آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل – بخش اول

آشنایی با ابزار PivotTable اکسل - بخش دوم

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل – بخش اول

اگر شما جزء اون دسته از کسانی باشید که زیاد با نرم افزار اکسل سر و کار دارید و گزارش های زیادی با نرم افزار اکسل تهیه میکنید قطعاً آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل می تونه در گزارشگیری ها خیلی به کارتون بیاد.  Pivot Table اکسل یه ابزار بسیار کارآمد هست که بوسیله اون میتونیم  داده های خامی رو که در اختیار داریم به اشکال مختلف تبدیل به اطلاعات مفید مد نظرمون کنیم. کارهایی که با Pivot Table میشه انجام داد رو بدون اون و بوسیله فرمول نویسی هم میشه انجام داد اما وجود ابزار Pivot Table در نرم افزار اکسل انجام اونها رو خیلی ساده کرده. خب اگر شما هم آماده هستید بهتره بریم سراغ نحوه استفاده از ابزار Pivot Table

نکته ای که قبل از همه باید عنوان کنم این هست که این ابزار دارای امکانات و ویژگی های بسیار زیادی هست که قطعا نوشتن راجع به تمام اونها در یک پست میسر نیست. من در این نوشته قصد دارم شما رو با این ابزار آشنا کنم. در نوشته های بعدی سعی میکنم به مرور قابلیت های پیشرفته تر این ابزار مفید اکسل رو پوشش بدم. بسیار خب بهتره بریم سر اصل مطلب. جدول زیر رو در نظر بگیرید:

A B C D E F G
1 کد نام گروه اصلی گروه فرعی قیمت تعداد فروش خریدار
2 1432 هارد توشیبا ابزار دخیره سازی هارد دیسک 200000 10 عمده فروش
3 1134 هارد وسترن دیجیتال ابزار دخیره سازی هارد دیسک 230000 15 مشتری نهایی
4 5400 هارد سامسونگ ابزار دخیره سازی هارد دیسک 185000 3 مشتری نهایی
5 3211 فلش سیلیکون پاور ابزار دخیره سازی فلش مموری 25000 21 مشتری نهایی
6 1611 فلش ای دیتا ابزار دخیره سازی فلش مموری 23000 14 عمده فروش
7 1610 فلش اچ پی ابزار دخیره سازی فلش مموری 22500 8 عمده فروش
8 1200 گرافیک Nvidia کارت گرافیک 65000 6 مشتری نهایی
9 1345 گرافیک ATI Radeon کارت گرافیک 73000 3 عمده فروش
10 8190 مانیتور ال جی مانیتور 320000 7 مشتری نهایی
11 2340 مانیتور سامسونگ مانیتور 410000 4 عمده فروش
12 4255 دی وی دی رایتر پایونییر دی وی دی رایتر 90000 9 مشتری نهایی
13 4622 دی وی دی رایتر لایت ان دی وی دی رایتر 86000 1 عمده فروش
14 4990 تبلت اچ تی سی ابزار همراه تبلت 900000 14 عمده فروش
15 5357 گوشی هوواوی ابزار همراه تلفن همراه 650000 24 مشتری نهایی
16 5724 گوشی ال جی ابزار همراه تلفن همراه 1150000 10 عمده فروش
17 1134 هارد وسترن دیجیتال ابزار دخیره سازی هارد دیسک 230000 17 مشتری نهایی
18 1611 فلش ای دیتا ابزار دخیره سازی فلش مموری 23000 11 عمده فروش
19 1610 فلش اچ پی ابزار دخیره سازی فلش مموری 22500 9 مشتری نهایی
20 2340 مانیتور سامسونگ مانیتور 410000 6 عمده فروش
21 4255 دی وی دی رایتر پایونییر دی وی دی رایتر 90000 3 عمده فروش
22 4990 تبلت اچ تی سی ابزار همراه تبلت 900000 12 مشتری نهایی

در این جدول ما اطلاعات مربوط به وضعیت فروش محصولات رو در اختیار داریم. حالا میخوایم گزارشی تهیه کنیم که به تفکیک گروه اصلی و فرعی محصولات، تعداد فروش رو به ما نشون بده. برای اینکار از ابزار Pivot Table اکسل استفاده میکنیم. ابتدا ستون های A تا  G رو انتخاب میکنیم و مطابق شکل زیراز تب Insert روی گزینه Pivot Table کلیک میکنیم:

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

بعد از انتخاب گزینه Pivot Table، پنجره بالا باز میشه که شامل گزینه های زیر هست:

 • Choose the data that you want to analyze: در این بخش می تونیم محدوده داده هایی که قراره تحلیل کنیم رو تعریف کنیم

Select a table or range: با انتخاب این گزینه میتونیم یک جدول یا یک محدوده رو برای تحلیل داده ها انتخاب کنیم. چون ما قبل از ایجاد Pivot Table ستون های A تا G رو انتخاب کرده بودیم محدوده A:G به طور خودکار توسط اکسل در این بخش تعریف شده که میتونیم در صورت لزوم به دلخواه اون رو تغییر بدیم.

Use an external data sourse: با انتخاب این گزینه میتونیم داده ها رو از جایی خارج از اکسل ( SQl Server، نرم افزار ACCESS , …) وارد نرم افزار کرده و اونها رو تحلیل کنیم.

 • Choose where you want the PivotTable report to be placed: در این بخش می تونیم انتخاب کنیم که آیا Pivot Table در یک شیت جدید ایجاد بشه یا در یکی از شیت هایی که در حال حاضر داریم قرار داده بشه. این بستگی به نوع نیاز ما داره که کدوم گزینه روئ انتخاب کنیم ولی اگر دلیل خاصی برای ایجاد Pivot Table در یکی از شیت های موجود وجود نداره بهتره اون رو در یکم شیت جدید ایجاد کنیم. اینطوری Workbook منظم تر و مدیریت اون راحت تر هست.

New Worksheet: در صورتی که این گزینه رو انتخاب کنیم بعد از اوکی کردن پنجره اکسل یک شیت جدید ایجاد میکنه و Pivot Table رو در اون قرار میده.

Existing Worksheet: در صورتی که این گزینه رو انتخاب کنیم می تونیم یک سلول رو در یکی از شیت های موجود انتخاب کنیم تا Pivot Table در اونجا ایجاد بشه.

 • Choose whether you want to analyze multiple tables: این بخش در اکسل 2013 اضافه شده و مربوط به ویژگی جدید Data Model هست که به ما اجازه میده اطلاعات چند جدول مختلف رو به طور همزمان تحلیل کنیم که توضیح اون خارج از محدوده این مطلب هست بنابراین فعلا باهاش کاری نداریم.

بعد از اینکه تنظیمات دلخواهمون رو انجام دادیم اوکی رو کلیک میکنیم تا Pivot Table  ایجاد بشه. بعد از ایجاد Pivot Table  شما چیزی شبیه تصویر زیر خواهید داشت:

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

همونطور که مشاهده میکنید در سمت راست قسمت بالا اسم فیلدهای جدول داده ما قرار داره و در قسمت پایین هم چهار بخش قرار داره که میتوینم این فیلدها رو بوسیله ماوس به یکی از این چهار بخش بکشیم. این چهار بخش به شرح زیر هستند:

Filters:  اگر فیلدی رو با ماوس به این بخش بکشیم می تونیم از اون فیلد برای فیلتر کردن گزارش خودمون استفاده کنیم. به عنوان فرض کنید ما میخوایم در گزارش تعداد فروش خودمون، تعداد فروش رو برای تمام محصولات به جر فلش اچ پی با کد 1610 تهیه کنیم. برای اینکه بتونیم اینکار رو انجام بدیم فیلد کد رو با ماوس به قسمت Filters میکشیم. با اینکار یک بخش با نام کد در بالای Pivot Table ایجاد میشه که بعدا از اون برای فیلتر کردن استفاده خواهیم کرد.

Rows:  در این قسمت فیلدهایی که قراره داده ها بر اساس اونها گزارشگیری انجام بشه رو قرار میدیم. ما در گزارش خودمون قصد داریم تعداد فروش رو بر اساس گروه اصلی و گروه فرعی محصولات تهیه کنیم پس ابتدا فیلد گروه اصلی و بعد از اون گروه فرعی رو از قسمت بالا با ماوس به بخش Rows میکشیم.

