14:41h, 18 نوامبر پاسخ

  سلام
  از سایت عالی و پر محتواتون خیلی ممنونم.
  یه سوالی دارم ممنون میشم راهنمایی ام کنید. من یه فایل اکسلی دارم یکی از ستونهاش شماره پیشنهاده و یه ستون دیگه کد کالا و یه ستون دیگه وضعیت خرید. کد کالا منحصر بفرد هست ولی شماره پیشنهاد معمولا تکراریه. یعنی تو یه شماره پیشنهاد معمولا چند تا کد کالا هست که درخواست خرید خورده. حالا من یه اکسلی می خام بسازم تا از تو این فایل مرجع وضعیت خرید کد کالاهایی که با شماره پیشنهاد من یکی هست رو در بیاره و به من بده. هر کد کالایی ممکنه تو چند تا شماره پیشنهاد باشه ولی همونطوری که گفتم کد کالا یکتاست.
  با تشکر

 • ali
  Posted at 13:08h, 18 نوامبر پاسخ

  سلام یه سوال ساده دارم چرا با وجود درست بودن جواب قسمت ارزشfalse تو جواب خروجی میده یعنی جواب همیشه ule میشه
  (“IF(A4=TRUE,RIGHT(A4,4),”ule

 • فاطمه
  Posted at 10:21h, 17 نوامبر پاسخ

  سلام
  من می خوام ساعت 08:00 در سلول a1 را از 09:30 در سلول B1 کسر کنم و پاسخ آن اگر مساوی یا کمتر از 00:00 بود برابر عدد 00:00 در سلول c1 قرار گیرد لطفاً راهنماییم کنید.
  سپاس

 • سپیده
  Posted at 19:26h, 15 نوامبر پاسخ

  سلام.ممنون بابت آموزش.سوالی که داشتم اینه…من میخوام ابعاد رو از یه ستون چک کنه اگر 40*40 باشهع مثلا یه ستون دیگه رو در یه ضریب مشخصی ضرب کنه اگه ابعاد30*60 باشه در یه ضریب دیگه و الی آخر… چطوری میتونم این شرط رو بنویسم؟

  </