Columns: گاهی ممکنه پیش بیاد که بخوایم داده هامون رو همزمان بر اساس بیش از یک فیلد بررسی کنیم. به عنوان مثال علاوه بر بررسی تعداد فروش بر اساس گروه اصلی و گروه فرعی محصولات، بخوایم ببینیم از تعداد فروش هر گروه محصول چه مقدار مربوط به عمده فروش و چه مقدار مربوط به مشتری نهایی هست. برای این موارد میتونیم از بخش Columns استفاده کنیم. فیلد خریدار رو با ماوس به قسمت Columns میکشیم.

Values:  در این بخش مقادیری که قصد بررسی اونها رو داریم قرار میدیم. در مثال بالا ما به دنبال تعداد فروش هستیم پس فیلد تعداد فروش رو با ماوس به این بخش میکشیم.

بعد از اینکه فیلدها رو در مکان های مناسبشون قرار دادیم چیزی شبیه شکل زیر خواهیم داشت:

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

خب هنوز Pivot Table ما کامل نشده و نیاز به چند تا اصلاح داره. اولین نکته ای که به چشم میخوره اینه که تعداد فروش ها درست محاسبه نشده. به عنوان مثال تعدا فروش گروه محصول ابزارهای دخیره سازی برابر با عدد 9 نشون داده شده در حالی که در جدولی که داده های ما قرار دارند در مجموع تعداد 108 عدد از ابزارهای ذخیره سازی فروخته شده. این به این دلیل هست که به طور پیش فرض ابزار Pivot Table اکسل برای تجمیع فیلدهایی که در بخش Values قرار داده میشن از تابع Count استفاده میکنه (تعداد اونها رو میشماره) در حالی که مدنظر ما تابع Sum هست(به دنبال این هستیم که مقادیر تعداد فروش با هم جمع بشن). به عکس زیر دقت کنید:

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

برای اینکه تابع تجمیع فیلد رو به Sum تغییر بدیم مثل عکس زیر روی فیلد مدنظرمون کلیک میکنیم و از منوی باز شده گزینه Value Field Settings  رو انتخاب میکنیم. با اینکار پنجره زیر باز میشه.

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

حالا در قسمت Summarize Values By گزینه Sum ر وانتخاب و اوکی میکنیم.همونطور که در شکل زیر میبینید حالا گزارش ما درست شد و جمع تعداد فروش رو به درستی نمایش میده.

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

تنها چیزی که باقی میمونه فیلتر کردن فلش اچ پی با کد 1610 هست. برا اینکار در قسمت بالای Pivot Table جایی که فیلد کد قرار داره کلیک میکنیم و پس از باز شدن منو، ابتدا گزینه Select Multiple Items رو کلیک میکنیم و بعد تیک مربوط به کد 1610 رو برمیداریم.

آشنایی با ابزار Pivot Table اکسل - بخش اول

با اینکار تعداد فروش مربوط به فلش اچ پی با کد 1610 در گزارش Pivot Table ما لحاظ نمیشه.

میتونید برای اینکه بهتر با Pivot Table آشنا بشید فیلدهای مختلف رو امتحان کنید و گزارش خودتون رو به شکل های مختلف تغییر بدید. امیدوارم با خوندن این مطلب آشنایی ابتدایی با ابزار Pivot Table اکسل رو پیدا  کرده باشید. همونطور که گفتم این ابزار قابلیت های متنوعی داره که در مطالب آینده سعی میکنم راجع به اونها هم بنویسم.

202 Comments
 • نیلوفر محمدی
  Posted at 17:05h, 08 می پاسخ

  من یک جدول دارم که شامل اطلاعاتی میباشد که از روی همین جدول یک پیوت ساختم بعد ازون هر چی اطلاعات داخل جدول اضافه میکنم به پیوتم اضافه نمیشه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  • shaaf nickpey
   Posted at 18:14h, 22 جولای پاسخ

   با سلام، ابتدا باید روی جدول pivot یک کلیک راست کنید و گزینه Refresh رو بزنید تا جدول به روز شود.

 • غلامرضا کریمی
  Posted at 02:20h, 10 مارس پاسخ

  سلام خسته نباشید
  اکسل من ۲۰۱۳ است چگونه می دونم متن وارد جدول کنم

 • امید فتاحی
  Posted at 01:12h, 24 فوریه پاسخ

  سلام من یک فایل اکسل دارم که به جای یک ردیف عناوین و یک ردیف زیرش اعداد و ومتغیر ها ،دارای دو ردیف عنوان و دوردیف اعداد و متغیر هست .به صورتی که در یک ستون،دو ردیف سر برگ یا عنوان دارم و در زیر عنواوین نیز دو ردیف اعداد و متغیر ها رو دارم.حالا می خوام ریدف دوم عناوین که زیر ردیف اول هست، به ردیف اول اکسل منتقل کنم واعداد و متغیر های ردیف دوم نیز به زیر عناوین ردیف اول منتقل شود.به صورت کلی اگه بخوام بگم من یه حقوقی دارم .چون ایتم های اون زیاد بوده و تو پرینت داخل کاغذ چاپ نمی شده اومدم عنوان ها را دوتایی زیر هم قرار دادم تا تعدادش نصف بشه و اطلاعات حقوقی ان رو وارد کردم.حالا می خوام تو اکسل از تک تک اطلاعات حقوقی(برا مثال مبلغ اضافه کاری) رو جمع کنم و مغایرت بگیرم.چون اعداد دو ایتم فیش حقوقی زیر هم هست (برای مثال مبلغ اضافه کار و حق مسکن)نمی تونم از تک به تک ایتم ها مغایرت بگیرم و باید اونها رو جداسازی کنم.امید وارم متوجه منظورم شده باشد.اگه راهی هست بهم کمک کنید ممنونم.

 • omid
  Posted at 14:31h, 14 فوریه پاسخ

  سلام دوست عزیز
  یه سوال داشتم خدمتتون
  چطوری در قسمت values به طور دستی تغییر ایجاد کنیم (به شکلی که فرمت تیبل حفظ شود)؟

 • عباس زمانلو
  Posted at 09:12h, 07 دسامبر پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من وقتی پی وت میگیرم فرمت ساعتام عوض میشه آنالیزم درست نمیشه چطوری بیسش رو به فرمتی که میخام تغییر بدم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 22:09h, 07 دسامبر پاسخ

   سلام عباس جان. فیلد ساعت رو تو کدوم بخش pivot میندازی؟ اگر این رو بگی و دقیق تر بگی چه مشکلی پیش میاد بهتر میتونم راهنمایی کنم.به طور کلی برای حل مشکل کارهای زیر رو انجام بده:
   1- ابتدا pivot table رو انتخاب کن تا لیست فیلد هاش نشون داده بشه
   2- رو فلش رو به پایین کنار فیلد کلیک کن و گزینه field settings رو انتخاب کن
   3- گزینه number format رو کلیک کن و فرمت دلخواهت رو تعریف کن

 • حسین
  Posted at 14:55h, 01 دسامبر پاسخ

  آقا عالی بود ممنون از این که اطلاعاتتون رو در اختیار دیگران میزارید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:34h, 02 دسامبر پاسخ

   خواهش میکنم حسین جان. سلامت باشید

 • نیلوفر
  Posted at 13:13h, 30 ژوئن پاسخ

  عاااااااااااااااااالی بود

 • سامان
  Posted at 12:18h, 26 ژوئن پاسخ

  تشکر

 • Saba
  Posted at 18:13h, 30 می پاسخ

  بسیاار عالی👌

 • Majid Abedi
  Posted at 18:58h, 05 مارس پاسخ

  سلام.بسیار عالی بود

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 18:26h, 06 مارس پاسخ

   ممنون

 • Sanaz
  Posted at 00:42h, 26 فوریه پاسخ

  با سلام. ایا میشه نمودارهای اکسل رو روی مانیتور تلویزیون نمایش داد? یعنی مثلا اطلاعات توسط یک واحد تکمیل بشه و نتایج رگ به صورت انلاین مدیر شرکت در تلويزيون مشاهده کنه.

 • dodona
  Posted at 18:37h, 14 ژانویه پاسخ

  سلام خوبی شما
  یک تیبل درست کردم 5 تا ستونداره و یکی از ستونها حاوی فرمول است و زمانی که ستون رو قفل میکنم (protect sheet) تیبل ادامه پیدا نمیکنه میخواستم بدونم راهی هست که با وجود قفل کردن یک یا چند ستون باز هم تبیل ادامه پیدا کنه البته که اکسل برای این هم راهی داره ممنون میشم من رو راهنمایی کنید

 • سید علی
  Posted at 14:02h, 07 ژانویه پاسخ

  سلام
  نظرتون در مورد کسی که تا حالا اکسل خیلی بلد نیست و کار نکرده میتونه با اکوزش مجازی موفق بشه؟ پیشنهادی دارین؟

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 16:42h, 07 ژانویه پاسخ

   سلام سید علی جان
   بله جانم
   قطعا” میشه
   نکته اساسیش اینه که در کنار آموزش ، حتما” و حتما” خودتون با سیستم تون تمرین عملی داشته باشین
   و حتی مواردی رو که در آموزش ذکر نشده ، خودتون با سعی و تلاش و حدس و گمان خودتون تلاش کنید که عملا” اون رو انجام بدین و جواب بگیرین
   حتما” موفق میشین – خانیکی

 • میلاد
  Posted at 14:13h, 20 دسامبر پاسخ

  سلام – من یک سه جدوله داخل محیط pivot ساخته ام و میخواستم گزارش گیری از سه جدول داشته باشم
  امکانش هست فایل را براتون بفرستم تا درست متوجه شوید و راهنمایی ام بکنید ؟

 • مسعود
  Posted at 14:06h, 14 نوامبر پاسخ

  سلام
  خیلی ممنون
  تو pivot این امکان وجود داره که زیرمجموعه ها رو در یک ستون جدا بیاریم?
  منظورم این هست که به جای اینکه گروه اصلی و فرعی به صورت زیر مجموعه و همشون در ستون A بیان، اطلاعات گروه اصلی در ستون A بیاد و بعد اطلاعات گروه فرعی در ستون B بیاد و مقادیر هم از ستون C به بعد به تفکیک همون ستون B بیان؟

 • mostafa.solbi
  Posted at 23:33h, 12 نوامبر پاسخ

  سلام و عرض ادب ممنون بابت سایت جامع، کامل و مفید تون
  خواستم بپرسم راهی وجود داره که چندین تب رو یک فایل اکسل رو بشه گروه بندی کرد؟
  یعنی مثلا اکسل روز های یک ماه رو تو لیست شیت ها یک دسته کرد مثلا اسمشو بذاریم ماه آبان بعد که روش کلیک کردیم شیت های داخلش برامون بیاد

 • lida
  Posted at 10:41h, 08 سپتامبر پاسخ

  سلام
  چطور میشه داده های روزانه رو توی اکسل به هفتگی تبدیل کرد؟

 • Z*R
  Posted at 14:04h, 12 جولای پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید یک سوالی برای من پیش اومده؟
  اگر به عنوان مثال در گزارش بالا هم cont و هم sum رو بخوام باید چیکار کنم که هردوش رو باهم نشون بده؟
  امکانش هست که تعدا فروش رو دوبار انتخاب کنم در قسمت value?
  ممنونم

 • kia7
  Posted at 13:13h, 23 ژوئن پاسخ

  سلام.خیلی ممنون بابت توضیحات شفاف و ساده تون ولی من نمیتونم ایجاد کنم همش راجع به نام pivot table اخطار میده و قبول نمیکنه.چیکار کنم؟

 • reza ghaffari
  Posted at 20:47h, 15 ژوئن پاسخ

  من دو عدد شیت دارم که در شیت اول اطلاعات واریز یک سری وام ها در اون هست و در شیت دوم هم جدولی که حاوی نرخ های تسهیلات مصوب بانک مرکزی است قرار دارد . بعنوان مثال از تاریخ 1377/01/01 لغایت 1377/12/28 نرخ مصوب بانک مرکزی بوده 21% برای وام های قسطی و 24% بوده برای وامهای راس مدت و یکجا …..همین طور تا تاریخ امسال رو به تفکیک وام های قسطی و یکجا نرخ مصوب در جدول وجود داره ….حالا ماقراره به یک سری وام ها که پرداخت کردیم و معوق شدن رو بهشون طبق یک فرمول خاص در جرایم اونا تخفیف بدیم …. می خوام اگه امکان داشته باشه در فرمتی که این تخفیف رو محاسبه میکنه نرخ مصوب بانک مرکزی که با هر قراردادی به واسطه سال پرداخت اون وام تغییر می کنه و متغیر هست به صورت اتومات از جدول شیت دوم خونده بشه و تو فرمت ما بشینه ….ممنون میشم راهنمایی بفرمایین که از چه تابعی و چگونه میشه فرمول نویسی کرد ….سپاس

  • محمد قاسم خانیکی
   Posted at 21:26h, 15 ژوئن پاسخ

   جناب غفاری عزیز ، باسلام و خداقوت
   من میتونم این کار رو با ماکرونویسی براتون انجام بدم
   که هر وقت که شما ماکرو رو اجرا بکنید و یا کلید اجرای ماکرو رو بفشارید ،
   کارهایی که دقیقا” شما از برنامه می خواستید و برنامه بر اساس اون نوشته شده انجام بشه
   و بر اساس اطلاعات ورودی داده شده ، مقادیر خواسته شده ، در خانه های مورد نظر و در قالب دلخواه شما بشینه
   جهت کسب اطلاعات بیشتر و دیدن نمونه های متنوعی از ماکرونویسی ، و یا تماس با بنده ، بر روی نام کامل من در بالا کلیک کنید
   موفق باشید – خانیکی

 • حمید رضا احمدی
  Posted at 15:37h, 28 ژانویه پاسخ

  باسلام یک سوال داشتم وقتی یک گزارش پیوت می سازیم چگونه میتوان مثلا جمع یا مواردی که می خواهیم به شیت دیگر تامیم بدهم چون پیوت در حال تغیر است چکار کنیم ثابت شود

 • TOORAN
  Posted at 14:53h, 31 دسامبر پاسخ

  سلام رو خوش ممنون از توضیحات خوبتون یه سوال داشتم در قسمت Pivot و اون اینکه در آخر کار وقتی اکسل رو Save میکنیم و از برنامه خارج میشیم ومجدد مراجعه میکنیم اکسل از حالت Pivot خارج میشه خواستم اگه امکان دارد راهنمایی کنید ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:29h, 19 ژانویه پاسخ

   سلام. خیلی عجیبه به هیچ عنوان نباید اینطور باشه. میتونید فایلتون رو بفرستید نگاه بندازمش. شما وقتی pivot میسازید و فایلتون رو save میکنید pivot نباید پاک بشه

 • safariyan
  Posted at 13:02h, 24 نوامبر پاسخ

  سلام روز بخیر من تازه کار با اکسل و شروع کردم شرکت مواد غذایی هستیم من هر روز یه تعداد سالاد برام میاد که یه شیت جدول بندی کردم که تاریخ روز داره نام سالاد موجودی یخچال فروش اسنپ فود و فروش آزاد در پایین هم تعداد هر کدام و پایین جدول جمع کل و مانده که فرمول دارم تعداد ها از جمع کسر بشه و مانده نمایش نشون داده بشه در ماه 30 روز هست که ما جمعه هام فروش داریم از طریق مجازی و 30 شیت میشه میخوام از طریق پیوت تیبل اخر هر ماه یه گذارش گیری کنم و بگم مثلا در ماه این تعداد سالاد وارد شده و از هر سالاد چه تعدادی به مجازی چه تعدادی فروش آزاد داشتیم هر کاری میکنم این مبحث و نمیفهمم یا نمیتونم فیلتر بندیش کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

 • Lina
  Posted at 09:34h, 23 سپتامبر پاسخ

  سلام وقتتون بخیر یه سوال داشتم
  در اکسل برای پیوت برای نشان دادن عدد به صورت درصد بدون جمع یا max یاmin راه حلی وجود دارد؟
  اعداد متفاوت هستن و هر مشتری با مشتری دزگر فرق دارد

 • mohsen
  Posted at 19:21h, 23 آگوست پاسخ

  سلام.من وقتی محدوده رو انتخاب میکنم و یک عنوان به عنوان فیلتر انتخاب میکنم.بعد از اینکه اطلاعات جدید در لیستم اضافه میکنم در sheet که pivot Table رو ایجاد کردم در لیست فیلترها اضافه نمیشه.
  برای اینکه به محض ورود اطلاعات در جدول pivot Table بخواهد اضافه شود باید چکار کنم.باتشکر ازهمراهی شما

 • سیروس
  Posted at 19:16h, 18 آگوست پاسخ

  درود بر شما،
  سپاسگزارم از آموزش بسیار خوبتون.
  با آرزوی بهترین ها برای شما.

 • ایمان عظیمی
  Posted at 14:55h, 14 آگوست پاسخ

  سلام و عرض ادب
  توضیحات و مثال شما روان و قابل پیاده سازی بود!
  بسیار سپاسگزارم و آرزوی موفقیت بیشتر دارم.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:16h, 17 آگوست پاسخ

   سلام. ممنون ایمان جان

 • بیتا
  Posted at 14:05h, 24 ژوئن پاسخ

  سلام وتشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:03h, 24 ژوئن پاسخ

   سلام. ممنون از محبتتون

 • سروش
  Posted at 10:56h, 08 ژوئن پاسخ

  سلام
  مهندس جان سوالم دقیقا توی همین جاست جدول نهایی بخش اول با جدول ابتدایی بخش دوم..ستون متن ها چجوری تفکیک شدن به ۲ ستون..(گروه اصلی و فرعی)
  سوالم تفکیک ستون های متنی هستش.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:13h, 10 ژوئن پاسخ

   سلام پاسخت رو روی کامنت دومی که گذاشتی دادم سروش جان

 • parvin
  Posted at 12:23h, 29 می پاسخ

  سلام خیلی عالی توضیح دادین خیلی ممنونم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:25h, 29 می پاسخ

   خواهش میکنم. چه خوب که براتون مفید بوده

 • واحدی
  Posted at 12:46h, 20 می پاسخ

  با سلام و وقت بخیر
  بسیار ممنون از زحمات شما
  فوق العاده بود

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:36h, 20 می پاسخ

   سلام. خواهش میکنم

 • مانی
  Posted at 10:03h, 18 آوریل پاسخ

  سلام
  ممنون بابت نوضیحات خوبتون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:53h, 10 ژوئن پاسخ

   خواهش میکنم مانی جان

 • حامد
  Posted at 09:58h, 14 آوریل پاسخ

  آقا سلام
  توضیحات عالی و کاربردی
  دانشتون روزافزون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:52h, 10 ژوئن پاسخ

   سپاس حامد جان

 • T.A
  Posted at 06:06h, 13 آوریل پاسخ

  بسیار عالی بود

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:52h, 10 ژوئن پاسخ

   ممنون

  • نيلوفر
   Posted at 01:37h, 30 ژانویه پاسخ

   سلام اينكارو با vlookup هم ميشه انجام داد ميشه بگين با ويلوكاپ چطوري ميشه اون قسمت جمع فروش رو حساب كرد؟؟؟

 • حسین
  Posted at 15:11h, 02 مارس پاسخ

  واقعا دمتون گرم . مشکل گزارش گیری که تو قسمت دیگه مطرح کرده بودم با این برنامه حل شد و تونستم گزارشهای دقیقتر و اضافه کردن مواردی که تو دسترسم نبود رو بدست بیارم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 11:52h, 10 ژوئن پاسخ

   خواهش میکنم. چقدر خوب که براتون مفید بوده

 • Farzad
  Posted at 14:27h, 01 فوریه پاسخ

  مطالبی که تو سایت دارین میگین خیلی به درد بخور هستن. بابت زحمت هایی که میکشید و با حوصله توضیح میدید خیلی ممنونم.

 • محمدرضا شکاری
  Posted at 20:21h, 17 آگوست پاسخ

  خیلی کارمو راه انداخت
  ممنون
  👍

 • جلیل حمیدی فر
  Posted at 11:10h, 05 جولای پاسخ

  سلام error میده
  پیامش هست data source refrence is not valid

 • Yousef
  Posted at 08:47h, 20 می پاسخ

  آقا سپاسگذارم راهنمایی شما خیلی برام مفید بود

 • amirzeidnaghib
  Posted at 14:33h, 10 می پاسخ

  سلام
  آیا میشود در اکسل اندروید پیوت تیبل را اجرا کرد؟
  با تشکر از مطالب خوبتون

 • bahram_sadi
  Posted at 22:36h, 26 آوریل پاسخ

  درود بر شما
  بسیار مفیدبود.

 • احمد
  Posted at 18:28h, 03 آوریل پاسخ

  عالیه

 • Ali
  Posted at 23:38h, 10 فوریه پاسخ

  سلام آیا فرمول نویسی هم میشه کرد

 • zangeneh
  Posted at 20:45h, 13 دسامبر پاسخ

  سلام
  خسته نباشید
  میخواستم بدونم که چطور میشه که سل ها توی اکسل به اشتباه جابجا میشن؟
  یه سوال دیگه: راهی هست که بشه دو فایل اکسل مشابه داشت که اگر توی یکی از فایل ها اطلاعات وارد بشه توی فایل دیگه هم بطور خودکار وارد بشه؟
  باتشکر از وبلاگتون

  • صالح شرافت
   Posted at 10:26h, 16 ژانویه پاسخ

   از امکان لینک‌کردن سلول‌ها به سلول‌هایی در شیب یا حتی فایل دیگر استفاده کنید

 • afsaneh
  Posted at 16:56h, 10 دسامبر پاسخ

  سلام امکانش هست قسمت فیلتر کردن رو بیشتر توضیح بدید ؟؟؟میخام یه فایل که merge شده است رو از این طریق فیلتر کنم اما نمیتونم
  احتیاج به توضیخات بیشتری دارم

 • حسن سلام
  Posted at 23:59h, 30 اکتبر پاسخ

  سلام و ادب
  دم شما گرم با سایت خوبت…

 • sahar
  Posted at 07:25h, 25 اکتبر پاسخ

  سلام
  اگر بخام از دو یا چند جدول یک گزارش بگیرم چطور باید اینکارو انجام بدم؟
  در ضمن نمیتونم اطلاعاتمو یکجا تو ی جدول داشته باشم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

 • مرادی
  Posted at 11:54h, 18 اکتبر پاسخ

  با سلام
  عالی بود

 • مهدی
  Posted at 11:20h, 13 اکتبر پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  جهت استفاده در pivit table می خواهم گزارش تجمیع فیلد ها رو تا هر تاریخی که مد نظر مدیران هست رو بهم بده آیا این قابلیت رو داره اگر داره نحوه استفاده از اون را با نشان مثال آموزش دهید ممنون می شم

 • دانشور
  Posted at 15:16h, 05 اکتبر پاسخ

  با سلام
  من همه جدولم اوکی هست و همه فرمول ها
  گزارش هم میگیرم و اما یک اطلاعات جدید اضافه میکنم در جدولم و در گزارش refresh را میزنم اعمال نمیشود تغییرات.
  چه کار کنم؟

 • مسعود
  Posted at 21:52h, 25 آگوست پاسخ

  کار منو خیلی راه انداختین … خدا هر چی می خواهید بهتون بده…

 • نظر علی قاسم پور سجیدان
  Posted at 11:11h, 29 جولای پاسخ

  با سلام خسته نباشید عالی بود با راهنمایی جالب شما موفق شدم چیز تازه ای یاد گرفتم .کارت عالی بود

 • kzv ugd rhsl \,v s[dnhk
  Posted at 11:10h, 29 جولای پاسخ

  با سلام خسته نباشید عالی بود با راهنمایی جالب شما موفق شدم چیز تازه ای یاد گرفتم .کارت عالی بود

 • زینب
  Posted at 15:17h, 27 جولای پاسخ

  سلام،چطورمیشه حجم پیوت تیبل روپایین بیاریم؟؟؟؟چه اقدامایی انجام بدیم؟؟

 • Muzamil
  Posted at 03:41h, 27 جولای پاسخ

  سپاس فراوان از نشر آموزه های مفید تان .

 • سعیده
  Posted at 17:20h, 15 جولای پاسخ

  سلام
  واقعا استفاده میکنم از مطالبتون
  صمیمانه تشکر میکنم و تبریک میگم بهتون بابت این همه استعداد هم در زمینه کامپیوتر و هم آموزش اون
  موفق و شاد و سلامت باشید

 • ali.p.k
  Posted at 10:25h, 14 جولای پاسخ

  عالی بود تشکر

 • مریم فراهانی
  Posted at 16:54h, 23 ژوئن پاسخ

  با سپاس فراوان از اموزش عالی شما

 • mzh.asd
  Posted at 12:48h, 18 ژوئن پاسخ

  با سلام
  ممنون از وبلاگ خوبتون و مطالب آن.
  یک سوالی داشتم، مثلا در همین مثال اگر ما بخواهیم در بخش filter دو فیلد استفاده کنیم که به هم مرتبط باشند(یعنی با انتخاب یکی از مقادیر فیلد اول در فیلد دوم فقط مقادیری که مربوط به مقدار انتخابی فیلد اول می شود نمایش داده شود )چه باید بکنیم؟
  ممنون میشم اگر اطلاعات تماس خودتون را ه ایمیل من هم ارسال کنین
  آدرس ایمیل من:m.asvadi800@yahoo.com

 • عليرضا خوش سيما
  Posted at 10:23h, 29 می پاسخ

  با سلام و خسته نباشي
  ريپورتي که در اکسس ميگيريم آيا ميتوانيم در اکسل شبيه آنرابگيريم ؟

 • عليرضا خوش سيما
  Posted at 10:21h, 29 می پاسخ

  با سلام و خسته نباشي
  ريژورتي که در اکسس ميگيريم در اکسل بگيريم

 • aminsalam598@gmail.com
  Posted at 17:21h, 04 می پاسخ

  سلام چگونه در اکسل یک با اسامی کالاها یا غیره بنویسم بعد موقع تایپ دیده شود با اینتر کلمه کامل شود
  یا با کلیک بر روی چند کلمه کلمات انتخابی وارد جدول جدید شود

 • mml
  Posted at 15:44h, 24 آوریل پاسخ

  to kon dokonam ashpal mahi emroz bokhori farda bdani

 • پارسا
  Posted at 22:02h, 18 آوریل پاسخ

  باسلام
  اگر بخواهیم توی اکسل از گزینه pivot table استفاده کنیم برای اینکه سطر مدرک تحصیلی و ستون نوع استخدام باشد و مشخص کند مثلا مدرک تحصیلی دیپلم در نوع استخدام رسمی چند نفر داریم چگونه عمل می کنیم .
  من از آموزشی که شما زحمت کشیدید توضیح دادید استفاده کردم منتها به طور کلی برام مشخص می کنه
  مثلا میگه مدرک تحصیلی مختلف چند نفر هستند به تفکیک نوع استخدام به من تعداد نمیده
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  ممنون میشم

 • فاطمه
  Posted at 10:21h, 01 مارس پاسخ

  با سلام.
  اگر سطر و اطلاعات جدیدی به شیت اصلی اضافه کنیم در شیت گزارش اطلاعات جدید اضافه نمیشه چیکار باید کنیم؟

 • m.parsa
  Posted at 12:06h, 26 فوریه پاسخ

  سلام مهندس جان.
  مشکل اپدیت کردن داره آپ نمیشه واسه من

 • shahr
  Posted at 13:45h, 09 فوریه پاسخ

  با سلام
  در رابطه با بروز رسانی اطلاعات یا refresh کردن اونها چکار باید کرد؟
  مثلا اگه اطلاعات جدیدی رو در جدول اولیه وارد کردیم…

 • ندا
  Posted at 13:36h, 08 فوریه پاسخ

  بسیار سپاسگزارم.مفید بود

 • راضیه
  Posted at 18:30h, 05 فوریه پاسخ

  با سلام
  لطفا بهم بگین چطوری میشه سلولی رو که کشویی هست تو pivot table نمایش بدیم

 • پردیس
  Posted at 12:56h, 01 فوریه پاسخ

  سلام
  فرض کن دوتا فروشگاه داري
  ميخواي با اکسل امار کلي بگيري
  براي فروشگاه يک چنين جدولي ساختي
  رديف-شرح جنس-تعداد
  و فروشگاه دوم هم چنين جدولي
  رديف-شرح جنس-تعداد
  تو جدول سوم ميخوام چنين چيزي بشه
  هر جنسيکه به جدول يک يا دو اضافه ميکنم خودش به جدول سه اضافه کنه
  -جنس هاييکه مثل هم هستن دوبار ننويسه و تعدادشون رو باهم جمع کنه
  -در صورت حذف يک جنس از جدول يک يا دو از جدول سه بدون اينکه ترتيب رديف ها بهم بخوره حذف بشه
  لطفا راهنماييم کنيد……..

 • حامی
  Posted at 13:56h, 28 ژانویه پاسخ

  عالی بود ممنون از زحماتتون

 • افشین
  Posted at 21:36h, 19 ژانویه پاسخ

  با سلام در قسمت Summarize Values By غیر از sum یا مینیموم یا ماکسیموم امکان نمایش آخرین یا اولین همانند اکسس وجود دارد

 • مهرداد
  Posted at 13:50h, 04 ژانویه پاسخ

  سلام
  ممنون از زحمات شما
  من یه مشکلی دارم وقتی ستونها را انتخاب میکنم وگزینه pivot table رو میزنم ومی خوام رو همون new shit اجرا بشه بهم پیغام خطا میده که مضمونش اینکه نام فیلد شما غیر معتبر است..
  The pivot table field name is not valid.to create a pivotTable you must use data is organized as a list with lablede columns.
  If you are changing the name of a pivottable you must type a new name for the field.
  لطفا راهنمایی بفرمایید خیلی کارم گیر همین ابزار هست.
  ممنون
  مهرداد

 • سید علی اکبری
  Posted at 14:46h, 29 دسامبر پاسخ

  سلام
  میخوام افراد مشخصی رو از یک شیت بگیرم و در شیت دیگر زیر هم قرار بدم.نمیدونم با استفاده از جدول میشه یا نه لطفا راهنماییم کنبد
  ممنون

 • sara
  Posted at 19:28h, 09 دسامبر پاسخ

  عالی بود
  تشکر فراواااااان

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 22:40h, 09 دسامبر پاسخ

   ممنون از لطفتون

 • ali
  Posted at 22:47h, 05 دسامبر پاسخ

  با سلام مشکل این فرمول در چیست:
  =IF(O11=$B$4;IF(V11=$X$3;’ثبت اطلاعات اولیه’!T2);’ثبت اطلاعات اولیه’!T2/$X$3*V11);IF(V11=$X$3;$H$6;$H$6/$X$3*V11)
  از دو قسمت تشکیل شده که هر کدام بصورت جداگانه جواب می دهد ولی توی یک دستور خطا می دهد با تشکر

 • sasan
  Posted at 15:46h, 20 نوامبر پاسخ

  عالی بود
  تشکر

 • ashk
  Posted at 17:14h, 13 نوامبر پاسخ

  آقا دمت گرم
  اگه در مورد اصول یادگیری VBA راهنمایی کنی سپاسگزار میشم

 • بهار
  Posted at 10:48h, 07 نوامبر پاسخ

  سلام . ممنونم از مطالب مفیدتون. میشه از چندین شیت یا فایل متفاوت pivot table تهیه کرد؟

 • behruz
  Posted at 08:59h, 06 نوامبر پاسخ

  سلام میخواستم بدونم چطور میشه یک اسلایسر رو به چندتا pivot table لینک کرد

 • Ershad
  Posted at 01:53h, 24 اکتبر پاسخ

  بسیار عالی بود
  ان شا لله در تمام مراحل زندگی موفق باشید
  و خدا گره از کارتون باز کنه
  مشکل من با استفاده از راهنمایی و مطلب شما حل شد .

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:58h, 31 اکتبر پاسخ

   ممنون دوست من

 • ساراشریفی
  Posted at 20:54h, 13 اکتبر پاسخ

  سلام مطلبتان خیلی خوب بود در مورد pivotولی ميخواستم بدانم اگر داده هايي را به بانک اطلاعاتی اضافه کردیم چگونه از pivotاستفاده میکنیم ممنون موفق باشید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 10:11h, 16 اکتبر پاسخ

   سلام. از چه بانک اطلاعاتی استفاده میکنید؟

 • رامح
  Posted at 09:56h, 07 اکتبر پاسخ

  سلامی مجدد
  حقیقتا من دو سری آموزشیتون رو مطالعه کردم اما متوجه نشدم که در خصوص کار خودم چطور باید از جداول محوری استفاده کنم.من برای تزم یک سری داده چهل ساله دارم که نیاز به مرتب سازی دارند.
  از اونجاییکه حجم داده های من خیلی زیاده به من \یشنهاد دادن از این قابلیت اکسل استفاده کنم
  اما نمیدونم چطور
  ممنون میشم جواب بدین.

 • مینا
  Posted at 12:50h, 11 سپتامبر پاسخ

  سلام
  مطالبتون عالیه ، تو کارم خیلی بهم کمک کرد ، من خیلی چیزها یاد گرفتم
  واقعا ممنون

 • komeil
  Posted at 08:19h, 01 سپتامبر پاسخ

  درود و سپاس از مطلبتون.
  سوال: در جدول ايجاد شده بنا به فيلترهاي اين ابزار، ما نه تعداد ميخواهيم و نه مجموع و نه ….
  چطور ميتونيم ارزش يا همونValue را داشته باشيم؟

 • بهروز
  Posted at 13:39h, 15 آگوست پاسخ

  سلام
  میخواستم بدونم چه جوری میشه اطلاعات جدول Pivot رو به جدول اصلی لینک کنم و اگ تغییراتی توی جدول اصلیم دادم اطلاعات جدول Pivot هم عوض بشم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:53h, 15 آگوست پاسخ

   سلام بهروز جان
   شما وقتی Pivot میسازی خود به خود به داده های اولیه لینک هستی و وقتی یه refresh بزنی داده های pivot هم به روز میشن

 • امیر
  Posted at 12:14h, 17 جولای پاسخ

  بسیار مفید بود خیلی متشکرم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 02:02h, 22 جولای پاسخ

   ممنون امیرجان

 • ثریا
  Posted at 12:45h, 12 جولای پاسخ

  سلام.. ممنون از سایت خوبتون
  من یک سری زمانی روزانه دارم، میخوام به ماهانه تبدیلش کنم
  چطوری از استفاده از pivottable این کار رو سریع انجام بدم؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 02:54h, 22 جولای پاسخ

   سلام ثریا جان
   با استفاده از تابع left روزش رو حذف کن تو یه ستون کمکی. بعد پیوت بگیر روی اون ستون

 • سعید
  Posted at 15:43h, 29 ژوئن پاسخ

  بهترین مطالب رو از نظر آموزشی در زمینه اکسل سایت شما داشته…خیلی ممنون از سایت خوبتون

 • احسان ابراهیمی
  Posted at 01:38h, 13 ژوئن پاسخ

  سلام
  میشه لطف کنید بهم بگید چطوری میتونم تو pivot رو یه فیلد گزارش کمتر و بیشتر از یه محدوده رو بگیرم؟
  مثلا تو همین مثال شما تعدا خرید یکه کالا که کمتر از 30 تا و بیشتر از 5 تا بشه رو مشخص کنم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:07h, 14 ژوئن پاسخ

   سلام احسان جان
   چرا از فیلتر کردن استفاده نمیکنید؟

 • زهرا
  Posted at 09:34h, 28 می پاسخ

  سلام
  من یک Pivot درست کردم و یک ستون به عنوان “تاریخ تکمیل” دارم که میخوام به همون شکل نمایش داده بشه اطلاعات من متنی هست و نیازی به محاسبه نداره به همین خاطر از منو value field setting میخوام گزینه No Calculation رو انتخاب کنم اما این گزینه غیر فعاله
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • مهدی
  Posted at 08:15h, 26 می پاسخ

  با عرض سلام و احترام
  میخواستم بابت مطالب مفید و عالی از شما تشکر کنم و اینکه موسسه یا آموزشگاهی رو متونید معرفی کنید که تمامی این مطالب را که شما زحمت آن را کشیده اید بصورت حرفه ای و پیشرفته آموزش بدهند چون من خودم خیلی جاها زنگ زدم گفتن فعلا ما آموزش اکسل پیشرفته نداریم.ضمننا بنده ساکن تهران هستم ممنون میشم از راهنماییتون.
  با سپاس

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:07h, 26 می پاسخ

   سلام مهدی جان. فکر کنم آقای خانیکی کلاس های آموزشی برگزار میکنند. میتونید باهاشون در تماس باشید

  • آموزش ماکرو نویسی در اینجا
   Posted at 16:34h, 26 می پاسخ

   سلام ، آقا مهدی
   آقا یاسین نسبت به من لطف دارند
   بهتر اینه که ، اگه آقا یاسین خودشون وقت آزاد داشته باشند
   بتونی با ابزار آموزش از راه دور ، از آموزشهای خوب خودشون بهره مند بشی
   موفق باشی – خانیکی
   0919-302-6452

 • hasti
  Posted at 09:36h, 25 می پاسخ

  با سلام و خسته نباشيد
  جناب آقاي مهندس اسماعيل پور خيلي ممنونم از لطفتان

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:09h, 25 می پاسخ

   سلام هستی جان. وظیفست. سپاس از محبتت

 • hasti
  Posted at 08:55h, 23 می پاسخ

  با سلام و خسته نباشيد بسيار بسيار از زحماتتان سپاسگزارم سايت بسيار جالي داريد. من يك فرد مبتدي هستم كه تازه كارم را با اكسل شروع كردم . كارشناسي مالي هستم ميخواهم بصورت تحليلي روي داده ها كار كنم اگه در اين مورد بنده را راهنمايي كنيد بسيار سپاسگزار خواهم بود.

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:06h, 23 می پاسخ

   سلام هستی جان.
   سوالت خیلی کلی هست. راهنمایی که من میتونم بهت بکنم اینه که :
   1- تابع های مالی اکسل رو حتما یاد بگیر
   2- استفاده از Pivot table رو یاد بگیر
   3- توابع lookup و index و match رو یاد بگیر کامل
   4- و اینکه اگر میخوای خیلی خوب مسلط بشی حتماً در یک کلاس آموزش اکسل پیشرفته شرکت کن
   موفق باشی

 • Zahraa
  Posted at 13:38h, 17 می پاسخ

  یک هزار و سی و نود و پنج تا لایک… عالی بود… پاینده باشید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:10h, 17 می پاسخ

   مرسی زهرا جان از لطفت

 • الی
  Posted at 10:57h, 14 می پاسخ

  بسیار عالی بود
  قبلا کار کرده بودم ولی فراموش کرده بودم .. اینقدر واضح و ساده توضیح داده بودین که بهتر از قبل یاد گرفتم
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 13:12h, 14 می پاسخ

   خواهش میکنم. خوشحالم که تونستم کمکی بکنم

 • شکیبا
  Posted at 11:27h, 05 آوریل پاسخ

  سلام
  ممنون از آموزشتون
  یه سوال برام پیش اومده خواستم از شما راهنمایی بگیرم
  وقتی با Pivottable کار می کنم اگر داده ها رو دستی وارد کنم جدولی که برام میاد to builld a report هست یعنی ساختمان گزارش رو باید بسازم اما وقتی که داده ها رو از جایی می گیرم و می خوام که گزارش بسازم به صورت پیش فرض جدول ساخته شده می آد و فقط باید هر کدوم از متغیرها رو در جایی که مدنظرم هست قرار بدم و رو جدول نوشتهdrop value fields here
  امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم.

 • mahyar.sh
  Posted at 12:41h, 19 مارس پاسخ

  ممنون. مطالبتون خیلی مفید هستن.

 • احسان
  Posted at 08:33h, 01 مارس پاسخ

  دوست عزیز واقعا عالی بود.این که برای درک بهتر مطلب از مثال استفاده می کنید خیلی خوبه.
  واقعا خسته نباشید

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:26h, 09 مارس پاسخ

   سلام احسان جان. ممنون از انرژی مثبتت

 • sh
  Posted at 08:31h, 24 فوریه پاسخ

  سلام خیلی خوب بود مرسی

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 15:18h, 09 مارس پاسخ

   سلام. ممنون دوست عزیز

 • حسین
  Posted at 23:38h, 09 فوریه پاسخ

  بسیار بسیار ممنون.
  همیشه شاد باشید و پر امید…

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:36h, 13 فوریه پاسخ

   سلام حسین جان. درود بر شما

 • omran
  Posted at 12:24h, 31 ژانویه پاسخ

  سلام یاسین جان واقعا دستت درد نکنه،تمام مطالبی که میزاری واقعا مفیده ،صمیمانه ازت تشکر میکنم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:05h, 04 فوریه پاسخ

   سلام. ممنون دوست من

 • alibaba
  Posted at 22:58h, 06 ژانویه پاسخ

  کارت درسته – من هنوز کامل کل مطالب رو مطالعه نکردم اما تا اینجاش واقعا عالی بود.
  در خصوص اکسس هم با نظر دوستان موافقم. اگه بتونین یه دوره خوب اونم از 0 تا 100 به صورت خلاصه بزارین خیلی عالی میشه…
  و مزیت و معایب اکسس نسبت به SQL ویا اینکه نسبت به SQL امنیتش چطوره؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 01:19h, 07 ژانویه پاسخ

   ممنون از لطفت دوست عزیز. انشالله فرصتی بشه فضای اموزشی برای اکسس هم ایجاد میکنم

 • maryam
  Posted at 15:13h, 23 دسامبر پاسخ

  فوق العاده عالی و کامل واقعا ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 18:29h, 06 ژانویه پاسخ

   ممنون مریم جان

 • رامین
  Posted at 13:10h, 06 دسامبر پاسخ

  با درود و تشکر از زحمات شما
  جناب اسماعیل پور در اکسل 2016 بنده پس از ایجاد Pivot Table پنجره کناری Pivot Table Fields ظاهر نمیشود (نمونه عکسی که در این آموزش قرار دادین)، چطور این مشکل رو حل کنم؟ حتی روی گزینه Field List هم کلیک میکنم ولی این پنجره نمایان نمیشه!!
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 02:44h, 15 دسامبر پاسخ

   سلام رامین جان. راستش نمیدونم مشکل شما میتونه به چه علتی باشه. باید بعد از انتخاب گزینه Field List اون بخش نمایش داده بشه. اگه با نصب مجدد مشکلت حل نشد دوباره بهم خبر بده تا یه روز Remote بیام روی سیستمت راهنماییت کنم

 • عباس
  Posted at 15:23h, 14 نوامبر پاسخ

  سلام
  من با استفاده از این قابلیت مجموع فاکتور های یک شخص خاص رو محاسبه می کنم جواب هم می ده ولی وقتی یک فاکتور دیگه اضافه بشه باز هم همون عدد های قبلی رو نشون میده
  فکر میکنم به این صورت که من می خوام پویا نیست ، یعنی طوری باشه که من توی یه جدول کل فاکتور هام رو بزنم و با این قابلیت مجموع فاکتور های یه شخص محاسبه بشه و بعد هم که فاکتوری ثبت کردم باز هم محاسبه شده باشه ؟؟

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:10h, 25 نوامبر پاسخ

   عباس جان pivot table پویا نیست و بعد از تغییر اطلاعات کافیه یه بار دکمه refresh رو بزنید. اگر میخواید به صورت لحظه ای بدون رفرش دیده بشه تغییرات یا باید با ماکرو refresh کنید یا از فرمول نویسی استفاده کنید

 • mohsen
  Posted at 10:42h, 11 نوامبر پاسخ

  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:25h, 11 نوامبر پاسخ

   خواهش میکنم محسن جان

 • مسعود
  Posted at 19:48h, 07 نوامبر پاسخ

  سلام اگه لطف کنید توضیح بدید که چگون میتونم نوع محصول و ریز تفصیل محصول در row lable به صورت درختی نباشه ماتریسی باشه یعنی نوع محصول در یک سلول و تفصیل محصول موازی آن در سلول دیگر باشه ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 22:48h, 07 نوامبر پاسخ

   سلام مسعود جان. برای اینکار باید روی فیلد موردنظرت راست کلیک کنی و گزینه field settings رو انتخاب کنی. بعد در پنجره ای که باز میشه تب Layout & Print رو انتخاب کنی و گزینه Show item labels in tabular form رو انتخاب کنی

 • thaniashar
  Posted at 08:34h, 18 اکتبر پاسخ

  سلام
  یک سوال داشتم از خدمتتون:
  بذارید با یک مثال عرض کنم:
  توی آماری که شما گرفتید جلوی ابزار همراه نوشته 2 و زیرش نوشته تبلت 1 تلفن همراه 1
  من این فرمول رو می‌خوام برای کارنامه‌نویسی استفاده کنم مثلا دو تا حسینی داریم جلوی حسینی می‌نویسه 30 و جلوی هر کدوم از اسم‌ها 14 و 16
  حالا من می‌خوام عدد روبروی حسینی رو ثبت نکنه آیا راهی داره؟
  ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 00:12h, 21 اکتبر پاسخ

   سلام دوست عزیز
   بله میشه. روی فیلد موردنظرتون راست کلیک کنید. بعد گزینه field setting رو انتخاب کنید و از تب layout & print گزینه display subtotals at the top of each group رو غیرفعال کنید

 • حجت
  Posted at 20:27h, 17 اکتبر پاسخ

  سلام
  یاسین جان؛ توضیحات و تصاویرت واقعا عالی و ساده و کارراه‌انداز بود.
  امشب که این آموزش رو خوندم و اجراش کردم، یکی از بهترین شب‌های زندگی‌م بود، بسیار فرمول عجیب و لذت‌بخشی بود، به‌اندازه صدها ساعت، کار انسان رو جلو می‌اندازه.
  درود بر بیل‌گیتس، درود بر شما 🙂

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 23:37h, 20 اکتبر پاسخ

   مرسی حجت جان از لطفت

 • A
  Posted at 10:38h, 09 سپتامبر پاسخ

  با سلام .خیلی مفید بود .باتشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:04h, 09 سپتامبر پاسخ

   درود برشما
   سپاس

 • دلا
  Posted at 11:42h, 31 آگوست پاسخ

  عالی بود. دست شما درد نکنه

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 22:57h, 31 آگوست پاسخ

   ممنون

 • mohsen
  Posted at 18:45h, 25 آگوست پاسخ

  باسلام، اعلاعات بسیار کامل و جامع بود . خیلی سپاسگزارم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:24h, 25 آگوست پاسخ

   ممنون دوست عزیز

 • مرضیه
  Posted at 23:54h, 18 آگوست پاسخ

  سلام آقای یاسین
  من سوالی دارم که واقعا موندم کجای سایت شما مطرحش کنم….
  من لیستی از استانها رو دارم ولیستی از شهرهای همین استان ها رو هم دارم و میخوام ار data validation تنظیمی رو ایجاد کنم که به محض اینکه از لیست کشویی استان تهران رو میارم از ستون مجاورش و از لیست کشویی اش شهر خودش رو فقط بتونم ببینم .ممنون میشم اگه لطف کنید و بگین که چه کار کنم
  البته اگر به ایمیل ج رو ارسال کنید که بهتر در هر صورت ممنون از سایت خوبتون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:10h, 19 آگوست پاسخ

   سلام مرضیه خانوم. امکانات Data validation در اکسل محدود هست و جواب اینکاری که شما میخواید رو نمیده. برای اینکار شما باید از کد نویسی VBA استفاده کنید. با کد نویسی VBA چقدر آشنایی دارید؟

 • phsnos
  Posted at 20:39h, 09 آگوست پاسخ

  آقا دمت گرم . عالی بود . واقعاً احسنت داری

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 23:48h, 09 آگوست پاسخ

   ممنون

 • behnam_ci
  Posted at 16:19h, 05 جولای پاسخ

  یاسین عزیز ،بسیار متشکرم از راهنمایی

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:24h, 05 جولای پاسخ

   خواهش میکنم بهنام جان. قابلی نداشت.

 • آروین
  Posted at 11:11h, 04 ژوئن پاسخ

  با سلام و سپاس از آموزش حضرتعالی

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:24h, 04 ژوئن پاسخ

   سلام. ممنون.

 • بابک
  Posted at 09:04h, 03 ژوئن پاسخ

  چطوری می تونم راهنمایی بگیرم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 21:09h, 03 ژوئن پاسخ

   سلام بابک جان
   اگر سوالت درباره همین مطلب هست همینجا بگو تو کامنت ها جواب میدم. اگر سوالت مربوط به این مطلب نیست میتونی از فرم تماس یا بخش ارسال پرسش استفاده کنی. موفق باشی

 • بابک
  Posted at 15:18h, 24 می پاسخ

  سلام من یه برنامه انبارداری تحت اکسل درست کردم که می خوام گزارش روزانه را داخل یه شیت دیگه براساس تاریخ بهم بده یعنی اینکه ورودی ها و خوروجی ها را در اون روز نشان بده و روز بعد گزارش جدید جایگزین گزارش قبلی بشه لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 02:49h, 25 می پاسخ

   بابک جان. مساله ای که شما مطرح کردید توضیحش خیلی مفصله و تو چند خط کامنت نمیشه توضیحش داد.

 • زهرا جلالی
  Posted at 11:07h, 23 می پاسخ

  توضیحاتتون خوب بود من اگه سوال جزیی تر داشته باشم باید چیکار کنم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:16h, 23 می پاسخ

   سلام. اگر سوالتون جزئی هست و جوابش مفصل نیست همینجا مطرح کنید جواب میدم.

 • hamed
  Posted at 10:04h, 14 می پاسخ

  مهندس لطفا در مورد کاربرد اکسل در مدیریت پروژه هم مطلب قرار دهید با تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:03h, 18 می پاسخ

   حامد جان تو این وبسایت من درباره کلیات استفاده از اکسل مینویسم تا همه دوستان که در رشته های مختلف هستند بتونند استفاده کنند. ضمن اینکه من تجربه خیلی زیادی در زمینه پروژه ندارم. موفق باشی دوست من

 • hamed
  Posted at 09:08h, 14 می پاسخ

  خیلی عالی بود ممنون خا بهت عوض بده

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 14:02h, 18 می پاسخ

   ممنون حامد جان

 • مجتبی
  Posted at 15:54h, 07 می پاسخ

  عالی بود
  خیلی کمکم کرد، فقط بخش دوم کجا میشه دید؟
  تشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:14h, 07 می پاسخ

   سلام مجتبی جان
   بخش دوم رو هنوز ننوشتم. مینویسم انشالله

 • محمد
  Posted at 15:35h, 07 می پاسخ

  سلام
  با تشكر از مطالب ارزنده ومفيدتان
  سوالي داشتم :
  چطور ميشه فرمولها را مخفي كرد(بدون اينكه كل شيت را پروتكت كرد)؟
  ممنون مي شم اگه راهنمايي بفرماييد

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:22h, 07 می پاسخ

   سلام
   شما باید سلول هایی که نمیخواید پروتکت بشن رو قبلش از حالت locked خارج کنید و اونایی که میخواید فرمولاشون دیده نشن رو lock و hidden کنید. من بدون استفاده از protect کردن شیت راه دیگه الان به ذهنم نمیرسه.

 • علیرضا موسوی
  Posted at 19:23h, 25 آوریل پاسخ

  سلام. سایت شما از نظر ساختار گرافیک و محتوا خیلی جذابه. لطفا در مورد big data analysis و تکنیک های اون در اکسل هم مطلب بگذارید.

 • مژگان
  Posted at 08:35h, 18 آوریل پاسخ

  سلام لطفا در مورد چگونگی یادگیری اکسس توسط خودتان توضیح میدهید . چون به کار با این نرم افزار نیاز دارم به دنبال یادگیری اصولی هستم تا به نتیجه برسم

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:51h, 18 آوریل پاسخ

   سلام. بستگی داره به چه شیوه ای بخواید آموزش ببینید. براتون ایمیل کردم اطلاعات تماس رو . میتونید تماس بگیرید تا بیشتر صحبت کنیم.

 • مژگان
  Posted at 06:48h, 14 آوریل پاسخ

  سلام وبلاگ فوق العاده ای دارید .
  خواهش میکنم در مورد گزارش گیری در اکسس و کار با ماکروها و ماژول ها هم مطلب بزارید . (مثالها در رابطه با حسابداری باشه خیای بهتره)
  مطالبتون کاملاً کاربردی هست . با پیاده سازی اونها میشه کلی در وقت صرفه جویی کرد . بازم ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:42h, 14 آوریل پاسخ

   در خصوص اکسس حرف برای گفتن زیاد هست اما خب چون اینجا در خصوص اکسل مینویسم شاید جای مناسبی نباشه. در خصوص ماکروها هم سعی میکنم بیشتر بنویسم اگر فرصتی دست بده

 • mousa
  Posted at 10:15h, 19 مارس پاسخ

  با حال ترین چیزی که از اکسل یاد گرفتم همین Pivot Table بود فوق العاده است برای گزارش گیری!!!

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 19:02h, 19 مارس پاسخ

   آره. واقعا ابزار خوبی هست.

 • محمدرضا
  Posted at 01:11h, 15 مارس پاسخ

  باسلام . مطالب خیلی ساده ولی کارآمد بیان شده . بسیار ممنون . فقط یه خاهش ازتون دارم اینه که هرچه زودتر کارهای دیگری که با PIVOT TABLE میشود انجام داد را آموزش دهید چون خیلی نیازدارم که به طور کامل استفاده ازین ابزار اکسل رایاد بگیرم . اگر امکانش هست تا نوروز 94 آموزش دهید .
  باتشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 16:04h, 15 مارس پاسخ

   ممنون از لطفتون. سعی میکنم اگر فرصت شد تا قبل از نوروز 94 یه بخش دیگه از امکانات Pivot Table رو توضیح بدم.

 • amir
  Posted at 12:50h, 08 مارس پاسخ

  باسلام
  مطالب سایتتون بسیار مفید است و خواهشمندم در صورت امکان مثالهای کاربردی دیگری را هم ارائه نمائید و یا سایتی را برای دیدن مثالهای دیگر معرفی نمائید.
  باتشکر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 20:24h, 08 مارس پاسخ

   سلام. چشم. حتما سعی میکنم با روند سریعتری مطالب رو بزارم روی سایت. جوابتون رو هم توی ایمیلتون دادم.

 • SHAHNAZ
  Posted at 15:27h, 21 ژانویه پاسخ

  فوق العادس ممنون

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 23:28h, 21 ژانویه پاسخ

   خوشحالم که مفید بوده براتون

 • سعید
  Posted at 10:58h, 30 دسامبر پاسخ

  با تشکر فراوان و خسته نباشید خدمت شما و دوستان همکار.
  خواهسمند است در صورت امکان فایلهای آموزشی و نکات جدید را بصورت پی دی اف و یا سایر ، به ادرس پستی ارسال فرمایید.

 • man
  Posted at 09:54h, 09 دسامبر پاسخ

  با سلام ممنون از اینکه کاربردیترین ابزارهای مدیریتی اکسل رو توضیح میدید اگه در مورد اکسس هم اینکار رو بکنید ممنون میشم
  مؤفق باشید

 • امی
  Posted at 17:24h, 07 دسامبر پاسخ

  سما امروز جون منو نجات دادین باعث شدین پروژمو کامل تحویل بدم ازتون خیلی ممنونم فرشته نجاتم شدین امروز

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 12:41h, 08 دسامبر پاسخ

   خوشحالم که براتون مفید بوده. 🙂

 • Safari
  Posted at 14:26h, 24 نوامبر پاسخ

  با سلام و خسته نباشيد
  كليه مطالب و همچنين مجموعه سايت بسيار ساده و كارآمد هستش
  در زمينه ماكرونويسي اگه اطلاعات بيشتر قرار بدين مثل اصولش و يك دوره بذارين خيلي عاليه
  و در زمينه اكسس هم اگه فعاليت دارين لطفاً راهنمايي كنيد يا سايتي رو معرفي كنيد
  با تشكر

  • یاسین اسماعیل پور
   Posted at 17:50h, 08 دسامبر پاسخ

   ممنون دوست عزیز. در زمینه اکسس هم زیاد کار کردم اما خب فرصتی برای نوشتن نبوده. برگزاری دوره رو هم بهش فکر کردم اما خب باید یکم سرم خلوت بشه تا براش برنامه ریزی کنم. فعلا با شرایط کاری فشرده ای که دارم یکم سخته برام. انشالله سعی میکنم درآینده نزدیک حتماً این کار رو انجام بدم.

Post A Comment